CATIA V5

Mislim da sam solidno ovladao radom u Part Design, Assembly Design, Generative Shape Design kao i Draftingu samo što nemam prilike da to radim u nekoj firmi pa da mogu da ocenim stvarno koliko znam (imam dosta modela koje sam sam uradio radi vezbe što još uvek radim) , što bi bilo veoma korisno jer bih naučio sigurno još dosta novih caka i olakšica od nekog ko to radi duze vreme. Prošao sam i deo kursa za CNC modul u firmi CAD CAM DATA (kao i snovni basic kurs, veoma uspešno po njihovoj oceni) mada sam malo vremena proveo radeći u tom modulu za programiranje CNC mašina posle završetka kursa, ali poznajem suštinu i imam dosta gotovih vezbi koje tek treba da prođem.
Na osnovu svega ovoga, da li neko zna gde su trazeni Mašinski inzenjeri koji bi radili u Catia-i, koje su to firme, normalno ja nisam ekspert za to ali imam nameru da uz nekog iskusnijeg mogu vrlo brzo dostići visok nivo korišćenja Catia-e.

Unapred hvala,
Pozdrav
 
Da li neko zna koji su "uslovi" potrebni da bi se odštampao tehnički crtež izrađen u programu CATIA V5? Konkretno - da li na računaru koji je povezan sa ploterom mora biti instaliran taj program ili crtež mora/može biti "snimljen" u nekom drugom programu, a zatim odštampan? Naravno, postoji opcija za gledanje simulacija modela napravljenih u CATIA-i na računaru na kome nema tog programa, ali, zvučaću kao totalni glupson, ne znam kakav je tada postupak za ovu jednostavniju foru - za štampanje crteža. :rumenko:
 
ne razumem.
govoris o radionickom crtezu koji je "izvucen" iz 3D modela i njegovom stampanju na racunaru koji nema instaliranu CATIA-u?

joooj zadnjih par godima radim iskljucivo u solidworksu tako da sam catia-u malo i pozaboravljao :rumenko: ali solid ima dosta dobro odradjeno konvertovanje crteza u PDF ili DWG format tako da mislim (posto je u pitanju ista firma dassault system) da i CATIA ima istu mogucnost.

Procackaj malo opcije :)
 
ne razumem.
govoris o radionickom crtezu koji je "izvucen" iz 3D modela i njegovom stampanju na racunaru koji nema instaliranu CATIA-u?

joooj zadnjih par godima radim iskljucivo u solidworksu tako da sam catia-u malo i pozaboravljao :rumenko: ali solid ima dosta dobro odradjeno konvertovanje crteza u PDF ili DWG format tako da mislim (posto je u pitanju ista firma dassault system) da i CATIA ima istu mogucnost.

Procackaj malo opcije :)

Da, upravo to pitam. Interesuje me procedura štampanja radioničkog crteža, posebno nacrtanog - namenski, ili izvučenog iz napravljenog 3D modela, na računaru na kome ne postoji instalirana CATIA. Mislim da znam gde bi mogla biti ta opcija, ali nisam siguran kako to funkcioniše, pomislio sam da je neko možda bio u prilici da to već radi na taj način, jer teško je naći ploter koji je povezan sa računarom na kome bi neko ko se bavi uslužnim štampanjem pristao da instalira CATIA-u, u svakom slučaju ne zbog par tehničkih crteža. :rumenko:
Hvala na savetu, u svakom slučaju. :hvala: :rumenko:
 
Mislim da sam solidno ovladao radom u Part Design, Assembly Design, Generative Shape Design kao i Draftingu samo što nemam prilike da to radim u nekoj firmi pa da mogu da ocenim stvarno koliko znam (imam dosta modela koje sam sam uradio radi vezbe što još uvek radim) , što bi bilo veoma korisno jer bih naučio sigurno još dosta novih caka i olakšica od nekog ko to radi duze vreme. Prošao sam i deo kursa za CNC modul u firmi CAD CAM DATA (kao i snovni basic kurs, veoma uspešno po njihovoj oceni) mada sam malo vremena proveo radeći u tom modulu za programiranje CNC mašina posle završetka kursa, ali poznajem suštinu i imam dosta gotovih vezbi koje tek treba da prođem.
Na osnovu svega ovoga, da li neko zna gde su trazeni Mašinski inzenjeri koji bi radili u Catia-i, koje su to firme, normalno ja nisam ekspert za to ali imam nameru da uz nekog iskusnijeg mogu vrlo brzo dostići visok nivo korišćenja Catia-e.

Unapred hvala,
Pozdrav

Zemljače, bojim se da to nikom ne treba, bar ne u ZR.
 
a sta mislis sto sam presao na SW
CATIA nikome nece trebati narocito sad kad je krenula legalizacija.
NA prste jedne ruke mozes pobrojati firme koje su u stanju da plate CATIA-u.
Koliko znam (ali nisam 100% siguran) u FMP-u se valjda koristi proenginner.
 
Mislim da ni ProIng nije nešto naročito zastupljen po preduzećima. Pričao sam sa nekim ljudima iz NIS-a, što bi se reklo oni su moji idoli :), ni njima ProIng nije potreban, nije im ni trebao...
Šteta za CATIA-u, odličan je to program. Jedino privatno nešto da se tezgari sa njim, onako na crno, ali ni tu nema neke perspektive, gro privrednika nije ni čuo kakve su mogućnosti CATIA-e. Neće da znaju za nju. Ko je čuo i zna šta se može s njom - nema pare za nju. Ortak koga sam zarazio CATIA-om probao je da je nabavi za firmu u kojoj je radio, ali naišao je na otpor konzervativnih kolega i nije dobio novac za nju, a tada nije bio u poziciji da im je nametne, da jeste možda bi bilo koristi od nje i firma ne bi propala.
 
catia i sw su blizanci. pravi ih ista firma dassault system.
U principu sta moze catia moze i sw.
sw jedino nema u sebi CAM modul (ali se zato instalira solidcam i resen problem :) )

Razlike su manje vise kozmeticke.
Recimo u catia-i je komanda rib za izvlacenje po putanji a u sw-u je rib za pravljenje rebra a swept za izvlacenje. U sklopu catia recimo cilindricne delove spaja preko ose a sw preko omotaca (koncentricnosti) nije sija nego vrat :) itd itd...

Mislim da catia ima malo bolje odradjen deo za funkcije (primera radi u sw-u nisam uspeo da izvucem pravi zupcanik (sa pravim evolventama i evolutama) dok je catia to odradila besprekorno... ali sobzirom na ogromnu razliku u ceni (catia je paprena) ona jednostavno nema buducnost na nasim prostorima (kao ni ProE) osim u nekim privatnim zanatskim radionicama ili mini fabrikama dok ih inspekcija ne navata ... :lol:
 
Gadno. :) Burazer mi kuka da u firmi ne sme da drži ništa od ilegalnog softvera, stalno ga njakaju neki krelci, proveravaju, isprepadao se čovek, samo mu ja još falim sa piratskom CATIA-om. :D Nije ona baš toliko skupa, zar nema neka verzija do desetak hiljada evra, čini mi se da ima neka za oko 8.000 evra? Mogu se naći u NS manje firme sa originalnom CATIA-om.
 
Gadno. :) Burazer mi kuka da u firmi ne sme da drži ništa od ilegalnog softvera, stalno ga njakaju neki krelci, proveravaju, isprepadao se čovek, samo mu ja još falim sa piratskom CATIA-om. :D Nije ona baš toliko skupa, zar nema neka verzija do desetak hiljada evra, čini mi se da ima neka za oko 8.000 evra? Mogu se naći u NS manje firme sa originalnom CATIA-om.

Piratske verzije se drze na mestima gde inspekcija ne zalazi (mada, i da zadje, ne verujem da bi uopste primetila CATIA), pa kada se projkat zavrsi onda se "provuce" kroz registrovan softver i tako zavrsi posao.

Cena CATIA zavisi od modula koje kupujes i njihovog broja...
 
kad dodjes u beograd idi do knjizare cet kod bajlonove pijace.
trebalo bi da je imaju posto su imali i neke inostrane knjige o catia-i ranije.
tu mozes natenane da je prelistas i vidis da li ima nesto novo...
 
Ja sam naručio knjigu CATIA V5R18 za mašinske inženjere u izdanju Mikro knjige, pa kad je dobijem javim se sa utiscima o njoj. Inače radim u CATIA V5 i SolidWorks-u a učim i NX6 od SIEMENS PLM Software (bivši Unigraphics Solutions)!

Puno pozdrava svima!
 
Ja sam naručio knjigu CATIA V5R18 za mašinske inženjere u izdanju Mikro knjige, pa kad je dobijem javim se sa utiscima o njoj. Inače radim u CATIA V5 i SolidWorks-u a učim i NX6 od SIEMENS PLM Software (bivši Unigraphics Solutions)!

Puno pozdrava svima!

Odlična je knjiga, najbolja knjiga o CATIA-i koja se kod nas pojavila, dotiče osnovne stvari, ali tutorijali su nezamenljivi.
 
Da, ti prevodi od mikro knjige su odlični, imam već SoliudWorks 2006 za mašinske inženjere, sve je lijepo objašnjeno, kao i filozofija samog programa, a radovi su čisti primjeri iz inženjerske struke u praksi. Takva knjiga i dobri tutoriali su prijeko potrebni da bi se razumio i savladao neki program.

A vezano za komentar da nikome ne treba CATIA V5 ... pa... ne bi se složio sa tim! Možda ne treba ovdje kod nas jer je industrija na koljenima al u normalnom svijetu treba, evo u Sloveniji na primjer, čak i male firme rade u CATIA V5, NX6, Pro/ENGINEER, ... a zašto??? Zato što rade tj. sarađuju sa većim kompanijama iz evrope i svijeta i zbog kompatibilnosti radova i projekata tamo i kod njih moraju imati identične softvere. A to im na kraju donosi mjesečni prihod koji se penje od 50000 evra pa naviše. Takvoj firmi nije problem da plati godišnju licencu za vrhunski softver koja košta oko 25000 evra za osnovne module plus još par specijalističkih modula, zavisno čime se firma bavi.

Treba ipak imati malo šire vidike, izvan ovog našeg bureta u kome se nalazimo. Naravno da firme imaju i SW i SE i Inventor... ali na čemu se radi, to diktira onaj što vam plaća poslove, dakle ako radite za nekog, i taj zahtijeva da radovi budu u CATIA V5, morate to uraditi u CATIA V5 ili će posao otići nekoj drugoj firmi koja će ga odraditi u pomenutom softveru. I zaraditi pare. Treba dakle biti fleksibilan. Uostalom firme imaju po dva-tri različita softvera zavisno sa kim sve sarađuju, upravo da bi mogli zadovoljiti različite kriterijume.
 
Catia nikad nece uzeti primat jer ljudi teze da koriste jednostavniji software... Ja inace obozavam Catiu, imam dosta literature o njoj i stvarno program je extra, ali ako bih rekao nekom ciju licencu da kupi rekao bih solidworks ili Autocad neki 2d, mislim da nema potrebe za tim 3d novotarijama, jednostavno je bitno da se zavrsi posao...
 
Catia nikad nece uzeti primat jer ljudi teze da koriste jednostavniji software... Ja inace obozavam Catiu, imam dosta literature o njoj i stvarno program je extra, ali ako bih rekao nekom ciju licencu da kupi rekao bih solidworks ili Autocad neki 2d, mislim da nema potrebe za tim 3d novotarijama, jednostavno je bitno da se zavrsi posao...
@DooMRiseR :sw i acad se ne mogu porediti,sw je parametarski program u kome se neki masinski element ili sklop projektuje 3d a zatim se prave potrebne projekcije,u sklopnom ili radionickom crtezu.Acad je za 2d,ili jednostavno receno uradis nesto u CATIA ili SW,i crtez toga snimis u dwg formatu zatim ga lepo otvoris u Acadu i tu ga doteras,izkotiras....Ima idiota koji crtaju u Acad-u 3d i daju oglase da daju i privatne casove Acad 3d pa koji se majmun upeca.
3d nisu novotarije to postoji u svetu vise decenija,jer je tako verovao ti ili ne zgodnije za inzenjera,i da pregleda to sto konstruise,i da ispravi neke greske,to jedino kod nas ima jos takvih mentola,ali nam je i industrija tu gde jeste.
Mislim da bi tebi bilo najpametnije da se vratis na crtacu tablu,a ako ti je i to savremeno a ti majstore ajd u pecinu pa po zidovima crtaj.

U zdravlju.
 
BTW, mnoge ozbiljne firme vise ne dozvoljavaju koriscenje 2D dokumentacije.


sta pricas ti?
:dash:
pa radionicki crtezi su svi u 2D a oni su osnova tehnicke dokumentacije :dash:
da ne pricamo o samim projektima, semama itd itd..

sad druga stvar je sto je lakse napraviti 3D model i iz njega automatski "izvuci" projekcije, preseke i pozicije :)
 

Back
Top