zaboravljanje bitnih stvari...

indigo

Aktivan član
Poruka
1.056
primetila sam da moja vrlo dobra prijateljica u poslednje vreme zaboravlja stvari - neke nevazne, neke sitne predmete, tome slicno. ona je preopterecena zivotnim problemima dugi niz godina, ali ja tome nisam pridavala mnogo paznje do juce.
njena cerka izlazi iz kuce (sa mojom), i kaze da ce doci do 00.30. dete se vraca oko 23.30, ulazi u dnevnu sobu - vidi goste, uredno im se javlja, ostaje tu jos neki minut (komentarisu neki nakit i sta znam), odlazi potom na tusiranje i u svoju sobu.
gosti odlaze negde kasnije, dete u krevetu cita, ulazi majka (moja prijateljica) i kaze joj - pa ti si tu?! dete sasvim zbunjeno odgovara - da, dosla sam odavno. majka kaze - pa kad si dosla? cerka odgovara - pa jel' se ne secas? javila sam se kumovima, i pricali smo o.... na sta majka iskreno kaze da se ne seca, cak joj je poslala i SMS da se vraca kuci......:(.

ja sam se jako zabrinula, jer zenu znam kao izuzetno dobro organizovanog, savesnog, odgovornog perfekcionistu, koji sve drzi pod konac, koji nikad nista ne zaboravlja. ona sada ima 38 godina, deluje mi sasvim zdravo, nema viska kila ili sta slicno.

da li je moguce da covek dodje do ovog ranga zaboravnosti od opterecenja zivotnim nedacama, ili moze (ne daj boze) neki zdravstveni problem biti u pitanju?
bas sam se zabrinula :(.



 
Imam sličan primer u svom bliskom okruženju, takođe se radi o mojoj dobroj prijateljici (35). Koliko sam ja uspela sa njom o tome da razgovaram, a vrlo teško se "otvara" za tu vrstu razgovora, ustanovile smo da je zaboravnost odbranbeni mehanizam, nastao kao odgovor na preopterećenost usled tempa i životnih obaveza na koje mora da odogovori.

Valjda, takvim mehanizmima osoba samu sebe štiti da ne poludi od informacija koje je prinudjena da primi i da procesuira, a koje prevazilaze lične kapacitete...
Da li ste razgovarale o tome, možda vredi razgovarati, makar u cilju da sagledate da li je ona te svoje zaboravnosti svesna ili ne? Ako je svesna, onda to i nije tako strašno, a ako nije, pomozite joj da to osvesti.
Vi ste zabrinuti da nije neki, ne daj Bože zdravstveni problem u pitanju, a ja Vas pitam, pa odakle nam uopšte i potiču ti zdravstveni problemi, već od nas samih i okruženja i situacija kojima smo izloženi?

Zaboravnost kod Vaše i kod moje prijateljice definitivno nije slučajna, važno je postati je svestan, definisati uzrok, a onda polako raditi na tome da se selekcija onoga što se pamti vrši svesno, a ne nasumično, jer nas to dovodi u situaciju da zaboravljamo važne stvari.
 
ona nije svesna zaboravnosti, ali je (delimicno) svesna preopterecenja; no - mislim da ne uvidja da treba nesto da menja, kako sada stvari stoje.
ona je inteligentna osoba koja je spremna da saslusa i promisli, ali za neke stvari sleze ramenima i misli da na sebi ne moze promeniti. njenoj porodici (muz i deca od 12 i 16 godina) je to smesno, a ja nisam nikad cula da neko zaboravi da mu je dete uslo u kucu.....
 
sada sam htela postaviti temu ovu
jer sam se jako zabrinula za moj dobrog prijatelja
Cesto mi kaze da je nesto zaboravio
mesta dogadjaje nesto sto mu kazem
itd,,,
Sve sam mislila da je tako nemaran
Juce smo imali vrlo dramatican razgovor preko ceta
...
u kom je psihicki bas blijirao
..
da bi mi rekao danas ,,
na pitanje sta je raio sinoc
da je namestio krevet i spavao
mozda smo se nesto dokucavali ali nisam siguran
...
On fotografise da bi se setio nekada nekih dogadjaja
...
Da li je to simptom za neku bolest
 
Мора прво код лекара опште праксе по упут за неуролога у Дому Здравља.
Ако дом нема свог неуролога, онда га шаљу даље ка вишим нивоима здравствене заштите (болнице, клинике).
Неуролози у Клиничком Центру су добри
Деменцијама се бави професорка Оцић, ако се не варам.Мада, тамо су сви добри. Можемо да се похвалимо добрим неуролозима и инфектолозима, онако у глобалу. :)
 
Ако није одувек такав онда му преглед неуролога не би шкодио. ;)

..moja mama je oduvek takva ....po 5X postavlja isto pitanje iako svaki put dobije odgovor ili joj mi moramo 5X postaviti pitanje da bi dobili odgovor ... sa nekom rodjakom se upoznavala svake godine... pita ona tatu sta joj je a tata - ma pusti, ona se i sa mnom upoznaje svako jutro :D
 

To znači da to nezadovoljstvo i frustracija, koja duže tinja, može da dovede do nekih simptoma, koje jako podsećaju na neke čisto "fizičke", naravno nijedna bolest nij čisto "fizička", ali mislim na neke potpuno objektivne i nesumnjive pokazatelje , neuroloških i laboratorijskih pregleda, dok kod tih stanja simptomi postoje, ali su nalazi pozitvni. Često je to i odbrambeni mehanizam. Meni se čak desilo da mi zbog jakog stresa počne gangrena na zubu, samo primer kakve se stvari događaju
 
Poslednja izmena:
a vidite, mi srbi smo 90% mada ja bih reko 99% lud narod na neki nacin. Ovaj problem koji je doticna u temi napisala za tamo neku babu nema veze s vezom. Desava se mnogo toga da se zaboravi. Dok god ne pocnes da se budis na drvetu naglavacke nakrenut dotle ne brini zdravo si celjade.
 
a vidite, mi srbi smo 90% mada ja bih reko 99% lud narod na neki nacin. Ovaj problem koji je doticna u temi napisala za tamo neku babu nema veze s vezom. Desava se mnogo toga da se zaboravi. Dok god ne pocnes da se budis na drvetu naglavacke nakrenut dotle ne brini zdravo si celjade.

da samo sto kada se probudis na drvetu tu ti je takvo stanje da ti nema povratka
sem odlaska u lazu
ali ako covek od 50 godina pored svega ostalog zaboraavi do popodneva da je zakazao detetu pregled
kod zubara-a pri tom se samo on brine o njemu
to je lose, i na putu je za drvo
Mada mu u toj tacki ima povratka...ako reaguje
 

Back
Top