Politika i politicke institucije

AllmightyBruce

Obećava
Poruka
97
Politika i politicke institucije je naziv moje teme za Maturski rad.Molim Vas sve koji mogu na bilo koji nacin pomoci,uputiti,posavetovati nek se jave,Znaci interesuje me Literatura o tome,konkretno jel ima neko neku ideju,koristan link,politika je sirok pojam i svaka pomoc i savet bi bili korisni.Unapred hvala


Admisnitratora molim temu nebrisu jer mi je pomoc preko potrebna a na drugim lokacijama tema ne bi dobila pravi odgovor...
 
Nexus 6:
ako se cudis sto mu ti ne das odgovor...?
samo potvrdjujes moju tezu da ovde nece dobiti to sto trazi...

sve sto ja mogu da kazem je da je internet keva za takve stvari...dakle yahoo ili google, pa izvol'te...

Зато што оквирно знам шта уче из те области - а сајтови и књиге на које би ја упућивао - могу да му нашкоде у још увек "марксистичком" школству ... добро знаш моје политичке ставове.
 
Хм, па где нађе тему... Гарант је професор/ица датог предмета обликовао/ла наслов, који је погоднији за докторат него за матурски... Тражи да ти то скрати и ограничи на неки период, рецимо модерно доба, двадесети век, или деветнаести, или од Француске револуције па надаље или нешто слично... А не да деци уваљују епохалне дилеме да разбијају главу... Него, пошто је тек фебруар па ћеш имати времена за читање до јуна и матурског, узми "Четири огледа о слободи" Исаије Берлина (издавач "Филип Вишњић", едиција "Либертас", 1992), можда ти помогне први есеј "Политичке идеје у ХХ веку", а није лоше и целу књигу да прочиташ, чисто због пригодних либералских цитата (онај последњи есеј о Џону Стјуарту Милу је исто кева). Ако ти је баш до паметовања, узми Џона Милтона, "Ареопагитика" (није дугачко, исти издавач и и едиција, 1990 а испашћеш много паметан и начитан). Имаш и Едмунда Берка, "Размишљања о револуцији у Француској" ("Филип Вишњић", 2001), не треба ти то, него поговор Војислава Становчића "Едмунд Берк и идеологија конзервативизма", леп пресек развоја енглеске политике и политичких институција, па поређење са Америком и остатком Европе, са гомилом имена која ни професор не зна.

Консултуј "Грађанску Европу", оба тома, од Чедомира Попова (Матица српска, 1989), обимна ствар, али теби треба само пар поглавља, мало о историји земаља Европе, и о развоју друштвене мисли (чак се тај део и зове "Развој друштвене мисли"). Узми и Драгољуба Живојиновића, "Успон Европе" (Службени лист, ваљда 2000 а има и старијих издања, можда и које новије, не знам то), ту прелистај па ћеш наћи понешто од тога што ти треба, исто кратко и сажето, не треба ти ни приближно цела књига.

Имаш и Слободана Јовановића, "Вођи Француске револуције", лепо написана и важна књига. Можеш да прочиташ и поговор Тодора Куљића књизи Ернста Нолтеа "Фашизам у својој епохи" ("Просвета", 1990). Можда ти буде корисна "Наука о политици" Љубомира Тадића, председниковог тате, а можда и "Плурализам и монизам" Косте Чавошког и Воје Коштунице (та књига је дигла прашину те 1984, кад ти још ниси био ни у плану).

За неки општи преглед, питај неког од студената историје, филозофије или социологије, гарант има неки пригодан уџбеник или боље сређена скрипта или белешке с предавања. Од мене оволико.
 
eremita:
Зато што оквирно знам шта уче из те области - а сајтови и књиге на које би ја упућивао - могу да му нашкоде у још увек "марксистичком" школству ... добро знаш моје политичке ставове.

pa...to zavisi od profesora...
ti mu daj sta trazi, a on, valjda, zna sta sme da iskoristi...
 
marlon:
Nego ne znam, mozda ce Markelja da mu da... ima on iskustva sa diplomskim i seminarskim radovima.... :D


Јааааоооојјјј !!!

36_12_6.gif
 

Back
Top