Dostojevski - Braća Karamazovi

Usmrdeo? (: Prirodni proces... Mada se veruje da se svetcima taj proces neshto kasnije deshava nego ostalim 'obichnim' ljudima. Gledajuci neshto dublji smisao, po mom mishljenju to je sve samo chist proizvod ljudske zluradosti, ljubomore i zavisti... Chim vidish da je neko bolji i vredniji, smakni ga (moralno, duhovno, fizichki) bilo kako... Odvratno, zar ne? Mozesh se pretvarati, uvijati i izvijati, onaj ko treba da te razotkrije, znace kako i pre nego shto pomisli na to ...
Kao shto je chika Dostojevski to uspeo da uradi, naslika choveka rechima i dochara nam ga tako kao da ga poznajemo vec podosta vremena, strgne sve maske... Hirurg za ljudsku dushu(: Da, zaista, u stanju je da popravi choveka i zato je vazno analizirati i te detalje, u njima je skrivena sushtina (...)
 
Lutjena Tinuvjela:
Usmrdeo? (: Prirodni proces... Mada se veruje da se svetcima taj proces neshto kasnije deshava nego ostalim 'obichnim' ljudima. Gledajuci neshto dublji smisao, po mom mishljenju to je sve samo chist proizvod ljudske zluradosti, ljubomore i zavisti... Chim vidish da je neko bolji i vredniji, smakni ga (moralno, duhovno, fizichki) bilo kako... Odvratno, zar ne? Mozesh se pretvarati, uvijati i izvijati, onaj ko treba da te razotkrije, znace kako i pre nego shto pomisli na to ...
Kao shto je chika Dostojevski to uspeo da uradi, naslika choveka rechima i dochara nam ga tako kao da ga poznajemo vec podosta vremena, strgne sve maske... Hirurg za ljudsku dushu(: Da, zaista, u stanju je da popravi choveka i zato je vazno analizirati i te detalje, u njima je skrivena sushtina (...)
Pretrazi topic"najlepsi stihovi" - ima nesto u vezi tvog nicka.
 
Truman:
Pa pazi on se usmrdeo mnogo ranije cak negos to vazi za obicne ljude. Imam utisak kao da je time Dostojevski hteo da pokaze kako oni koji su se do tada kleli u njega sad ga napustaju. Mada opet, to nije fer prema Zosimi.

Upravo to... Ti koji su se do tada kleli u njega sada hoce da pokazu da je on ustvari 'prevarant' !!! (; (Inache se ne bi tako brzo usmrdeo, shto implicira, potvrdjuje da on u stvari nije nikakav svetac) ... Valjda je tu hteo da kaze koliko ljudi mogu biti jadni, josh samim tim shto to nece da priznaju u onom 'poslednjem chasu' ... da, u tom momentu, do onog trenutka kada poslednji chas blesne pred nama brzinom misli, i dok ne pobegne iz zagrljaja navodnika (tu mozesh na neki nachin povuci paralelu sa onom prichom gde se pominje baba i luk, chak je ni 'andjeo chuvar' nije spasio) ...
 
To prepricavanje Karamazovih me podseca kad smo u drugom razredu radili Anu Karenjinu i imali smo proveru citanja i meni drug kaze dva minuta pre nego sto udje profesorka :"E, Zile `ajde mi ukratko prepricaj sta se radi u romanu" :lol: :lol:
Anyway, oko Karamazovih imas vise slojeva:filozofski, religijski, moralni... uglavnom veoma duga prica
 
Truman: - kako tumacite to sto se starac Zosima usmrdeo?[/QUOTE

Имала сам разне асоцијације за тумачење те појаве. Можда је то смрад људских грехова које је на себе Зосима примио за живота. Можда је писац желео да покаже како људи не придају никакав значај ономе што чинимо за живота, поготово ако то чинимо за друге људе. То се најбрже заборави. Иако не баш хришћански, то је савршена освета или порука људима и свету који смрди на разне грехове...

То све би могло да се развија у различитим правцима. Стварно је интересантно за промишљање!
 
Truman:
Izvini, ispravka - nemoj da citas. Tebi ne bi znacilo ni da te nateraju da je procitas 15 puta.
ostajem pri svome kada je rec o tebi i tome kako si razumeo bracu karamazove. u stvari ta tvoja sujeta je i kljucna u ovom problemu. ti si toliko glup da je steta sto su knjige zaista dostupne svima. steta je i sto su racunari dostupni zaista svakoj budali, pri tome mislim licno na tebe, da mogu sa se iskazuju tamo gde su u stvarnom zivotu slabi i nistavni. cao budalo, jer siguran sam da i ti znas da si samo budala.
 
Lonely_Rider:
Ja shvatam to(smrad starca Zosime) kao test Dostojevskog koji primenjuje na vernike...tj. testira njihovu veru...a sta vi mislite o velikom inkvizitoru?Kako ste ga shvatili?

Upravo tako! Najvise je tu stavljen akcenat na Aljosu, tj. da li ce nastaviti putem starca ili ce odmah izbiti na povrsinu i njegova " karamazovstina" .To je posluzilo protivnicima Zosime da opet na religiozan nacin dokazu ljudima da je on bio samo jos jedan obican smrtnik.Ali, bas to sto je smrt njegova tako trivijalna je dato kao kontrast njegovom " svetom " zivotu i delu u manastiru.

Inkvizitora vec treba mnogo dublje posmatrati. Zasto je morao On da dodje ? Dati slobodu coveku je ustvari bacati ga u okove, jer covek ne ume da bude slobodan.Njemu je potrebna Vlast.
 
zar za 2 godine niko nije bio sposoban da preprica Karamazove?! u cemu je problem (sigurno nije u Dostojevskom)?! vi svi koji naklapate o kvalitetnosti romana mogli ste da napisete bar nesto o jebenom zapletu!!! procitala sam 170 strana i mogu do sutra da naklapam o licnostima iz romana, ali do sutra ne mogu stici do najbitnijeg dela o kome se niko nije potudio da ga opise!! mislim da je ovu temu pogledalo bar 10000 ljudi koji su u istoj situaciciji kao ja i kojima bi bilo od pomoci da je bar neko napisao par recenica ko je koga i zasto ubio i ko se s kim ozenio i ko je koga ostavio!!!

jeb**** mat**
 

Back
Top