a kako deca, vegetarijanski hranjena....?

indigo

Aktivan član
Poruka
1.056
juce vidim dvoje dece, brata i sestru, od oko 5.5 godina (blizanci), koji su od rodjenja (bez medicinskog razloga) vegetarijanski hranjeni.... u smislu - bez mesa. kako sam shvatila, jedu jaja, mleko i mlecne proizvode, osim povrca i voca.
moje poznavanje ishrane je vrlo povrsno.... a dosad sam vidjala samo odrasle vegetarijance, osobe koje se makrobiotski hrane i slicno - nemam pojma da li to i kako utice na decu.
ova decica pokazuju znake perniciozne anemije ("lakiran" jezik - moller-ov glositis, bledu kozu i sluznicu, decko ima petehijalna krvavljenja na gingivi, devojcica stomatitis angularis, itd.), ali mi inace ne deluju neuhranjeno - no, ja sam laik da bih to mogla komentarisati. i - nemam njihovu krvnu sliku :).

elem, htedoh da pitam - kako vegetarijanska ishrana utice na decu ovog uzrasta, ako su tako hranjena od rodjenja - da li, i cega to sve nema u hrani koju dobijaju, i sta biva posle? i - kolika je verovatnoca da je ova anemija posledica bas nacina ishrane, a koliko nekih drugih faktora? maglovito se secam jos gomile mogucih uzroka :).

hvala i pozdrav :).
 
Perniciozna se javlja kod iskljucivih vegeterijanaca, dok je hiposideremijska ( nedostatak Fe ) cesca vrsta anemije ( i kod dece ), a uzrok moze biti - nedovoljan unos, povecane potrebe -rast deteta .
Hiposideremijska se javlja i kod dugotrajne jednolicne ishrane, ali i kada se koriste namirnice iz kojih se gvozdje teze resorbuje ( cerealije,povrce ! ), tako da moja razmisljanja idu pre u tom pravcu.
Naravno, bez krvne slike sve je nagadjanje. :)
Ja samo glasno razmisljam :)
Pozdrav
 
pikax:
Ne, ja ramisljam GLASNO ( moj lapsus kao sto vidis ) :)

Sto se tice anemije, sve je moguce. Cudi me kako nisu posetili lekara sa tim promenama ! :confused:
Pozdrav :)

e, povuci me za jezik :). dosli su kod mene "u prolazu", a njihov GURU im je rekao da je to "prociscavanje organizma", sad ti gledaj..... ja sam im rekla da je mene MOJ guru ucio da je to anemija, i da moja religija smatra da detetu nedostaje neki sastojak ishrane...... onda su me belo gledali. peace sestro, samo opusteno....
 
nedostaje im b12, kod vegetarijanaca se simptomi mogu pokazati tek posle 5 god. kada se iscrpi iz telesnih rezervi - situacija je urgentna

nisam mislio na vasu obavezu, vec roditeljsku nebrigu i izgladnjivanje, cije su posledice ocigledne spiskom bolesti
sigurno postoji neki centar, ne mogu sad da se setim, a koji se bavi malo sirom brigom o deci, a da to nije samo telesno povredjivanje...

p.s. ne rece ideologiju/sektu njihovog guru-a
 
da, i ja sam na to mislila, ali ne znam kako bi se to dalo izvesti.
ja sam pokusala da ih navedem da naprave makar krvnu sliku, bilo sta, ali sam ja stomatolog, i odmah su me otkacili u smislu "sta-ti-znas", znate i sami....:(.
kako rekoh, ja premalo znam o svemu tome, samo mi je jasno da nesto nikako ne valja, zato imam vas ovde da pitam :).
hvala vam za informaciju, nisam znala da se anemija pokazuje kod vegetarijanaca u tom nekom roku.
ne znam ko im je guru, niti koja su "sorta", nisu pominjali, samo da je guru bio godinama u indiji; ne znam cak ni da li su odavde, ni da li cu ih ikad opet videti....
 
uh:-?

neke roditelje treba utepati, deifinitivno:-x

ja sam juce u busu posmatrala dve devojcice..jedna oko11 god, druga oko cetiri..starija drzi malu, bus staje, ustaju,drze se za ruke...obe bedno obucene, mrsave, rascupane, blede...starija shvati da ih posmatram i brzo rukom popravi snalicu u rascupanoj kosi..tako me je dirnuo taj gest, covece..tako mala, a vec svesna i sebe i jnbg sveta oko sebe...:-(

znam da nema veze sa temom, ali eto:-(
 
o bože...imaju gurua...
stvarno tužno što verovatno podstaknuti idejom da ne žele da nanose bol drugim živim bićima ( to je za mene ok motiv recimo zašto bi neko mogao da bude veget.) prave štetu rođenoj deci. stvarno tužno.
da se razumemo, ja podržavam vegetarijanstvo, nisam doduše baš baš ali meso stvarno minimalno jedem ali što se dece tiče tu nisam sigunrna da li treba biti baš vegetarijanac od rođenja... i to onako dosledan i posebno ako se vidi da deca nisu ok.
eto ja kao laik.
 
@ SINDI
mislim da je prilicno nezahvalno na prechac zakljuchivati.
nije zdravo ono dete koje je rumeno i debelo
nije srecno dete koje je dobro obuceno i kojem roditelji mogu sve da kupe
srecno je dete koje ima dovoljno ljubavi...
i perspektivno ono koje bude upuceno u pravom smeru... na prave vrednosti... literaturu, pozoriste, bioskop...
 
Kelis:
@ SINDI
mislim da je prilicno nezahvalno na prechac zakljuchivati.
nije zdravo ono dete koje je rumeno i debelo
nije srecno dete koje je dobro obuceno i kojem roditelji mogu sve da kupe
srecno je dete koje ima dovoljno ljubavi...
i perspektivno ono koje bude upuceno u pravom smeru... na prave vrednosti... literaturu, pozoriste, bioskop...


jao kelis..ovo su bila bas zapustena deca:-(
znas , odeca manje vise..ajd sto je stara odeca, al iscepana..pa valjda je neko mogao da je zakrpi..i te rascupane kose..kao da ih nikad nije majka pocesljala..razumes?ovo su bre gladna deca...posramljena sto se voze tim prevozom, medju tim obicnim svetom...uhhh....

sve si ti u pravu, ali ovo je krajnost...tuga bre:-?
 
mislim da ne treba svako da ima decu...
i to negde pocinje od njihovog samog rodjenja...
pricala sam nedavno sa jednom mladom (28ogodisnjom) patronaznom sestrom-babicom... koja ima za zadatak da ide od porodilje do porodilje... dakle srece se sa novopechenim mamama i srece sasvim razlichit stalez ljudi...
istina je da se majke strasno pate sa dojenjem, posebno na pochetku...kada im krece mleko... bolovi... mastitis... sta sve...
ali to treba prebroditi prve 3 nedelje i posle je sve lakse...
i zaista kazu da je majchino mleko, pa makar bilo i najslabije, zdravije od bilo koje veshtachke prehrane...
dakle... devojka mi pricha kako svakoj majci ponaosob kaze da mora da se potrudi oko grudi da ce joj ona pokazati kako treba da ih masira ali da doji svoje dete...
vrlo chesto joj se deshava da ona ne zavrshi rechenicu a majka klima glavom viche "jaaasno jaasno" i kaze suprugu...spremi flashicu Bebelac-a

ako se vec dvoje ljudi odluche da imaju dete, ili se to desi ali oni odluche da ga zadrze... treba da znaju sa chim ce se nositi i shta sve dobra majka mora da zrtvuje zarad svog deteta...

na to sam recimo, izmedju ostalog poshto je ovo sitnica
, aludirala kada sam rekla da nisu najsrecnija najbogatija deca...
 
bas kao:
paaa, hvala, u 17.-oj smo nedelji, znaci, na leto

bas mi je drago da to cujem - jos jednom, sve najbolje :).

kelis,
ja sam po srednjoskolskom obrazovanju pedijatrijska sestra, i mnoge moje drugarice su decenijama patronazne sestre... tih prica bog nije video, a najvise su me zapanjile pre par nedelja ove: dolazi mlada zena, koja je prebolela rubeolu u ranoj trudnoci, a svekrva ju je naterala da dodje, jer JE MRZI (u pitanju je selo u okolini). trudnica na doktorovo ukazivanje na potrebu za prekidom trudnoce dize veliku frku, kako je svekrva i njega podmitila i nagovorila.... i radja dete kakvo radja :(:(.
malko kasnije, dobija i zdravo dete, devojcicu, koja u uzrastu od 6 godina govori jednako lose i nemusto kao hendikepirani brat, iako normalno inteligentna, jer na nju niko NE OBRACA PAZNJU......
na moje zapanjenje, zena mi potom opisuje porodicu iz susednog sela, koja ima CETVORO retardirane dece, jer doktor koji insistira (jos od prve trudnoce) na "kojekakvim" pretragama NEMA POJMA, a i vera im zabranjuje prekid trudnoce....
ma, uzmi vode u usta, indigo.... :(:(


 
indigo:
ne znam; mi smo zakonom obavezni da prijavimo sumnju na telesnu povredu, ali ovo em ne mogu dokazati, em ne spada u to....:(:(

raspitaj se (ne znam gde zivis), o sklonistima / tj. centrima za zlostavljanu decu (i zene, nekad je takav naziv, ali mozda mogu da ti pomognu)..
nepravilna ishrana ili ignorisanje bilo koje vrste zdravstvenog problema kod deteta se tereti kao vrsta zlostavljanja: ZANEMARIVANJE (ne ispunjavanje osnovnih potreba deteta)
to bi trebalo da prijavis, cak i ako gresis: ne brini, ne mogu da te terete za sumnju...
ps: ako zivis u bg, na vracaru postoji takav centar (bas kod hrama)
 
indigo:
juce vidim dvoje dece, brata i sestru, od oko 5.5 godina (blizanci), koji su od rodjenja (bez medicinskog razloga) vegetarijanski hranjeni.... u smislu - bez mesa. kako sam shvatila, jedu jaja, mleko i mlecne proizvode, osim povrca i voca.
moje poznavanje ishrane je vrlo povrsno.... a dosad sam vidjala samo odrasle vegetarijance, osobe koje se makrobiotski hrane i slicno - nemam pojma da li to i kako utice na decu.
ova decica pokazuju znake perniciozne anemije ("lakiran" jezik - moller-ov glositis, bledu kozu i sluznicu, decko ima petehijalna krvavljenja na gingivi, devojcica stomatitis angularis, itd.), ali mi inace ne deluju neuhranjeno - no, ja sam laik da bih to mogla komentarisati. i - nemam njihovu krvnu sliku :).

elem, htedoh da pitam - kako vegetarijanska ishrana utice na decu ovog uzrasta, ako su tako hranjena od rodjenja - da li, i cega to sve nema u hrani koju dobijaju, i sta biva posle? i - kolika je verovatnoca da je ova anemija posledica bas nacina ishrane, a koliko nekih drugih faktora? maglovito se secam jos gomile mogucih uzroka :).

hvala i pozdrav :).

Jadna deca.
 

Back
Top