Pozrtvovanost

Nina2

Domaćin
Poruka
4.676
Ne znam da li je tema pogodna za ovaj kutak ali posto mi je on najdrazi postavljam je ovde.

Da li bi u slucaju da je ugrozen zivot nekog koga veoma volite, nekog svog, nekog iz porodice, zrtvovali svoj u slucaju da ste u mogucnosti da to ucinite? Postoji li uopste osoba zbog koje bi zrtvovale svoj sopstveni zivot a da ona time bude spasena?

Ocekujem i muske odgovore.
 
Nina2:
Da li bi u slucaju da je ugrozen zivot nekog koga veoma volite, nekog svog, nekog iz porodice, zrtvovali svoj u slucaju da ste u mogucnosti da to ucinite? Postoji li uopste osoba zbog koje bi zrtvovale svoj sopstveni zivot a da ona time bude spasena?
.
Uzasno tesko pitanje.
Ucinila bih sve da ga/je spasem, UGROZILA bih svoj zivot, ali ga ne bih zrtvovala.
Nekako, ne mogu da poverujem u cinjenicu da nema izlaza iz situacije. :)
Najiskrenije.

Mozda bi (mi) bilo lakse da odgovorim ako bi definisala neku konkretniju situaciju.
 
U slučaju ljubavi i kada se radi o najbližim članovima moje porodice - da, uopšte nisam u dilemi...
U nekim mlađim godinama, znam da bih se dvoumio, mislim da to nekada nisam bio spreman da uradim ni za koga. Sada znam i ne smatram to žrtvovanjem.
 
Ne.
pazi, stani, vidi....kome treba tuđi zivot jos na grbaci ako je vec u problemima, šta li bi taj mislio o "žrtvi", smorio bi se još više verovatno :?
ta rečenica meni zvuči i kao opasna ucena, ne bih prihvatila ni da neko založi svoj za mene u razgovoru a kamoli u životu.

Pomoć druge vrste (krv, koštana srž, whatever) naravno, ako treba

ne, dakle, nikad ne bih dala svoj život ni za koga i ni za šta. Sve drugo, moguće i nemoguće, učinila bih.
 
Snezna_kraljica:
Da.
Moji roditelji, baka, ujak, moja mala sestrica od ujaka.
A od stranih ljudi - samo jedan moj drug.
I to je to.....

A ima tu jos nakih za koje bih bila u stanju da ucinim sve, ali ne u tolikoj meri.

baka i deka naravno, i prababa, a pradeda nažalost umro a nije ni 90 napunio, ne stigoh da se žrtvujem
 
...Uvek...Bez oklevanja i dileme biram liniju manjeg otpora, ulogu 'zrtve' iz beskrajne ljubavi, laksu (zasto ne - kukavicku) opciju bekstva od suocavanja sa iskonskim strahom od gubitka, razarajuceg bola, nezamislivog 'zivota posle'...Nazalost, najcesce nas sustignu upravo najdublji, u podsvest sigurno ususkani, strahovi u svojoj najsurovijoj formi i uzas nemoci pred pokusajem eskapizma, surova realnost suocavanja i nadljudska snaga u procesu racionalizacije i prihvatanja...
 
Eho:
baka i deka naravno, i prababa, a pradeda nažalost umro a nije ni 90 napunio, ne stigoh da se žrtvujem

:lol: e, znala sam da ce doci do ovog komentara! :P

Ali neke ljude zaista volim vise nego sebe. I zaista ih je pet.

A neko je rekao da "taj neko mozda ne bi prihvatio tu zrtvu".
Pre mislim da se odnosi na situaciju tipa "da nestanete umesto nekog drugog, kao da nikad i niste postojali", odnosno, da se "zamenite" za nekog drugog, a ne za ono "ja cu da se zrtvujem za tebe, o, kako sam dobar" (demagogija...). Jer, sta podrazumeva rec "zrtva"? moze biti pocinjena iz iskrenih i iz neiskrenih pobuda. Recimo, neko se zrtvuje da bi u nekom izazvao neko posebno osecanje. To je proracunato i smisljeno i nema veze sa iskrenom vezanoscu za nekoga. A najiskrenija zrtva je ona za koju niko ne zna. (iako je tacno da drvo ciji pad u sumi niko ne cuje, zapravo i nije palo...)
 
A sto se tice "prave ljubavi"... Pa, koliko puta u zivotu se pomisli da je to prava ljubav, a ispadne da je bio jadac? Onda se rastanete i - juce ste bili najbolji, a danas se ni ne pozdravite na ulici. Ne vredi zrtvovati se toliko za osobu koju mislis da volis. Mada, ko zna... Mozda sam samo sada u takvom raspolozenju. ipak, postoje i BAS prave ljubavi, ali ko je to u stanju da proceni sa tacnoscu od 100%...
 
ugadnubaburastem:
...Uvek...Bez oklevanja i dileme biram liniju manjeg otpora, ulogu 'zrtve' iz beskrajne ljubavi, laksu (zasto ne - kukavicku) opciju bekstva od suocavanja sa iskonskim strahom od gubitka, razarajuceg bola, nezamislivog 'zivota posle'...Nazalost, najcesce nas sustignu upravo najdublji, u podsvest sigurno ususkani, strahovi u svojoj najsurovijoj formi i uzas nemoci pred pokusajem eskapizma, surova realnost suocavanja i nadljudska snaga u procesu racionalizacije i prihvatanja...
Nadahnuto i mudro. ;)
Ima i toga.... Malkice. :D
 
Mene sestra u poslednje vreme progoni sa pitanjem "a da li bi ti meni dala bubreg?". Pojma nemam zašto joj je to palo na pamet. Dala bih, mada sam njoj rekla da ne bih (da bi prestala da me gnjavi glupim pitanjima). A baš da žrtvujem život, to bih mogla samo za nju i roditelje (ali da nemam puno vremena za razmišljanje i da bude brzo gotovo).
 
yana:
Mene sestra u poslednje vreme progoni sa pitanjem "a da li bi ti meni dala bubreg?". Pojma nemam zašto joj je to palo na pamet. Dala bih, mada sam njoj rekla da ne bih (da bi prestala da me gnjavi glupim pitanjima). A baš da žrtvujem život, to bih mogla samo za nju i roditelje (ali da nemam puno vremena za razmišljanje i da bude brzo gotovo).
Šta sad, bubreg ispade važniji od života? :-?
 

Back
Top