SAMOUBISTVO

ja se izvinjavam za komentare koji ce se nekima ciniti nezrelim, ponovo napravih skok iz depresije u hiperaktivno dobro raspolozenje. meh, happens all the time. samo me plasi sto su skokovi i padovi sve veci i veci...
 
Ne brini za to.. oni koji treba razumeće. Oscilacije još više bole. Daju ti na uvid samo da spoznaš bolje onaj bezdan mraka. Danas se priča jedno, sutra se probudi i već kaže kako je sve to glupost. Tužno je što izneverimo sebe..
 
ludo dete:
Kada shvatis da nista nije vredno, zar ti to ne daje slobodu da radis sta god pozelis, bas zato sto nijta nije vredno? Ne moras se truditi za ono sto drugi smatraju vrednim, imas slobodu da zivis kako ti hoces, jer te njihov sistem vrednosti ne sputava... Malo da tako razmisljamo?
Da to sam i htela reći.
Nema mnogo veze sa trenutkom "pomračenja", ali je istinito.
Livija, ne potcenjuj "rasula" drugih ljudi, neki su samoubistvu manje, neki više skloni.
Mislim da su ljudi koji su sposobni da ubiju sebe istovremeno oni koji su sposobni da ubiju drugog čoveka.
 
ludo dete:
Kada shvatis da nista nije vredno, zar ti to ne daje slobodu da radis sta god pozelis, bas zato sto nijta nije vredno? Ne moras se truditi za ono sto drugi smatraju vrednim, imas slobodu da zivis kako ti hoces, jer te njihov sistem vrednosti ne sputava... Malo da tako razmisljamo?


Е, ово је суштина! Како то ''схватиш'', и откуд можеш да знаш да је то да ''ништа није вредно'' тачно? зар не помислиш да је то ''сазнање'''у стари смао ТВОЈ ТРЕНУТНИ УТИСАК, подстакнут разочарењем, неким немилим догађајем, тренутном усамљеношћу или тако нечим?

Како неко може да зна да је то коначно и вечно стање да НИКАДА НИШТА У ЖИВОТУ НЕЋЕ БИТИ ВРЕДНО???
Зар је могуће да сте склони да под утиском лошег периода живота судите о целом животу?
 
Pa, Helen, niko ne "shvati" to kao svetu istinu, već mu tako dođe :rolleyes:
Isto kao što u jednom trenutku shvatiš da je život lep, tako u drugom trenutku shvatiš da u njemu nema ništa vredno, stvar raspoloženja, ono što je bitno - ni jedno ni drugo nije opšta već trenutna istina, i mi ne znamo čemu život i da li ima neku veću svrhu od pukog življenja. A raspoloženje diktira da li će nam življenje biti samo sebi razlog.
To jeste, dakle, trenutni utisak, ali snažan isto koliko i trenutni utisak o lepoti življenja.
 
Може још мало Његоша?

''Чашу меда јошт нико не попи
док је чашом жучи не загрчи...''

И једно и друго је саставни део живота, живот никад и ником није само леп нити само ружан!
Глупо је онда на основу само једног аспекта живота доносити коначан суд о њему и одлуку о његовом прекиду!
 
ludo dete:
mozda su neki ovde bili u tom "psihickom rasulu" i duze od jednog sata, hm?
i to kao nije osudjivanje kada se tako obracas onima za koje mislis da nisu osetili takav teret... pa hajde malo pojasni pre no se i sama bacis u osudjivanje

ja ne osudjujem misljenje, ne osudjujem uopste.... ja nemam prava na to.....
meni (licno) jednostavno smeta, vrlo ucastal stav "ja znam" o stvarima o kojima se zapravo NE ZNA. i to generalno.
ne sumnjam ja da je mnogo ljudi ovde bilo u jako losim stanjima, da je mnogo njih proslo jako lose periode. desava se.... desava se i ljudi pokusaju jednom, pa im kasnije neke stvari dodju jasnije.... neko pokusa vise puta....
ali cinjeniaca je da postoje ljudi sa iskustvom i ljudi bez iskustva! i koliko god neko citao o, recimo, bogu, i molio se, i verovao, itc. taj ne zna kako je susresti se s istim, i jednostavno je tako.
 
ludo dete:
Kada shvatis da nista nije vredno, zar ti to ne daje slobodu da radis sta god pozelis, bas zato sto nijta nije vredno? Ne moras se truditi za ono sto drugi smatraju vrednim, imas slobodu da zivis kako ti hoces, jer te njihov sistem vrednosti ne sputava... Malo da tako razmisljamo?

brkas depresiju sa individualnim oslobadjanjem.....
 
Lutjena Tinuvjela:
Ne brini za to.. oni koji treba razumeće. Oscilacije još više bole. Daju ti na uvid samo da spoznaš bolje onaj bezdan mraka. Danas se priča jedno, sutra se probudi i već kaže kako je sve to glupost. Tužno je što izneverimo sebe..

bilo bi zaista olaksavajuce da se depresija tako lako leci.... snom....
he.... ne shvati me pogresno.... podrzavam osilacije.... pomazu......

btw, ne slazem se s ovim poslednjim.... evolucija nije izdaja.... sve je to progres.... i mora da se prodje....
nema drugog nacina da se izbije na drugu stranu....
 
Hellen:
Е, ово је суштина! Како то ''схватиш'', и откуд можеш да знаш да је то да ''ништа није вредно'' тачно? зар не помислиш да је то ''сазнање'''у стари смао ТВОЈ ТРЕНУТНИ УТИСАК, подстакнут разочарењем, неким немилим догађајем, тренутном усамљеношћу или тако нечим?

Како неко може да зна да је то коначно и вечно стање да НИКАДА НИШТА У ЖИВОТУ НЕЋЕ БИТИ ВРЕДНО???
Зар је могуће да сте склони да под утиском лошег периода живота судите о целом животу?

he.... pa isto kao sto ti "kontas" da vredi ziveti.... samo na suprotnu stranu....
 
svako u stvari misli da je njegovo iskustvo jedinstveno..da NIKO nije iskusio njegov bol, i njegove probleme..tako da, ako neko kaze da se sa problemima izborio, i DA JE TO MOGUCE, to nije zato jer jer je borac, i pobednik, vec zato sto u stvari i nije imao probleme...zar ne livija?


besmisleno je reci-ko od vas moze da kaze kako je u kozi samoubice?pa onda je i tema besmislena...

i ako vam neko stariji od vas 10-15 god kaze da je zivot lep, i divan, otkud vam hrabrost fda odgovorite-tebi je sigurno zivot bio lak?prasta vam se arogancija vasih godina, ali ako zelite komunikaciju, dobra polazna tacka bi bila da prihvatate kao istinu LJUDSKU RAZLICITOST:roll:

i da..zao mi je, ali nemam ni truncicu sazaljenja za samoubice....najlakse je odustati:|

pffffff....ma,ta me malodusnost ljuti...prosle godine sam upoznala devojku koja je sa 15 god saznala da boluje od neizlecive bolesti...umrla je sa 22...sta bi vam ona rekla o vasim bednim samosazaljevajucim odama besmislu zivota:-?

imate bre jedan zivot ljudi...zivite ga:-?

blah, necu se vise vracati na ovu temu...

ps.poz helen:)
 
SINDI:
svako u stvari misli da je njegovo iskustvo jedinstveno..da NIKO nije iskusio njegov bol, i njegove probleme..tako da, ako neko kaze da se sa problemima izborio, i DA JE TO MOGUCE, to nije zato jer jer je borac, i pobednik, vec zato sto u stvari i nije imao probleme...zar ne livija?
pa svacije iskustvo i jeste jednistveno, i svako dozivljava, nazovimo, iste situacije drugacije. a reci da samoubica nema problem je apsurdno, da ne kazem glupo. kao sto sam vec rekla, uzrok kod vecine samoubistava je depresija, a ako ti mislis da to nije problem.... onda stvarno ne znam sta da ti kazem..... :roll: ne sagledavas situaciju realno.... po stoti put: NE MOZES OD BOLESNOG UMA OCEKIVATI ZDRAVE STAVOVE! aman ljudi, ukljucite malo logike u pricu.....
SINDI:
besmisleno je reci-ko od vas moze da kaze kako je u kozi samoubice?pa onda je i tema besmislena...
no com....
SINDI:
i ako vam neko stariji od vas 10-15 god kaze da je zivot lep, i divan, otkud vam hrabrost fda odgovorite-tebi je sigurno zivot bio lak?prasta vam se arogancija vasih godina, ali ako zelite komunikaciju, dobra polazna tacka bi bila da prihvatate kao istinu LJUDSKU RAZLICITOST:roll:
nigde ja nisam rekla da je samoubici zivot tezi, vec da ga dozivljava drugacije, pa samim tim i tumaci drugacije. ljudska razlicitost je vrlo dobra ideja za razmisljanje kad je ova tema u pitanju.
SINDI:
i da..zao mi je, ali nemam ni truncicu sazaljenja za samoubice....najlakse je odustati:|
no com...
 
@SINDI, oni koji imaju iskustvo pokusaja suicida ne traze sazaljenje, vec razumevanje. Tuzno je sto se ta dva pojma brkaju. Takodje, fenomen suicida ne pita za god. Statiska moze reci "ovo ili ono", ali kao sto neki pametan cika rece "statiskika je kao zena u bikiniju, mnogo pokazuje, ali ne najbitnije"....
 
livija:
bilo bi zaista olaksavajuce da se depresija tako lako leci.... snom....
he.... ne shvati me pogresno.... podrzavam osilacije.... pomazu......

btw, ne slazem se s ovim poslednjim.... evolucija nije izdaja.... sve je to progres.... i mora da se prodje....
nema drugog nacina da se izbije na drugu stranu....

Misliš na 'probijanje' amplituda?(:
Ako padnemo nazad od vrtoglavice? (:
Depresija se utemeljava, uljuljkava.. paradox oscilacije uči i tera na pokret..
 
livija:
he.... pa isto kao sto ti "kontas" da vredi ziveti.... samo na suprotnu stranu....

Ја ''контам'' да вреди живети увек, и кад је добро и кад је лоше..јер увек има много ствари које још нисмо пробали и још нисмо искусили....зашто одбацивати нешто ако има још толико ствари пред тобом?

Не доносим суд о вредности живота само на основу његове ружичасте стране....

''СВИ ПРАВИ ЖИВОТИ СУ ЛЕПИ И ТЕШКИ!''
 
ludo dete:
Kada shvatis da nista nije vredno, zar ti to ne daje slobodu da radis sta god pozelis, bas zato sto nijta nije vredno? Ne moras se truditi za ono sto drugi smatraju vrednim, imas slobodu da zivis kako ti hoces, jer te njihov sistem vrednosti ne sputava... Malo da tako razmisljamo?
Da razjasnim, ja ne mislim da u zivotu nista nije vredno, taj komentar je bio "protivnapad" tvrdjenju da jeste. Verovatno je trebalo napisati "cak i da shvatis da nista nije vredno...". Poenta je da se i iz takve logike moze izvuci neki razlog za ostajanje u zivotu
 
livija:
i koliko god neko citao o, recimo, bogu, i molio se, i verovao, itc. taj ne zna kako je susresti se s istim, i jednostavno je tako.
i koliko god puta neko pokusao samoubistvo, niko nikada nece moci da prica o tome kako je to ubiti se, pa i ova diskusija skrece u apsurd...
 
Izvini, Sindi, pročitala ti ovo ili ne, ali i bolesni ljudi su, dok su bili zdravi ili dok su verovali da su zdravi imali negativne misli o životu, zaboga, tj. manje su ga poštovali.
Sagledavati život iz ugla čoveka koji umire je neobjektivno, samo zato što mi ostali i umiremo i ne umiremo, ali naše poštovanje prema životu je daleko manje. Ne kazem to bezveze, dešavalo mi se da "zamalo poginem", to me drži mesec dana, najmanje, život je lep, ptičice pevaju, i tako to...
Fenomen samoubice je nešto što je izučavano i, mislim, dokazano, sad - ko će ih poštovati, a ko neće, i to je individualno...
Imala sam posla sa, recimo, dosta tuđih pokušaja, i tako bih se razbesnela na te ljude, u momentu, da mi dođe da ih sama ubijem.
Sa druge strane, znam šta je očaj.
Mi ne treba da dozvolimo da nas očaj savlada, ne treba da dozvolimo raspoložejnu da postane naš vodič, a koliko to ima smisla ili ne, već je neka dublja filozofija... :?
Na kraju, niko ne zna šta je NEPOSTOJANJE, stoga govorimo o gluposti.
Šta reći o devojci koja se truje tabletama "da bi joj u raju bilo bolje", :roll: :roll: :roll:
Pitam je - jes' ti vernik?
Da - kaže...
Pa o kakvom, onda, raju govoriš?
Ne znam kako zamišljaju to "bolje"... Nije mi jasno.
 
Hej, nije u pitanju bolje...toliko koliko - kraj price. Kraj sa svime i zavrsetak sebe, to je privlacno. Iseci sebe od ostatka jednim potezom, bilo iz ocaja, straha, prkosa, odvaznosti.
Razlozi nisu stvarno vazni, i prepirati se sa nekim o njima je glupo.
Osoba je otisla iz kog god razloga, i neka joj je laka plovidba, gde god da se uputila...
....
Danas sam imao prilike da slusam gomilu debila kako raspravlja o necijem samoubistvu..
neka devojka im je rekla, onako, setila se toga, kako se jedan tip koji je isao u isti bodi bilding klub kao i ja, zavrsio, roknuo sebe, obesio se.
Pravili su se ozbiljni par minuta a onda je jedan iz sudopere degena rekao: 'Mozda mu bilo lose vece' i nasmejao se.
Bili su mi smesni, a ja sam bio tuzan.
Laka plovidba momce...
 
ludo dete:
i koliko god puta neko pokusao samoubistvo, niko nikada nece moci da prica o tome kako je to ubiti se, pa i ova diskusija skrece u apsurd...

bice da sam ja promasila temu.... mislila sam da je tema sta navodi coveka na suicid, a ne sta se desava sa druge strane.... :roll:
 
Lexa:
Izvini, Sindi, pročitala ti ovo ili ne, ali i bolesni ljudi su, dok su bili zdravi ili dok su verovali da su zdravi imali negativne misli o životu, zaboga, tj. manje su ga poštovali.
Sagledavati život iz ugla čoveka koji umire je neobjektivno, samo zato što mi ostali i umiremo i ne umiremo, ali naše poštovanje prema životu je daleko manje. Ne kazem to bezveze, dešavalo mi se da "zamalo poginem", to me drži mesec dana, najmanje, život je lep, ptičice pevaju, i tako to...
.

procitala sam;-)
tacno, potpuno si u pravu ...i mi zdravi dozivimo trenutke osvescenja ili providjenja ili kako god zelis, i onda neko vreme budemo divni, vedri, stalozeni, u skladu sa zivotom i sobom, ne dozvoljavamo da nas glooposti pomeraju i tako to..a onda svakodnevni zivot izbrise taj jasni pogled, svet se zamuti, i padamo u beznadje i ocaj proze koja efikasno ubija sve-od ljubavi i strasti, do volje da ista, ali ista u zivotu cinimo...
nema tu recepta...zaista...
ali, treba tu razdvojiti neke stvari ..treba prvo videti da li na ovoj temi govorimo o mladim ljudima, o sindromu neprilagodjenosti, o sazrevanju, o soku koji svaki misleci mladi covek dozivi kad shvati da biti odrastao, znaci biti na trzistu..gde se sve prodaje i kupuje, gde je sve kompromis, gde ideali ne postoje...ne znam da li je neko od vas gledao beti blu...prevelika senzibilnost, prevelike zelje, prevelika ocekivanja..losa socijalizacija..i to je to..slom..da li ce takvo dete-covek pucati sebi u glavu, ili se zabiti motorom u drvo pri brzini od 150km/h ili ce se fiksati ili sta god..samo su nijanse...tu ostajemo bez reci,nemi, sa tugom, i bez zelje i prava da sudimo ..sto rece alex-bilo mu dosta, jbg..i otisao:-(
potpuno su druga prica odrasli ljudi, preko tridesete..koji po pravilu imaju porodice, decu..oni bre nemaju PRAVO da se predaju...nisu sami, imaju odgovornost...jasno je, livija, da je depresija bolest..i to takva koja coveka paralise, ubija sve u njemu..samoubica je vec mrtav u sebi, bez dileme..ali i tu, ako si spreman da se oprostis od svega, da poreknes sve sto si u zivotu bio i radio, jbg, idi u legiju stranaca...pridruzi se ciganima...stavi tacku, napusti sve, i pocni ispocetka...ponekad su cvorovi toliko zamrseni da se ne mogu razmrsiti, pa onda moras macem...iz inata, iz besa..ako ne iz nade i vere...
i na kraju...
dubine covekove duse daleko su iznad naseg poimanja...mozemo mi palamuditi ovde do sutra, pitanje da li smo zagrebali i povrsinu ...duboko sam toga svesna..zato sam i htela da batalim temu...
 

Back
Top