ciroza jetre

  • Začetnik teme Zabrinuta
  • Datum pokretanja
Z

Zabrinuta

Gost
Molim posebno strucna lica ako mogu da mi kazu nesto viseo ovoj bolesi , jer se skoro moj otac razboleo od iste .Da li postoji mogucnost izlecenja , i sta koristiti u terapiji ?
 
Pa u osnovi svake ciroze stoji ireverzibilno ostecenje jetre.Postoji vise uzroka nastanka ciroze jetre,pa u vezi sa tim i prognoza je razlicita.Recimo da alkoholna ciroza ima najbolju prognozu ,ukoliko pacijent prestane da pije.U tom slucaju jetra ce imati sansu da se koliko,toliko oporavi.Ne znam u kom trenutku je tvom ocu postavljena dijagnoza i koja je ciroza u pitanju jer pored alkoholne moze biti i uzrokovana hepatitisom b,usled bolesti,opstrukcije zucnih puteva,dugotrajne dekompenzacije srca,metabolickih promena,uzimanja lekova...Sto se tice simptoma oni idu od osecaja umora,nadimanja,gubitka apetita,bolova ispod desnod rebarnog luka pa preko jakog zadaha iz usta,zutice,ascitesa(voda u stomaku),prosirene vene ne stomaku,psihicke promene(preosetljivost,usporen govor...pogorsanje intelektualnih funkcija).Zaista ih ima mnogo.Ovde ti sad nisam navodila ono sto se menja u analizama krvi jer ti to i ne znaci mnogo.
Ciroza prolazi kroz 2 stadijuma.
1)Kompenzovani koji traje 3-5 god u kojem nema ni ascita niti nekih ozbiljnijih poremecaja
2)dekompenzovani u kome je pacijent sve iscrpljeniji,pojacava se zutica,edemi,ascites...
Pretpostavljam da je tvom ocu uradjena biopsija jetre i da se tacno zna koja ciroza je u pitanju.
Tako da ce lecenje zavisiti od toga koja je vrsta,uglavnom se ide na popravljanje stanja u organizmu koja nastaju zbog neadekvatnog funkcionisanja jetre,od anemije pa do edema(od vitamina pa do lekova za eliminisanje viska tecnosti iz organizma).Ukoliko je opstrukcija zucnih puteva uzrokovala problem onda se ide na operaciju koja ce otkloniti tu opstrukciju pa se jetra postepeno vraca u svoju funkciju.Jetra je inace organ koji ima najvecu mog regeneracije.
Jetra nikad nece moci biti kao sto je bila pre bolesti ali je vazno spreciti dalje njeno propadanje.Naravno uz sve to ide i sto zdraviji nacin zivota,pre svega dijetetski rezim ishrane,izbacivanje masnog,ljutog...jer je jetra ljudski preciscivac i tako ostecenoj joj ne treba otezavati jos vise i onako oslabljenu funkciju.
Transplantacija jetre(ako nije virusna ciroza)je trajno resenje za dekompenzovano stanje jetre.
Nadam se da sam ti koliko toliko informacija dala,zaista ima mnogo toga na tu temu.Veliki pozdrav!
 
molim vas da mi neko strucan kaze nesto vise o tome da li je moguce leciti vec poodmaklu bolest alkoholizma/da li postoji neki lek za regeneraciju jetre koji moze da pomogneu njenoj obnovi?
 
Sve zavisi koliko je jetra ostecena: jetra je samoregenerisuci organ ali ni ona ne moze sve da trpi, sve ima svje granice. Ukoliko se zaista radi o poodmaklom propadanju jetre od alkohola onda je transplantacija jedino resenje. Ne znam kako je ovde, ali u svetu alkoholicari lose stoje na listama prioriteta za transplant jetre (pre njih dolaze svi koji ne piju)
 

Back
Top