Mesecevi cvorovi

Šta su Mesečevi čvorovi?
Sunce obiđe Zemlju za godinu dana krećući se oko nje kružnom putanjom po jednom ravni, koju nazivamo ekliptika. U blizini ove ravni kruži Mesec kao i druge planete. Ali ne sasvim tačno, već jednom koso postavljenom ravni sa otklonom od 5 stepeni u odnosu na ekliptiku. U projekciji na fiksne zvezde Sunčeva putanja (ekliptika) i Mesečeva putanja se dele na dva dela, koja leže jedan naspram drugog u zodijaku. Mesta preseka se nazivaju Mesečevim čvorovima.

Za vreme svog obilaska oko zemlje u 28 dana Mesec preseče Sunčevu putanju u smeru jug-sever. Ovaj presek nazivamo uzlazni ili severni Mesečev čvor. 14 dana kasnije preseče Sunčevu putanju u smeru sever-jug i ovu tačku preseka obeležavamo kao silazni ili južni Mesečev čvor.

Mesečev čvor ne zadržava svoje mesto, već se neprestano pomera u smeru istok-zapad, to jest u suprotnom smeru od zodijaka i to postupno napedovanje u jednom mesecu iznosi 1½ stepen. Obilazak Mesečevog čvora kroz zodijak traje 18,6 godina. To je relativno dugo kretanje, kada se izjednači sa kretanjem planeta. Ova brzina Mesečevog čvora leži između onih kojom se kreću Jupiter (vreme obilaska 12 godina) i Saturn (vreme obilaska oko 29 godina). Ipak to kretanja daje jedan interesantan element – različiti ljudi imaju različit položaj Mesečevog čvora, kako u znaku, tako i u kući.


........Ovo sam našla na netu,ali je bilo davno pa se ne sećam gde......ako te još nešto zanima mogu ti još po nešto napisati
 
Juzni cvor navodno ukazuje na ono sto smo nasledili iz prethodnih zivota i sta nas koci dok severni cvor ukazuje na neku buducnost, tj kuda bi se trebalo usmeriti. Severni cvor se smatra pozitivnim dok se misli da je Juzni cvor slican Saturnu.
 
Tokom većeg dela godine Mesečevi čvorovi se kreću retrogradno tako da ovaj hod u slučaju smatramo normalnim.

Severni mesečev čvor (Zmajeva glava) je tačka koja označava mesto dobitka, uvećanja i pojačane samouverenosti, na tom polju ste nagrađeni i daje vam se sa lakoćom. Tu težite ispunjenju. Po karmičkom tumačenju na tom mestu vam se vraća sve dobro što ste zaslužili kroz ranije inkarnacije.

Južni mesečev čvor (Zmajev rep) je tačka oslobođenja ili puštanja i na tom mestu je potrebno da dajete ili se od vas uzima. U tom polju možete pronaći lak izlaz.

Čvorovi kroz znak prolaze od 6 do 18 meseci. Npr. True Node je Septembra 1984. ušao u sazvežđe Bika a poslednje stepene definitivno napustio sredinim aprila 1986 kako bi se u isto sazvežđe vratio juna 2003. To znači da svi ljudi koji su mladji ili stariji od tebe do 6 meseci imaju položaj čvorova u istom znaku kao i ti, a kada je položaj i u kućama isti dele stavove o navedenoj životnoj oblasti. U ovim slučajevima je i tumačenje položaja u Sinastriji [Upoprednoj astrologiji] jednostavno suvišno. Ukoliko ne govorimo o ovim, generacijskim konjunkcijama čvorova, njihov položaj u kartama partnera je od izuzetnog značaja za samu suštinu i razvoj odnosa. Neizbežno je u astrologiji parova pored aspekture Sunca, Meseca, Venere i Marsa pogledati i položaj čvorova.

Čvorovi položeni u znak Raka ukazuju na potrebu da se ostvaruješ kroz kuću... u zavisnosti od toga da li je u pitanju Južni ili Severni... možeš ostaviti ovde podatke o datumu, času i mestu rođenja kako bismo malo pojasnili čitavu simboliku u tvojoj karti.

Na ovom linku se može pronaći pregršt materijala na temu čvorova... u zavisnosti od položaja u kući, znaku http://books.iuniverse.com/viewgiftoc.asp?isbn=0595264654 a ako imaš poteškoća sa engleskim možemo zajedno ukratko preneti prevod...
 
Ja nisam strucnjak, ali sam proucavala astrologiju uz prakticno iskustvo.

Pitanje je ovoga puta vezano za meseceve cvorove, kako ih utvrditi, tj kako se to gleda...
Sorry ako pitanje zvuci isuvise laicki...
 
Kako mislis kako se utvrdjuje. Svaki program bi trebalo da ti izbaci i polozaj cvorova.
Tumacenje bi bilo ovako: Posto se cvorovi direktno vezuju za karmu, tako i oni govore po nesto o tome. Najinteresantnija je predpostavka da polozaj Juznog cvora govori o poziciji Sunca u proslom zivotu. Npr. ako ti je J.cvor u Vodoliji u proslom zivotu si bila rodjena u znaku Vodolije, ali zato ne znaci da ces kroz poziciju Severnog cvora saznati horoskopski znak u buducem zivotu! Posto su cvorovi uvek tacno 180 stepeni jedan preko puta drugog, a npr, juzni je u Vodoliji, Severni je u Lavu ( stepen, minut i sekund kao i Juzni).
Konkretnije: Juzni je "prtljag" (znanja , talenti , umeca i iskustva iz proslog zivota) kao i nase mane koje bi trebalo da prevazidjemo. A u ovom zivotu bi trebalo da kroz Severni cvor prezentujemo znanja iz Juznog. Ako je Juzni u Vodoliji, znanja koja posedujes su tipicno Vodolijska a trebalo bi da ih prezentujes sa Severnim u Lavu kroz predavanja, rad sa mladima ili mozda cak i kroz javne nastupe ( tipicno na lavlji nacin).
Naj bitnije je da su cvorovi KARMA ( kazna ili nagrada) i njihovi dobri i losi aspekti sa planetama pokazuju gde gubimo ili dobijamio. Severni obicno nagrada, a Juzni kazna. U sinstriji cvorovi jednog partnera sa licnim planetama drugog partnera govore o sudbinskoj vezi , jer su se u proslom zivotu poznavali pa odnos iz nekog razloga nije zavrsen. Kad upoznamo osobu sa kojim imamo povezane cvorove obicno imamo osecaj kao da se od nekud poznajemo!
Cvorovi takodje ukazuju na potencijalne bolesti i ono gde smo najslabiji. Severni je mnogo pozitivniji od Juznog. Pa ako imamo Juzni u VI polju zdravlja , postoji opasnost po fizionomiju ili cak od depresija, posebno ako je Juzni u XII polju itd.
Polozaj Severnog govori gde dobijamo a polozaj Juznog gde gubimo.
 
hej, neptunijanka, ili neko drugi ko zna...meni ispadaju cvorovi u razlicitim znacima, u zavisnosti od programa...u nekima mi je severni na 29 i nesto stepeni skorpije, a u nekima na 0 strelca... sad, nije bas zanemarljivo u kom su znaku, zar ne? da li bi neko to mogao da mi proveri? (27.06.1975, 05:30AM, bgd)
 
Proverila sam u tri programa. Dva su pokazala da su na 00 i dvadesetak minuta Blizanca i Strelca. Recimo da je vecina u pravu , ovo stvarno zna da bude frustrirajuce ( mislim na razlicite proracune). Drzi se nultih stepena, sto je sigurno, sigurno.
 
svetlanke:
hej, neptunijanka, ili neko drugi ko zna...meni ispadaju cvorovi u razlicitim znacima, u zavisnosti od programa...u nekima mi je severni na 29 i nesto stepeni skorpije, a u nekima na 0 strelca... sad, nije bas zanemarljivo u kom su znaku, zar ne? da li bi neko to mogao da mi proveri? (27.06.1975, 05:30AM, bgd)

To ti je zato jer postoje dve vrste cvorova cini mi se true node i real node, a razlika je medju njima par stepeni. ;-)
 
Mesecevi cvorovi se naizmenicno krecu napred - nazad. Mogu se pomeriti unazad od najmanje dva minuta do najvise dva i po stepena u jednom mesecu. Tokom godina se uvek krecu unazad. Njihovo prosecno pomeranje je otprilike. 3 1/3 minuta dnevno ili deset minuta svaka tri dana...
 
Ketu - Mars - Južni mesečev čvor, manifestuje zivotnu snagu.


Prva ili osnovna čakra smeštena je, fizički gledajući, na dnu kičmenog stuba i utiče na prostatu i testise, kao i na samu reprodukciju.
Određuje nivo energije neke osobe i njenu želju da živi u fizičkoj stvanosti. Pod uticajem je planete Marsa.Uravnoteženo propuštajući njegovu energiju, stvara energičnost, dinamičnost, inicijativu, odlučnost, strasti i hrabrost. Kao izraz uslovno rečeno, pozitivne, muške energije u svima nama, Mars utiče na našu potrebu da se suočimo sa životom izvan nas samih i odgovorimo na izazove okruženja, da svoje biće očuvamo kao posebno, odvojeno od drugih, kao i da izrazimo svrhovitost svog delovanja.
Ako je ovaj osnovni vrtlog blokiran, osujećena Marsova energija postaće agresivna, silovita i gruba, bezočna, nagla i svađalačka, zbog poljuljanih osnova čija je glavna uloga zaštita od životnih oluja. Javiće se nesigurnost, plahost, bezvoljnost i nedostatak inicijative...

Pri svakom tranzitnom prolasku juznog cvora, preko neke nase planete ponasace se kao Mars i Pluton.(unistiti da bi se iznova rodilo).

Vrlo je bitan za odredjivanje sposobnosti reprodukcije.
 
Severni mesecev cvor (vezan za Saturn) je mesto na kojem primate nova saznanja, ideje , sve sto je za vas nepoznato - znaci to je tacka dobitka ili ekspanzije.
Sa povecanjem znanja, sticete sigurnost.Povecanjem sigurnosti, raste i vase samopouzdanje,i konacno se stize do najvise tacke unutrasnjeg mira i ispunjenosti koju vam vas horoskop omogucava. Polje u kome se ovaj cvor nalazi u Vasem horoskopu, dakle, oznacava mesto gde dobijate, ili Vam se daje i gde treba da tezite ispunjenju.
Kada je ulaz za iskustvo jedinstva blokiran, osoba postaje zatvorena prema svojim i tuđim duhovnim doživljajima, doživljava negativne osećaje i misli, sa pomanjkanjem vere u sebe i strahom od gubitka Ega i povezanosti sa svetom.
Ovo je tacka gde nam drugi daju, uce nas...dok kod juznog, mi dajemo ono sto posedujemo(znanje i ost.)
Cesto ljudi sa istaknutim Severnim cvorem su jako vezani za strance, on naglo hvata i pusta pa kada tranzitira Vasa osetljiva tela u horoskopu imate osecaj da ne mozete nista promeniti.
Pogotovo je osetljiv kada se promice preko Vaseg natalnog Meseca, jer ga tada dozivljavate kao Saturna.
 
Pomozite mi u ovome:
Par godina razmatram ovu (moju) poziciju i aspekte i jos nemam konacni zakljucak (zabole me vec glava, mozda ne treba sebi tumaciti...) :)
N.node mi je na kraju 3 kuce (gotovo u egzaktnoj konjukciji sa IC-om) na samom pocetku Ovna. Na tom mestu mi je i sunce (sam kraj riba) i pravi identicne aspekte kao i N.node a to su opzicija sa Jupiterom, Uranom i Plutonom i trigon sa Neptunom.

Za dobronamernike 19.03.1969 23.55 Novi Sad. Znaci pomoc samo oko linije IC-MC...
Hvala!
 
jedem_skorpije_za_dorucak:
Nije dobro imati ova znamenja u 1-7 kuci.
Mada se to neutralise, ako partner ima ovu osu u kontra smeru.

Koliko to moze biti lose ?? Pojasni PLZ !!! Malo sam se zabrinula, posto sam jedan od srecnik dobitnika sa severnim mesecevim cvorom u prvoj kuci (u ovnu).
 

Back
Top