Fantomski mirisi

-Eva-

Domaćin
Poruka
3.240
Da li vam se ikada desilo da, npr. dok čitate ili dok vam neko priča o određenom jelu u jednom momentu osjetite miris?
Meni se to bezbroj puta desilo, zadnji put maloprije kada mi je došao na firmu neki račun o pogrebnim uslugama za jednog pok. radnika. Čitajući spisak "rekvizita" u jednom trenu sam osjetila blagi miris cvjetnih buketa u raspadanju. Pomirisala sam račun, ali on se nije osjetio ni na šta i tada je taj mirisni nadražaj nestao.
Dešava mi se takođe kada neko priča o određenom parfemu koji ja imam (pa prema tome znam kako miriše) da osjetim na tren taj parfem.
Valjda je to sugestija, ili moć imaginacije. :confused:
 
Људска природа је склона угађању, то је један од честих грехова, тако да рогати чим помислимо на нешта са чежњом, помаже нам да поклекнемо. Дају ћи нам слике у глави, мирис да миришемо и сл.
 
Autosugestija.Ja sam ko klinac imao umisljenu predstavu o 7 iskonskih mirisa nakon cijeg apsorbovanja(iskusavnja svakog od 7)umres....mada ja sam takodje sam sebe tada ubedio u opsesivno-kompulzvno ponavljanje 1,2,3, 3 puta 3 kombinacijama kao metod unutrasnje stabilnosti....ili da sve mora da bude vise okrenuto na desno nego na levo posto je kao desna strana dobra a leva losa....gresi mladosti.
 
-Eva-:
...kada mi je došao na firmu neki račun o pogrebnim uslugama za jednog pok. radnika. Čitajući spisak "rekvizita" u jednom trenu sam osjetila blagi miris cvjetnih buketa u raspadanju.

Бл:
...тако да рогати чим помислимо на нешта са чежњом, помаже нам да поклекнемо. Дају ћи нам слике у глави, мирис да миришемо и сл.

Cudo si majke mi! Svuda trpas svoju fanaticku zamisao!
 
Psihologue:
Jedan deo mozga je zaduzen za uspostavljanje tkv ravnoteze vetj vidjenog..To ti je dar..
Moguce i da se uspostavljaju neke veze izmedju cula vida i cula mirisa, tako kasnije kada se culo vida nadrazi po nekom automatizmu se pobudi i ovaj drugi nepostojeci nadrazaj.
Inace, desavalo mi se kada nesto odredjeno radim (npr. racunanje) i ako u tom momentu pomislim da sam zedna ili da moram negdje da idem ili nesto drugo da odradim, ponovo prilikom iste radnje (racunanja) pada mi na pamet ista misao, tj. da sam zedna.
Kao da se uspostavljaju veze.
Mozda nisam dobro objasnila, ali vjerujem da je ovo poznat slucaj i drugima.
 
-Eva-:
Cudo si majke mi! Svuda trpas svoju fanaticku zamisao!

За разлику од тебе ја сам свестан времена у којем живимо, паметније би ти било да прочиташ коју књигу Св. Отаца Православља, него што си ко крпељ на сваку моју реч.
“Тада ће вас предати на муке, и побиће вас, и сви ће народи омрзнути на вас имена мог ради. И тада ће се многи саблазнити, и друг друга издаће, и омрзнуће друг на друга. И изићи ће многи лажни пророци и превариће многе. И што ће се безакоње умножити, охладнеће љубав многих. Али који претрпи до краја благо њему.”(Матеј 4,9-13)

“Јер каква је хвала ако за кривицу муке трпите? Него ако добро чинећи муке трпите, ово је угодно пред Богом.” (1.Петрова 2,12)
 
Da, postoji, ali ja mirise vezujem za određene oklnosti. Negde sam upio mirise, pa me sama činjenica da se taj miris pojavio prebaci na trenutak tamo...ali nije to tako kao kod vas, da me opažaj asocira na miris i da mogu da ga osetim, nego obrnmuto. Npr. pult- barovi po kafićima i hotelima u SC ima isti miris kao kuglana na moru, ponekad osetim miris mora ali i boju dana kao na terasi kod bake.....To se ljudima češće dešava, nego ovo kao Evi i Frozenu. Postoji i onaj fantomski bol, kod ljudi kojima je amputiran neki ekstremitet, ali oni na tim mestima koja nedostaju osećaju bol...
 
Naravno da ta "veza" radi u oba pravca. Kad osjetim miris uvijek me na nešto asocira, npr. na neki događaj ili na neku sliku. Takođe, dovoljno je da uđem u nečiju kuću jednom i zapatim taj miris kuće koji uopšte ne mora da bude izražajan ali je svojevrstan pečat te kuće i njenih žitelja.
 
Postoji i vrsta mirisne ( olfaktivne ) halucinacije, ali to, Evo nije tvoj slucaj :)
Uglavnom je redosled obrnut, i mene kao i vecinu, odredjeni miris ( i u odredjenom trenutku ) asocira na nesto, nekoga, neku dozivljenu situaciju.
Fantomski ud je dozivljaj postojanja amputiranog ekstremiteta, ti ljudi dozivljavaju dodire, golicanje, svrab, pokrete,bol . Za to odgovor znam ( barem ono sto nauka tvrdi :) ) -> predstava amputiranog ekstremiteta ostaje u telesnoj semi ( u mozgu ) sto omogucava dozivljaj njegovog prisustva.

Bas mi je interesantan taj tvoj "fenomen", ako nesto uspem da saznam napisacu. :)
 

Back
Top