NOĆNO MOKRENJE+šetanje u snu!!!!!

vanjavictoria@sbb.co.yu

Zainteresovan član
Poruka
319
Moj sin je pre nekoliko dana napunio 11 godina,ali još uvek moram noću da ga dižem da mokri i pri tom ne mogu da ga probudim . Ako ga ne dignem iz kreveta posle nekog vremena on se upiški,a da pri tom uopšte nije svestan da se upiškio. Vrlo je interesantno da kada je na rekreativnoj nastavi sa školom on se ne upiški,a kada dođe kući on po starom .veliki mi je problem što vrlo često ustane iz kreveta i šeta po kući totalno nesvestan šta radi. Sutradan kada mu kažem da je šetao po stanu ,on se ničega ne seća.Raspitivala sam se gde da ga vodim da se rešimo ovog problema , ali bi mi mnogo pomoglo ako bi mi Dr. napisala šta da radim i gde da ga vodim.NJegova doktorka do skoro je govorila da će to samo da se reši , ali sada mi je dala upute za urologa i neurologa.Najviše me plaši ovo njegovo šetanje-mesečarenje po kući (stanujemo na 8 spratu), zato noću spuštam sve roletne u sobi.Stupila sam skoro sa jednom ordinacijom u kontakt i oni bi mu dali mali aparatić koji ispušta zvukove i budi ga u određeno vreme , dok bi iz druge ordinacije dobio lek koji bi mu vremenom pomogao tako što ne bi više tako čvrsto spavao ,pa bi sam ustajao da piški.Šta da radim? :?:
 
Mislim da je najbolje pokusati sa psihijatrom. Urolog i neurolog tu ne mogu da pomognu. Da on stalno piski u krevetu(i kad je na rekreativnoj nastavi), onda bi to bio problem urologa ili neurologa. Ali posto je to vezano samo za kucu, mislim da je psiholoski problem. Nemojte jos uvek da pokusavate medikamentozno lecenje. A i to setanje je pitanje za psihijatra. Ja sam svojevremeno mesecario, mada se posle jedno godinu dana sredilo.
 
dr.koki:
Mislim da je najbolje pokusati sa psihijatrom. Urolog i neurolog tu ne mogu da pomognu. Da on stalno piski u krevetu(i kad je na rekreativnoj nastavi), onda bi to bio problem urologa ili neurologa. Ali posto je to vezano samo za kucu, mislim da je psiholoski problem. Nemojte jos uvek da pokusavate medikamentozno lecenje. A i to setanje je pitanje za psihijatra. Ja sam svojevremeno mesecario, mada se posle jedno godinu dana sredilo.
Moram da priznam da je to isto palo na pamet mom mužu i meni (da je to psihološki problem),jer možda ima veze i to što je "srednje" dete. Imamo sina od 14 god. ,a on je blizanac stariji od sestre 5 min.Priča se da su srednja deca povučenija ,jer misle da su zapostavljena i da vole da privuku pažnju na sebe.Kod nas u kući podjednako volimo , mazimo i pazimo na svo troje pa ne znam odakle ovo . DR. koki gde si išao da prevaziđeš problem sa mesečarenjem i šta si radio? :?:
 
Samo je prestalo. To je bilo kad smo promenili stan. Imao sam isto 11 god. Mislim da je bitno da se malo osamostali. To je meni pomoglo. Dok se oslanja na roditelje da ga bude i podsecaju nece nista da se promeni po pitanju toga. Pokusajte i sa nekim decijim psihologom ili psihijatrom, mozda ce da pomogne. Moj drug je osecao taj nedostatak paznje i isto mu se desavalo, imao je oko 10 godina. Poceo je da ide kod psihijatra i pomoglo mu je.
 
Ne znam dal se to kod neke dece javlja na nervnoj bazi, ali moja prababa, bog da joj dusu prosti, znala je za neku travu od koje se kuva caj i daje deci da piju. Za nekih mesec dana to mokrenje prestaje.

Sad ce neko da kaze, Sta bre ovaj lupa ovde i pominje neku nadri medicinu. Verujte svima koji su joj se obratili pomoglo je. Mislim da i moja baba zna za tu travu, i njoj su neki trazili pre nekoliko godina moram da je pitam.
 
AKHENATON:
Ne znam dal se to kod neke dece javlja na nervnoj bazi, ali moja prababa, bog da joj dusu prosti, znala je za neku travu od koje se kuva caj i daje deci da piju. Za nekih mesec dana to mokrenje prestaje.

Sad ce neko da kaze, Sta bre ovaj lupa ovde i pominje neku nadri medicinu. Verujte svima koji su joj se obratili pomoglo je. Mislim da i moja baba zna za tu travu, i njoj su neki trazili pre nekoliko godina moram da je pitam.
Molila bih te da nas obavestiš gde se nabavlja ta trava i da nam napišeš kada i koliko dugo se koristi.
 
vanjavictoria@sbb.co.yu:
Molila bih te da nas obavestiš gde se nabavlja ta trava i da nam napišeš kada i koliko dugo se koristi.

Nema problema, pitacu babu cim se vrati iz banje 14.10. Trenutno je u Ribarskoj banji, nema mob. a veze sa banjom se jako tesko dobijaju. Vec je 9 dana tamo, a jedva smo uspeli da je dobijemo samo jednom i to se veza prekinula nakon 40-ak sekundi razgovora.
 
I ja sam imala problem noćnog mokrenja kao mala. Roditelji su me vodili kod svih mogućih specijalista i sve je bilo ok. Ne znam koji lekar im je rekao da se ne brinu, da će to trajati do puberteta i tek tada prestati. Na svoj 13 rodjendan probudila sam se na moje veliko iznenadjenje suva, otišla u školu i na času istorije dobila prvu menstruaciju. Više se NIKADA nisam upiškila.U mojoj zgradi živeo je i moj vršnjak koji je imao potpuno isti problem, kod njega je to prošlo oko godinu dana posle ali kod dečaka se pubertet javlja malo kasnije. Odvedite dete do svih specijalista pa ako je sve ok. čekajte na pubertet, sada je kako nauka kaže starosna granica puberteta pomerena tako da će se to dogoditi verovatno vrlo brzo, kod dečaka 11-13 godina.Srećno
 
vanjavictoria@sbb.co.yu:
.Priča se da su srednja deca povučenija ,jer misle da su zapostavljena i da vole da privuku pažnju na sebe.Kod nas u kući podjednako volimo , mazimo i pazimo na svo troje pa ne znam odakle ovo . DR. koki gde si išao da prevaziđeš problem sa mesečarenjem i šta si radio? :?:

Draga Vanja,takođe i ja isto mislim za "srednje" dijete.Imam troje(16,13,11).Srednje dijete (sin) imao je problem do prije nekoliko mjeseci.Još uvijek ne znam da li je to prošlo,pošto je bivalo da prođe 2-3 mjeseca bez mokrenja,pa onda opet...Kao što rekoh "srednje" dijete:imao je samo 1,6 godina kada mu se rodio brat, treće dijete.I jedan i drugi u pelenama...Mlađi mi je bio stalno na rukama jer je stalno plakao, a za starijeg nijesam imala više toliko vremena,
Mislim ,takođe, da je to psihološki problem i da ima veze sa hiper-senzibilnom djecom.
Vodila sam ga kod psihologa , međutim poslije nekoliko posjeta, odustala sam jer je gospođa "psiholog" bila vrlo nervozna i nije imala strpljenja u radu s njim.
Takva djeca traže pažnju koju u nekom momentu svoga života nijesu adekvatno dobili,pa da bi došla u centar pažnje prave i neke "ludorije" da iznerviraju koga prije stignu.
Možda i promjena sredine može dati rezultat(stana,škole).Moj sin je promijenio školu i vidim da je srećan zbog toga.Ndam se da je za sve nas počeo bolji period.
Pozdrav
 
AMLAP:
Draga Vanja,takođe i ja isto mislim za "srednje" dijete.Imam troje(16,13,11).Srednje dijete (sin) imao je problem do prije nekoliko mjeseci.Još uvijek ne znam da li je to prošlo,pošto je bivalo da prođe 2-3 mjeseca bez mokrenja,pa onda opet...Kao što rekoh "srednje" dijete:imao je samo 1,6 godina kada mu se rodio brat, treće dijete.I jedan i drugi u pelenama...Mlađi mi je bio stalno na rukama jer je stalno plakao, a za starijeg nijesam imala više toliko vremena,
Mislim ,takođe, da je to psihološki problem i da ima veze sa hiper-senzibilnom djecom.
Vodila sam ga kod psihologa , međutim poslije nekoliko posjeta, odustala sam jer je gospođa "psiholog" bila vrlo nervozna i nije imala strpljenja u radu s njim.
Takva djeca traže pažnju koju u nekom momentu svoga života nijesu adekvatno dobili,pa da bi došla u centar pažnje prave i neke "ludorije" da iznerviraju koga prije stignu.
Možda i promjena sredine može dati rezultat(stana,škole).Moj sin je promijenio školu i vidim da je srećan zbog toga.Ndam se da je za sve nas počeo bolji period.
Pozdrav
Draga Amlap,pre 3 meseca smo se preselili u novi ogroman stan gde svako od nas ima svoju sobu i sve uslove za normalno odrastanje,ali ni ova promena nije učinila da moj sin prestane sa mokrenjem u krevet i šetanjem u snu.Školu nismo promenili ,jer on voli da ide u O.Š."Vladislav Ribnikar",ali se zato promenila nastavnicana polugodištu.Imao je velikih problema sa starom nastavnicom tako da je sada presrećan što im je došla mlada i normalna nastavnica.Kao što vidiš desile su mu se dve promene na bolje,ali sve je po starom i zato sam mnogo zabrinuta.Inače prestala sam da ga dižem noću da piški,pa kada se bude upiškio valjda će početi da mu smeta i možda će prestati.
 
Ko je u Vasoj ili ocevoj porodici imao nocna mokrenja? Nemojte ga ne-buditi, za dete tog uzrasta umokravanje je izuzetno ponizavajuca stvar, a on to ne radi namerno niti svesno i NE MOZE sam da prestane: MORATE ga buditi!
Nocno mokrenje je cesto kroz porodicnu liniju (dakle, postoji nasledna sklonost iako ne i gen koji ga odredjuje, zato pitam da li je neko u VAsoj ili ocevoj porodici imao isti problem, stricevi, strine, ujne i ujke, tetke itd?). Dete jednostavno precvrsto spava i ne moze da se probudi na impulse za mokrenje te dolazi do nocnog umokravanja. Citajuci Vas post sticem utisak da ovo nje jedan od onih problema gde dete mokri na psiholoskoj osnovi, vec da se radi o prostoj enurezi (nocnom mokrenju) kod poremejaja sna (tim pre sto je dodat i somnabulizam - hodanje u snu). Odvedite dete kod decijeg psihijatra. U medjuvremenu, probajte da smanjite unos tecnosti par sati pred spavanje, i OBAVEZNO budite dete, kako zbog mokrenja tako i iz nocnog hodanja i vracajte ga u krevet.
Pozdrav.
 
I moja je pretpostavka da je to nasledno.Moj đever je imao isti problem kao mali ,a i djeca od suprugove tetke.Povedite dijete kod dobrog dječjeg psihologa ili psihijatra.Ja nijesam imala sreću da naiđem na nekog dobrog(u mom gradu ga nema) već smo morali da idemo u drugi grad.Ni to mi ne bi bilo teško ali potrefilo se da ova naša psigologica nije za taj posao,pa smo odustali.
Kažem njemu je sad OK , a i prijala mu je promjena škole.Ovdje ga uvažavaju a tamo je stalno kinjen zbog nečega.
Međutim,takođe mislim da i pubertet igra pravu ulogu u tim stvarima.
 
U muževljevoj familiji je bilo takvih slučajeva. Evo već tri noći ja njega ne dižem,ali sedim u istoj sobi za kompjuterom do 3-4h i posmatram kako se ponaša dok spava.Moram vam reći da je preksinoć sam ustao i otišao da piški , dok je sledeće noći takođe ustao,ali se malkice upiškio. Sinoć je takođe sam ustao i otišao u kupatilo.Upravo zbog njegovog šetanja u snu ja noćima dežuram i gledam šta radi .Mnogo doktora me je savetovalo šta da radim i verujte mi mnogo toga sam probala.Sada ga posmatram dok spava i gledam da li će da ustane kada mu se bude piškilo .Ja sam njemu kazala da neću da ga dižem , jer je on veliki i da verujem da će ustajati kao kada je sa nastavnicom na rekreativnoj nastavi.Verujte on je uvek pod mojom prismotrom i nikada se nisam neodgovorno odnosila prema njemu i problemu uopšte.Morala sam i ovo da probam pa da vidim da li ćemo zajedno imati uspeha u rešavanju ovog problema.
 
WithdrawnWater:
Ko je u Vasoj ili ocevoj porodici imao nocna mokrenja? Nemojte ga ne-buditi, za dete tog uzrasta umokravanje je izuzetno ponizavajuca stvar, a on to ne radi namerno niti svesno i NE MOZE sam da prestane: MORATE ga buditi!
Nocno mokrenje je cesto kroz porodicnu liniju (dakle, postoji nasledna sklonost iako ne i gen koji ga odredjuje, zato pitam da li je neko u VAsoj ili ocevoj porodici imao isti problem, stricevi, strine, ujne i ujke, tetke itd?). Dete jednostavno precvrsto spava i ne moze da se probudi na impulse za mokrenje te dolazi do nocnog umokravanja. Citajuci Vas post sticem utisak da ovo nje jedan od onih problema gde dete mokri na psiholoskoj osnovi, vec da se radi o prostoj enurezi (nocnom mokrenju) kod poremejaja sna (tim pre sto je dodat i somnabulizam - hodanje u snu). Odvedite dete kod decijeg psihijatra. U medjuvremenu, probajte da smanjite unos tecnosti par sati pred spavanje, i OBAVEZNO budite dete, kako zbog mokrenja tako i iz nocnog hodanja i vracajte ga u krevet.
Pozdrav.
Ne bih mogao da se slozim sa vama po nekim pitanjima. Mislim da se dete jednostavno previse oslanja na roditelje. Ako ono moze na exkurzijama da ide samo u wc i ne mesecari, onda to nije fizioloski problem, niti je povezano sa genima. Mora da bude malo vise osamostaljeno(znam iz iskustva).On zna kad mu se piski(mozda podsvesno, a mozda i svesno), ali ocekuje da mu roditelji pomognu u tome, da moze time da privuce jos vise paznje i da ne mora da se pomuci. A kad je na exkurziji, on zna da ne sme da se obruka i da ovaj put to mora sam da uradi i tamo mu se to ne dogadja. A sto se tice hodanja u snu, to ce verovatno samo sa pubertetom da se sredi.
 
Nisam ni rekla da je povezano sa genima - naprotiv, rekla sam upravo suprotno. Transgeneracijska sklonost postoji dokazano u ovom poremecaju, enureze u ocevoj familiji govore jasno tome u prilog i u ovom slucaju od mnogih koje sam vidjala. Kada je na ekskurziji zbog straha od umokravanja i frustracije koju eventualno brukanje nosi dete nije opusteno i nema isti (ni priblizno!) kvalitet sna kao kod kuce i potpuno je normalno, prirodno i iz iskustva poznato da ukoliko ekskurzija ne traje predugo (duze od nedelju dana primera radi) nece imati enurezu. Svako od nas moze mnoge stvari da radi 'na silu' kada mora (svako od nas moze da trpi da ne mokri daleko duze u autobusu koji se krece izmedju dva grada, nego sto bi trpeo u svojoj kuci, zar ne?!). Ali to nije prirodno stanje i nikako ne znaci da je time njegov problem psiholoske prirode (eksplicitno), te da dete njime iskazuje potrebu da bude u centru paznje. Zao mi je, mladi kolega, ali ovo pitanje je ipak daleko slozenije. Naravno da ne moras da se slozis i da imas pravo na svoje misljenje ali skoro da sam sigurna da u ovom slucaju nisi u poravu i ostajem pri stavu da je ovo problem na nivou poremecaja sna i porodicne sklonosti enurezi.
 
Vjerujte vi meni da sam i ja sve pokušavala.Ni ja nijesam oka sklapala dižući dijete po noći u tačno određeno vrijeme , pa mi se razbije san, pa zatim svakakve misli...
To sigurno ima veze jednim dijelom sa bliskim rođacima,ali i sa lijenošću i privlačenjem pažnje na sebe, vjerujte Vanja...
Moj sin je u jednom periodu života BIO zapostavljen( rođenjem njegovog brata)kao što sam i rekla, ali ,takođe,ima mnogo vrlo,vrlo zapostavljene djece(bukvalno),pa ona ne mokre u krevet.U našem slučaju radi se o hipersenzibilnoj djeci koja nesvjesno ili pak svjesno koriste preveliku našu brigu i pažnju.Moj sin ima i tu" žicu" da je lijen kada treba da uči.Morala sam sa njim da "prežvakam" svaki predmet, pjesmicu itd..Za stvari koje su ga interesovale UOPŠTE nije lijen.Tokiko sam bila očajna njegovim stanjem da sam počela to da pokazujem,tako da je on mogao to da prepozna.Što sam bila očajnija,više je mokrio (svaku noć).Bila sam počela da mislim da moje dijete nije pametno(nije mogao da uči sam) i takve gluposti...
Vanja, opustite se i vaše će dijete biti opušteno i shvatiće samo.Na kraju krajeva,svi smo različiti i različito reagujemo na neke stvari.Npr: ne možemo svi biti ljekari jer nema svako isti mentalni sklop da podnese ono što oni podnose u njihovoj praksi ( krv, operacije,umiranje...).E, tako i djeca, naka su osjetljivija neka nijesu!
Ja sam to prepustila prirodi i opustila se, nijesam ga budila (jer zamislite kakav bi to bio stres da vas neko budi po cijelu noć i prekida vam san) i do dana današnjeg je sve u redu.Nemojte ga posmatrati po noći jer vaša moć podsvijesti dopire do njega.Maknite mu kompjuter iz sobe,jer nema potrebe da se zrači u sobi, i preko dana ,možda, bez kontrole igra igrice strave i užasa.Nemojte mu kupovati sve što poželi , vjerujte, koristiće vas maksimalno što će vas uništiti psihički.Počeće svoju "manu" da
koristi uvijek kada mu bude odgovaralo.

Opušteno,opušteno... :)
 
Vidim da vam je Akhenaton vec pomenuo travu, koja se upotrebljava protiv nocnog mokrenja kod dece. Cula sam i ja za to, kao i da je mnogima pomoglo. Nisam imala probleme sa tim pa ne znam nista detaljnije da vam kazem, ali znam da se ovde u nasem kraju dosta koristi i da pomaze. Nadam se da ce vam Akhenaton dati detaljnija objasnjenja.
 

Back
Top