Isidora Sekulić
Prikazujem rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Isidora Sekulić

Obećava Zivot je more (avatar)
    Učlanjen
    22.10.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Post Isidora Sekulić

"U jadu je covek jadan, sitan i mali, zeljan je prostog covecanskog zblizenja, i tuzi za umiljatom recju, za toplom rukom, za neznim zagrljajem."

Znatizelju o Isidori Sekulic probudili su i pobudili Ducic, Andric, Crnjanski i Krleza.

"Sreca ce doci, jer ja sam zeljna samo jednog srecnog dana." (Tuga)

"U suton je meni najteze, jer je tada i tebi najteze. U suton, kada se u coveku umori covek, kad svaki covek hoce da je neciji, da je dete." (Nostalgija)

Uskoro ce 17. februar, dan rodjenja "tajanstvene" Isidore Sekulic...OBELEZIMO sa podsecanjem odgovorom na isidorino "mali smo i samo smo. Ali to nam ne smeta da se borimo protiv svakog nereda u sebi, i da budemo medju onima koji stoje i ostaju zato sto su medju najboljima. objavimo dakl usredsredjenje najboljeg u sebi."...
    KRECEMO....
    [FONT=Comic Sans MS ] ...ko nije plovio,ko nije brodio, ko se od strasnih talasa skrivao...taj kao da se nije ni rodio..i kao da je upola ziveo... [/FONT]

Obećava Zivot je more (avatar)
    Učlanjen
    22.10.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Podrazumevano Re: ISIDORA SEKULIC ili kljuc od sebe...

"DOK PO SELIMA NEMA KULTURE, NEMA JE NI U GRADOVIMA. To je sve tacno i za nase skromne prilike. Onda, za kulturu potrebno je uciti samo strane jezike jer to otvara stotine vrata u svet i drustvo. Upoznati strani jezik, temeljno, do stepena kada on postaje domaternji, to je direktno citanje, to je recnik u dzepu stalno. Citanje - to je kultura, a skola njen zacetak1 Putovanje - eto vam kulture. "

(pisma iz Norveske, gde ima samo magle i puno sunca)
    [FONT=Comic Sans MS ] ...ko nije plovio,ko nije brodio, ko se od strasnih talasa skrivao...taj kao da se nije ni rodio..i kao da je upola ziveo... [/FONT]

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Petica za temu!

"DOK PO SELIMA NEMA KULTURE, NEMA JE NI U GRADOVIMA."

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: ISIDORA SEKULIC ili kljuc od sebe...

Isidora je pocela da pise posle 30 godine. Obozavam nase zene pisce, nekako su bas autenticne u odnosu i na nase pisce i svetske. Posebne su. Obozavam njene eseje.
    Jesi citala njen esej o Pou?

Kad porastem bicu Isidora. :-D

Elita kalis (avatar)
    Učlanjen
    04.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    219

Podrazumevano Re: Isidora Sekulić

Svrbe me i jezik i srce,ne mogu da ćutim.

...Poslušaj ih.Ženidba treba da je veselje svima,a ne da se guta ko suv zalogaj.

Sto ne odoh nekuda u beli svet,pa da slugujem do groba,ali da ne gledam očima šor i komšiluk.Veći su od Boga i od cara šor i komšiluk!Što oni hoće,u čemu se slože,to bude...Ali šta vredi sad o tome govoriti.Prođe najbolja mladost.Gde je koza vezana,tu ima i da pase.

Uviđavnost je naročito jaka kod ljudi usamljenih,zaboravljenih,beznadežnih;oni se boje svega i stide sebe.

Pa šta! Ako je rak,nije lav! (-govorio je on,dva puta već uspešno operisan od raka)

Jer palanka nikada ne zadire mnogo u mislene rezultate nad pojavama.Ona,u svojoj debeloj jednakosti,i u svojoj večnosti preživljuje uglavnom samo jake momente.Večnost palanke,to je važna,i možda ne dosta uočena stvar.Palanka je večna forma ljudskog društva,večna i svugde prisutna.Veliki gradovi su sastavljeni iz mnogobrojnih palanaka ...

...čovek je kao rosa,možeš za njim zaplakati kad hoćeš.

Groblje je kronika grada,a grobari su vrsta lokalnih novina.

''U vama je,gospodo,dobra građa,ali od građe do građevine je daleko,radite,radite,gospodo''...tom je razrednom starešini kazao Pavle jedared:-U meni ima građe mnogo,i ja to osećam;ali ona je sva zbrkana,a ja umesto da sređujem,samo dodajem...

Članovi porodice znaju jedno drugom najosetljivija mesta,i kad hoće,ranjavaju teško,pa i ubijaju.

Dante,u Komediji ,sa dva stiha,divna i strašna,ispriča:kako je ''koplje jednim udarom probolo i čoveka i njegovu senku na zidu.'' Lepo rečeno,je li?E,tako je i sa mnom.Ubi me udarac i kroz senku!...

Pozdravi ga i reci mu da uvređeno srce ne sluša,''uvređeno srce je gotov rat.''

Čovek, i bolest u čoveku,to su dva čoveka.

Deca se retko varaju;kao ni dvorske budale što se nisu.Besposlenost razvija tehniku,pa i dar zapažanja.

Nije lako decu razumeti,i zato nije lako decu ni voditi.Ali nije lako odrasliju decu ni voleti,stalno ni predano,i uprkos svega.Obesna deca su nepodnošljiva;nesrećna deca su nerazumljiva;bolesna deca su jedan od najstrašnijih znakova pitanja svemu ljudstvu.

Deca koja nemaju detinjstvo ili su nesrećni ljudi,ili umiru...

Elita kalis (avatar)
    Učlanjen
    04.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    219

Dijalekt one pokrajine u kojoj živi svet sa najboljim sluhom,sa najboljim jezičkim osećanjem,i sa najviše naklonosti za poeziju,taj dijalekt postaje najsnažniji i najlepši izraz maternjeg jezika;taj je dijalekt pozvan da bude osnova književnog jezika,ili direktno književni jezik.Tim dijalektom se govori precizno,birano,reči se grade sa mnogo skepse i izbirljivosti,obrti rečenica, sintaksa, figure,puni su čari.Gde traženje izraza stane,to je ono što najtačnije odgovara stvarnosti,telesnim i duhovnim nagonima naroda.Takva naša pokrajina i takav naš dijalekt inspirisali su narodnu poeziju, koja je i čudo i blago. Jezik glasno govorne narodne reči izbacuje plastiku;reči su ponekad nemerljivo jake;stilističke i sintagmičke duhovitosti neverovatne po smelosti i logici.U narodnoj pesmi i jeziku njenu leži osnova naše humanosti i naše umetnosti.
    Isidora Sekulić

Elita kalis (avatar)
    Učlanjen
    04.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    219

Ume biti srećan,i to je njegova sreća...

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Ретко мудра и образована жена, и одлична списатељица, нарочито у радовима есејистичког типа.

Aktivan član Joliva (avatar)
    Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Malo se piše o Isidori... Juče sam čitala ,, Saputnike'' i prva priča je ,, Bure''. Koliko emotivno, jako i melanholično.
    Ne kapiram što je zaboravljena; ona je, bre, prva žena akademik u Srbiji.
    ,,Ne more se čovjek borit protiv sile kad je ne zna i ne vidi.''

Moderator *moonlight* (avatar)
    Učlanjen
    24.06.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    268

Citat Original postavio Joliva Pogledaj poruku
    Malo se piše o Isidori... Juče sam čitala ,, Saputnike'' i prva priča je ,, Bure''. Koliko emotivno, jako i melanholično.
    Ne kapiram što je zaboravljena; ona je, bre, prva žena akademik u Srbiji.
    Nemaš pojma koliko si me obradovala pominjanjem Bureta. Divno! Inače, veoma volim Isidoru. Njenu toplinu. Njen putokaz duše. Kada piše, ona piše ujedinjeno. Ujedinjuje znanje, svestranost, toplinu i dušu. Tako je krhka, a tako snažna stilom. Svaka čast za ukus!
    Ja sam jedini primerak mene koji će ikada postojati. Kakva je to prilika!

Aktivan član Joliva (avatar)
    Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Citat Original postavio *moonlight* Pogledaj poruku
    Nemaš pojma koliko si me obradovala pominjanjem Bureta. Divno! Inače, veoma volim Isidoru. Njenu toplinu. Njen putokaz duše. Kada piše, ona piše ujedinjeno. Ujedinjuje znanje, svestranost, toplinu i dušu. Tako je krhka, a tako snažna stilom. Svaka čast za ukus!
    Kaže Isidora na kraju Bureta:
    ,,To je mesto, zajedno sa kućom i dvorištem prodato...
    Da mi je da ga kupim, da ga uzidam u kulu, da kulu zabravim sa devet ključeva, od vremena na vreme bih se zatvorila u nju i u mraku i ćutanju bih ludovala da se mogu zazidati tragovi mrtvih dana. ''
    Svaka nam čast na ukusima.
    Poslednji put ažurirao/la krasuljak : 18.10.2013. u 17:36
    ,,Ne more se čovjek borit protiv sile kad je ne zna i ne vidi.''

Poznat Mooie (avatar)
    Učlanjen
    24.11.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    296

divna, insinktivna, istinita, emotivna, intelektualna, zenstvena, tiha, strastvena!!!!

Zaslužan član
    Učlanjen
    26.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    3633

"Sve što čovek radi samo je priprema da se doživi ljubav."

Isidora Sekulić

Aktivan član Дундурије (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Тај национализам треба да је по суштини и по облику чиста, висока култура…Морал, хуманизам,етика, честитост.Ваљаност и честитост и првокласност не само српска, него човечанска".

Primećen član Don Hose Fuentas (avatar)
    Učlanjen
    03.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

"Pisma iz Novreške" jesu sjajno Isidorino delo, ali ga je Jovan Skerlić dočekao na mač.
    Kako je ovaj putopis čitao u vozu punom ranjenika, smatrao je da tematika putopisa u ratnom okruženju jeste, najblaže rečeno, neprimerena.
    Pejzaže svojstvene norveškom podneblju je okarakterisao kao tlapnje o maglama i snoviđenjima jedne nazovi spisateljice.
    Kako je Skerlić bio neprikosnoveni knjiženi kritičar i zagovornik realizma u kome treba da dominiraju rodoljubive teme, malo koji pesnik ili prozaista koji je odudarao od njegovih standarda je bio povoljno ocenjen s njegove strane.
    Skerlićev oštar osvrt na jednu od najboljih putopisnih knjiga kod nas, učinio je da Isidora Sekulić prestane sa objavljivanjem svojih radova.
    Tek nakon njegove smrti usudila se da štampa svoja dela, a vreme je pokazalo da je ona i kao književni kritičar, esejista, esteta u svakom pogledu bolja od njega.

Slične teme

1. Gimnazija "Isidora Sekulic"
    Autor *BabyDoll* u forumu Škole
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 10.06.2012., 19:17
  2. majkl ili isidora
    Autor banegad u forumu Arhiva
    Odgovora: 96
    Poslednja poruka: 14.04.2007., 21:20
  3. Isidora Sekulić-"Njegošu knjiga duboke odanosti"
    Autor Slavik u forumu Književnost
    Odgovora: 15