UBUNTU linux - za i protiv ?

snis

Primećen član
Poruka
870
dobio sam instalaciju "toga", privrzen sam linux-u ali sam totalni ljakse za to :-(

imam vec u njinjdouzu XP formirane dve particije na disku (C i D), pri cemu mi je D particija slobodna (oko 10 giga).

da li vredi taj UBUNTU instalirati na tu D particiju? moze li to bez reinstalacije C particije i njindonjza ? (...i kako ?)

unapred hvala na trudu da me se prosvetli ;-)
 
Skoro sve za samo protiv ako koristis dial up. Sav dodatan software moras da skidas s neta posto nema bas mnogo na tom jednom cd-u. Ubuntu ti nece unistiti win sve ce sam srediti. Najlaksi nacin da instaliras ubuntu je da sa PM izbrises particiju koju zelis da das ubuntu-u i da je ostavis kao unpartited space. Posle kad te ubuntu pita gde da se instalira ponudice ti use free space ili tako nesto. Ostalo ce on srediti. Ako pak hoces da instaliras ubuntu i planiras malo duze da ga koristis predlozio bih finu podelu particija na:
/ (root)
/usr
/var
/tmp
/home
i naravno swap
E sad ako bi ovo drugo kukaj pa cu napisati nesto vise da ne smaram bzvz. ;)
 
Red_Zmaja:
E sad ako bi ovo drugo kukaj pa cu napisati nesto vise da ne smaram bzvz. ;)

bojim se da ja ne smaram :-(

vidi, pristalica sam linux-a, ali nemam nikakva iskustva sos njega :-( zato bi bilo, mozda, dobro da ovo sto se nudi kao takvo "bacim" na tu postojecu D particiju dok se malo ne upoznam sa linuxom uopste (dok se malo ne prosvedtlim). svaki savet u pogledu toga mi je dobro dosa, a ako mislis da smaras ostale, a imas volje da pomognes, pa prebaci se u private...

i jos jednom hvala na pomoci ;-)
 
Ako si totalni laik za linux nadji neku univerzalniju i vise desktop distribuciju kao SUSE ili
redhat sa ubuntu linuxom ces se samo patiti dok ne skontas osnovne stvari i podesavanja .Po mom misljenju te stvari ces lakse nauciti u nekim "glomaznijim" distribucijama a kasnije predji na ubuntu jer je odlicna distribucija.
Sve je pitanje koliko ti imas vremena i zivaca za upoznavanje osnovnih koncepata tog sistema.
 
Ma gde ce se patiti sa ubuntuom. Snis pazi ovako otvoris Partition Magic za koji sam siguran da imas obelezis D particiju desni klik i delete i ostavis je tako. Ubacis ubuntu linux i restartujes racunar. U biosu podesis da se bootuje sa cd-a. E instalacija je prosta a ljudi najcesce zapnu kod particija. Ako si uradio ovo sto sam gore naveo samo izaberi use free space ili nesto na tu foru i ubuntu ce sve sam odraditi i instalirati na kraju grub loader u koji ce da ubaci i windows tako da ces bez problema moci da koristis i jedan i drugi sve zavisi od tebe. Kad prodjes instalaciju preporucio bih ti da posetis http://ubuntuguide.org i http://ubuntulinux.org a ne bi bilo lose ni da svratis na forum http://linuxo.org i pitas ako ti je jos nesto ne jasno tu smo da pomognemo ;)
 
Red_Zmaja:
Ma gde ce se patiti sa ubuntuom. Snis pazi ovako otvoris Partition Magic za koji sam siguran da imas obelezis D particiju desni klik i delete i ostavis je tako. Ubacis ubuntu linux i restartujes racunar. U biosu podesis da se bootuje sa cd-a. E instalacija je prosta a ljudi najcesce zapnu kod particija. Ako si uradio ovo sto sam gore naveo samo izaberi use free space ili nesto na tu foru i ubuntu ce sve sam odraditi i instalirati na kraju grub loader u koji ce da ubaci i windows tako da ces bez problema moci da koristis i jedan i drugi sve zavisi od tebe. Kad prodjes instalaciju preporucio bih ti da posetis http://ubuntuguide.org i http://ubuntulinux.org a ne bi bilo lose ni da svratis na forum http://linuxo.org i pitas ako ti je jos nesto ne jasno tu smo da pomognemo ;)


ja nisam na to mislio instalacija je laka ali programski paketi su vise nego siromasni sto dolaze na cd-u .A ako imas brzu vezu nema frke.A ako imas brzu vezu a ubuntu je ne prepozna odmah i nemas internet odmah nakon instalacije a totalni si laik za linux onda nastaje patnja.da li sada razumes sta ti pricam,dok ti sve to podesis da proradi a nemas pojma proci ce odredjeno vreme a to bi mozda "verovatno" bilo lakse u npr SUSE linuxu
koji je prilicno kompletan, ali spor do zla boga dok ga ne podesis ,jos pogotovo sa slabijom masinom.
 
Ali sve sem modema se ko iz pi*ke podesava na ubuntu...ja se sad kanm da probam mepis isto debian derivat ali pise na njihovom sajtu da prepoznaje neke modeme...pa ne znam koliko je to tacno...
A sto se tice ovog da ce biti pogubljen pa ostaje mu win i net na winu i adrese gde je sve nacrtano ;)
P.S. Nemam ni ja brzu vezu ali imam strpljenje..tako je zivis u Srbiji i naucis da budes strpljiv ;)
 
Људи, хвала што сте ме охрабрили (посебно Црвени Драгон) 'ја га инсталир"о па шта буде (а биће :-)

Red_Zmaja:
Ali sve sem modema se ko iz pi*ke podesava na ubuntu...

ди баш то -а ваљда се може и то ?! (снис само полако) :-)

Red_Zmaja:
ja se sad kanm da probam mepis isto debian derivat ali pise na njihovom sajtu da prepoznaje neke modeme...pa ne znam koliko je to tacno...
A sto se tice ovog da ce biti pogubljen pa ostaje mu win i net na winu i adrese gde je sve nacrtano ;)
P.S. Nemam ni ja brzu vezu ali imam strpljenje..tako je zivis u Srbiji i naucis da budes strpljiv ;)

да, остаје тај проклети њинњоуз :-(

инач, онако успут: на ИСДН-у сам али само једна линија (64 К), сво време овог света је на мојој страни, имам и стрпљења, па полако, стићићемо, а бићу увек слободан и да се вама обратим.

још једаред хвала људи.
 
Ubuntu je dobar sistem. Meni je pre nekoliko dana stigao iz Holandije za dzaba.
Doduse, ja nisam ga instalirao vec sam koristio sa LIVE CD.(Hvala bodu sto imam 2 dvd rezaca :) ).
SuSE je bolja distribucia jer ima bas puno programa.
Ja imam SuSE 9.2. A Win mi uopste nije potreban jer koristim wine. Emulator je sasvim ok.
Tako da mi ne pada na pamet da instaliram win jer je poceo LOV na nelincencirani software.
P.S. Sta mislite da li ce Chelsea - Liverpool biti 2 do 3 gola?
 
sta hoces da kazes da za ubuntu nema software-a?
Si probo apt-get install ?
pogledaj distroatch pa vidi ko je prvi na listi...
dobar ti argunent zasto je suse bolji..ne bih da pocnem distro war ali suse ne da je spor vec je spor yebote
Kolko si distroa probao pa da mozes da sudis koji je bolji?
Samo da docekam taj ubuntu 6.04 :) pa bog da me vidi...
 
yeby ga, dva verovatno jednostavna problema :-( ali ....

kad iz windowsa restartujem i trazim da iden u ubuntu, inicijalizacija se obavezno zakuje kod "startring enterprise volume managment system" :-( moram ugasiti racunar i ponovo ga ukljucivati pa ubuntu traziti odmah (ne smem ulaziti u windows pa se vracati u ubuntu).

drugo: ubuntu kaze da je root iskljucen radi sigurnosti i kad pokusam da ubacim font onako kako je on to objasnio u help-u, ne dozvoljava mi jer nemam odobrenje da kopiram na tu font:\\\lokaciju :-(((

kad jos malo naucim mozda i pitanja biti komplikovanija ;-)
 
To kod zakucavanja nije do ubuntu-a iskreno nemam pojma o cemu se radi
A sto se tice root naloga vidi se da nisi posetio one web lokacije sto sam ti ostavio gore posto je tamo sve nacrtano ali ajd evo ti link do resenja tog problema:
Potrebno je prvo u konzoli ukucati su root passwd pa uneti zeljeni password za root a za dalje sledi ovo upustvo da bi mogao da se logujes kao root..a sve to imas na http://ubuntuguide.org
 
Red_Zmaja:
To kod zakucavanja nije do ubuntu-a iskreno nemam pojma o cemu se radi
A sto se tice root naloga vidi se da nisi posetio one web lokacije sto sam ti ostavio gore posto je tamo sve nacrtano ali ajd evo ti link do resenja tog problema:
Potrebno je prvo u konzoli ukucati su root passwd pa uneti zeljeni password za root a za dalje sledi ovo upustvo da bi mogao da se logujes kao root..a sve to imas na http://ubuntuguide.org

zakucavanje se i dalje desava.
izvinjavam ti se, biJo sam mnogo brzoplet, pa nisam sve video - shvatio. kada sam malo spustio lopticu - resio sam taj problem ali sam uspeo iz GUI-a. sada nastavljamo dalje. HVALA...
 
Kad ti se pojavi ona slika samo stisni alt+F1 mislio sam jedno i drugo pa kad doje do onog mounting vidi oce li da prijavi neku gresku ili nesto slicno..reci mi jesi odradio update kernela preko update managera..posto misli da je default 2.6.12-9 a da ima 2.6.12-10 a ja koristim 2.6.12-k7 posto imam amd procesor
 
Red_Zmaja:
Kad ti se pojavi ona slika samo stisni alt+F1 mislio sam jedno i drugo pa kad doje do onog mounting vidi oce li da prijavi neku gresku ili nesto slicno..reci mi jesi odradio update kernela preko update managera..posto misli da je default 2.6.12-9 a da ima 2.6.12-10 a ja koristim 2.6.12-k7 posto imam amd procesor

vidi, kad krene inicijalizacija sa onim natpisom "UBUNTU" i dole ispisuje sta radi i cekira sa [ok] pichi red do tog sto sam napisao "starting enterprise..." i tu se zakuca. kada dam alt+f1 ispise "loading plise wait...".

kada dam alt+f1 odmah po pojavi tog introa samo prebaci na, uslovo, kao dos ekran, pichi lista radnji sa cekiranjem [ok] dok ne dodje do "startig enterprise..." i tu ga zakuca. ponekad i kad "dizem" sistem kod ukljucivanja na mrezu, a uvek kad idem sa njinjdouza na ubuntu.

kad smo vec kod toga, zeza me i root. dobio sam ga, dao mu novu sifru, radi, svrljam po ubuntu particiji, ali mi ne dozvoljva da mu ucinim windows particiju vidljivom :-(
 
Ajde malo pojasni to sta si radio i sta pokusavas,detaljam opis i edituj /ets/fstab da bih imao windows particije automount rw.Koliko me pamcenje sluzi ubunti koristi default gnome okruzenje i moras da dozvolis root-u da se loguje u gnome,wm,x da ne bi podesavao sve iz konzole.
Izace kao sto rekoh malo ses se patiti to ti je buu u distro-u.
Jednostavno resenje je da iskljucis taj logical disk manager.
evo ti link da znas da nisi jedini sa tim problemom
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=93124
 
Na ubuntuguide.org imas kako da omogucis obicnom useru da cita ntfs particiju..po njoj ne moze ni root da pise (moze ali nije vredno truda veruj mi)..znaci ako znas bar malo engleskog tamo je objasnjeno sve...to zakucavanje me stvarno buni posto to kod mene prelece za sekund.. :?
 
knezevic:
Ajde malo pojasni to sta si radio

instalirao sam ubuntu (iz treceg ili cetvrtog pokusaja jer se na 41% otvaranja menadzera particija zakivao (verovato do diska - jer uvek na istom mestu) sto sam prevazisao menjanjem drajvova (cd, dvd, pisac cd, pisac dvd). Usao sam kao prvi korisnik i uspeo iz adinistracije da "oslobodim" root-a i dam mu sve privilegije koje mu dozvoljava iz okruzenja (iz konzole sam radiJo mnogo davno dok je jeos bio DOS aktuelan pa sam malo pozaboravljao. e, ondak sam dao da restartuje i pri inicijalizaciji dao da "digne" n.v.W. kad sam "odradoio" na mrezi, dao sam restart i uocio da mi kod tog yebenog "Starting enterprise..." "zakucava". nisam nista uradio nego sam eksperimentalno samo potvrdio da je to tako. Ne kazem, ponekad i kad odmah startujem ubuntu se to desi, ali vrloooo retko.

knezevic:
i sta pokusavas,

kao konacni cilj ? da i ovu particiju C: sa nj.v.W obirem i prepustim linux-u pa makar to biJo i ubuntu kako bi mogao (bar se nadam) normalno komunicirati sa svetom, raditi neke sitne svoje poslice i igrati igrice ;-) hocu da ti kazem da mi kompjuKtor nije profesija (bila je vise nije ;-)

knezevic:
detaljam opis i edituj /ets/fstab da bih imao windows particije automount rw.Koliko me pamcenje sluzi ubunti koristi default gnome okruzenje i moras da dozvolis root-u da se loguje u gnome,wm,x da ne bi podesavao sve iz konzole.

pokusacu, iako ce to ici vrlo polakoooo...

knezevic:
Izace kao sto rekoh malo ses se patiti to ti je buu u distro-u.

nadajmo se da cu ipak nekako da savladam, uspevao sam i gore savljadati pa cu i ovo.

knezevic:
Jednostavno resenje je da iskljucis taj logical disk manager.
evo ti link da znas da nisi jedini sa tim problemom
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=93124

:-) :-) :-) hvala, i ovo me ohrabruje :-) :-) :-)
 
Red_Zmaja:
Na ubuntuguide.org imas kako da omogucis obicnom useru da cita ntfs particiju..po njoj ne moze ni root da pise (moze ali nije vredno truda veruj mi)..znaci ako znas bar malo engleskog tamo je objasnjeno sve...to zakucavanje me stvarno buni posto to kod mene prelece za sekund.. :?

e, tu je velikiii problem, pa sam i zato brzi na trazenju pomoci od Ane cetiri pistolja na potezanju kolta - engleski vrlooooooo slaboooooo - nikako bez recnika i sl. pa to ide polakooooo. ceprakacu, ponekad cu se pozaliti pa ko ima volje pomoci ce i valjda cu i ja porasti u malog linux-a(sa).
Znam da je zajebancija pisati po W particiji i nisam ni oceklivao to, ali mi je, sada dok ne osposobim modem (koji je, inace ISDN) lakse da "skinuto" sa mreze prebacim direktno nego preko diskova ;-), a ut su jos i neki materijali u ofisu koje trebam prebaciti pa je i to lakse direktno, kao i niz fotografija i.....
 

Back
Top