Shirenje bratstva i jedinstva

turn on: zagrebacki, istarski (vuce melodiju iz italijanskog), beogradski...
turn off: crnogorski, dalmatinski (mahinalno spustam pogled da se uverim da ONA nije slucajno ON), uzicki (isto spustam pogled) i juzna pruga...

sremacko-sabacki bas ume da mi bude simpa, iako vuce na ruralu... a raspevani suboticki me iz nekog razloga jako iritira iako mi sam po sebi ne zvuci ruzno...
 
Nekako nemam osjecaj za te stvari, jer mi tek u pod tachkom 2 upada u ochi...zanimljivo mi je ponekad i smijeshno...mozda se navikoh...jedina stvar, koja me iritira je boja glasa i da li ima onaj stegnuti,izdrkavajuci, nadmeni, muchiteljski ili frustrirani prizvuk unutrashnjeg zla ili zavisti/pakosti, pa makar osoba prichala o cvijecu i proljecu...to me blokira...i bash umara...a najgore je ako josh morash da slushash to duze vrijeme...uh...osjecas se kao da si jeo zabokrechinu :-(
 
HeBePoBaTaH_:
Akcentovanje na prva tri sloga KROkodil, GRAdacija isl..znači da se čovek trudi da priča onako kako mu nije prirodno, odnosno kako nije navikao. U Beogradu se poslednjih 15ak godina namnožilo stanovništvo, tako da postoje lutanja u akcenualizaciji, a na to smo osetljivi jer se njime izražava i socijalno i zavičajno poreklo.
Dakle, meni kod cice ništa ne znači dok ne progovori...odmah čujem silazni akcenat i znam na čemu sam :)
-Kaži"vaspitanje"...tačno znam odakle joj je baka ..a meni je to bitno, snob sam, time se dičim, može mi se, kod mene je poreklo na ceni.

Ne smetaju mi dijalekti, važno je da se razumemo, a to je barem na ovim prostorima jednostavno. :razz:
Hm... gradAcija ili grAdacija?
Dobro, ja sam govorila sAhara, umesto sahAra, ali to je greška... I kAtastar, umesto katAstar...
Ali gradacija? :confused:
Nego, kako bi ti akcentovao vaspitanje?
 
Ovo što si napisala je oznaka za skorojevića, ne snoba. Snob u kulturološkom pogledu može da ima exkluzivitet na duhovno poreklo.
Snob sme da bude dekadentan, skorojević nema tu privilegiju. Pozadinu daje poreklo.
Klasični rigor i negativan snobizam potiču usled lošeg obrazovanja i vaspitanja. I samo tada.
Je suis snob, Boris Vian
Skini se sa neta, kiseonik je neophodan za funkcionisanje sivih ćelija.
Baš šteta, pola dana si bila van ignore liste...bye..
 
Sama po sebi meni licno ijekavica mnogo bolje zvuci nego ekavica, melodicnija mi je.
Neko ko se u to razumem mi je jednom rekao da je u stvari spanski nesto poput ijekavske verzije portugalskog i meni se cini da je tako. Uopste, jezici sa dosta mekih samoglasnika i duzim akcentima mi lepse, neznije i melodicnije zvuce.
IIjekavski se opet dosta razlikuje u zavisnosti od podrucja, meni se licno svidja hrvatski (poznajem dalmatinski, rijecanski i ono sto cujem na tv-u) i bosanski (poznajem uglavnom sarajlije i banjalucanke).

Kod muskaraca me uzasno nervira iskvareni beogradski akcenat, deluje mi tako feminizirano.
Pomalo pozeski, bas je onako sirov...i ne nije isti kao uzicki...
Laloski me takodje asocira na nekog mekusca...a ja volim tvrdje... :lol:
Juzna pruga je skroz drugacija...retko ko zna kako zaista zvuci njihov naglasak...oni uglavnom teze da se prilagode, sto je i normalno, da pricaju svojim naglaskom niko ih nista i ne bi razumeo. Sad to prilagodjavanje nekom ide odlicno, a neko stvori nesto sto zvuci potpuno neprirodno i ruzno. Njihov izvorni naglasak zvuci kao drugi jezik, tako da ga ne bih komentarisala.
Vise od akcenta mi smeta kada se reci upotrebljavaju u nepravilnom obliku.

Nego da vas pitam nesto, ovde je bila rasprava.
Apelujem na strucnjake za jezik. :P
Da li se radijator kaze sa dugim akcentom na i ili sa kratkim?
Dalje, teleeevizor ili televizor?
 
Hm, mislim da samo nervozan čovek uopšte koristi tu ignore listu... Naročito da se time hvali: "Ja sam frajer, ne želim sa svakim da pričam, nego samo sa mojim šlihtarama..."
Koliko je takvom čoveku teško u životu, kad ovde traži lepu reč :confused:
 
Evo sad vidim da i i lexa ima nedoumice.
Pomagajte zato, nemojte ignorisati nase apele!
ja kazem kAtastar (cesto koristim tu rec:)) i grAdacija, al' za to bas i nisam sigurna.
Doduse za ove reci koje sam ja nacvela uverena sam da se izgovaraju oako kako ja to cinim, ali me jedna devojka koja studira knjizevnost ubedjuje da nije tako!?
 
S_K_V_O:
Evo sad vidim da i i lexa ima nedoumice.
Pomagajte zato, nemojte ignorisati nase apele!
ja kazem kAtastar (cesto koristim tu rec:)) i grAdacija, al' za to bas i nisam sigurna.
Doduse za ove reci koje sam ja nacvela uverena sam da se izgovaraju oako kako ja to cinim, ali me jedna devojka koja studira knjizevnost ubedjuje da nije tako!?
Hehe, možda smo koleginice, sunce ti...
Nego, ispostavilo se da se zaista kaže katAstar, a za gradaciju ne znam...
 
ja samo znam da nikad nisam cula ni jednu autenticnu beogradsku baku da se tako beci sa radiiijator i teleeevizor...
moja baba i dalje zove beogradske ulice nazivima od pre rata i sve nas nervira jer je niko ne razume..i zena ima pravi, stari beogradski akcenat koji nije cepljenje i becenje nego je prirodan...
deda mi je makedonac i uvek je imao makeDONski akcenat...:)
i gledam po svojoj kevi i njenim drugaricama...uvek ima neko u generaciji ko se cepi i prenemaze, bez obriza gde se rodio...ima neku drugaricu koja jeste beogradjanka ali to je nesto strasno za slusati...
mislim da treba da kazem babi da se konektuje :)
 
JugoSLAvija , paraDAJZ, tako ja izgovaram
Postoje normativna pravila npr. u srpskom jeziku NEMA:
1. Akcenta na poslednjem slogu
2.Silazni ne sme da bude na srednjem slogu... dakle nikako JugoSLAvija.


Inače, onako kako Beograđani govore, stručnjaci nazivaju "ačenjem", ali po tome se i razlikujemo ... Postoji u svakom slučaju neki dublet ili triplet, a propisano za spikerski govor je izveštačeno definitivno.

Tako kod vaspitanja postoji triplet - reč može da se izgovori na tri različita načina..

Gradacija, pozicija, edicija...- akcenat je kratkoulazni na prvom sa dužinom u drugom slogu
Katastar - isto pravilo

Kod četvorosložnih reči je silazni akcenat na famoznom 3.slogu...(konstitucija, distribucija)

e, ja volim da se AČIM i bole me uši :) Sve je to produkt medijskog rata i prikrivanje mana u prirodnim akcentima, to što nameću kao pravilno...
 
...Bese jednom (pinkicasta) zemlja JugOslavija u kojoj zivese JugOsloveni, pretpostavljam...:p...Salu na stranu - akcentovanje pocetnih (prvog i drugog) slogova u reci (opsta) je lingvisticka karakteristika anglo-saksonske i ugrasko-finske grupe jezika - za slovenske jezike tipicno je akcentovanje poslednjih slogova, dakle - televIzor, radijAtor, katAlog...
 
Nego, privlači mi pažnju reč - vaspitanje...

Znate kako govorite - fizičko vaspitanje... Vaspitaaanje...

A kada je u pitanju vaspitanje, kao glagol, onda je vaspiiitanje.

Ima još takvih reči... Na primer, boje - zelena, crvena...
To je sad teško objasniti, jer ja nemam pojma koji su i kakvi akcenti u pitanju (preskočila sam prijemni u srednju školu :mrgreen: )
Kao boje, uglavnom su zElena, cRVena...

A kada idu uz neku reč, kada je opisuju, onda su zelEna, i crvEna, tako mi je, ustvari, svejedno...
Kako vi akcentujete te dve boje? A razmislite dobro, ja sam bila ubeđena da uvek govorim zElena, dok nisam sebe jednom uhvatila kako izgovaram zelEna... Sasvim slučajno.
 
Mene bas briga, akcentujem kako 'ocu i niko se nista ne cudi...'E*es pravila..Treba pustiti masti na volju..:D :D
( salim se, uglavnom akcentujem onako kako je UGBR napisala ( slovenski jez.) -> to ako nekoga mozda zanima, ali sumnjam.)
 

Back
Top