PSIHIJATRIJA: psihoterapija, panika, fobije, depresije, psihološke igre, itd.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
shaddow:
Ne mogu da verujem?!? A ko je to propisao da je na 40000 stanovnika dovoljan jedan psihijatar? :shock: :shock: :shock:
Ispada da smo mi mentalno mnogo "zdrav" narod.

E, a ovo da za 6 sati primiš 14 pacijenata? Pa da li su oni normalni? Da li su ti koji to određuju ikada pročitali neku knjigu iz psihijatrije? Koja je to vrsta psihoterapije gde seansa traje 20 min? Šta uraditi za tako kratko vreme? Pa ti treba da radiš ko na traci. :shock:

PS: E, najgori su ti što misle da su zdravi. ;) Nažalost, mi smo još uvek toliko primitivan narod, da je odlazak kod psihijatra za masu ljudi prosto nezamisliv. Ili kada neko kaže da ide na psihoterapiju svi ga gledaju kao marsovca. Ma čim dete ode kod psihologa "to nisu čista posla"? Ostaje nam da se nadamo da ćemo za 100-200 godina makar malo napredovati. Stanje u kome se nalazi naše društvo projektuje se i na zdravstvo, tako da, kada čovek razmisli, uopšte ne čude ti novi propisi. Kada možemo da ratujemo sa čitavim svetom (i da "pobedimo"), šta će nam onda psihijatri, ma šta će nam i zdravstvo. Mi smo nebeski narod, pa ne možemo ni da se razbolimo. :?

...bice posla...bice posla...ovi politicari i ekonomisti ce da ih unistavaju a mi cemo da ih lecimo :)
 
Aaaamm....Ne razumem bas post - da li u njemu postoji pitanje, ili samo zelis da podelis svoju situaciju ili zelis neki komentar? Komentar je sledeci - ako si to zelela: agorafobija se ne leci 'povremeno' odlascima kod psihijatra niti 'povremenim' pijenjem Seroxata, a posebno ne kontinuiranim uzimanjem Xanaxa. Sve je u tvojoj prici okrenuto naglavacke i pogresno. Razmisli veoma ozbiljno o dve stvari: prva je da li ti sabortiras svoje lecenje ne odlazenjem redovno kod psihijatra i neredovnim uzimanjem lekova; ili o drugoj - ako je se tako 'lecis' jer ti je to preporuceno od strane tvog psihijatra (povremeni dolasci - sta ti znaci, na koliko vidjas psihijatra? povremeno Seroxat - sta to znaci; kako i kooliko pijes Seroxat, a kolko dugo pijes Xanax i u kojoj dozi?) onda treba da promenis psihijatra jer te ne leci dobro. Kao sto rekoh u prvoj recenici, agorafobija se ne leci povremeno, ni u lecenju ni u lekovima nema niceg povremenbog u ovom poremecaju, on se leci kontinuirano, dugotrajno i po veoma dobro poznatom protokolu za lecenje; nije to nikakva ni madjija niti izmisljanje tople vode, veruj mi. Agorafobija i panicni poremecaji se VEOMA USPESNO lece, mozda se ne mogu svi trajno izleciti ali se adekvatnom terapijom postizu odlicne i dugotrajne remisije i edukacija pacijenata kako da veoma uspesno i BEZ SIMPTOMA zive sa svojim problemom.
 
Shaddow: mislim na integrativni pristup (lekovi, individualna th, K-B - sve se zna, koji lekovi, koliko, kako, kolko terapije, kakav K-B program, to je bre standardizovan protokol vec godinama, ne mogu da verujem da neki psihijatar jos danas nekog fobicara leci 'povremeno' ?!)

Miv: postoji, zove se ICD X klasifikacija bolesti, to je internacionalni sifrarnik u kome se nalazi i psihijatrijski deo; takodje postoji i DSM IV, to je americka klasifikacija psihijatrijskih poremecaja.
 
Ma interesuje me da li se pored kognitivno-bihejvioralne koristi i neka druga vrsta psihoterapije, recimo psihoanalitička, transakciona, geštalt ili neka druga. Činjenica je da K-B daje najbrže rezultate i otklanja simptome, ali pitanje je da li i koliko otklanja uzroke? Tako može da se desi da uklonimo jedan simptom, a da se onda pojavi drugi. Eto, nadam se da nisam dosadan. :roll:
 
Ne, druge metode su se uglavnom pokazale bezuspesnim ili manje uspesnim od navedenog protokola. Fobicna stanja se transgeneracijski (po genetskoj sklonosti) nasledjuju, uzroci su im prakticno potpuno nepoznati i na nivou pretpostavki, psihodinamska (psihoanaliticka) objasnjenja geneze su na nivou spekulacija koje su se uglavnom u praksi pokazivale netacnim (sve je prihvaceniji stav da ne postoji jedan, dubinski, psihodinamski uzrok, kao kod poremecaja kod kojih je konflikt ili potiskivanje uzrok pa se za njim i traga i dovodjenjem u svesno resava).
Dakle, ne ide se na trazenje nekog nesvesnog uzroka, otklanjaju se simptomi, kognitivno bihevioralne pretpostavke nastanka fobijskih stanja su najprihvatljivije modernoj nauci pa se tim putem ide i na resavanje problema. Individualnom psihoterapijom daje se podrska i omogucava razresavanje nekih svakodnevnih zivotnih kriza te omogucava sazrevanje pacijenta i njegovo osnazivanje, a lekovima se deluje na bioloski aspekt bolesti (koji je takodje veoma pouzdano i eksplicitno dokazan uzrok stanja). POzdrav
 
Pa sta da ti kazem - ne postoji naravno gen (pronadjen) ali postoji nasledna sklonost: bolest je 4 puta cesca kod zena a cak 8 puta je veca verovatnoca da ce se kod deteta u cijoj porodici je neko bolovao (ili boluje) od fobije ispoljiti poremecaj. Kazem, naravno ne postoji gen (kao za hemofiliju na primer) ali ne postoji ni za shizofreniju pa ipak uvek trazimo hereditet ka psihoticnim poremecajima kod takvih pacijenata, zar ne?
 
pa interesuje me npr. ako neko zna zasto neke stvari motam po glavi danima i sam ne mogu da skapiram nego tek kada sa nekim porazgovaram shvatim i sta ja zapravo mislim ono iznenade me svoje reci i tako bas me zanim zar ne mozemo ili bar je :) da sami razmisljamo vec moramo sa nekim da razgovaramo da bisno neke stvari razjasnili sebi ne uvek naravno ali se desava
 
Ej, ajde molim te koristi pravopis, stvarno te tesko pratim; znas ono - veliko slovo, znaci interpunkcije i te stvari? Posebno je tesko protumaciti sta pises i sta hoces da kazes kada su poruke onako dugacke kao na pp-u.

Sto se samog pitanja tice, covek je socijalno bice, to ga odredjuje uodnosu na neke druge zivotinje, takodje covek je bice kome je data sposobnost artikulacije svojih misli, dakle govor je tu da bi nas povezivao. Misliti naglas u necijem prisustvu cesto je sasvim razlicit dozivljaj od sopstvenih monologa u glavi, misli oblikovane u reci dobiju zvucnost, formu, oblik. Jedino u dodirima sa drugima mozemo zaista spoznati sebe. Naravno da mozemo sami da razmisljamo, naravno da mozemo i da cutimo u dvoje, naravno da i to ima svoju duboku vrednost; ali malo toga moze da zameni govor; kada se govori neko te slusa ali i ti sam sebe slusas, i stvari dobijaju ponekad potpuno drugaciji smisao od onoga koji imaju dok postoje samo u tisini tvojih misli.
 
Imam veliki problem sa majkom. Mislim da je depresivna i volela bih da znam kako da joj pomognem. Stvari stoje ovako. Pre dve ipo godine mi je umro otac. Od tad se sve promenilo. Ona se do sada ponasala manje vise ok.Ove dve ipo godine bile su teske za sve ukucane, i emotivno a i finansijski.Ali zadnjih par meseci mama stalno place, nezadovoljna je, nervozna.Vrlo je razdrazljiva i stalno spremna na svadju. Takodje sam primetila da je postala i asocijalna, ne zeli da izlazi, da se druzi sa prijateljima, vec samo poso-kuca. Vrlo lose spava, i kad legne ne moze mnogo dugo da se uspava.
Molim vas recite mi kako mogu da joj pomognem i sta da uradim
Unapred zahvalna
 
Ne mozes da uradis nista sem da pokusas da je nagovoris da ode kod lekara. Ona je odrasla punoletna osoba pa ako to ne zeli i odbija na zalost ne mozes nista. Obzirom da mama jos radi, pretpostavljam da zena ima izmedju 50 i 60 godina, ili mozda cak i manje, sto je svrstava u red menopauznih zena koje su sklone simptomaima koje navodis kao posledica hormonskog disbalansa, ukoliko je to u pitanju onda je za nju resenje ginekolog koji ce joj dati supstitucionu hormonsku terapiju.
 
Setila sam se jos necega. Moj tata nije bio bolestan, vec je iznenada umro, u snu. Tako da je to za nas bio ogroman sok. Posle toga smo ostale nas tri same, bez ikakve zastite, bez muskarca u kuci.
Imam jos jedno pitanje. Kako da ja njoj predlozim odlazak kod lekara a da se ona ne oseti ugrozenom ili napadnutom. Nadam se da rzaumete na sta mislim.
Hvala vam puno
 
SmileySun:
Setila sam se jos necega. Moj tata nije bio bolestan, vec je iznenada umro, u snu. Tako da je to za nas bio ogroman sok. Posle toga smo ostale nas tri same, bez ikakve zastite, bez muskarca u kuci.
Imam jos jedno pitanje. Kako da ja njoj predlozim odlazak kod lekara a da se ona ne oseti ugrozenom ili napadnutom. Nadam se da rzaumete na sta mislim.
Hvala vam puno
Evo ako smem i ja da se uljučim.

Smrt bliske osobe je veliki šok, pogotovo ukoliko je do nje došlo tako iznenada. U početku ste svi to verovatno potiskivali, jer je bol bio suviše veliki. Sada, posle nekog vremena, neke stvari su počele polako da izbijaju na površinu, što je potpuno normalno.

Svakako da bi tvojoj mami, a možda i tebi, prijao razgovor sa psihoterapeutom.
Situacija u kojoj se nalazite je veoma bolna i ponekad je čoveku potrebno malo podrške da izbaci iz sebe neke stvari koje ga muče.

Kako da kažeš mami?

Pa pre svega izbegavaj da je optužuješ, nemoj da koristiš rečenice koje počinju sa "TI". Svaku takvu rečenicu ona može da svati kao osudu.
Pokušaj da joj na lep način kažeš kako se ti osećaš i koliko si zabrinuta za nju. Pokušaj da počneš rečenicu sa "JA se osećam veoma...... kada vidim....." Ili nešto slično. To su tzv. "Ja" poruke kojima govoriš o svojim osećanjima. Bitno je da mama vidi da ti je stalo do nje, da si zabrinuta za nju i da želiš da joj pomogneš. Bitno je da shvati da je, i pored tog nesrećnog događaja, sada veoma potrebna tvojoj sestri i tebi, možda potrebnija nego ikada.

Eto, nadam se da sam makar malo pomogao. U svakom slučaju pokušaj da izbegneš da razgovor izgleda kao kritika, i da joj kažeš koliko je voliš i koliko si zabrinuta za nju.

Pozdrav! :)
 
Ok za odgovor, nego sada me interesuje npr. kako covek najbolje da se skoncentrise na tekst koji cita, ili nekoga koga slusa dok govori ? Jer desavalo mi se da slusam nekoga i bas sam isprobavao ono kada neko prica skoncentrisem se na govor, pa onda zamisljam sta hoce da kaze i slicne stvari :smile: ali ako neko zna na sta se konkretno treba usredrsrediti kada slusamo nekoga kako govori ili kada citamo neku knigu kako ne bi gubili paznju , pozz !!
 
A za nesanicu sam cuo da je dobra veca fizicka aktivnost u toku dana, kao i ono klasicno ne prejesti se za veceru vec nesto lagano pojesti, zatim navici se leci u isto vreme i ustajati svakog dana pa i vikendom kako bi se organizam navikao i procitao sam jos da treba obaviti sve predaktivnost pred spavanje tipa zakljucati vrata, ugasiti svetlo obuci pidzamu kako bi u svom razmisljanju stekla utisak da treba da legnes da spavas. Licno meni pomaze kada popijem mleko nekako mi se spava odmah kao i kada citam neku knjigu ili gledam film od toga mi se prispava obicno, i da ne treba piti kafu pred spavanje niti raditi vezbe 2 do 3 sata pred spavanje, a i jednostavno ja kada mi se nespava ja ne prespavam tu noc ali zato sutra osetim umor i naspavam se preko dana, e sad ne znam koliku veliku nesanicu ti imas ali probaj ovo mozda ti pomogne pozz!!
 
Pozdrav svima!
Prvi put sam na ovom forumu(ali sam stari pacijent) i veoma mi je drago sto sam tu.Sada znam da nisam sama sa svojim fobijama i panikama.Bilo je to davno(1999-2000) kada sam se prvi put suocila sa svojim strahom.Tek tako,odjednom obuzela me je panika da ce mi se nesto lose desiti-da cu pasti u nesvest ili jos gore da cu umreti.Toliko me je strah obuzeo da nisam mogla da se pomerim.
Od tada sam prosla kroz ordinacije psihologa,kardiologa,psihijatra.. skoro sam bila i na akupunkturu,ali jedno veliko NISTA.Bude mi kao malo bolje,ali se opet vracam na staro.Ne smem nigde sama da idem,jer cu mozda pasti u nesvest na sred ulice.
Pila sam flunirin,bromazepam,ksalol,trenutno pijem Amizol(vec oko 2 meseca)ali nista ne ide na bolje.Vec sam stvarno izgubila nadu u moje izlecenje i vise ne znam sta da radim.Ponekad pomislim da ludim...........
Znam da je covek sam sebi najbolji lekar i da se sa jakom voljom (skoro)sve postize,ali ne znam dokle cu ovako moci da zivim.Godine prolaze a ja nisam ni svesna toga.
Po ko zna koji put se pitam:otkud to meni da se desi?Stvarno bih volela da znam sta je uzrok ovakvih stanja?
Hvala puno na forumu(sada imam sa kim da pricam i bar neko da me razume-a najbolje ce me razumeti onaj ko je isto to doziveo)
 
Teorije o uzrocima fobijskih stanja su toliko brojne da bi zaista bilo neplodonosno ulaziti u njihovo pobrajanje. Jednom recju - razlicite pretpostavke, od toga da dolazi do bioloskog disbalansa na nivou mozga do toga da se radi o genetskoj predispoziciji, do toga da se radi o naucenom modelu (psihodinamske teorije), itd itd. Sve to zoaista nije ni bitno, jer sta god da je uzrok posledica je uvek ista-biohemijski disbalans na nivou mozga i posledicno poruka koju glava salje telu: da je u opasnosti i da se spremi za borbu ili beg. Podize se adrenalin i svi simptomi odgovaraju adrenalinskoj buri u organizmu odnosno poplavi ogromnog straha koji zovemo panicnim napadom.

Kao sto sam vec rekla jednom korisniku foruma na PP, ako su te toliko dugo lecili a nije doslo do remisije bolesti i promene u reagovanju na eventualne ponovne pojave poremecaja, ili te nisu dobro lecili ili si ti iz nekih svesnih (ili pre nesvesnih i neosvescenih ) razloga ometala terapijski proces. U prvom slucaju treba menjati lekara, u drugom - lekar je taj koji treba da prepozna otpor u terapiji i izvrsi konfrontaciju pacijenta Lekovi koje sad pijes potpuno su zastareli u odnosu na danasnje protokole lecenja agorafobije i panicnog poremecaja, lekovi iz grupe SSRI ukljucuju mnogo modernije i novije preparate od Flunirina koji je odlican lek ali nije za sve fobicare i svako panicno stanje. Pod pretpostavkom da uopste imas pravilno dijagnostikovan poremecaj odnosno da se radi o agorafobiji ili panicnom poremecaju.
 
Hvala na odgovoru!
Juce mi je dan bio uzasan,a ni danas nije mnogo bolji.Zvala sam i mog doktora i rekla joj da nema vajde od tog AMIZOLA.Ne da mi nije bolje,vec je i gore nego sto je bilo.Rekla mi je da prestanem da ga pijem i da svratim do nje.Kaze jos i to da je cudi kako mi nije pomogao,a mnogi ljudi su zadovoljni sa njim.
Ja znam da sve to treba sama da resim u svojoj glavi,ali da bas ni jedan lek ne da bar neke rezultate,to ne mogu da shvatim.Nisam valjda ja neki poseban slucaj(ko zna?).Videcemo sta ce biti kad odem na "razgovor",a do tada necu vise da pijem nista,pa kako bude -bice.
pozdrav!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top