Milena Jesenska
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Milena Jesenska

Primećen član
    Učlanjen
    02.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Thumbs up Milena Jesenska

Ponovo sam pročitao dve njene knjige i još sam više ubedjen da nikad nisam čitao ništa lepše što je napisano ženskom rukom. Takva britkoća uma, tako uspešno traganje za suštinom... Pa ipak je na istoku Evrope bila zaboravljena pola veka. Potpuno neverovatno...

I hteo sam da pitam, pretpostavljam da ovde ima stručnjaka, koliko je Ana Šomlo izmišljala Milenina pisma a koliko je taj rad verna rekonstrukcija pisama? Dobio sam juče (veeeelika koincidencija) 'Milenina pisma Kafki', ali mi se nešto i ne čita ukoliko je sve obična fikcija. Tražio sam na netu, ali ne nadjoh... Pa ako ovde ima stručnjaka za ovu oblast, bilo bi lepo da znanje podeli sa nama.

I čuo sam zanimljivu priču (u domenu urbanog mita ) o tome kako autentična Milenina pisma postoje negde, sakrivena. Pretpostavljam da priču šire isti oni ljudi koji veruju da je Elvis živ, ali priča kaže da pisma ipak nije spalila žena (cimerka ili rodjaka, ne znam) sa kojom je Milena živela onda kad su je Nemci uhvatili, nego da ih je negde sačuvala. Po drugoj verziji, ta pisma jesu spaljena, ali ih je Maks Brod (psiho kakav je već bio) prethodno prepisao i po dobrom, vekovima starom jevrejskom običaju čuvanja važnih dokumenata, ubacio medju korice nekih potpuno nevažnih dokumenata o poslovanjima nekih firmi, statistikama ili slično... Ukratko, medju spise koje mogu vekovima da stoje na nekom tavanu a da ih niko ne pogleda.

A za ono što je sačuvano i objavljeno... Šta reći? Jednom je Milićeva ćerka, mislim da je to bila Simonida, rekla da bi svaki muškarac trebalo da pomalo bude Parsifal. Ja mislim da bi svaka žena pomalo trebalo da bude Milena. Pa onda, Milena i Parsifal... Kako bi to savršen svet bio

Šta mislite o Mileninom pisanju i uopšte, životu?

Obećava
    Učlanjen
    19.12.2005.
    Reputaciona moć
    44

Podrazumevano Re: Milena Jesenska

Прочитала сам "Миленина писма Кафки" и увек им се враћам. Надам се да ћу после дипломског стићи да се позабавим озбиљније питањима аутентичности и уопште Миленом као личношћу. У сваком случају, мислим да треба да прочиташ ту књигу. То неће бити улудо потрошено време.

Početnik
    Učlanjen
    28.11.2007.
    Reputaciona moć
    0

Smile Re: Milena Jesenska

Citat Original postavio Groucho Marx Pogledaj poruku
    Ponovo sam pročitao dve njene knjige i još sam više ubedjen da nikad nisam čitao ništa lepše što je napisano ženskom rukom. Takva britkoća uma, tako uspešno traganje za suštinom... Pa ipak je na istoku Evrope bila zaboravljena pola veka. Potpuno neverovatno...

I hteo sam da pitam, pretpostavljam da ovde ima stručnjaka, koliko je Ana Šomlo izmišljala Milenina pisma a koliko je taj rad verna rekonstrukcija pisama? Dobio sam juče (veeeelika koincidencija) 'Milenina pisma Kafki', ali mi se nešto i ne čita ukoliko je sve obična fikcija. Tražio sam na netu, ali ne nadjoh... Pa ako ovde ima stručnjaka za ovu oblast, bilo bi lepo da znanje podeli sa nama.

I čuo sam zanimljivu priču (u domenu urbanog mita ) o tome kako autentična Milenina pisma postoje negde, sakrivena. Pretpostavljam da priču šire isti oni ljudi koji veruju da je Elvis živ, ali priča kaže da pisma ipak nije spalila žena (cimerka ili rodjaka, ne znam) sa kojom je Milena živela onda kad su je Nemci uhvatili, nego da ih je negde sačuvala. Po drugoj verziji, ta pisma jesu spaljena, ali ih je Maks Brod (psiho kakav je već bio) prethodno prepisao i po dobrom, vekovima starom jevrejskom običaju čuvanja važnih dokumenata, ubacio medju korice nekih potpuno nevažnih dokumenata o poslovanjima nekih firmi, statistikama ili slično... Ukratko, medju spise koje mogu vekovima da stoje na nekom tavanu a da ih niko ne pogleda.

A za ono što je sačuvano i objavljeno... Šta reći? Jednom je Milićeva ćerka, mislim da je to bila Simonida, rekla da bi svaki muškarac trebalo da pomalo bude Parsifal. Ja mislim da bi svaka žena pomalo trebalo da bude Milena. Pa onda, Milena i Parsifal... Kako bi to savršen svet bio

Šta mislite o Mileninom pisanju i uopšte, životu?
    zdravo....ja sam presrecna sto sam saznala da jos neko voli Milenu Jesensku!Nazalost ja sam procitala samo"put do jednostavnosti"ali mnogo puta...od kad imam knjigu,iz prostog razloga sto nikako ne mogu da nadjem ni jednu drugu njenu.Ja sam iz Nisa i na zalost i ove godine na sajmu knjiga nisam nasla "Milenina pisma",Milenine recepte"i "covek cini odelo"!a volela bih jako.Cujem da je PLATO izdao i"ostati na nogama",cisto da znate.Ja sam se za Milenu vezala jer mi se cinilo da sve sto citam od nje-kao da dolazi iz mene.Pise tako jednostavno,elegantno i ljudski.Sto se tice Ane Somlo i njene knjige,ja sam citala o tome ali koliko znam,tu opisuje njihove zajednicke dane u logoru i ne verujem da je bilo sta od toga izmislila.Znam samo da je medje zatvorenicima bila omiljena i kako kaze"nije se ponasala kao zatvorenik"trudila se da svakom maksimalno pomogne i da zivot gleda sa pozitivne strane.Sumnja se da je stvarno umrla zato sto su joj otkazali bubrezi.Nadam se da ce se ovde na forumu naci neko kompetentniji od mene da nam napise nesto vise o njoj....pozdrav do sledeceg pisanja

Slične teme

1. Milena Vucic
    Autor gazela u forumu Muzika
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 03.05.2008., 00:09
  2. MILENA JAVI SE!
    Autor Spam queen u forumu Humor
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 27.09.2007., 16:35
  3. Milena Vucic
    Autor MASIRAM_DZABE u forumu Muzika
    Odgovora: 1