da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

Malgosia:
Pilule...
Sta da se radi, nema vremena, ali nameravam da se borim za dobra jela! Tacnije, boricu se kad naucim da kuvam - smeju mi se kod kuce i kazu da ce mi pokloniti neki kuvar kad se budem udavala. :)
Mozda sve to zavisi od naseg odnosa prema jelu, prema kuvanju, jer sigurno postoje ljudi koji umeju da kuvaju ona dobra stara jela.. ali mi jedemo na brzinu, i ne obracamo paznju na ukus. Oooo, nadam se da nisam u pravu, jer sve to izgleda nekako pesimisticki..
A stomaci i slce raste li raste na brzinu!!!
 
ona je Nigella, i bas kao sto rece, kuvanje nije i ne sme biti stvar preambicioznog performansa, to je uzivanje i to produzeno degustacijom...jela koja se kuvaju 2h nemaju dusu ja kad ti kazem, kad vec kritikujes kuhinju danasnjice(ako sam dobro razumela-a to je prilicno sirok pojam), onda obrati paznju recimo na popularizaciju azijske kuhinje, koja je izuzetno zdrava a sprema se brzo i lako, u woku enzimi uglavnom ostaju sacuvani bas zbog toga sto se hrana sprema jako kratko!Postujem tvoj tradicionalizam ali sve je jing i jang imaj to u vidu, i ne generalizuj!
 
pa dz. oliver je bash protiv brze hrane, cini mi se... on je bitniji englezima nego ovde nama jer njih podseca da nekad treba i kuvati a ne samo mikrotalasna.. bas je imao neku akciju valjd apovratak zdrave hrane u skole, protiv te brze. ok ok ovi ga ne vole.. mislim meni je on bio simpatichan mada mu je kuvar ne bash primenjiv po meni:I ono kad otvoris je uglavnom da se vatas za glavu. moguce da su mu jela fina kad se jedu.

pa ako ti ocesh da mesis hleb lichno svaki dan samo napred al treba se organizovati.. a sto mora i sve shto je brzo d abude loshe.
a koliko ti imash to godina kad tek trba da ucis da kuvas, 12

jedino za kuvanje treba strpljenja.. "ebe se testu shto se gostima zuri" shto rekla m. bobic mojsilovic.. pa sad kolko imash zivaca i vremena u trenutku.....i para

ma do yaya je zdrava azijska, przeno u pola litra ulja...ok volim ja to...

pa onda ti je zdravija mediteranska, maslinovo ulje riba itd itd...
a i makrobiotika uuu to je tek zdravo, al za to treba para.. ko voli zdravo :I a sta je onda nezdravo, svinjska mast.
 
pa znam da kuvam jer se tim profesionalno bavim, a interesuje me mišljenje. oliver kao i negel su dobri kuvari, ali kako kažu voli ih kamera a i imaju veliki tim ljudi iza sebe koji im završavaju gro posla. A ta zdrava hrana kod njih više ne postoji dok je kod nas u izumiranju i ako imamo jednu od najukusnijih kuhinja evrope a i sveta. Pa znate li da za našom mućkalicom stranci lude kolko je dobra. A dobra je zato što se spremala sa paprikom koja je imala ukus i miris, a ne sa plastičnom kao što oni rade.
 
svašta po malo:
pa znam da kuvam jer se tim profesionalno bavim, a interesuje me mišljenje. oliver kao i negel su dobri kuvari, ali kako kažu voli ih kamera a i imaju veliki tim ljudi iza sebe koji im završavaju gro posla. A ta zdrava hrana kod njih više ne postoji dok je kod nas u izumiranju i ako imamo jednu od najukusnijih kuhinja evrope a i sveta. Pa znate li da za našom mućkalicom stranci lude kolko je dobra. A dobra je zato što se spremala sa paprikom koja je imala ukus i miris, a ne sa plastičnom kao što oni rade.
Ja bih samo da pozdravim profesionalca :) i da, kad se već spominje mućkalica, zamolim za pojašnjenje i neko uputstvo kako se priprema (naiđoh na više recepata, a nešto se baš ne osećam kompetentnom da odredim koji valja :???: ).
 
ono što je najprostije to je i najbolj.
Crni luk, paprika babura, i paradaiz treba da se iseču u kocke veličine 1,5cm * 1,5cm. paradaiz i paprika obavezno da se očiste od kožice i semena mada u nekim kućnim varijantama kožica može da ostane. i onda da se po redu dinstaju na tihoj vatri crni luk i paprika zajedno, dodati meso koje može predhodno da se opeče ili ne, pa potom paradaiz pred sami kraj.
Meso može da bude različito ali je bitno da je svinjsko. Od džepa zavisi da li će da bude od vrata ili filea.
na kraju obavezno da se zaljuti po ukusu, to nikako ne zaboraviti
Tako se izvorno sprema, apostoji niz varijacija za koje svako kaže da su orginalne.
 
je li je l postoji neko nacionalno jelo_

sve je bre nesto pozajmljeno od turaka.

mada balkan pa se izmeshalo

ma muckalica, a ima i paprikas, a ima i sladak kupus. sve mu to dodje na isto?!

e je l si cuo za mladog barmena koji je bio drugi, dobro nije tvoja disciplina ali eto.
na svetu, zvao ga je glavni barmen De Grof u skolu.

ko vazi za najboljeg kuvara danas. :)

ma u buducnosti ce da rastu plave shargarepe i tako.. shargarajz
 
plava šargarepa već postoji:) mada je nema još kod nas.
Postoje naša nacionalna jela ali u veoma malom broju. Ali jela koja danas nazivamo nacionalna, a koja smo preuzeli od turaka ili nekog drugog mi smo doveli do skoro do savršenstva i nigde se drugo ne pripremaju nego kao kod nas, tako da ih možemo nazivati "nacionalna".
A najbolji kuvar današnjice nije ni đejmi ni nejđel, već neko treći. Naprimer Alen Dukas koji ima niz svojih restorana po svetu a jedan čaj u njegovom restoranu košta 20eurića (a tu cenu ima što zbog kvaliteta a što zbog načina serviranja). Mada ne mora da znači da je on najbolji, jer je to sve subjektivno.
U svetu postoji i olimpijada za kuvarte koja se održava svake 4 godine u nemačkoj. I ona slovi za najjače takmičenje u svetu. A njen cilj je diktiranje novih trendova i postavljanje novih i viših standarda. Na takmičenjima kuvara postoje zlazne, srebrne i bronzane medalje ali one se ne dodeljuju kao obično po jedna, već svako ko osvoji određeni broj bodova naprimer od 100 do 95 dobija zlato itd. Tako da mogu svi da uzmu zlato amožda i niko:) tako da dolazimo do onog ne postoji najbolji već postoje najbolji.
 
Psihologue:
Sva jela su nas nauchili Turci...
Pa nisu baš samo Turci, ali smo od njih naučili koješta i čak zadržali autentične nazive jela. Od Turaka smo pre svega naučili da na ražanj umesto jagnjeta može da se stavi i prase. Pre toga Srbi su jako retko i slabo jeli meso! Od "dušmana" smo naučili kako se pravi "kebab" (roštilj), sarma, podvarak, pilav (pilaf) i razna jela od pririnča za koji nismo ni znali, đuveč, burek i razne pite...Od Austro - Ugara smo naučili da pravimo gulaše, paprikaše, razne čorbe...Od Švaba iz preka smo saznali za krompir i jela na 101 način od njega, za razna testa...I da ne budem preoštar. Naše Nacionalne kuhinje jednostavno NEMA! Ono što guramo drugima pod nos je samo jedna papazjanija raznih kuhinja velikih koji su šetali ovuda i ( hvala Bogu) naučili nas koječemu!
 

Back
Top