da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 46

Tema: da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

Podrazumevano da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

Sve je više plastične hrane i nova hrana gubi na ukusu i na kvalitetu ali dobija na vizuelnom efektu.

Kad tolko raspravljate o đejmiji i onoj (zaboravih kako se zove). Dobra stara jela se jesu kuvala po 1 ili 2 sata ali su imala dušu!
    Šta na nas čeka u budućnosti?

Talking Re: da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

Citat Original postavio Malgosia
    Pilule...
    Sta da se radi, nema vremena, ali nameravam da se borim za dobra jela! Tacnije, boricu se kad naucim da kuvam - smeju mi se kod kuce i kazu da ce mi pokloniti neki kuvar kad se budem udavala.
    Mozda sve to zavisi od naseg odnosa prema jelu, prema kuvanju, jer sigurno postoje ljudi koji umeju da kuvaju ona dobra stara jela.. ali mi jedemo na brzinu, i ne obracamo paznju na ukus. Oooo, nadam se da nisam u pravu, jer sve to izgleda nekako pesimisticki..
    A stomaci i slce raste li raste na brzinu!!!

Početnik
    Učlanjen
    12.12.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

ona je Nigella, i bas kao sto rece, kuvanje nije i ne sme biti stvar preambicioznog performansa, to je uzivanje i to produzeno degustacijom...jela koja se kuvaju 2h nemaju dusu ja kad ti kazem, kad vec kritikujes kuhinju danasnjice(ako sam dobro razumela-a to je prilicno sirok pojam), onda obrati paznju recimo na popularizaciju azijske kuhinje, koja je izuzetno zdrava a sprema se brzo i lako, u woku enzimi uglavnom ostaju sacuvani bas zbog toga sto se hrana sprema jako kratko!Postujem tvoj tradicionalizam ali sve je jing i jang imaj to u vidu, i ne generalizuj!

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

pa dz. oliver je bash protiv brze hrane, cini mi se... on je bitniji englezima nego ovde nama jer njih podseca da nekad treba i kuvati a ne samo mikrotalasna.. bas je imao neku akciju valjd apovratak zdrave hrane u skole, protiv te brze. ok ok ovi ga ne vole.. mislim meni je on bio simpatichan mada mu je kuvar ne bash primenjiv po meni:I ono kad otvoris je uglavnom da se vatas za glavu. moguce da su mu jela fina kad se jedu.

pa ako ti ocesh da mesis hleb lichno svaki dan samo napred al treba se organizovati.. a sto mora i sve shto je brzo d abude loshe.
    a koliko ti imash to godina kad tek trba da ucis da kuvas, 12

jedino za kuvanje treba strpljenja.. "ebe se testu shto se gostima zuri" shto rekla m. bobic mojsilovic.. pa sad kolko imash zivaca i vremena u trenutku.....i para

ma do yaya je zdrava azijska, przeno u pola litra ulja...ok volim ja to...

pa onda ti je zdravija mediteranska, maslinovo ulje riba itd itd...
    a i makrobiotika uuu to je tek zdravo, al za to treba para.. ko voli zdravo :I a sta je onda nezdravo, svinjska mast.
    Poslednji put ažurirao/la ? : 03.02.2006. u 01:23

pa znam da kuvam jer se tim profesionalno bavim, a interesuje me mišljenje. oliver kao i negel su dobri kuvari, ali kako kažu voli ih kamera a i imaju veliki tim ljudi iza sebe koji im završavaju gro posla. A ta zdrava hrana kod njih više ne postoji dok je kod nas u izumiranju i ako imamo jednu od najukusnijih kuhinja evrope a i sveta. Pa znate li da za našom mućkalicom stranci lude kolko je dobra. A dobra je zato što se spremala sa paprikom koja je imala ukus i miris, a ne sa plastičnom kao što oni rade.

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio svašta po malo
    pa znam da kuvam jer se tim profesionalno bavim, a interesuje me mišljenje. oliver kao i negel su dobri kuvari, ali kako kažu voli ih kamera a i imaju veliki tim ljudi iza sebe koji im završavaju gro posla. A ta zdrava hrana kod njih više ne postoji dok je kod nas u izumiranju i ako imamo jednu od najukusnijih kuhinja evrope a i sveta. Pa znate li da za našom mućkalicom stranci lude kolko je dobra. A dobra je zato što se spremala sa paprikom koja je imala ukus i miris, a ne sa plastičnom kao što oni rade.
    [font=Comic Sans MS]Ja bih samo da pozdravim profesionalca i da, kad se već spominje mućkalica, zamolim za pojašnjenje i neko uputstvo kako se priprema (naiđoh na više recepata, a nešto se baš ne osećam kompetentnom da odredim koji valja :???: ).[/font]

Smile Re: da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

ono što je najprostije to je i najbolj.
    Crni luk, paprika babura, i paradaiz treba da se iseču u kocke veličine 1,5cm * 1,5cm. paradaiz i paprika obavezno da se očiste od kožice i semena mada u nekim kućnim varijantama kožica može da ostane. i onda da se po redu dinstaju na tihoj vatri crni luk i paprika zajedno, dodati meso koje može predhodno da se opeče ili ne, pa potom paradaiz pred sami kraj.
    Meso može da bude različito ali je bitno da je svinjsko. Od džepa zavisi da li će da bude od vrata ili filea.
    na kraju obavezno da se zaljuti po ukusu, to nikako ne zaboraviti
    Tako se izvorno sprema, apostoji niz varijacija za koje svako kaže da su orginalne.

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

je li je l postoji neko nacionalno jelo_

sve je bre nesto pozajmljeno od turaka.

mada balkan pa se izmeshalo

ma muckalica, a ima i paprikas, a ima i sladak kupus. sve mu to dodje na isto?!

e je l si cuo za mladog barmena koji je bio drugi, dobro nije tvoja disciplina ali eto.
    na svetu, zvao ga je glavni barmen De Grof u skolu.

ko vazi za najboljeg kuvara danas.

ma u buducnosti ce da rastu plave shargarepe i tako.. shargarajz

Buduća legenda Psihologue (avatar)
    Učlanjen
    11.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    410

Sva jela su nas nauchili Turci...

Poznat gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    mesto za kukce,wilme i sve dobre stvorove
    Reputaciona moć
    122

nisu ali omiljena, ona u kojima je recimo mleveno meso jesu...

gibanica recimo nije turska.

Smile Re: da li su bolja stara ili nova jela i sta ocekivati u budućnosti

plava šargarepa već postoji mada je nema još kod nas.
    Postoje naša nacionalna jela ali u veoma malom broju. Ali jela koja danas nazivamo nacionalna, a koja smo preuzeli od turaka ili nekog drugog mi smo doveli do skoro do savršenstva i nigde se drugo ne pripremaju nego kao kod nas, tako da ih možemo nazivati "nacionalna".
    A najbolji kuvar današnjice nije ni đejmi ni nejđel, već neko treći. Naprimer Alen Dukas koji ima niz svojih restorana po svetu a jedan čaj u njegovom restoranu košta 20eurića (a tu cenu ima što zbog kvaliteta a što zbog načina serviranja). Mada ne mora da znači da je on najbolji, jer je to sve subjektivno.
    U svetu postoji i olimpijada za kuvarte koja se održava svake 4 godine u nemačkoj. I ona slovi za najjače takmičenje u svetu. A njen cilj je diktiranje novih trendova i postavljanje novih i viših standarda. Na takmičenjima kuvara postoje zlazne, srebrne i bronzane medalje ali one se ne dodeljuju kao obično po jedna, već svako ko osvoji određeni broj bodova naprimer od 100 do 95 dobija zlato itd. Tako da mogu svi da uzmu zlato amožda i niko tako da dolazimo do onog ne postoji najbolji već postoje najbolji.

Poznat gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

e nije đejmi nego džejmi
    uzgred ovde na petoj strani postoji tema o domaćoj kuhinji

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

gigule mojne da si stroga, zhenski kutak ce uzeti prevlast !!! morash malo opushtenoti u ovaj restoran da privuces mushterije. i malo otvori taj dekolte i daj prorez na suknji

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

koje je tvoje omiljeno jelo

Poznat gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

ne mogu kupi mi mrežaste čarape

Početnik
    Učlanjen
    15.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Evo, ja cu ti kupiti!
    Sve zarad mustarija!

Poznat gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

e ne može da se podmećeš umesto jagodice ( iliti ? )

neka mi pile kupi čarape

Početnik
    Učlanjen
    15.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio gigule
    e ne može da se podmećeš umesto jagodice ( iliti ? )

neka mi pile kupi čarape
    Dobro. Povlacim se.:-(

Poznat gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

de de nemoj da si tužan... ajde ti mi kupi rezervne
    dobro?

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio gigule
    de de nemoj da si tužan... ajde ti mi kupi rezervne
    dobro?

[font=Comic Sans MS]I sve zarad popularizacije "kulinarstva"?[/font]

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

vidi, nikad zadovoljna. dobro dobicesh te carape :I vezbaj osmeh dok ne stignu

ma da ushtedimo mi na carapama, uzmi neke dedine duge gace i iseckaj ih na mrezhu

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

pa shta fali mrezastim carapama sad i ti... ??? ja ih ne nosim nekako mi ne ide uz stajling ali su ok bash volim te zanimljive carape.

jao sad se ja kao druzim s vama necu sa zenturacama...a pitamse sta uopste radim na ovom forumu sve mi je besmislenije

:I

a nekad sam se pljuvala ovde. eto. kako vetar duva.

sendvič

Poznat Espanol (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Citat Original postavio Psihologue
    Sva jela su nas nauchili Turci...
    Pa nisu baš samo Turci, ali smo od njih naučili koješta i čak zadržali autentične nazive jela. Od Turaka smo pre svega naučili da na ražanj umesto jagnjeta može da se stavi i prase. Pre toga Srbi su jako retko i slabo jeli meso! Od "dušmana" smo naučili kako se pravi "kebab" (roštilj), sarma, podvarak, pilav (pilaf) i razna jela od pririnča za koji nismo ni znali, đuveč, burek i razne pite...Od Austro - Ugara smo naučili da pravimo gulaše, paprikaše, razne čorbe...Od Švaba iz preka smo saznali za krompir i jela na 101 način od njega, za razna testa...I da ne budem preoštar. Naše Nacionalne kuhinje jednostavno NEMA! Ono što guramo drugima pod nos je samo jedna papazjanija raznih kuhinja velikih koji su šetali ovuda i ( hvala Bogu) naučili nas koječemu!

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

pa majku mu valjda su neshto jeli i pre turaka..... to je onda neka originalna kuhinja?? mislim da je to nesto tipa krompir kupus

mislm da ima neki kuvar sa zlatibora koji je to prouchio

Slične teme

1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.09.2008., 06:41
  2. SKROZ NOVA, A OPET STARA TEMA
    Autor tanjasmesko u forumu Žene
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 06.12.2006., 10:46
  3. "Stara i nova Kostana u Narodnom"
    Autor M_a_r_a u forumu Pozorište
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.01.2006., 12:13