Споменик Српској мајци – хероини

PAC-PAC

Domaćin
Poruka
3.894
Споменик Српској мајци – хероини

Како је све лутала иницијатива да се одужимо овој жени, јунакињи са Космета

Дана 30. марта 1999. године, преко листа "Политика", покренуо сам иницијативу за подизање споменика "Српској мајци" на Калемегдану, на месту где се налази споменик захвалности Француској, са ликом жене која се одважила да, са пушком о рамену и дететом у наручју, за време титоизма чува своје световно прадедовско огњиште, Косово и Метохију.
Та слика која је изашла 22. октобра 1988. године у листу "Интервју" под насловом "Косовска голгота" обишла је цео свет и верујем да се свако дивио њеној храбрости и одважности.

Ову моју иницијативу преко листа "Политика" свесрдно је подржао велики број читалаца, сем двојице који су мишљења да не треба дирати споменике. Подршку овој иницијативи су дали и многи наши из дијаспоре. Из историје добро знамо како су Французи наплатили то њихово пријатељство и да су нам за време Првог светског рата слали неодговарајућу муницију, коју је српска влада морала да прерађује у Крагујевцу.

За подршку овој мојој иницијативи обратио сам се тадашњем градоначелнику Војиславу Михаиловићу и доставио му цео текст и слику храбре "Српске мајке", која би била симбол храбрости и одважности. Та моја молба за подршку заведена је 29. марта 1999. године под бројем К-306. Од Михаиловића нисам добио никакав одговор док је био градоначелник.

Доласком на дужност градоначелника госпође Радмиле Хрустановић, дана 20. августа 2001. године, обратио сам се за помоћ писмом које је заведено под бројем К-896 и од ње до данашњег дана не добих никакав одговор, што сматрам да је била дужна да учини, као грађанин ове земље, а поготову и као мајка и жена.

Не знајући коме више да се обратим, дана 3. априла 2002. године, обратио сам се Његовом краљевском височанству престолонаследнику Александру ИИ Карађорђевићу, за помоћ и подршку да се "Српској мајци" подигне споменик у парку између председништва Србије и Скупштине Београда а преко пута Скупштине Србије (између старог и новог двора) па би тако улепшао празнину у парку, а истовремено сматрам да је то место најподесније за нашу "Српску мајку - хероину".
21. маја 2002. године од Канцеларије Њ.к.в. престолонаследника Александра ИИ добио сам одговор у коме љубазно захваљује на писму, и да је Њ.к.в. престолонаследник упознат са овом мојом иницијативом, као и чињеницом да је моја иницијатива на разматрању код Градске комисије за споменике, улице и тргове и да ће та комисија дати званичан став поводом ове иницијативе, а престолонаследник ће с пажњом пратити како се иницијатива развија. Нажалост, до данашњег дана не добих никакав званични став комисије.

Да је покренута иницијатива за подизање споменика било којој мајци а не "Српској мајци" споменик би био већ одавно подигнут. Ако и даље тако наставимо, не дај Боже, може да нас задеси судбина Курда или Јевреја који су расути широм земљине кугле. Хвала Богу и Јевреји добише своју домовину Израел.

Не знајући коме више да се обратим за ову моју иницијативу, пре извесног времена посетио сам председника Кола српских сестара госпођу Љиљану Миливојевић и она поздравља и подржава иницијативу за подизање споменика Мајци али као споменику свих мајки света а не само нашој "Српској мајци". Оваквим одговором био сам запрепашћен и о овоме нисам хтео да разговарам, а од Кола српских сестара сам највише очекивао.

Верујем да ни једна мајка на кугли земаљској није била тако у жалости и тузи као наша, јер јој је судбина одредила само тугу и жалост. Нека живи наша славна мајка, "Српска мајка - хероина" и подигнимо јој одговарајући споменик који је заслужила.

Борољуб Трбушковић, Београд

http://www.snp-miletic.org.yu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&topic=584&forum=1
 
hej,hej,selma prosvetli čoe'ka,baš si humana...

morans.jpg



inače mogao bi da prođe predlog,ali ne sviđa mi se što je prvo tražio da se zameni već postojeći spomenik...
 
Ne bas bih voleo da mi neko od vas objasni koja je logika iza ovako glupog predloga.
treba podici spomenik majci ili majkama, ali sad izdvajati srpsku majku je jos jedan dokaz palanackog duha koji misli da izvan njegovog sela zive ljudi koji hoce da mu dodju glave.

zasto ne podjemood spomenika za poginule, pa onda predjemo na majke.

Ili je mozda poenta turati prefiks "srpski/srpska/srpsko" na sve pa ako treba i na toalet papir kao sto je Velja-selja onomad kadio fabriku duvana ili Protic ambasadu.
 
Па хтели смо ми али Шиптари нису хтели, кажу нама је Бил Клинтон мајка а вама Милан Недић а то не иде заједно јер српска мајка Недић није био квислинг у поравом смислу те речи, те су рекли да пристају на једног другог председника Владе.
Затечени функционери ћуте, не знају како би се такав пројекат одразио на изборе.
 
Hayek:
Ne bas bih voleo da mi neko od vas objasni koja je logika iza ovako glupog predloga.
treba podici spomenik majci ili majkama, ali sad izdvajati srpsku majku je jos jedan dokaz palanackog duha koji misli da izvan njegovog sela zive ljudi koji hoce da mu dodju glave.

zasto ne podjemood spomenika za poginule, pa onda predjemo na majke.

Ili je mozda poenta turati prefiks "srpski/srpska/srpsko" na sve pa ako treba i na toalet papir kao sto je Velja-selja onomad kadio fabriku duvana ili Protic ambasadu.

Извини, али, јеси ли ти отпао с Марса? Треба неко да ти објашњава...Ако узимаш право коментарисања на догађања у Србији, логичка претпоставка је да имаш бар основна знања о догађањима из блиске прошлости...Чак и ако си "преспавао" та времена, немогуће звучи ово што си написао... :shock:
 
ajd' onda i vice versa: zasto ne podici spomenik SRPSKIM majkama u zemlji SRBIJI od strane SRBA? takvi kao ti dizu spomenike brus liju, kolumbu, dzeronimu, a stide se vracara, gracanice... koja je tu logika, srpska (ups!) malogradjanska, povodljiva, lakoverna, plitkoumna elito? cime te je tvoja majka zadojila, i medju kakvima si odrastao pa se stidis "sebe", ha , hipokritu?

danas ti nipodastavas svoje kulturno nasledje, sutra ce isto nipodastavati tebe...
 
migud:
ajd' onda i vice versa: zasto ne podici spomenik SRPSKIM majkama u zemlji SRBIJI od strane SRBA? takvi kao ti dizu spomenike brus liju, kolumbu, dzeronimu, a stide se vracara, gracanice... koja je tu logika, srpska (ups!) malogradjanska, povodljiva, lakoverna, plitkoumna elito? cime te je tvoja majka zadojila, i medju kakvima si odrastao pa se stidis "sebe", ha , hipokritu?

danas ti nipodastavas svoje kulturno nasledje, sutra ce isto nipodastavati tebe...

Migude, on ne nipodaštava svoje kulturno nasleđe, zar ne? :wink:

Ja rekoh onomade... Sindrom " Alija - Ilija"
 
Pitaj Srbe iz Bosne, Hrvatske, s Kosmeta...

Pitaj Bosnjake, Hrvate, Albance... Glupa i etnocentricna argumentacija.
U proslim ratovima su pripadnici svih naroda bili zrtve.

Neko ko bi trebalo da bude inteligentno bice mora razmisljati na visem nivou od tog.
ajd' onda i vice versa: zasto ne podici spomenik SRPSKIM majkama u zemlji SRBIJI od strane SRBA? takvi kao ti dizu spomenike brus liju, kolumbu, dzeronimu, a stide se vracara, gracanice... koja je tu logika, srpska (ups!) malogradjanska, povodljiva, lakoverna, plitkoumna elito? cime te je tvoja majka zadojila, i medju kakvima si odrastao pa se stidis "sebe", ha , hipokritu?

Na pitanje odgovaraju pitanjem oni koji nemaju odgovor.
Malogradjanski, povodljivo i plitkoumno jeste stavljati nacionalni predznak na sve pa i na jednu univerzalnu kategoriju kao sto je "majka"(i njena patnja).
Drugi svetski rat se vise ne obelezava kao mi protiv njih. Na godisnjice dolaze i pobednicka i porazena strana da bi odale postu poginulima, a vi hocete da zidate spomenike sa nacionalnim predznakom.
Zaista zivite u XII veku.

danas ti nipodastavas svoje kulturno nasledje, sutra ce isto nipodastavati tebe...

Nisam znao da su glupe ideje deo kulturnog nasledja.


PAC-PAC kaze "Albanci nisu hteli".
Kakve veze oni imaju sa tim?
Ti izgradi svetsku kulturu i stanje duha u Srbiji. kao i spomenike koji su simbol te kulture i duha i nemoj da trazis dozvolu od Albanaca.
 
Папига, с прошетњем - много си ограничен.
Прочитај поново мој коментар, чисто да научиш шта се подразумева под пренесеним значењем.
Нема проблема, за почетак споемник Српској мајци а након тога и споменик Светској култури и њеном духу.
Обећавам.
Врати се на почетак овог коментара у случају евентуалне забуне.
 
Nekako, s godinama, naučih da ne mogu imati visoko mišljenje o osobama koje u svojim rečenicama koriste "glupo, debilno" i slično. Verovatno zato, što te osobe imaju ograničen vokabular (može jedna "stranska" reč :wink:), ili, usled nagomilane količine jeda, besa i sl. ne umeju kontrolisati već opisana stanja...

Ali, nije ovde problem papiga...Da je bar, neko "mudo" u institucijama, zabrinuo bih se.

Problem su "naši stručnjaci" za sprovođenje ovakvih predloga (mislim na temu), koji nemaju, ne sluha, već ni ostalih čula koja bi im pomogla da prepoznaju nacionalni značaj ovakvih spomenika...

Krivi ljudi na pravim mestima, prečest slučaj u Srbiji...
 

Back
Top