Reinstalacija

Cekaj malo, kako hoces da reinstaliras XP, da ne diras nista sto ima na disku ili formatiras particiju!
Ako formatiras particiju na koju instaliras XP (sto toplo preporucujem), naravno da ne ostaje NISTA!
Ali ako i pretabas taj Windows koji imas sada (pretpostavljam da je Windows) sa instalacijom XP-a, nece bas svi programi raditi, pa makar i taj OS koji imas bio takodje XP!
Kontam da sa instalacijom dolazi nova Registry Baza, pa vecina programa ne radi vise,iako su "fizicki" prisutni!
Ne znam da li sam pogodio razlog zasto nece raditi programi, ali iz licnog iskustva znam da NECE!
Osim ako radis UPGRADE sa nekog pre na XP, tada moze da napravi i UPGRADE programa, pa ce onda raditi!
Hm,malko sam zapetljao,jel...??? :shock:
 
Imam xp i imam njegov cd original! Poceo je malo da me zeza i hteo bih da ga reinstaliram ako cu na taj nacin nesto da postignem! A sta je sa sp1 jel i to na cd-u ili ce da mi ga izbrise i da moram da ga skidam posle?
 
Ne bih znao ovako na daljinu da ti kazem da li ti je XP sa SP1 ili ne, vidi negde mozda pise, a i ako moras da ga skines i nije strasno jer ti je original XP!
Ako te zeza XP i ne znas sta je, mozda je poceo da brlja, reinstalacija ce najverovatnije da pomogne!
Sto se tice instalacije: najcistija i najbolja instalacija je kada prethodno formatiras particiju na koju instaliras OS! Lepo sacuvaj podatke koji ti trebaju na drugu particiju(ako imas vise particija na disku), ili te podatke narezi (ako imas rezac),formatiraj C: particiju i onda instaliraj XP tu!
Nisam bas pristalica prepisivanja postojeceg OS-a, to mi nikad nesto ne ispadne kako treba! Kad formatiras particiju pa onda instaliras OS - lepo dobijes "clean" instalaciju i ne moras da brines da li je ostalo nekog djubreta od predhodnog!
 
Slažem se sa Boskom u vezi Upgrade-a postojećeg Windowsa u noviju verziju, to retko kad ispadne kako treba.
Ako ti je instaliran XP sa tog CD-a onda možeš da vidiš da li ima SP1 desnim klikom na My Computer -> Properties, u prvom prozoru koji se otvori vidi se.

Reinstalacijom bez prethodne formatizacije diska (Repair) će dovesti do dupliranja Registry baze,postojeći programi će biti fizički prisutni ali ih Windows (najčešće) neće videti. Po mom mišljenju ovu opciju treba koristiti samo u slučaju da ne možeš uopšte da podigneš sistem i nemaš drugog načina da vratiš neke bitne podatke (datoteke) i to samo kao privremeno rešenje posle koga se radi formatizacija particije i Clean instalacija.
Ako imaš npr. neku igru u kojoj si stigao do određenog nivoa i snimio to ili neki slične podatke (npr e-mail accounte ili adresar) to možeš sačuvati tako što odgovarajuće foldere iskopiraš na drugu particiju ili disk pa posle ponovne instalacije tih programa jednostavno iskopiraš stare foldere preko nove instalacije.
 
brisanje, pisanje, brisanje, pisanje...zasto niko ne koristi jako korisnu opciju u XP-u koja se zove system restore..? Kreiras backup tacke i jednostavno se vratis nazad kad zapne. Ovim se ne brisu ni ucitani programi ni dokumenti snimljeni u medjuvremenu... :wink:
 

Back
Top