KOPIRANJA

Guliverr

Aktivan član
Poruka
1.369
E sada mi je dosta ,kako u javnosti,kako u forumi na ovom sajtu kada god se neko pokusa omalovaziti govori se o nekim kopiranjima pesama, plagijatima i sl. Hocu da cujem sve te koji vode veliku borbu protiv kopiranja i plagijata, sta je to za vas kopirana i ukradena pesma, da vidimo kakvu predstavu imate o tome pa da pricamo!
 
E, super. Baš sam nešto jutros razmišljao o tome.
Ono što mene zanima je da li je plagijat ako smislim tekst na akorde koji su isti kao u Havana Affair, samo različit redosled, a onda zovnem ortaka (koji normalno to zna da svira) i kažem mu: sviraj to tako, on svira, ja vrištim nešto što nema veze sa Ramonesima (a ni sa ljudskim rodom baš preterano) i eto - gotova pesma.
Je li TO plagijat?

@guliverr:
kakvu ti predstavu imaš o plagijatima?
 
Spiritcraft:
E, super. Baš sam nešto jutros razmišljao o tome.
Ono što mene zanima je da li je plagijat ako smislim tekst na akorde koji su isti kao u Havana Affair, samo različit redosled, a onda zovnem ortaka (koji normalno to zna da svira) i kažem mu: sviraj to tako, on svira, ja vrištim nešto što nema veze sa Ramonesima (a ni sa ljudskim rodom baš preterano) i eto - gotova pesma.
Je li TO plagijat?

@guliverr:
kakvu ti predstavu imaš o plagijatima?

Vidis po mom misljenju to i jeste i nije plagijat! Naime ako ti to snimis na disk i potpises se kao autor muzike,teksta i interpretator onda je to plagijat. Ali ako ti za autora muzike potpises njih autora teksta sebe i interpretatora sebe onda nema govora o kradji pazi ti si stvorila novo delo inspirisano njihovim a ono sto je njihovo ostaje potpisano i dalje kao njihovo!
 
Pa pogledaj hard rock balade.. Tipa gunsi, peppersi , pa cak i riblja corba... Sve su to isti akordi ( c,d,g,a-mol,e-mol i eventualno d-mol), odsvirani drugacije... I sta sad? samo treba biti malo originalan i kreativan da ih odsviras na pravi nacin... Znaci apsolutno nije plagijat... Samo promenis text of course.
 
Guliverr:
Vidis po mom misljenju to i jeste i nije plagijat! Naime ako ti to snimis na disk i potpises se kao autor muzike,teksta i interpretator onda je to plagijat. Ali ako ti za autora muzike potpises njih autora teksta sebe i interpretatora sebe onda nema govora o kradji pazi ti si stvorila novo delo inspirisano njihovim a ono sto je njihovo ostaje potpisano i dalje kao njihovo!

Prvo, ja sam i dalje bata, a ne seka.
Naravno da nikad ne bih potpisao sebe kao autora muzike, već ovoga koji je uspeo da odsvirao to što ja zviždućem. A muzika zapravo ne liči uopšte na onu prvobitnu, samo je meni tako došlo. Moguće čak da ni akordi nisu isti, raspitaću se.
Ma, u stvari, nije ni bitno!
 
@Guliverr
Nije "Gorski vjenac", vec "Gorski vijenac" :roll: ...toliko o tvom poznavanju ovog djela...
Btw, i kod stihova si omanuo...u totalno pogreshnom kontekstu si ih istakao...

peace
 
Meseceva_kci:
@Guliverr
Nije "Gorski vjenac", vec "Gorski vijenac" :roll: ...toliko o tvom poznavanju ovog djela...
Btw, i kod stihova si omanuo...u totalno pogreshnom kontekstu si ih istakao...

peace

u je ali je greska uostalom ja govorim ekavicu i nisam duzen da znam tacan naziv,toliko o tome ali reci jesu istrgnute iz konteksta no shvatila si sta sam hteo reci
 
Da, znam, shta si htio reci...al' svejedno.
U redu je to da nisi duzan znati ijekavicu, ali ako si prochitao djelo, valjda trebash znati pravilan naziv.

Usput, ako te zanima pravilo kada se pishe ije, a kada je... evo primjera:
pesma --> pjesma
vek --> vijek
-razlika je u duzini glasa e, kada je kratko e, onda ide samo j ispred e, a kada je e dugo, onda se pishe ij...

pozzz;)
 
O', da...kao i "Lucha mikrokozma" koja je filozofsko-religijsko djelo...
Heh, pisala sam referat iz srpskog za 5 ~Odakle dolazi zlo u svijetu?; Njegosheva objashnjenja chovjekovog pada~ na primjeru ovog djela.
Fantastichno djelo...
 
Meseceva_kci:
Da, znam, shta si htio reci...al' svejedno.
U redu je to da nisi duzan znati ijekavicu, ali ako si prochitao djelo, valjda trebash znati pravilan naziv.

Usput, ako te zanima pravilo kada se pishe ije, a kada je... evo primjera:
pesma --> pjesma
vek --> vijek
-razlika je u duzini glasa e, kada je kratko e, onda ide samo j ispred e, a kada je e dugo, onda se pishe ij...

pozzz;)

Hvala na lekciji iz SRPSKOG jezika sa jekavskim izgovorom ali tema je nesto drugo pa...!
 
falim te boze da sam naso ovu temu.. sto se tice plagijatora ubedljivo vode 1)riblja corba 2)Cactus Jack 3)Orthodox Celts
1-Corba-Naravno ovo se ne odnosi na Boru Djordjevic vec na ove ostale papane koji sviraju toliko decenija a nisu u stanju da smisle svoj rif npr:Neka me ubije grom=new tork city-the cult,vrlovrlo zadovoljn tip=ti tour mother down-Queen,nojeva barka=enter sandman(verovali ili ne preslusaj te mailn rif)itd
2-Cactus jack-sta reci nista nije njihovo npr:model donjeg vesa=hold me thrill me-u2
3-kao sto sam u jednoj temi vec rekao kopiranje tho pougues-a(opet valjda se ovako pise
zao mi je sto sam morao da ispljujem corbu i kelte s obzirom da ih slusam i jedne i druge i to jako dugo ali tako je kako je, ako se jos neko seti nekog domaceg plagijatorskog benda(a ima ih) neka napise
 

Back
Top