Kako promijeniti bioritam? Ako je do njega...

navigator

Početnik
Poruka
35
Imam problem sto ujutru volim jako dugo da spavam (citaj minimum do 12h) i nikako ne funkcionisem ako se (nasilno) ustanem ranije. Negdje oko 17h mi dodje kao neko 'krizno doba', kad bas nisam nizasta i kad bih mogla, opet, cini mise spavati. A zato-moje doba dana je noc! Negdje oko 20h oci se sirom otvore i ne mogu da zaspem prije 2-3-4h ujutru! Pretpostavljam da je to od navike, nocnih izlazaka i kasnih jutarnjih lijeganja..
Imam vec dosta obaveza i grize me savjest zbog citavog prespavanog jutra..
Pokusavala sam i ranije da uvece legnem, i prije 00h (na silu), ali je rezultat uvijek isti - legla u 00h ili legla u 5h, ne mogu da ustanem prije 12h!

Recite mi sta da radim...
 
Znam ja to, ali nikako ne mogu da zaspem ako legnem ranije...
A citala sam da jednostavno postoje ljudi koji funkcionisu u drugom dijelu dana-da li je to ipak stvar navike ili sta li vec?
Uvijek sami ucila nocu, pokusavala sam i da ucim ujutru, ali mi sve odvlaci paznju, citava 'dnevna vreva'... A sada kada treba da ucim i dan i noc - ja ne mogu!
 
Isti problem imam i ja.
Možeš ga rešiti veoma lako.Navij sat recimo u 9,00 .Ustani bez obzira koliko ti se spavalo i preko dana nemoj spavati.Uveče nemoj zaspati pre 00,00 ili 01,00.Sledeće jutro opet sat najkasnije u 9 i taj ritam pokušaj da održiš.Ako nemaš obaveze potrebna je velika volja za tako nešto.
Ako jedan dan ne ispoštuješ ovo ispadaš iz koloseka!
 
:)
Vojska je super rjesenje, ali za muskarce i njihovo dovodjenje u red :)

@gBUDA
Ako nemaš obaveze potrebna je velika volja za tako nešto...
Slazem se! Problem je izgleda u tome sto sam ja izgubila volju za mnoge stvari..Obaveza imam, gomila ispita me ceka, ja sam svega svjesna i toga gdje grijesim i sta bi trebalo da radim, ali ne mogu da se pokrenem.. Nemam volje nizasta, osim za setnju, izlaske.. A uvijek sam bila odlican djak.. Mora da je neki niz razocarnja doveo do svega toga..
Pokusavala sam ja tako sto navijem sat, ali koliko god mi jaka volja bila uvece kad to odlucim, toliko je slaba ujutru kad zazvovi sat, i uz standardnu misao "jos samo 5 minuta",spavanje se produzi do 12h.. A navijam po 3,4, sata i opet nista :) A cak i ako ustanem to jedno jutro, eto i drugo, vec trece redovno prekrsim.. :) Uzas! A uvijek sam bila neko ko je bio tvrdoglav, gurao po svome i borio se za ono sto je zacrtao!

@chika_doktor
Depresija.....
Vjerovatno da ima i toga.. Svjesno ili nesvjesno..

@intra
Bavim se aerobikom, 3 puta sedmicno, uglavnom preko citave godine. Trenutno sam jos uvijek na pauzi od novogodisnjih praznika..
 
Mislim da ako nemaš obaveze zbog kojih moraš da ustaješ (npr. vežbe i slično) ne znam zašto bi se silila da ustaješ ujutro. U proseku je potrebno 8-9 sati spavanja a dan traje 24h pa ostane poprilično vremena za sve ostalo. Poenta je, uči ti celu noć ako ti je lakše da učiš noću pa ustani posle u dva popodne, samo uči. Nigde nije zakonski propisano da se sa učenjem počinje ujutro. A bioritam ćeš menjati htela-ne htela kad te okolnosti nateraju. Pozz
 
:) Sve ste u pravu, ali postoji tu jedan problem - kako sam se svojevremeno bila "navukla" na nocne izlaske (izlazila skoro svaku noc), sada, kada sam koliko-toliko uspjela da ih redukujem i da ostajem kuci, upravo radi tih ispita i obaveza koje me vec dugo cekaju - i dalje imam povremene vecernje "krize" da izadjem u grad, a kad ne izadjem, nekako ostanem 'ubedacena', pa se prikacim na net ili gledam tv...
 
Motka! :wink:
Tebi se skita i ne uci ti se i sto nas narod kaze zekis se. :)
Malo ozbiljnosti i odgovornosti prema obavezama koje te cekaju i sve dodje na svoje mesto.
Nemoj da spavas celu noc ako treba sto rece neupucena samo sedi i uci, kad se nakon nekog vremena dobro izmoris u 10 ces ici u krevet.
 
navigator:
kako sam se svojevremeno bila "navukla" na nocne izlaske (izlazila skoro svaku noc), sada, kada sam koliko-toliko uspjela da ih redukujem i da ostajem kuci, upravo radi tih ispita i obaveza koje me vec dugo cekaju - i dalje imam povremene vecernje "krize" da izadjem u grad, a kad ne izadjem, nekako ostanem 'ubedacena', pa se prikacim na net ili gledam tv...

Ako si na fakultetu nisi u manastiru, niko ti ne kaže da ne izlaziš ali izađi, dođi kući u 5 ujutru, spavaj do podne a kad ustaneš sedi i uči. Nego bismo svi da skitamo i da radimo samo ono što nam prija. :D Nisi jedina sa tim problemom (šta misliš odakle meni mudrost? :D) ali činjenica je da uspevaju samo ljudi koji se disciplinuju. Pročešljaj malo odeljak "Fakulteti", ima svašta korisno da se pročita. Pozz
 
E pa to malo teze ide, deco draga, jer jednostavno iz bioloskih i hemijskih razloga dnevno spavanje ne moze da nadoknadi nocno spavanje, dakle kvalitet sna nije isti (sta mislite sto je priroda naravnala cirkadijalni ritam - da se nocu spava a danju funkcionise?!). Pa onda kad ustanes u 12h a lego si u 05 sav si smlacen i nikakav, naspavan a umoran, i posle nekog vremena shvatis da ucis satima a ne mozes nista da zapamtis. Odnosno mozes, ali ono za sta bi ti u odmornom stanju trebalo 2 sata ucenja ti ucis 5 sati. I tako gubis vreme, samo se umaras besmisleno i sve u krug. Ne vidim ni jedan razlog zasto u ispitnom roku bilo ko ima potrebu da svaku noc izlazi do 05 (u cemu je problem izlazaka od 22 do 02 na primer?!). I da se onda razvlaci do podne po krevetu a do uvece ko zvaka od jedne fotelje do druge? Tesko da cete tako zavrsiti fakultet, ne bih da zvucim ko vasi roditelji (verovatno vam oni gundjaju isto ovako) vec kao neko ko je i studirao i zna pouzdano iz teorije i prakse da ovako iscrpljen mozak ne moze ni da uci ni da pamti adekvatno. Pozdrav.
 
A šta je sa 'noćnim pticama'? Ja nisam od tih, izlasci su mi uvek bili muka jer počnem da zevam u 11 uveče i najbolje se osećam kad legnem do ponoći ali sam viđala ljude kojima kao nije smetalo...pa eto, kad je devojka već navikla da kasno leže i kaže da je ranije učila noću (a znam i ljude koji uče noću) nekako je logično bilo da se nađe neko srednje rešenje.
 
Ima dijelom toga u "nocnim pticama" , jer ja to jednostavno jesam..
Ali kao sto i WithdrawnWater kaze "kad ustanes u 12h a lego si u 05 sav si smlacen i nikakav, naspavan a umoran, i posle nekog vremena shvatis da ucis satima a ne mozes nista da zapamtis" - i tu se apsolutno slazem!
Kod mene je sve funkcionisalo do pauze od nekih godinu dana koju sam napravila (splet raznih okolnosti,o kojima ne bih sada,ali cije su posljedice ucinile svoje) - nakon toga se 'navukla' na izlaske, a sada, kada hocu da zavrsim ove ispite, nemam vise volju za ucenjem, a posto studiram po starom sistemu, tu su predmeti totalno "izumrli", ciju svrhu ne vidim u mom nekom buducem poslu.. - pa je sve to uticalo za nezainteresovanost -> bezvoljnost -> nemogucnost ucenja..
 
Znam da ti nije lako. Ja sam napravila veliku pauzu na sredini fakulteta jer mi je pukao film, nisam sebe videla u svemu tome i izgubila sam mnogo vremena, više nego ti, dok konačno nisam rešila da izguram do kraja. Kako će biti, videćemo. :) Gledaj na situaciju ovako - prvo, ti predmeti možda nisu toliko bitni za tvoj posao ali su itekako bitni da bi dobila diplomu. Ako si uspela da stigneš do njih uspećeš i njih da savladaš. Drugo, to što si se odvikla od učenja ne znači da ne možeš ponovo da se navikneš. :) Jeste, muka je ali nije nemoguće. Pozz i srećno.
 
neupucena:
Znam da ti nije lako. Ja sam napravila veliku pauzu na sredini fakulteta jer mi je pukao film, nisam sebe videla u svemu tome i izgubila sam mnogo vremena, više nego ti, dok konačno nisam rešila da izguram do kraja. Kako će biti, videćemo. :) Gledaj na situaciju ovako - prvo, ti predmeti možda nisu toliko bitni za tvoj posao ali su itekako bitni da bi dobila diplomu. Ako si uspela da stigneš do njih uspećeš i njih da savladaš. Drugo, to što si se odvikla od učenja ne znači da ne možeš ponovo da se navikneš. :) Jeste, muka je ali nije nemoguće. Pozz i srećno.

Hvala na ovim rijecima! :) Drago mi je da ima ljudi koji me shvacaju a ne samo osudjuju :)
I meni je, na neki nacin, pukao film, jer sam do te pauze imala sasvim jedan drugaciji zivot, vjerovala u buducnost i stvari, za koje se kasnije ispostavilo da su bile samo iluzije i koje su jednostavno nestale; zrtvovala mnoge svoje zelje i navike zarad nekih i necega sto toga nije bilo vrijedno - i na kraju se nasla sama, kao na nekakvom pocetku, vidjela da svijet uopste nije ta savrsena kugla u kojoj sam do tada zivjela - tako da sam se tu okrenula sebi i tu su isplivale sve moje potisnute zelje, kao sto su npr. izlasci, provod, druzenja... Upoznala sam tu kuglu sa svih strana, vidjela i losije stvari, ali u svakom slucaju postala svjesnija sebe, svojih kvaliteta, ljudi , zivota.. E zbog tog iskustva nikako ne zalim, jer sam naucila stvarno mnogo!
A znam da cu uspjeti da zavrsim i ovo, samo da se jos malo priviknem (ponovo) na 'grijanje' stolice, jer, sto bi nas narod rekao 'djavo mi ne da mira' i jos uvijek me ne drzi mjesto :)
U svakom slucaju,hvala!
 

Back
Top