PODSTANARI

e sa tim nikad ne mozes biti sigurna.student mogu da prave zuraje i buku a i porodica moze biti problematicna.a opet nista ne mora da znaci.
da si u fr savetovala bih ti dobar ugovor,ali posto verujem da ces ti to sve na crno onda ne mozes biti sigurna
 
Ugovori su moguci i kod nas! Obavezno se raspitaj kod nekog advokata.

Moj cale ima iskustva u izdavanju stanova, i imao je svakava iskustva. Lika koji nije cistio gajbu ni prao sudove, ono, skoro nikad, bljaaaaak!

Porodica moze da bude ok. Ovi sa kojima moj cale "radi" su ok, mislim da su dosli na preporuku.

Sigurno da su bitne pare, ali imaj u vidu da vecu lovu cesto nude oni "sumnjivi" stanari. Neces da ti gajba postane sastajaliste agencije za poslovnu pratnju itd...

Mozes i da se dogovoris sa stanarima da ti jednom mesecno kad daju kiriju, predaju i uplatnice od racuna. Jer ljudima se desi da stanari odu, a ostanu racuni od po par meseci, i hiljada evra. Ne plate ti struju, telefon i ostale gluposti.

Srecno, ako nadjes normalne ljude, sve je stvar dogovora :)
 
evo zasto porodica moze da bude problematicna: nakon sedam godina izlaze nam podstanari iz kuce. posto je zena bila alergicna na sve i svasta u kuci vise nema: tapeta, itisona, zavesa...sve pobacali. ajde nije bitno, za sedam godina se sve to amortizovalo i tako bi sve promenili, ali nisu bas morali da bace. a babi i dedi se desilo da im nisu placali kiriju dve godine a kada je sud izbacio podstanare, morali su da zovu higijensku sluzbu jer su u stanu svuda bili otpaci, sve je vrvelo od bubasvaba a u nekih dvesta plasticnih flasa je bila ustajala voda. racun za telefon nije doduse bio mnogo visok, samo 200 evra al opet...a imali su ugovor i isli preko agencije, znaci nista na crno, tako da ti savetujem da se dobro raspitas sta mozes da uradis ako naletis ne daj boze na tako nekog. naravno, ovo su dva primera u mozda 1000 koji se zavrse super, ali opet...pazljivo biraj
 
sta god da radis ne pustaj kineze unutra.

Imam pouzdane informacije da imaju obicaj da zajednicki snose troskove stanovanja. Tako oni iznajme gajbu za recimo 200 evra i svaki od tih 20 kineza daje po 10 evra. Naravno vlasnik nezna nista o tome dok ne dodje na gajbu i ne uveri se u to.
Jednom liku su lozili vatr na sred sobe i przili neko njihovo sranje na njoj.
 
gurmanci:
Odlucila sam da izdam prazan nenamesten stan, ali nemam nikakvog iskustva sa podstanarima, pa molim sve koji imaju iskustva a i ostale da mi pomognu. Na sta da obratim paznju? Da li je bolje useliti studente ili porodicu? Da li je neko imao problema i kakvih? :confused:


Pa evo meni mozes da izdas stan.Bas trazim nenamesten mali garsonjeru ili jednosoban u Beogradu.Neznam gde je tvoj stan.

A neznam sto se svi plasite podstanara.
Mislim da normalni ljudi uvek nadju normalne.
U stanu gde sam sad je sve super gazda je O.K.
Sada bi se selili jer ima vlage pa nam to smeta.
A sto se tice racuna to uvek mozes da proveris vlasnik stana moze da proveri uplate u info stanu i za stuju preko broja bojila.Nas je gazda proveravao i uvek kaze vidim platili ste sve.Mada je covek stvarno super,mi hteli da uvedemo kablovsku i on dodje i plati prikljucak nije nama dao da platimo.

Mislim dovoljno je dva meseca da vidis kakvi su ti stanari i mozes da im das otkaz.
A i kad dodjes po kiriju pregledas jer sve na svom mestu.

Stvarno sam zainteresovana za stan.
 
ma ovde ne mozes nista da proveris. plus ne mozes da izbacis nekoga iz stana jer za to treba sudski nalog. posto mnogo ljudi ne placa kiriju redovno, sudovi su pretrpani. cesto se desi da prodje vise od godinu dana dok dodjes do naloga za prinudno iseljavanje; plus, ako pocne zimska szona (a to se racuna tamo od oktobra) nemas pravo da izbacis nekog iz stana do valjda aprila. i nemas nikako pravo da narusavas tudju intimu proveravanjem potrosnje struje (jer nije na tvoje ime nego na podstanara) kao ni telefona (linija je takodje na njihovo ime) i normalno telefonska kompanije ne bi smela da te tereti za potrosnju podstanara. medjutim njima su trazili cak i posmrtnu listu podstanara da bi ponovo uveli signal (valjda se ljudi lazno predstavljaju, jer se sve to radi telefonom)- zoves sa mobilnog, das adresu, trazis da ti puste signal; onda te oni ukljuce istog dana i ispostave ti racun dva meseca kasnije. a najmanje mozes da udjes u stan kad dodjes po kiriju, tek to ne dolazi u obzir, stan je izdat, novac se ne prebacuje iz ruke u ruku nego sve ide preko racuna u banci. u sustini ako izaberes lose stanare, to je samo tvoj problem. eto, znam da u srbiji to jos uvek za sada nije tako. doduse ja mislim da ce ubrzo tako biti i kod nas, pa nije zgoreg dati primer sta sve moze da se desi.
 
mojra:
ma ovde ne mozes nista da proveris. plus ne mozes da izbacis nekoga iz stana jer za to treba sudski nalog. posto mnogo ljudi ne placa kiriju redovno, sudovi su pretrpani. cesto se desi da prodje vise od godinu dana dok dodjes do naloga za prinudno iseljavanje; plus, ako pocne zimska szona (a to se racuna tamo od oktobra) nemas pravo da izbacis nekog iz stana do valjda aprila. i nemas nikako pravo da narusavas tudju intimu proveravanjem potrosnje struje (jer nije na tvoje ime nego na podstanara) kao ni telefona (linija je takodje na njihovo ime) i normalno telefonska kompanije ne bi smela da te tereti za potrosnju podstanara. medjutim njima su trazili cak i posmrtnu listu podstanara da bi ponovo uveli signal (valjda se ljudi lazno predstavljaju, jer se sve to radi telefonom)- zoves sa mobilnog, das adresu, trazis da ti puste signal; onda te oni ukljuce istog dana i ispostave ti racun dva meseca kasnije. a najmanje mozes da udjes u stan kad dodjes po kiriju, tek to ne dolazi u obzir, stan je izdat, novac se ne prebacuje iz ruke u ruku nego sve ide preko racuna u banci. u sustini ako izaberes lose stanare, to je samo tvoj problem. eto, znam da u srbiji to jos uvek za sada nije tako. doduse ja mislim da ce ubrzo tako biti i kod nas, pa nije zgoreg dati primer sta sve moze da se desi.

Ti verovarno ne pricas o Srbiji.Jer ovde kod nas vlasnik stana je i vlasnik broja tel.,brojila za stuju itd.
A nemogu da verujem da ti nekog nemozes da izbacis iz svog stana a nepaca ti,neverovatno.Znaci to svako moze da zloupotrebi i prava je lutrija koga ces naci
 
Pobogu ljudi, pa nije to bas tolika frka.
Ja sam i bila podstanar i imala podstanare (ukupno tri puta po dve osobe) i problemi koji su zbog toga nastali su neki neplaceni racuni, ali nikakvi ogromni iznosi nisu bili u pitanju.
Pazite kad birate, ne treba da bude najbitnija cena, nego i to da vam ljudi deluju ok, uzmite depozit za eventualne dugove i stetu, potpisite neki ugovor, proverite identitet podstanara na osnovu licne karte (jedan tako platio za mesec unapred, nalepio na vrata plocicu sa svojim prezimenom, nasao ljude i izdao im stan za povoljniju kiriju, ali placanje 6 meseci unapred i hteo da zbrise! da je zbrisao ko zna kad bi ga nasli...zato nije lose uzeti licne podatke).
Ako hocete nekog ok uzmite npr. dobrog, redovnog stdenta ili zaposlene ljude koji vode sredjen zivot, ili nadjite nekog putem preporuke, a ne neke probisvete, trudite se da saznate neke informacije o buducim podstanarima i nacinu zivota koji vode i velika je verovatnoca da ce sve biti ok.
 
pa da, zato moras da vodis racuna o tome kome izdajes stan. ti imas pravo da trazis reference, to su kao preporuke, i kauciju (u iznosu od dva meseca stanarine) ali opet moze mnogo toga da se desi. jednostavno nema garancija da ce neko da ti plati. a moze i on tebe da tuzi ako se ne ponasas u skladu sa propisima i odes da se objasnis sa njim pred vratima. moze da zove televiziju i da placuci isprica kako ti izbacujes u sred zime njegovu porodicu, deca nemaju gde da idu, ti nemas razumevanja za njegovu materijalnu situaciju i tako osim toga sto ti ne plate stanarinu ispadnes i totalni kreten. pri tom ljudi koji su socijalni slucajevi nece da idu u sela gde za njih postoji odgovarajuci smestaj (isto stanovi, pristojni u normalnom stanju) nego hoce da ostanu u gradu, po cenu izbacivanja na ulicu. sa druge strane ima i stanodavaca koji su pokvareni, pa nece da renoviraju stare zgrade, ne popravljaju kvarove (to je sve obaveza vlasnika) pa su sudovi zaguseni takvim parnicama. ali, boze moj ako hoces da zaradis novac na nekretninama moras da rizikujes. kazem, nisu svi podstanari takvi, daleko od toga, ali je nezgodno ako dignes kredit i racunas da se stan isplacuje od stanarine.
 
ma u pravu si ti, ali nemas bre ni za sta u zivotu stoprocentne garancije..
mogu i da ti zapale stan ako cemo toliko daleko da idemo...
ali takav je zivot, nepredvidiv...
obezbedis se koliko mozes, preduzmes neke mere predostroznosti i delujes, tako se uostalom i donose bitne odluke u zivotu, ne odnosi se to samo na izdavanje stana...
 
mojra:
pa da, zato moras da vodis racuna o tome kome izdajes stan. ti imas pravo da trazis reference, to su kao preporuke, i kauciju (u iznosu od dva meseca stanarine) ali opet moze mnogo toga da se desi. jednostavno nema garancija da ce neko da ti plati
Моžda bi i bilo garancije da vlasnici stanova prijavljuju svoj prihod,
kao i činjenicu da izdaju stanove.
I da sklapaju prave ugovore sa podstanarima.
Ali to niko ne čini, pa se onda čude kad im divljaci ostave neplaćene račune... :lol:
Nekako mi je teško da žalim vlasnike stanova - kada je jedini kriterijum novac, i radiš nešto nezakonito, moraš da snosiš rizik.

Po mom iskustvu, izdaju se svakave rupe za velike novce.


P.S. Imam stav obojen ulogom podstanara, naravno.
 
ja stvarno ne vidim sta bi to promenilo sem sto bi stanodavci morali da placaju nemali porez drzavi (mislim da je cak 20%, ali nisam sigurna) koji bi se verovatno u krajnjoj liniji prevalio na teret podstanara, sto ce reci da bi kirije bile vece
ne vidim kako bi to bili zasiceniji
uopste se ne grozim takvog krsenja zakona, svi ga mi manje vise krsimo

@gurmanci,
ako je stan prazan onda tesko da ces moci tu da uselis studente, pre neku porodicu
 
S_K_V_O:
ne vidim kako bi to bili zasiceniji
Ne vidiš kako bi bili zaštićeni ako bi postojao valjan ugovor,
koji precizira obaveze i prava obe ugovorne strane? :shock:
Na stranu što bi se stanarina isplaćivala sa računa na račun.
Mislim, tako se to bar radi u drugim zemljama.
A što se tiče tereta koji bi pao na podstanare, oh, brzo bi se tu raščistile stvari. :-D

Mislim da zakonito ponašanje pre svega ne odgovara stanodavcima.
(kad kažem zakonito, govorim uslovno, jer nemam pojma da li neki naš zakon reguliše
ove stvari)
 
'Ajde i ja malo da se becim. :shock:
:lol:
Kakve veze ima zakljucenje ugovora sa prijavljivanjem podstanara?
Ugovor se moze u svakom slucaju zakljuciti, nikakav preduslov za zakljucenje ugovora nije da su stanari prijavljeni.
Ne razumem ni kakve veze ima da li se stanarina isplacuje na racun ili na ruke sa temom, al 'ajde, ne bih da davim.
 
U Beogradu je ogromna potraznja za stanovima a nisu svi ljudi kreteni.
Mislim pola dobar deo su podstanari
Das oglas izdaces ga za dan ako je normalna cena ako mislis da uzmes vece pare onda ti je rizicno.Ljudi prve svega traze jeftine stanove jer nemaju para.
 
Ja sam bila i podstanar, a kasnije i stanodavac. Nemam neka loša iskustva osim jednog ne plaćenog računa za telefon, ali sam ja sve poslove završila preko agencije. Raspitaj se malo koja je agencija ozbiljnija i mislim da ne bi trebalo da imaš problema. Prazan stan ćeš malo teže izdati studentu, ali nikad se ne zna.
 
kad kazem sa racuna na racun znaci da ja te ljude vidim kada obidju stan pre useljenja, kada sastavimo zapisnik o stanju stana i oni plate kauciju i kada rese da se isele. znaci ne obilazim stan. jedino odem ako jave da nesto nije u redu, npr komsija poplavi plafon u kupatilu, pa da se to sredi. ovde u fr je sve regulisano zakonom, ali to samo cini da se osecas zasticenim mada to u sustini nisi. znam da babi i dedi mog muza nisu placali stanarinu dve godine, a oni nisu mogli da izbace te ljude iz stana. ljudi inace placaju ogroman porez i sve je prijavljeno, beleznik vodi pravni deo posla, agencija nalazi stanare i uplacuje stanarinu a racunovodja prijavljuje zaradu poreskom odeljenju, nista nije na crno i svi stanovi su renovirani. oni to rade vec dvadeset godina i desilo im se dva puta (po dve godine) da im ne plate. mada nije strasno ako je stan isplacen tj, ako si ga kupio ili nasledio. nezgodno je samo ako je stan pod nekim hipotekarnim kreditom u banci. stvarno me interesuje kakva je situacija u bg-u, planirala sam da kupim stan ili dva u narednih par godina. kome se u stvari u srbiji prijavljuju podstanari, poreskoj sluzbi ili nekom finansijskom odseku? i da li se ti prihodi dodaju na platu pa se prijavljuje kao jedna zarada ili nekako odvojeno?
 
S_K_V_O:
'Ajde i ja malo da se becim. :shock:
:lol:
Kakve veze ima zakljucenje ugovora sa prijavljivanjem podstanara?
Ugovor se moze u svakom slucaju zakljuciti, nikakav preduslov za zakljucenje ugovora nije da su stanari prijavljeni.
Ne razumem ni kakve veze ima da li se stanarina isplacuje na racun ili na ruke sa temom, al 'ajde, ne bih da davim.
Pih kakva si - ja se ne bečim, to je smajli koji se jako čudi. :D
Bar ga ja tako kapiram.
Nema nikakve veze, niti sam ja to jedno sa drugim povezala... Pročitaj ponovo pretposlednji post, pls. To su dve odvojene stvari.
A što se teme tiče - ona je dovoljno široka da može da se ubaci i opaska o plaćanju stanarine na račun.
I priznaj - da li izdaješ stan? :lol:
 
gurmanci:
Odlucila sam da izdam prazan nenamesten stan, ali nemam nikakvog iskustva sa podstanarima, pa molim sve koji imaju iskustva a i ostale da mi pomognu. Na sta da obratim paznju? Da li je bolje useliti studente ili porodicu? Da li je neko imao problema i kakvih? :confused:
Gurmanci, obrati paznju da su normalni. :)
Salu na stranu, glasam pre za porodicu, pa tek onda za studente ( sto starije ). Najvaznije je da ih dobro procenis, koliko god je to moguce. :| Kad su ljudi ok, sve je ok.
Srecno ( ako ih nisi vec nasla ) !! :)

-podstanar-
 

Back
Top