Da li biste dali svoje dete u jaslice?

I pored svih nedostataka kao što su raznorazni virusi i bolesti koje dete pokupi, ali se sve to leči ili sprečava podizanjem imuniteta. Medjutim ako pustimo da nam decu vaspitavaju bibi-siterke, "žene" ili još gore ulica to je ono što se teško leči. Imam dve ćerke i obe su od najranijeg detinjstva bukvalno od navršene prve godine krenule u jaslice, bilo je sitnih poteškoća sa virusima ali ništa strašno.

Evo jednog zanimljivog teksta na ovu temu http://www.mojedete.info/kada-je-najbolje-vreme-za-vrtic/
 
Pre upisa u jaslice pokušala sam da nađem jedan jedini izvor koji kaže da je u redu upisati dete u jaslice, razgovarala sa vaspitačicama, psihologom, i svi su govorili isto, uz pogled pun saučešća, dete sa pune tri upisati u vrtić, pre toga samo ako nemaš kud.
I stvarno mislim, bar dok se ne stvore druge mogućnosti da roditelji imaju izbor, da treba da prestanu da zastrašuju roditelje jaslicama.
Upisana je sa nepune dve godine i ono što jeste mana to su česti virusi. I odvajanje joj je teško palo najviše zbog toga što je adaptacija bila isprekidana zbog čestih virusa, a uzevši to u obzir teklo je prilično glatko, ali sam vrtić joj se svideo, vaspitačice su odlične, daje joj raznovrsnije iskustvo, a i odličan je za decu koju treba malo ubaciti u brazdu.
Mislim da bi je te loše strane vrtića sačekale svejedno i da je par godina starija, vaspitačica je procenila isto, a dobrh strana ima prilično.
 
Jaslice su mnogo prirodnije okruzenje za decu nego da dete cuvaju babe i zene koje nemaju posao. Dete je s drugom decom, uci vestine koje prirodno treba da uci a ne da zivi pod staklenim zvonom dok babe gledaju reprize turskih serija.
Ja sam kao dete isao u jaslice. I ne samo da sam isao u jasle vec su me s 23 meseca roditelji poslali s jaslicama na more!!! E sada, priznajem da nisam nacisto da su tu ludji bili moji roditelji ili vaspitacica koja je sama vodila 10oro dece na more izmedju 23 i 36 meseci starosti, ali su mi te fotke uvek simpa kada ih gledam :)
 
Mislim da tu nema pravog odgovora. Zavisi i šta je alternativa.
Ako će babe i dede delovati stimulativno na dete, ako znaju sa decom, onda je bolje ostaviti kod njih do nekog zrelijeg uzrasta. Ako će ih zatrpati slatkišima i posaditi ih po nekoliko sati ispred televizora uz usađivanje svojih fikcija u dečiju glavu, onda definitivno jaslice.
 

Back
Top