SVI NAŠI APSURDI...

Strela

Elita
Poruka
17.244
Naši lekari, koji pregledaju i po 40 ili 50 pacijenata dnevno, o plaćanju po učinku još uvek
mogu samo da sanjaju. Istu platu imaju i njihove kolege kroz čije ordinacije prođe samo nekoliko bolesnika dnevno.
Iako je u razvijenim zemljama sveta uobičajeno da se zdravstveni radnici plaćaju po kapitaciji, što znači po broju pruženih usluga, kod nas oni najvredniji o ovome mogu samo da sanjaju. Posledica je da najuposlenije lekare - opšte prakse, ginekologe i stomatologe,
stavljaju na crnu listu zbog najviše popisanih recepata, datih uputa, laboratorijskih analiza i slično. Pri tom niko od nadležnih ne procenjuje da li su oni pregledali više pacijenata u tom periodu.

Pošto smo pretrpani "velikim" i "važnim" temama, želela sam da postavim jednu "malu",
ali životno važnu temu - zdravstvo i ne samo zdravstvo, već i o nagrađivanju po učinku, a istovremeno i kažnjavanje onih omiljenih i dobrih lekara zbog izdavanja "puno" recepata.
Izvolite izjasnite se na ovu temu....
 
Izgleda da na ovim krajevima niko ne zna kako riješiti problem zdravstva.
U Hrvatskoj ista stvar , ambulante su sve privatizirane, naplačuju se po broju prijavljenih pacijenata, ali problem je sa lijekovima .Naime postoji preporuka Ministarstva zdravstva da se daju pacijentima jeftiniji lijekovi ako je moguće. Doktori su to odbili jer radi se ruku na srce o velikoj igri.
Doktori službeno ne dobivaju novce od distributera lijekova i proizvođača, ali Ti isti plačaju doktorima seminare po cijelom svijetu, što istima koristi pri daljnjem napredovanju.
Strela potegla si veliko pitanje, gdje se govori i o politici i o korupciji, moralu i nemoralu.
Što se tiče samog sistema nagrađivanja , on je osnova svakoga rada, pa samim time i neophodan. Ljude tjera da znaju za što rade ,da se osjećaju ispunjenijima (oni koji hoće raditi).
Neradnicima naravno paše status kakav je.
 
Nepravda izgleda vrlo brzo zacaruje ma koliko se tezilo nekom resenju. Placanje po ucinku je sasvim logican potez koji bi povukao liniju izmedju pouzdanog, predanog, upucenog i postenog lekara i onog koji to nije. Verujem da bi se drasticno smanjila korupcija u zdravstvu osim toga.
 
Placanje po ucinku... aha... evo ja bi onda imao 10000 pregledanih pacijenata dnevno... dodji upisi se ... idi kuci... samo sto krace to da traje da bih stigao do kvote pregledanih pacijenata koja mi omogucava platu od 5000 evra mesecno... dakle.. to sto vi hocete NE FUNKCIONISE.
 
commodore:
Placanje po ucinku... aha... evo ja bi onda imao 10000 pregledanih pacijenata dnevno... dodji upisi se ... idi kuci... samo sto krace to da traje da bih stigao do kvote pregledanih pacijenata koja mi omogucava platu od 5000 evra mesecno... dakle.. to sto vi hocete NE FUNKCIONISE.
Ne moze bas tako: mozda prvi mesec skupis dobrovoljce za " preglede " ali sledeci malo teze ( pod uslovom da se neko ne lane o zajednickoj raboti ). Nema prevare: neljubazan lekar ili onaj koji daje lose dijagnoze i lecenja vrlo brzo gubi musterije. jasna stvar.
 
Mislim da bi moglo da funkcionise. Doktori bi se proveravali, i znala bi se neka norma (neki prosek) pregledanih pacijenata, preko koje bi sve izgledalo sumnjivo. Zdravstvom bi vrsljale kojekakve inspekcije.. Nista komplikovano. Dobar doktor bi uvek bio trazen, i ubrzo bi se iskristalisalo ko je doktor, a ko ne. Ipak treba narodu malo vise od morfijuma i bensica.
Naravno, lekari opste prakse bi trebali da rade ono za sta su ucili skolu 6 godina, a ne odmah sa vrata "Izvol'te antibiotik!" ili "Eo uput za specijalistu".
 
commodore:
Placanje po ucinku... aha... evo ja bi onda imao 10000 pregledanih pacijenata dnevno... dodji upisi se ... idi kuci... samo sto krace to da traje da bih stigao do kvote pregledanih pacijenata koja mi omogucava platu od 5000 evra mesecno... dakle.. to sto vi hocete NE FUNKCIONISE.

Komodore, ne moraš da preteruješ, ajde da ozbiljno pričamo. U svakom domu zdravlja
se tačno zna koji lekar koliko vredi. Jednog doktora je slobodnom voljom izabralo 4000 pacijenata, a drugog 1500 pacijenata. Koji je doktor bolji? Naravno, uvek je bolji onaj doktor koji ima više pacijenata, bilo da je stručniji, ljubazniji, predaniji svom poslu....to pacijenti najbolje osete i nepogrešivo biraju, ako su u mogućnosti, tog boljeg doktora.
I šta se dešava kod nas, umesto da taj doktor bude adekvatno nagrađen, njega na sastancima još i kritikuju oni arogantni, nestručni i loši lekari, jer zaboga on ispisuje više recepata, više uputa za specijaliste, više uputa za laboratoriju...
Molim te koji to lekar kod nas ima platu od 5000evra?
To zasada ne funkcioniše iz prostog razloga što je kod nas još uvek na snazi URAVNILOVKA i dogod bude vladala uravnilovka, a ne nagrađivanje prema stručnosi i radu, tako će nam biti!
 
HRVAT(cekac):
Izgleda da na ovim krajevima niko ne zna kako riješiti problem zdravstva.
U Hrvatskoj ista stvar , ambulante su sve privatizirane, naplačuju se po broju prijavljenih pacijenata, ali problem je sa lijekovima .Naime postoji preporuka Ministarstva zdravstva da se daju pacijentima jeftiniji lijekovi ako je moguće. Doktori su to odbili jer radi se ruku na srce o velikoj igri.
Doktori službeno ne dobivaju novce od distributera lijekova i proizvođača, ali Ti isti plačaju doktorima seminare po cijelom svijetu, što istima koristi pri daljnjem napredovanju.
Strela potegla si veliko pitanje, gdje se govori i o politici i o korupciji, moralu i nemoralu.
Što se tiče samog SISTEMA NAGRAĐIVANJA, on je osnova svakoga rada, pa samim time i neophodan. Ljude tjera da znaju za što rade ,da se osjećaju ispunjenijima (oni koji hoće raditi).
Neradnicima naravno paše status kakav je.

Da, ovom temom sam želela da govorimo ne samo o zdravstvu, već i o SISTEMU NAGRAĐIVANJA uopšte....
 

Back
Top