Највећи војни команданти у историји - ТОП 20

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
Ово сам скинуо са једног интернет сајта. Првих 20 и моје напомене:

1. George Washington (почео као мајор колонијалне милиције државе Вирџиније, па амерички генерал, први председник САД и отац нације)
2. Napoleon I (француски генерал, конзул и император)
3. Alexander the Great (краљ Македоније и император Азије)
4. Genghis Khan (ујединитељ и владар Монгола)
5. Julius Caesar (римски генерал, конзул и први диктатор)
6. Gustavus Adolphus (шведски краљ који је спасио протестантизам у Светој Римској Империји од Хабзбурга)
7. Francisco Pizarro (шпански освајач и истраживач Средње Америке, Инке је срушио са 200 људи, 45 коња, три аркебузе и 20 самострела)
8. Charlemagne (Charles the Great) (први император крунисан од папе на Западу у средњем веку)
9. Hernando Cortés (шпански освајач Ацтека)
10. Cyrus the Great (император Персије)
11. Frederick the Great (краљ Пруске који је изашао као победник из Седмогодишњег рата)
12. Simon Bolivar (ослободио модерне територије Колумбије, Венецуеле, Перуа, Еквадора и Боливије од Шпаније)
13. William the Conqueror (покорио са Норманима англосаксонску Енглеску)
14. Adolf Hitler (лидер Националсоцијалистичке странке у Немачкој и вођа Немачке)
15. Attila the Hun (ујединитељ Хуна, гурнуо у још веће расуло обе Римске Империје)
16. George Catlett Marshall
17. Peter the Great (први император Русије, велики реформатор и војсковођа)
18. Dwight David Eisenhower (командант савезничких снага у Другом светском рату)
19. Oliver Cromwell (војни лидер и политичар, лорд протектор Енглеске, Шкотске и Ирске, Енглеска постала светска сила број 1)
20. Douglas MacArthur (командант америчких снага на Пацифику у Другом светском рату)


Ваши коментари и сугестије.
 
Markelja:
Na prvom mestu bi trebalo da stoji Alexandar. Covek koji je pokorio ceo(tada) poznati svet. Osmislio falangu, koja je bila skoro ne prevazidjena do pojave baruta. Ne racunajuci luk i strelu. A moralo bi i da se nadje mesto i za "pustinjsku lisicu". Covek cije se strategije danas izucavaju u svim vojnim akademijama sveta.

Samo jedna ispravka za Aleksandra, nije on osmislio falangu. Falanga je bila grcki nacin ratovanja stotinama godina. Ti si verovatno mislio na to da je unapredio falangu. Ali to nije uradio on vec njegov otac Filip. On je uveo strelce kao prvi talas zatim pesadiju u sredini koja sve gazi kao valjak(falaga)i konjicu na bokovima koji na kraju okruzuju neprijatelja.

Svakako bi na toj listi treba da se nadje i Romel...
Mozda na onoj listi moze da se nadje i vojvoda Radomir Putnik...
 
Kazes grcki still borbe ,zaista ne znam ko je onda bio Aleksandar Veliki ako nije bio pre svega Grk?!?!

Navedeno je da je Gaj Julije Cezar bio konzul i prvi diktator ,konzul sto je apsolutno netacno, jer Cezar je bio pre svega vojskovodja i vodeci politicar inace to je period Republike-Respublica dakle nije bilo ni kraljeva niti careva vec drugi period rimske drzave poznatiji kao RESPUBLICA, inace titula CAR je proizvedena od CESAR kasnije ili kako nemci kazu KAJZER ,titula konzula je bila aktuelna tek docnije kada su usledile velike reforme posle kriza u rimskoj drzavi i to negde nisam siguran ali cini mi se da je u 4v kada je funkcija vladara bila dodeljena dvojici koji su imali titule konzula...
 
Arnold_Layne:
.. ali bez Živojina Mišića u prvih 10, lista nema smisla...

Radomir Putnik je mnogo "veci" vojskovodja od Misica. On je prakticno napravio Stepu Stepanovica, Zivojina Misica, Petra Bojovica i Zivka Pavlovica.
Glupa politika je posle poraza Srpske vojske 1915 od strane Nemacke, Austo-Ugarske i Bugarske, okrivila Putnika za taj poraz bez ikakvog rezona. Mada im je trebao krivac. Zato su umanjili njegov uticaj u Kolubarskoj bitci i pripisali pobedu Misicu.
Naravno da je Misic bio sjajan general ali Putnik je ipak bio vrh.
 
Oximoron:
Po chemu George Washington?Po tome shto je Amerikanac?Blax...Leonida...zadrzhati 20 000 Persijanaca sa 500 ratnika bash i nie najlakshi posao...

George Wahington jer je jedan od prvih uveo sitem gerilskog ratovanja. Sa grupom ne utreniranih seljaka je uspeo da pobedi tada najmocniju Englesku vojsku.
Poslednja bitka protiv Engleza je bio jedan sjajan manevar. Mrzi me sada da pisem o tome. Ako te zanima tu je Google pa potrazi. Prilicno je zanimljivo
 
Misha :.:
Kazes grcki still borbe ,zaista ne znam ko je onda bio Aleksandar Veliki ako nije bio pre svega Grk?!?!

Navedeno je da je Gaj Julije Cezar bio konzul i prvi diktator ,konzul sto je apsolutno netacno, jer Cezar je bio pre svega vojskovodja i vodeci politicar inace to je period Republike-Respublica dakle nije bilo ni kraljeva niti careva vec drugi period rimske drzave poznatiji kao RESPUBLICA, inace titula CAR je proizvedena od CESAR kasnije ili kako nemci kazu KAJZER ,titula konzula je bila aktuelna tek docnije kada su usledile velike reforme posle kriza u rimskoj drzavi i to negde nisam siguran ali cini mi se da je u 4v kada je funkcija vladara bila dodeljena dvojici koji su imali titule konzula...

To mnogo nije ni bitno...
Koliko sam ja shvatio to nisu komentari sa sajta, vec njegova licna opazanja. To sto je napravio gresku nema veze sa tim sto je Cezar bio sjajan vojskovodja.
 
UrosWasHere:
George Wahington jer je jedan od prvih uveo sitem gerilskog ratovanja. Sa grupom ne utreniranih seljaka je uspeo da pobedi tada najmocniju Englesku vojsku.
Poslednja bitka protiv Engleza je bio jedan sjajan manevar. Mrzi me sada da pisem o tome. Ako te zanima tu je Google pa potrazi. Prilicno je zanimljivo
Razvijanjem baruta umetnost ratovanja je znatno zapostavljena...on [alexandar] je imao mnogo tezhe uslove...
 
DukeofSerbia:
Ово сам скинуо са једног интернет сајта. Првих 20 и моје напомене:

7. Francisco Pizarro (шпански освајач и истраживач Средње Америке, Инке је срушио са 200 људи, 45 коња, три аркебузе и 20 самострела)

Ne slazem se za Pizara...covek je pokorio Inke zato sto su isti imali cudan nacin docekivanja stranaca - bez oruzija.... Da ne kazem to da su spanski vojnici napravili veliki pokolj i pri tom zarobili vladara Inka koga su hteli skupo "otkupili" njegovi podanici....

DukeofSerbia:
9. Hernando Cortés (шпански освајач Ацтека)

Spanci su bili u svakom pogledu nadmocniji od stanovnika Amerike...tako da je sled dogadjaja bio izvestan!


Vidim da ste vec dodali Misica i Putnika (pretekli ste me). Ja bih jos dodao Sobjeckog (Poljskog vojskovodju)...
 
UrosWasHere:
:shock:

Po cemu si to zakljucio?
Cak sta vise ratovi su mnogo kompleksniji od kada se razvio barut.
To je se lepo vidi npr. u Americkom gradjanskom ratu pa i u Prvo svetskom kada se primenjivala stara filozofija ratovanja ali sa modernim oruzjem. Posledice su bile jedino brda i brda leseva
Uzmesh top i pobijesh 100 ljudi za 2 minuta.e za to ti je u starijim vremenima trebala strategija.Sad ti je potrebno oruzhje...
 
Evo smo da se nadovezem na to sto na listi nema nasih ljudi.
U Americkoj knjizi iz istorije u delu koji opsirno govori o Prvom Svetskom ratu, bitke na prostoru Srbije se NEPOMINJU... Uopste. Za najznacajnije frontove pise Istocni, Zapandni, Italijanski (??) i front u Turskoj. Nema reci o Solunskom fronu, probolju solunskog fronta. Niko se ovde nije zapitao zasto su Bugari i Austrijanci kapitulirali pre Nemaca iako sile Antante nisu bili ni blizu njih.
Imao sam mogucnost da pola sata pred ostalim studentima iznesem ono sto sam ja ucio o Prvom Svetskom ratu. Svi su bili zapanjeni Cerskom, Kolubarskom bitkom i Albanskom golgotom. Cak ni profesor nije previse znao o tome....
Tuzno zar ne?
 

Back
Top