Beograd kojeg više nema

lider:
Svako od nas je izgubio jedan deo Beograda,staru ulicu koja je sada načičkana soliterima,omiljenu kafanu,park,igralište...
Šta je to što vam nedostaje?
Imate li sliku "starog kraja"?


hm.....meni najvise nedostaje jedno drvo hrasta koje je bilo zasadjeno pre desetak godina ispred hrama sv.Luke....Medjutim ,nedavno su ga odsekli.....ne znam zasto?,,,.
Inace taj hram je poceo da se gradi pre nekih godinu dana ,ono kad je kao pocela urbanizacija.....I na kraju postavili kostur hrama,i ocistili svo zbunje oko njega ,i prvo sto vidis kada pogledas jeste drvo hrasta ,prelepo i veliko i jedan hram.....Ta slika je delovala neverovatno uzviseno (barem meni).....I kada god bih prolazila tuda uzivala bih posmatrajuci lepotu drveta i hrama....Cak sam napisala i jednu pricicu o tome.....Medjutim,odem ja iz Srbije.....i drugarica mi posalje pismo....u pismu slika hrama,a drveta nema.......Kaze.."odsekli drvo hrasta",,,,,,,ma ,bas mi je bilo tesko.. Hram bez drveta kao da nije hram......Ali urbanizacija bitna......da mi lepo sve omalterisemo i zabetoniramo,drvece posecemo i uzivamo u nasem sterilnom gradu............

Osim tog drveta nedostaju mi i dobri ljudi iz Beograda......kojih nazalost vise skoro i nema...polako ,ali sigurno nestaju......uklapaju se u masu osakacenih jednomisljenika...nestaju u kovitlacu zelja za ulaskom u EU...jednom recju postaju "siva masa",,,,,,,,Ali to je valjda cena "evolucije"......

Sta tebi nedostaje?
 
@simple_things
Žao mi tvog hrasta.Moram ti priznati da poodavno nisam pročitao nešto ovako toplo i ljudsko.U ovim šašavim vremenima gde je prednost data materijalnom i za mnoge nedokučivom "slatkom" životu tvoj post me vraća u naslov teme koju sam otvorio.Dakle,Beograd koga više nema su i LJUDI.
Meni,lično nedostaje osmeh na licima ljudi,po koja topla reč.Nedostaje mi i dečija graja u mojoj ulici,komad hleba i masti i par klikera.Godinama ne vidim da iko od dece igra klikere.
Ipak,najviše mi nedostaje "moj" bazen na ivici zvezdarske šume.Samo da znaš kako se Beograd video sa tog mesta,kao na dlanu.
 
simple_things:
hm.....meni najvise nedostaje jedno drvo hrasta koje je bilo zasadjeno pre desetak godina ispred hrama sv.Luke....Medjutim ,nedavno su ga odsekli.....ne znam zasto?,,,.
Inace taj hram je poceo da se gradi pre nekih godinu dana ,ono kad je kao pocela urbanizacija.....I na kraju postavili kostur hrama,i ocistili svo zbunje oko njega ,i prvo sto vidis kada pogledas jeste drvo hrasta ,prelepo i veliko i jedan hram.....Ta slika je delovala neverovatno uzviseno (barem meni).....I kada god bih prolazila tuda uzivala bih posmatrajuci lepotu drveta i hrama....Cak sam napisala i jednu pricicu o tome.....Medjutim,odem ja iz Srbije.....i drugarica mi posalje pismo....u pismu slika hrama,a drveta nema.......Kaze.."odsekli drvo hrasta",,,,,,,ma ,bas mi je bilo tesko.. Hram bez drveta kao da nije hram......Ali urbanizacija bitna......da mi lepo sve omalterisemo i zabetoniramo,drvece posecemo i uzivamo u nasem sterilnom gradu............

Osim tog drveta nedostaju mi i dobri ljudi iz Beograda......kojih nazalost vise skoro i nema...polako ,ali sigurno nestaju......uklapaju se u masu osakacenih jednomisljenika...nestaju u kovitlacu zelja za ulaskom u EU...jednom recju postaju "siva masa",,,,,,,,Ali to je valjda cena "evolucije"......

Sta tebi nedostaje?
Ti dinosaurusi, koje si malo pre, spomenula.. oni najviše.. drvo ćemo da zasadimo i ono će da izraste, ali ljudi!? :cry:
 
E brate moj, kad bi samo znao koliko su mi takvih tema skinuli sa neta...
Cak sam i vise nikova koristio...ne bitno...

Beograd, beograd, samo je jedan beograd...
Svugde sam bio ali sam se njemu uvek vracao -
NIJE STO JE MOJ GRAD NEGO GA JEDNOSTAVNO VOLIM !!!
 
Kafane,kaldrma,drvoredi,mirisi,vazduh i sve pre devedesetih.................ljudi kojih vise nema i ljudi koji su daleko-preko "bare"..............Prolazim istom ulicom svakoga dana,kao nekad,dok sam jos bila djak,uopste nema isti smek..........ili sam se ja promenila,nazalost,nemam vise potrebu da tragam i otkrivam Beograd...,zalosno...Tek ponekad,s leta,kada prodjem starim krajem,dozivim katkada deja vu...........vrati mi se stara ceznja...
 

Back
Top