Највеће државе у историји (територијално)

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
У загради је кад је држава била територијално највећа.

1. Британска империја и Комонвелт (1918-1922)
2. Руско царство (половина XIX века, пре продаје Аљаске)
3. Монголска империја (1238-68 )
4. Совјетски Савез (1945-1990)
5. Шпанска колонијална империја (1740-1790)
6. Руска федерација (1991-?)
7. Силе осовина (Немачка, Јапан, Италија и њихови сателити) (1942-1943)
8. Калифат Омајада (721-751)
9. Француска колонијална империја (XIX век)
10. Кинеска империја (под Манџурима) (касни XVIII и почетак XIX века)


Коментари...
 
UrosWasHere:
Sile osovine se nikako ne mogu nazvati drzavom.
Iako su Hitler i Hirohito, bili u savezu nikakve veze nisu imali jedan sa drugim. Da se njihov plan ostvario, na kraju bi ratovali jedan protiv drugog.


Drugo, mozda gresim ali sta je sa Rimskim carstvom i carstvom pod vodjstvom Aleksandra Makedonskog?

Империја Александра Великог је тек негде на 14. месту, веровао или не! Немам податке за Римску империју, али мислим да је ту негде као и Кина под династијом Ћинг (Манџурима).
 
DukeofSerbia:
Империја Александра Великог је тек негде на 14. месту, веровао или не! Немам податке за Римску империју, али мислим да је ту негде као и Кина под династијом Ћинг (Манџурима).

Bas sam juce gledao mape i ta lista je tacna.
Naime video sam da se Rimsko carstovo se ne moze porediti(teritorijalno) sa recimo Rusijom, ali Rimljani nisu osvajali pustinje ili Sibir vec tamo gde ima populacije i ljudi znaci poreza.
Isti je slucaj i sa Aleksandrom.
Teritorijalno prostranstvo nikako nije odraz moci jedne drzave...
 
Mislim da gresis. Upravo je Mongolska drzava bila fino uredjena. Posledica toga je niz zakona i propisa koje je doneo Dzingis Kan. Sta mislis zasto se ta ogromna drzava nija raspala neposredno posle njegove smrti, vec je nastavila da zivi generacijama?
Zbog toga je on po meni mnogo veci nego Aleksandar, jer Aleksandar nije ucinio nista da spasi njegovu drzavu.
 
UrosWasHere:
Mislim da gresis. Upravo je Mongolska drzava bila fino uredjena. Posledica toga je niz zakona i propisa koje je doneo Dzingis Kan. Sta mislis zasto se ta ogromna drzava nija raspala neposredno posle njegove smrti, vec je nastavila da zivi generacijama?
Zbog toga je on po meni mnogo veci nego Aleksandar, jer Aleksandar nije ucinio nista da spasi njegovu drzavu.

Баш тако. Џингис је поделио империју на четири дела. Најдуже је преживела Златна хорда, док последње остатке није уништио Кримски канат. И да није велики кан умро, Европа би пала под Монголе. 1242. Пољска, Угарска и добрим делом Света Римска Империја су биле поражене од стране Бату кана и Субадаја, али су се усред кампање вратили у Каракум да се изабере нови велики кан. Успут су опустошили Бугарску, док смо ми још и добро прошли - пораз на Рисану, али без последица.
 
He,he,he,...ovde svi gledali film Olivera Stouna pa misle da je to sigurno tako bilo...ne zna se tacno zasto je umro,predpostavlja se da je mozda otrovan ili od groznice pri vracanju iz Indije.Sina su mu posle smrti ubili...Aleksandar je bio veliki i jer je PRVI u istoriji pokusao nesto sto niko pre njega nije-do tada svi osvajaci su satirali osvojena plemena dajuci svome prednost,Aleksandar je zeleo stapanje sa Persijancima i drugim narodima a ne njihovo istrebljenje.Na krilima te ideje koju nije uspeo da ostvari nastao je Helenizam-sireci Grcku kulturu i civilizaciju na Bliski istok.Ne bi se slozio da je bio los politicar,naprotiv,jednostavno nije imao dovoljno vremena da utvrdi ono sto je izgradio.U tome je odmogla i nesloga njegovih generala(Seleuk,Antioh,Ptolomej...) koji su posle Aleksandrove smrti rasparcali carstvo medju sobom.
 
Руско царство на врхунцу:

russianempire4sc.gif



Монголска империја после смрти Џингис кана:

mongolempire3uq.gif



Шпанска колонијална империја (и Португалска која је 11. на листи):

spanishportugalempire5op.gif



Калифат Омајада:


omayyadcaliphate5uv.gif
 

Back
Top