Gubi li brak kao institucija svoj smisao

Zaratrustra

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
190
_____Brak je sve manje popularan među omladinom u Srbiji. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u poslednjih 50 godina, broj zaključenih brakova se prepolovio u populaciji između 20 i 30 godina, koja se nalazi u najboljem životnom dobu za to.

_____Sve se više bližimo evropskom tipu bračne strukture. Broj zaključenih brakova je u Srbiji (bez Kosova i Metohije) prepolovljen za poslednjih pedeset godina. Stopa zaključenih brakova (broj brakova na 1 000 stanovnika) je od 1953. godine, kada je bilo 10 brakova na 1 000 stanovnika - pao na 5,6. A da se približavamo Evropi jasno govore podaci iz 1999. godine kada je u Velikoj Britaniji stopa zaključenih brakova bila 5,1, u Nemačkoj 5,2, u Francuskoj 4,8, a u Bugarskoj 4,2 braka na hiljadu stanovnika.

_____I što se razvoda tiče sve smo bliže Evropi. Kod nas je stopa razvoda 1,3, a u Velikoj Britaniji 2,9, u Nemačkoj 2,2, Francuskoj 1,18 i Bugarskoj 1,26.

______U gradovima živi veći procenat razvedenog stanovništva, 63,57 odsto u odnosu na 36,43, koliko ima u ostalim naseljima, što je razumljivo obzirom na razlike u načinu života i shvatanju insitutcije braka.

http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/dokumenti/sn50122004.pdf

_____Dakle, opšti je zaključak da što je društvo civilizovanije, potreba ljudi za životom u bračnoj zajednici je manja.
_____Da li se radi o izopačenosti modernog društva, ili brak kao institucija lagano gubi svoj smisao?
_____Koja je uopšte svrha braka danas?
_____Kakav je to odnos koji u braku može da se ostvari među partnerima, a ne može u vanbračnoj zajednici?
 
Plasim se da je sve sto je gore pomenuto tacno.Savremena civilizacija i novi trendovi zivljenja sve vise ugrozavaju brak kao instituciju.Samostalnost oba pola,izjednacena prava i mogucnost izbora dovode do sve veceg otudjenja medju ljudima pa s'toga i otudjenja u smislu braka.Sve je vise emancipovanih muskaraca i zena koji zele da samostalno donose odluke i ne zele da prave kompromise niti tolerisu drugu stranu.
Veliki deo populacije/kod nas/je nezadovoljan svojim statusom kao bracni partner i sve se cesce i brze odlucuje na razvod.Moderan zivot i neka vrsta lagodnog ponasanja je uticao na to da ljudi mnogo lakse i cesto ne promisljeno stupaju u brak ali i iz njega izlaze.
Smatram da je emancipacija donela vise loseg nego dobrog.Neminovno je pratiti trend "savremenog"ali se pri tome cesto gubi na samom kvalitetu zivota pa i braka.Veliko zlo za porodicu i brak nadvio se nad nasim prostorima.Deca su sve cesce prepustena ulici,savremenoj tehnici i tehnologiji.Roditelji previse zauzeti obavezama zapostavljaju decu,bracnog partnera i sami sebe,sve zarad kvalitetnijeg zivota.Gube se konci i niti koje spajaju brace i sestre,decu i roditelje,muza i zenu.Nazalost rastu generacije koje su u startu osakacene za ceo zivot.
 
...........
Negde,pa bilo to u jednoj sobici, svaki covek u jednom odredjenom casu svog zivota, ima svoje sopstveno malo carstvo.
Ono moze da bude pakao, mesto izdaje, a moze i da to ne bude. Iza svakog prozorskog okna zbiva se jedan mali svet.
Kako je to jasno uocljivo kad covek nocu putuje vozom i prolazi pored bezbroj osvetljenih prozora.
Iza svakog od njih punota zivota je jedna od datih mogucnosti, obecanja, vizija.
Upravo to se izrazava kroz vencanje: tu je pocetak malog carstva koje moze da bude nesto slicno Carstvu Bozijem. Prilika ce biti izgubljena , mozda u jednoj noci; ali u svakom casu to je jos uvek otvorena mogucnost.
Ipak, cak i onda kad je prilika izgubljena, i to ne jednom nego hiljade puta, jos uvek, ako dvoje ostaju zajedno, oni su jedno za drugo car i carica. I posle provedenih i cedrdeset praznih godina , jos uvek Adam moze da se vrati i vidi Evu kako stoji pored njega u jedinstvu sa njim, koje , na svoj sicusni nacin , bar proglasava ljubav Carstva Bozijeg. U filmovima "slika" braka je uvek mlad par. Ali jednom, u svetlu i toploti jednog jesenjeg popodneva, video sam na klupi jednok trga u bednom pariskom predgradju , star i sirot bracni par. Sedeli su drzeci se za ruke, bez reci, uzivajuci u vecernjem rumenilu, poslednjoj toploti jeseni. U tisini: sve reci su vec bile izrecene, sve strasti iscrpljene, sve bure utisane. Ceo zivot su ostavili iza sebe- pa ipak sve je to bilo sada prisutno, u ovoj tisini, u ovom svetlu, ovoj toplini, u ovom tihom jedinstvu ruku.
Prisutno i spremno za vecnost, zrelo za radost. Ovo me podseca na viziju braka, na njegovu nebesku lepotu.
Sa druge strane, slava i cast su i venac Mucenika, jer put u Carstvo Nebesko je mucenistvo, martyria-svedocenje Hrista. A ovo oznacava raspinjanje na Krst i stradanje.
Brak koji stalno ne razapinje na Krst svoju sopstvenu sebicnost i samodovoljnost , koji ne umire "za sebe" da bi mogao da prevazidje sebe, nije hriscanski brak.
Pravi greh danasnjeg braka nije preljuba niti nedostatak "prilagodjavanja", niti "mentalna grubost".
On se sastoji u pretvaranju same porodice u idol, u odbijanju da se brak shvati kao put u Carstvo Bozije. To je izrazeno i u spremnosti da covek "sve ucini" za svoju porodicu , cak i da krade.
Ovde porodica prestaje da sluzi slavi Bozijoj ; ona je prestala da bude sveta tajna ulaska u Boziju prisutnost. Ono sto rusi savremenu porodicu nije nedostatak postovanja za nju , nego to pretvaranje porodice u idol, a razvoj braka je samo njegova prirodna senka.Brak se identifikuje sa srecom , a odbija se prihvatanje i Krsta u njemu. ......
Prisutnost Krsta je, dakle, stvarna radost braka. On je radosna sigurnost da bracna zakletva , gledana u perspektivi vecnog Carstva Bozijeg, nije data "dok nas smrt ne razdvoji", vec dok nas smrt potpuno ne sjedini.

deo iz teksta "Tajne bracne ljubavi" Protojerej Aleksandar Shmeman a u knjizi "Pravoslavni brak i porodica- sveta tajna bracne ljubavi", izdavac Svetigora.
 
sanja&darko:
sanja&darko:
Prisutnost Krsta je, dakle, stvarna radost braka. On je radosna sigurnost da bracna zakletva , gledana u perspektivi vecnog Carstva Bozijeg, nije data "dok nas smrt ne razdvoji", vec dok nas smrt potpuno ne sjedini.
Ovo je divno… I taj blaženi mir i spokoj uz saznanje da nisi sam u smiraju života, da sa nekim deliš uspomene – mnogi verovatno nikada neće osetiti.


Da se nadovežem još na ono što je blizance rekla u vezi dece, da – em što na primeru sopstvenih roditelja mogu da nauče kako ništa nije sveto, em će uz španske serije da nauče razne stvari… kako razoriti tuđi brak, kako zavesti svoju maćehu, kako sakriti od muža vezu sa njegovim bratom ili ocem. Kako navesti sestrinog muža da spava sa tobom, jer ga zapravo ti voliš. Kako lagati, ucenjivati, trovati… Da samo bogati ljudi nešto vrede i da se može obogatiti, a da ništa ne radiš. I kao rezultat toga, pročitah negde da su devojčice trećeg razreda osnovne škole, u anketi ¨Šta želiš da postaneš kad odrasteš?¨, izjavljivale otprilike: plesačica, pevačica, konobarica, pa čak i služavka.
 
Magnolija, ja bi samo da dodam nasto u vezi ovih poslednjih zanimanja sto si navela.
Ja sam u osnovnoj i srednjoj skoli isla u skolu dzez baleta i ucili smo od prave balerine.
To sam zelela i stvarno mi je islo ali nazalost ta privatna skola se zatvorila, pa sam onda krenula na fakultet i tako se nikad nisam bavila plesom a zelela sam i imala sam talenat.
Taj ples je u velikoj meri uticao na moj karakter. Kad mi je najteze ja igram, gde god stignem, sa decom od pelena, na ulici( ako je prilika), na poslu( ako je prilika), veliko deo mog zivota je igra, cak sam i muza upoznala u diskoteci.
Plesacica je super zanimanje ko voli i nijedno zanimanje od ovih nije lose ako se radi dobro i posteno. Sve moze da se izvrne na zlo pa cak i najcenjenija zanimanja za koja su potrebne velike skole.
 
magnolija:

Ovo je divno… I taj blaženi mir i spokoj uz saznanje da nisi sam u smiraju života, da sa nekim deliš uspomene – mnogi verovatno nikada neće osetiti.

_____Nisam ljubitej španskih serija, ali verujem na reč.
_____Ono što me zanima je, da li je moguće i u vanbračnoj zajednici postići blaženstvo o kome pišete? (ne samo ti) Ako je moguće, koja je onda svrha braka?
_____Da li je meni kao ateisti, ili nekom ko boga ne posmatra na način na koji to rade hrišćani, moguće da dostigne najviši stepen sjedinjenost sa osobom suprotnog pola? Ako jeste, onda ovde nema mesta pričama o veri.​
 
Zaratrustra:
_____Nisam ljubitej španskih serija, ali verujem na reč.
_____Ono što me zanima je, da li je moguće i u vanbračnoj zajednici postići blaženstvo o kome pišete? (ne samo ti) Ako je moguće, koja je onda svrha braka?
_____Da li je meni kao ateisti, ili nekom ko boga ne posmatra na način na koji to rade hrišćani, moguće da dostigne najviši stepen sjedinjenost sa osobom suprotnog pola? Ako jeste, onda ovde nema mesta pričama o religiji.

Zasto nema mesta pricama o veri i to Hriscanskoj( ti kazes religiji), jel to demokratija, jel to tolerancija?
Hriscanstvo je jedan od nacina na koji mnogi ljudi na ovoj planeti postizu to blazenstvo o kome i ti pises a ne mora biti i jedini, ja nisam iskljuciva.
 
magnolija:

Ovo je divno… I taj blaženi mir i spokoj uz saznanje da nisi sam u smiraju života, da sa nekim deliš uspomene – mnogi verovatno nikada neće osetiti.


Da se nadovežem još na ono što je blizance rekla u vezi dece, da – em što na primeru sopstvenih roditelja mogu da nauče kako ništa nije sveto, em će uz španske serije da nauče razne stvari… kako razoriti tuđi brak, kako zavesti svoju maćehu, kako sakriti od muža vezu sa njegovim bratom ili ocem. Kako navesti sestrinog muža da spava sa tobom, jer ga zapravo ti voliš. Kako lagati, ucenjivati, trovati… Da samo bogati ljudi nešto vrede i da se može obogatiti, a da ništa ne radiš. I kao rezultat toga, pročitah negde da su devojčice trećeg razreda osnovne škole, u anketi ¨Šta želiš da postaneš kad odrasteš?¨, izjavljivale otprilike: plesačica, pevačica, konobarica, pa čak i služavka.

Sigurna sam da ce sve vise dece imati ovakve zelje o kojima ti pises bas iz razloga sto roditelji nemaju vremena da im se posvete i uce ih nesto pametno.Puste ih da satima zevaju u TV ili komp,jer im je tako lakse.Deca ih inace smaraju.Neka se niko ne naljuti ali ja zaista postujem ples i balerine dok je sve u domenu umetnosti ali kad to predje u GRAND SOU,svaki smisao o lepom se gubi.U mojoj kuci Pink tv,se vesto izbegava osim nekog filma a sve sto ima izgled estradnog od ponasanja do garderobe iskljucivo je zabranjeno.Malo skrenuh sa teme,oprostite.​
 
Zaratrustra:
_____Nisam ljubitej španskih serija, ali verujem na reč.
_____Ono što me zanima je, da li je moguće i u vanbračnoj zajednici postići blaženstvo o kome pišete? (ne samo ti) Ako je moguće, koja je onda svrha braka?
_____Da li je meni kao ateisti, ili nekom ko boga ne posmatra na način na koji to rade hrišćani, moguće da dostigne najviši stepen sjedinjenost sa osobom suprotnog pola? Ako jeste, onda ovde nema mesta pričama o veri.
Naravno da je moguce doziveti i postici potpuno blazenstvo i u vanbracnoj zajednici.Nasa vera nije iskljuciva i ne zabranjuje niti osudjuje takvu vrstu izbora sve dok ljudi cine jedni drugima dobro i zive u ljubavi ali preporucuje /onima koji veruju/da svu svoju ljubav objedine u svetoj tajni braka.Naravno ovo za tebe kao ateistu nista ne znaci i na tebi je da svoj izbor zivota u zajednici nazoves kako hoces ako si u njoj srecan i zadovoljan.
 
_____Evo ispravio ! Samo bez nervoze.
_____Uticaj vere na odnos među ljudima je posebna priča, koja je, iz meni nerazumljivih razloga, zabranjena na forumu. Ljude treba naučiti da civilizovano komuniciraju, za šta je opet potrebno da moderatori zaznoje malo svoju guzu. Njima je naravno lakše da temu jednostavno zključaju.
_____Zabrane idu u prilog samo onima koji to ne umeju, a na štetu civiizovanih i visokosvesnih ljudi, koji svou sposobnost komunikacije ne koriste za lečenje kompleksa. (prethodni komentari upućeni su moderatorima)

_____Pitanje je uticaja braka, kao institucije, na odnose među osobama suprotnog pola. Kada sam rekao da nema mesta veri, uslovio sam to pretpostavkom da najviši stepen vezanosti među ljudima ne zavisi od veroispovesti.
_____Dakle, čemu suži brak ako je i bez njega moguće biti emotivno vezan za nekog? Meni lično, čini se da su upravo te emotivne veze nešto što je neraskidivo za ceo život; brak je lako raskinuti. Ali ako je tako koja je onda svrha građanskog braka?
 
Zaratrustra:
_____Evo ispravio ! Samo bez nervoze.
_____Uticaj vere na odnos među ljudima je posebna priča, koja je, iz meni nerazumljivih razloga, zabranjena na forumu. Ljude treba naučiti da civilizovano komuniciraju, za šta je opet potrebno da moderatori zaznoje malo svoju guzu. Njima je naravno lakše da temu jednostavno zključaju.
_____Zabrane idu u prilog samo onima koji to ne umeju, a na štetu civiizovanih i visokosvesnih judi, koji svou sposobnost komunikacije ne koriste za lečenje kompleksa. (prethodni komentari upućeni su moderatorima)

_____Pitanje je uticaja braka, kao institucije, na odnose među osobama suprotnog pola. Kada sam rekao da nema mesta veri, uslovio sam to pretpostavkom da najviši stepen vezanosti među ljudima ne zavisi od veroispovesti.
_____Dakle, čemu suži brak ako je i bez njega moguće biti emotivno vezan za nekog? Meni lično, čini se da su upravo te emotivne veze nešto što je neraskidivo za ceo život; brak je ako raskinuti. Ali ako je tako koja je onda svrha građanskog braka?
Evo recicu ti ono sto je moje misljenje u odnosu na oba braka,mislim na verski i gradjanski a ti donesi neki svoj zakljucak ako zelis.
Verski brak za mene kao vernicu,ima duboko verski znacaj.Ja tek u verski sklopljenom braku imam osecaj potpunog predavanja i neraskidive emotivne vezanosti za svog muza.Naravno vazno je da tako razmisljaju/veruju/oba partnera jer jedino onda to ima smisla.Ako jedan nije vernik onda se smisao gubi i sve se svodi na obicaje i tradiciju.
Gradjanski brak,realno nema ama bas nikakvo znacenje osim puke papirologije.Zivimo u drustvenoj zajednici gde su papiri tipa vencanice i izvoda iz knjige rodjenih potrebni u milion situacija.Ja sam se gradjanjski vencala da bi moje dete sutra kad krene u skolu imalo i taj glupi papir u kome mu pise ime oca i majke.Emotivno,on nema nikakvu svrhu.
 
Za pravoslavce koji su to u pravom smislu reci, brak sklopljen u crkvi je zelja a i nacin da ga Bog blagoslovi i da se kroz taj cin vencanja( koji je veoma smislen i sve ima svoj razlog, samo treba citati i uciti koga zanima) ukljuce u zajednicu sa Bogom i svim ljudima koji su takodje deo te crkve.
To je sveta Tajna kao sto je i Krstenje i o tome bi se moglo dosta napisati ali nemam vremena, koga zanima neka trazi pa ce mu se i "kasti".
Gradjanski brak je za mene samo formalnost koja je nuzna zbog toga sto ipak zivimo u drzavi, koja ima svoje zakone i radi normalnog zivota u drzavi i postovanja zakona sklapamo i brak u opstini.
Taj papir ne utice na sam brak uopste.
 
Evo odgovora!

"Dakle, opšti je zaključak da što je društvo civilizovanije, potreba ljudi za životom u bračnoj zajednici je manja."

Drugim recima, sto covek bolje razmislja i razvija svest o sebi i drustvu, to manje ima potrebu da plati maticara, popa i glupost koja se zove - SVADBA! Sve je vise CIVILIZOVANIH zajednica, bez ozvanicavanja, sto licno i podrzavam. :))))
 
sirenica:
Evo odgovora!

"Dakle, opšti je zaključak da što je društvo civilizovanije, potreba ljudi za životom u bračnoj zajednici je manja."

Drugim recima, sto covek bolje razmislja i razvija svest o sebi i drustvu, to manje ima potrebu da plati maticara, popa i glupost koja se zove - SVADBA! Sve je vise CIVILIZOVANIH zajednica, bez ozvanicavanja, sto licno i podrzavam. :))))


To ne mora da bude tako.

Prvo, mozes da se vencas u manastiru( hvala Bogu ima ih dosta) npr. Slanci u Beogradu i tu ne postoji tarifa vec iz postovanja i svoje zelje das koliko mozes prilog za manastir.
Drugo, gde pise da svadba mora da se pravi, ja npr. nisam i imala sam najromanticnije vencanje o kom sam uvek mastala.
Trece, kod maticara ne znam koliko se sad placa.
Ja sam se vencala u opstini u unutrasnjosti, gde je jeftinije i nema guzve kao u Beogradu samo zakazes dan ranije cak nisam htela ni da maltretiram svoje vencane kumove pa su mi sluzbenici iz opstine formalni "kumovi".
Svako po svojoj zelji moze da osmisli svoje vencanje. :grin:
 
sirenica:
Evo odgovora!

"Dakle, opšti je zaključak da što je društvo civilizovanije, potreba ljudi za životom u bračnoj zajednici je manja."

Drugim recima, sto covek bolje razmislja i razvija svest o sebi i drustvu, to manje ima potrebu da plati maticara, popa i glupost koja se zove - SVADBA! Sve je vise CIVILIZOVANIH zajednica, bez ozvanicavanja, sto licno i podrzavam. :))))


brak je varvarski, divljački običaj. mera civilizovanosti čoveka je u tome da li živi u ozvaničenoj ili neozvaničenoj zajednici. oni koji razmišljaju i koji imaju razvijenu svest o sebi su iznad gluposti koja se zove svadba. ostali su zatucani i necivilizovani.
 
Eho:
brak je varvarski, divljački običaj. mera civilizovanosti čoveka je u tome da li živi u ozvaničenoj ili neozvaničenoj zajednici. oni koji razmišljaju i koji imaju razvijenu svest o sebi su iznad gluposti koja se zove svadba. ostali su zatucani i necivilizovani.
Nisu bas svi ima i onih koji vole da pozovu porodicu i prijatelje i da se svi zajedno provesele, nemam nista protiv. Kad je u porodici ljubav i sloga i svadba je lepa stvar.
 

Back
Top