Doktori 2.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Kaa

Iskusan
Poruka
5.947
Zao mi je zbog nepristojnih reci u prvom delu,ali bejah u laganom afektu.Ovo nastavljam cisto zarad toga sto ste pogresno shvatili "politicke nauke ili ekonomiju" s` kraja poruke- niti branim niti preporucujem iste,vec me jedino zanima zasto neko upisuje medicinu ako su mu osnovni motivi zarada tj. nekakva kontrola ljudskih zivota?Ok. takodje ste u pravu,nisu svi totalne drkadzije ali izuzetaka je zaista tako malo da samo potvrdjuju pravilo.Gde nestade humanizam,zelja da se pomogne drugom bezuslovno i do kraja pa bio on hiljaditi toga dana,sav usran i upisan - rastuzuje me sve to,a od mojih privatnih problema je proslo dovoljno vremena pa se usudjujem da kazem da stvar vec posmatram za zericu objektivnije. :!:
 
Probaj ,samo na trenutak, da zamislis da u toku dana razgovaras sa 50 osoba, samo da kazes dobar dan, dosta ti je a ne da vidis sta ga boli, gde ga boli, pa onda one price iznervirala je snaja, zet, deca, muz...pa jos moraju da cekaju i na kraju se svaki 3. istrese na tebe, sto mu je mala penzija, nije primio platu...
Veliki broj lekara radi svoj posao casno i odgovorno i nije da su izuzeci nego u nasem narodu je toliko prisutno generalizacije da od onih par posto koji uzimaju i pare i ne rade kako treba generalizujete celu struku.
Na kraju, malo je onih koji su medicinu upisali zbog para, u ovoj drzavi treba da se otelis do pedeset i neke godine pa da stvoris ime i otvoris neku privatnu praksu i zaradis nesto,uopste ne ulazim u to ko , kad, gde i od koga uzima ili ne pare.
Jedna stvar je vrlo bitna, dragi moj od Hipokratove zakletve se ne zivi, ona ti nece platiti ni racune ni kupiti hranu, ni skolovati decu...a 23000 koliko je plata lekara opste prakse je sramota.
Jer svugde u svetu se ovaj posao ceni iznad svega jer se zna koliko su ljudi koji su zavrsili medicinu ulozili u sebe, cega su se sve odrekli...
Uostalom u svetu se ceni svako znanje a kod nas da budem malo prosta znas kako stoje stvari sa doktorima, svako moze da ti s e r e a ti jer si human i duzan sve to da trpis treba jos da se sagnes da mu olaksas da ti se p o s e r e na glavu.
Jos kad sam cula koliko ima salterska sluzbenica u posti platu, doslo mi je uzmem i pojedem onu moju diplomu.

I na kraju dana se pitas, gde si bio ,nigde, sta si radio , nista.
Dok se ne sredi drzava, sudstvo, zakonodavstvo, dok se inteligencija ne dovede na nivo koji joj pripada, da bude postovana i cenjenja, ne samo doktori nego svi oni koji su gulili par godina stolicu i zavrsili fakultete, dotle nemoj da trazis objasnjenje zasto su doktori nervozni ,umorni,ozlojadjeni...
 
posao kao posao...ne vidim zasto bi morali da budemo osecajniji i nezniji nego ostali ljudi...saosecanje trazite od svojih ukucana,rodjaka i komsija,samo nemojte od nas lekara.mi smo tu da vas lecimo a ne da vas sazaljevamo i tetoshimo.
i sta sa parama...pa ja sam se bre skolovala da bih zaradjivala vishe para,,,da sam htela manje ja bih bila cistacica.
i ako bre uzimaju pare...ako...sta pa drugo znaju da rade u zivotu nego to !!!
ni jedna firma ne izdvaja za zdravstveno osiguranje a svima je mnogo participacija..ne znam nij a koliko bese..20 dinara...i u stanju su da te pojedu za tih 20 din.
a na pijaci...kad odes jel te pita neko da limas pare ili nemas?u prodavnici...jel te pita neko da li ti je skupo meso ili hleb?ne pita te...ako hoces kupi ako neces ne moras...
ako drzava ne moze da se postara da me plati kolio treba nego jedan obican kursista milicajac ima vecu platu od mene...ja cu se sama postarati da budem placena onolik koliko zasluzujem.
ma zabole me bas za hipokratovu zakletvu...koja jos struka polaze bilo kakvu zakletvu!!!! ko da smo mi jedini koji su brinu o zdravlju...
 
Pazi profesori u srednjoj skoli imaju skoro istu platu kao doktori, a stalno se zale. Sto je najgore za mnoge od njih znam da nisu ni zavrsili fakultet, a oni koji jesu obicno su u Pristini zavrsili. I jos uzimaju pare od roditelja za spremanje(ocenu). A to sto se ljudi bune za participacije po 20 dinara....to je stvarno strasno. Starci po ceo dan sede u domovima zdravlja i zale se sto ih boli svaka dlaka, a jednostavno zele da dosadjuju svima i da se svadjaju a svojim vrsnjacima. Pa jbg znaju da je besplatno pa uzivaju. Jos onda kazu:"Hocu u banju, ja sam je izgradio/la, placao/la sam ja socijalno 40 godina". Pa da li vi znate da u svetu samo najbogatiji mogu da se setaju po banjama, a ne svako. A kad cujem po gradu nepismene sportiste i menadzere koji su zavrsili fakultet za godinu dana, da pricaju za doktora:"Gle` ga jadnik, i on mi je neki inteligentan, kao zavrsio neki fakultet, mog` ga bre kupim sa sve njegove us..ne gace", dodje mi da ih ubijem bez razmisljanja. Mislim da je najbolje da pocnete da se lecite kod: pravnika, menadzera, sportista, ekonomista, politicara, cigana sa pijace i baba vracara.
 
Da su plate u zdravstvu sramotno male vec smo svi odavno shvatili.
Ali to su znali i oni koji su upisivali medicinu, sta su ocekivali?
Svako od njih je trebao da se preispita pa ako ustanovi da mu je novac bitniji od ljubavi prema tom poslu ( sto ne kazem da je lose) i da nece moci da podnese sramotu, trebao je da izabere neki drugi fakultet jer ipak su tu zivoti ljudi u pitanju.
Kada sam upisivala fiziku znala sam kakve su okolnosti u drzavi, i da se od nauke retko ko obogatio i u svetu ( samo oni najbolji) ali sam to obozavala i opet bih isto izabrala i ne zalim se.
Kada mi na vezbe dodju studenti iz raznih tehnickih skola koji ne znaju najjednostavnije stvari tipa sabiranje razlomaka, Pitagorina teorema i sl. ne uzbudjujem se ni najmanje vec lepo iz pocetka kao u osnovnoj skoli. I tako sa svakim u grupi od 30, pa pet takvih grupa iz jedne godine a gde su jos oni iz predhodnih generacija koje je mrzelo da dolaze na vezbe. Pa tako ko na vrtesci jedno te isto ponavljam milion puta dok mi se ne zavrti u glavi.
Ali ne zalim se i drago mi je kad student polozi i sa osmehom dodje po ocenu ni sam ne verujuci da je polozio takav "bauk" kakav je fizika( sto je velika predrasuda).
Zelim da plata svima koji posteno i odgovorno rade svoj posao bude sto veca pa i u zdravstvu.
Nisam sigurna koliko bi trebale da u zdravstvu budu vece nego u skolstvu ali znam da ni jednog studenta necu manje ceniti niti mu posvetiti manje paznje zato sto mi je mala plata.
Nije on kriv.
 
Tacno, nije on kriv ali igrom slucaja ja sam zdravstveni radnik koji je deo svoje male karijere proveo kao profesor u skoli...razlika je nebo i zemlja!Nisam ukljucivala mozak ni 1% od onoga koliko ga sad ukjlucujem, ako mi se ne predaje sa klincima se uvek moze pricati o necemu, radno vreme od 3 sata...10 odeljenja pa 10 puta ponovi istu lekciju!
Nikakva odgovornost!Moje je bilo da ih necemu naucim, ako nece...niko nece umreti zato sto oni nisu iz skole izasli sa znanjem svih bakterija, gljivica...uzroka pojave tumora, kako se dobijaju boginje...
Kome bude trebalo taj ce sam to nauciti, i onako nam decu danas skoluje i vaspita ulica, daleko pre nego roditelji a da ne spominjem skolu.
Treba da budu vece plate doktorima!
Necemo korupciju u sudstvu, dadose plate sudijama, u bivsim nam zajednickim republikama doktori su po istim principima placeni vise, da bi se resio problem korupcije.
U krajnjoj liniji sto rece vragolasta kad sam upisivala fakultet htela sam da ucim ,da znam vise, da budem svoj covek...i do skoro sam pricala da upisujem ponovo fakultet opet bih izabrala isto.
E,sad kad znam da cistacica u nekom preduzecu ima vecu platu od doktora pitam se da li bih sebe izlozila istpoj torturi.
Izvini ali 6 godina svog zivota sam ja dala da dodjem do te diplome, svakodnevne vezbe ,predavanja, obaveze su mi bile kao da sam u radnom odnosu, da ne spominjem stres kome je izlozen svaki student medicine jer od prvog do poslednjeg ispita te borbadjuju idejom da se sve mora znati jer mozes ubiti coveka.
Onda pocnes da radis i vidis da svaka baba za 100 g kafe moze da te uci tom poslu.
I opet cu ti ponoviti, od humanosti se ne zivi.
Ti ako nemas para, dajes privatne casove, bogu hvala ko nam i kako uci decu djaka uvek ima.
Mene kad pola komsiluka digne iz kreveta u sred noci mogu da se slikam, ne dao bog da se traze pare, ja sam humana, to je moj posao.
Kad ti vodoinstalater dodje u kucu platis bez pogovora ,ili mehanicar.
A pregled lekara koji ti dodje na noge to mora biti besplatno!
Hocemo u Evropu...pa dajte da vidimo kako to Evropa radi.
Pacijent treba da bude na prvom mestu ali taj isti pacijent ste svi vi ovde kada udjete u ordinaciju, pitanje za vas koliko para mesecno bacite na gluposti, od cigareta pa na krpice koje nosite 2 puta u zivotu?To vam nije skupo ali vam je skupo da taj isti novac mesecno odvojite za svoje zdravlje.
Zao mi, doci ce pre ili kasnije i kod nas dopunsko osiguranje, hoces da se lecis, da te tretiraju kao Boga, da mozes da biras kad i ko ce da te leci...ok, moze ali to kosta toliko i toliko.
 
Sta bi ja dala za dobrog porodicnog lekara, pa da se lepo dogovorimo.
Ja ionako vec dosta toga placam pa sto ne bi i dodatno zdravstveno osiguranje, pa to je normalno.
Dobri i posteni doktori mi nikad nisu skupi, najskuplji su mi oni koji to nisu.
 
Moram jos da primetim da se cistacice cesto navode u razgovorima u kojima se porede plate i sl.
Prvo ,mislim da je to veoma tezak posao i niko ko ga nije radio ne zna kako je to.
Drugo, cistacice nisu u svakoj firmi iste, tj. raspon tezine posle veoma varira.
Tako nije isto biti cistacica WC-a u npr. Merkatoru ili cistacica u Posti, pa cistacica u domu zdravlja, onda cistacica u bolnici ( pa sad na kom odeljenju), cistacica biroa i sl.
Kako tu odrediti sta je posteno a sta ne i da li je moguce postici idealne srazmere u plati i da li je kulturno zavirivati u tudj dzep?
Ipak ce svako najvise morati sam da se potrudi za novac koji mu je potreban.
Dr., ne drzim casove vec dve godine jer su mi deca mala i nemam uslova za to.
 
dosao mi je neki prospekt u ruke,valjda delta banka promovise bas to zopunsko zivotno osiguranje...ali ( ne bi bilo lose ako mozete to da procitatae) za e pare koje ti placaju..nema izivljavanja !!!! e sad nemam sta da radim,ustacu ranije da otmem nekom majci mlako ispred nosa i da posle toga kod lekara ubijem vreme cisto...da mi izmere pritisak (klasicno ramisljanje penzionera)...

e pa kod tog osiguranja toga nema.. imas valjda tri pregleda lekara opste prakse mesecno i jedan pregled specijaliste (sto je i dovoljno kad pogledas)..s.ve je naznaceno u vezi dijagnostike i terapije da lepo znaju ljudi sta dobijaju za te pare...

kolko para,,,tolko muzike ( u ovom slucaju zdravlja..ali tako je kako je)

iznerviram se kad vidim kako se pljuje po "trulom kapitalizmu" gde ljudi nemaju osiguranje,gube posao,ostaju na ulici...a kako se velica napredno socijalisticko drustvo u kome jedan nekvalifikovani radnik sa IQ 70 ima platu kao ja samo zato sto vlada ravnopravnost.a da li se pitate ko je krem tog kapitalisitckog drustva? bas lekari koji ovde imaju 300 a tamo 30000 eura platu.

kakva ravnopravnost bre !!!
svako treba da zaradjuje onoliko koliko je sposoban, kvalifikovan i radan ...

ps

posao cistacice na mom odeljenju je : da ujutru prebrise patose,izbaci kante...ponekad kad joj kazem oriba lavabo ( uglavnom ga sama ribam)...povremeno oriba lavaboe u bolesnickim sobama..jednom godisnje obrisu prozore.ja ne vidim da je to posao od koga se crkava.cist mehanicki posao koji ne zahteva nikakvo znanje niti ulaganje u sebe..ni materijalno ni mentalno.
 
Mislim da resenje nije u potcenjivanju bilo kog posla, poredjenju plata, medjusobnim svadjama ko ima vise ili manje. To nece doneti nista bolje.
Resenje je u dobrom sistemu zdravstvenog osiguranja, penzionog osiguranja, naplate poreza itd.
nisam ekonomista .
I naravno da bude sto manje onih koji tek tako maznu 100 000 EUR-a i nikom nista.
 
Poredjenja radi. Imam prijatelja koji je ovde zavrsio medicinu, otisao u USA i specijalizirao neurologiju, sad se bavi istrazivanjem alzheimerove bolesti, a plata mu je 170000$(da tu ima 4 nule) mesecno. Znaci samo da znate da plata doktora u americi nikad nije ispod 6 cifara na godisnjem nivou.
 
Kaa:
zasto neko upisuje medicinu ako su mu osnovni motivi zarada tj. nekakva kontrola ljudskih zivota?Gde nestade humanizam,zelja da se pomogne drugom bezuslovno i do kraja pa bio on hiljaditi toga dana,sav usran i upisan - rastuzuje me sve
Kojim se poslom ti bavis, koliko zaradjujes i koji je tvoj motiv ?
 
Ej bre koki, ne pali se: evo garantujem ti cime hoces da ni jednom doktoru u Americi nije plata 170 000 dolara MECECNO (moze da ima grant za istrazivacki projekat ali veruj mi da mu plata nije tolika), a posebno ne u drzavnom sektoru (gde tvoj drug radi ako je na istrazivackom projektu). Taj ko ti to prica laze to i lozi. Amerika jeste obecana zemlja, ali treba biti realan. Ja ucila americku skolu, bila, videla i znam. A taj neko te nalozio bas, neka ti je drug sto puta.

I sve to nije ni tako bitno, mi nazalost ili na srecu nismo u Americi nego u Srbiji. Tacno je da se u Americi dobro zaradjuje u pomenutoj struci, ali izuzev same skole medicine koja je definitivno verovatno zbog budzeta na najvisem svetskom nivou, medicinska usluga u Americi je cisto g o v n o, jedini izuzetak i dobra stvar je da mozes sam sebi da uplacujes socijalno osiguranje kolko i kakvo hoces pa ti to obezbedjuje kakav takav dusevni i fizicki mir. Inace ako si osudjen na socijalni nivo medicinske usluge (dakle nezaposlen na primer pa ne mozes da uplacujes privatno osiguranje, ili radis u nekoj izrabljivackoj firmi pa ti firma ne uplacuje socijalno u punom opsegu) mozes da crknes na ulici jer niko nece da te pogleda, mozes da iskrvaris sve na prijemu urgentnog centra jer ako nemas papir da si osiguran j e b e s e njima sto krvaris i ostavice te tu da umres ko pas. Tako nesto se ovde ipak uprkos svim nasim manjkavostima kojih ima na pretek i koje niko ne spori, ne bi ni u snu moglo desiti, pa sve da su doktoru urezane tri sestice na celu. Prema tome, nema smisla porediti neuporedivo, vec treba raditi svoj posao odgovorno i ozbiljno, treba iz te Amerike i sa tog Zapada uzeti one stvari koje su dobre, a mi nazalost uzimamo redovno samo one koje su skart. Osim toga, normalno je da su njihovi doktori dobro placeni jer postoji zakon ponude i potraznje, zakon konkurencije (nece biti isto placen onaj ko je zavrsio Stanford, Georgetown Univ ili Yale, i neko ko je zavrsio neki XY faks u Viskonskinu na primer!). U svoje vreme kao Americki djak imala sam stipendiju za Stanford (zasto nisam i kud nisam duga je prica, ima jedno udubljenje na zidu iznad mog kreveta - to ja svako jutro vec 18 godina udaram glavom ujutro kad ustajem...) ali kada sam dve godine kasnije po povratku u Srbiju pokusala da konkurisem na Stanford odavde, i kada su mi dosle brosure i formulari (a imala sam uspeh, i uslove, falilo mi je jedno 50000 dolara za skolarinu), situacija je stajala ovako: svake godine za medicinski fakultet na Stanforfdu konkurise oko 50 000 najboljih studenata (koji su zavrsili srednju skolu, pa posle toga cetvorogodisnji koledz, dakle rang nasih cetvorogodisnjih fakulteta ili visu medicinsku skolu - jer drugacije ne mozes ni konkurisati za medicinu). Od tih 50 000 aplikacija koje se salju Americkoj Medicinskoj Asocijaciji izabere se 5 000. Tih 5 000 se prosledi Stanfordu na razmatranje. Od toga Stanford izabere 500 kandidata u razmatranje od kojih u uzi izbor udje 50. Od tih 50 kandidata Stanfor upise 15. Da, dobro ste procitali, konkurise 50 000, a upise se 15! Tako je bilo 1991, ne znam koliko upisuju ovih dana! Od tih 15, 3 bude na punoj stipendiji, dvoje na parcijalnoj (po uspehu, biografiji, preporukama itd ostalim uslovima, polozenim testovima itd). OStalih 10 plate oko 50000 skolarinu za svoje studiranje. Svih 15 zavrse u roku (verujte mi - zavrse! I to u roku!). Napate se kao zveri, ali kad zavrse, prodju obavezni staz od 2 godine i eventualnu specijalizaciju - posao im je zagarantovan a sa njim i sestocifrena plata, titula, postovanje. Oni su najbolji od najboljih. I zasluzili su to. E da se malo osvrnemo na nas medicinski fakultet. U nasoj vaskolikoj zemlji Srbiji i Crnoj Gori koja broji jedva 7 miliona zivlja, imamo kolko ono bese: fakulteta medicine? Pa da vidimo: beogradski, novosadski, kragujevacki, pristinski (dobro sad ga nemamo ali vodi se), niski (ako se ne varam) a od kad je i NOvi Pazar dobio Univerzitet ne znam da li ce se i tamo studirati medicina. Dakle ajde da kazemo pet. NA ovolku zemljetinu! Mi i Amerika - odma tu, rame do ramena! Elem, na ovom lokalnom beogradskom, svake godine konkurise kolko god da konkurise, a upise se...pa brat bratu u zavisnosti od godine (ranije vise sad nesto manje) u poslednjoj deceniji izmedju 1000 i 500 studenata (varijacije su unutar ovog broja!). Pola se upise kao samofinansirajuci pa ako doguraju do druge godien predju na budzet. Druga polovina plati.....pa prilicne pare kolko cujem (ako ne uspeju da se prebace na budzet) - kad kazem prilice pare za cele studije naka bude 4-5000 evra. 50% upisanih u N. Sadu, Kragujevcu itd prebaci se u Beograd - vole ljudi vise veliki grad. Rok studiranja vrlo lezerno se vodi izmedju 7 (redovno studiranje ako se racuna apsolventski rok) i 17 godina (bez sve sale!). Celoj Srbiji zajedno za vise godina u buducnosti netreba ni polovina lekara koji upisu prvu godinu u Beogradu; da ne pominjem ostale.
Da li smo nesto naucili iz ove male pricice? Da li vam se mozda cini glupo sto Amerika odskoluje u jednom turnusu 500 lekara za citavu drzavu a Srbija u istom tom obrtnom periodu isto toliko - ali samo u Beogradu?!?! Mozda je dobar pokazatelj stanja sto kod nas svaki imbecil moze da upise medicinu je l' zaboga - vole! Ili, u jos gorij varijanti - ima kesh pa moze da plati, nema veze sto je imbecil! Tu se vracamo na konstataciji kaa - da masovno madicinu upisuju ljudi sa iluzijom o - ne novcu vec - moci da kontrolisu tudje zivote, i lece sopstvene frustracije, i seljacku logiku da ako nose beli mantil uvatili su znate koga znate za sta.
A onda, dodjemo na pricu dr kako medicinu upisuju oni koji zele da zaista rade svoj posao odgovorno i cestito te kad zavrse od ovih imbecila koji su se tu guzili besmisleno iz dosade i kupovali ispite i zezali se, pa najzad kupili posao ili se uvalili jer imaju dobre veze - ne mogu da se zaposle nego taksiraju ili razvoze pice! Najzad, dodjemo i na pricu sanja&darko (sa kojom cu se jednom bar, za promenu, u potpunosti sloziti) - da smo svi sve znali kad smo se upisivali i sami smo birali: i da se necemo obogatiti, i da smo kategorija nize vrste (ako nismo od onih sa vezom i iz zezanja), i da ce nam posao biti paklen i tezak, ali smo ipak to birali pa sta nam je to nam je i red je da budemo posteni i radimo posteno ili da obesimo mantil o klin i prodajemo pljeske i nismo optereceni niti odgovorni a za iste pare! Sa svima se u neku ruku i donekle slazem. Ali sve su to prazna naklapanja, kada se sve sabere: kad podvuces crtu nista od toga nije vazno - ni kako je u Americi, ni kako je u Srbiji, ni ko je i na koji nacin uspeo da se obogati, niti ko koliko rmba za sitne pare (to je nas izbor). Ono sto preostaje kad se podvuce crta jeste jedno jedino pitanje: kad ustanes ujutro d aoperes zube da li mozes da se pogledas mirno u ogledalo, da li sebi u oci mozes posteno da pogledas, pred sobom i Bogom da budes cista da si cinio i da cinis najbojle sto je moguce, najvise sto se moze, i dajes od sebe sve sto imas, posteno i odgovorno. Ko moze - svaka mu cast. Ni ja nisam zadovoljna platom (i kad pomislim da glupi narodni poslanik u skupstini tipa one seljacine Velje Ilica ili Karica prima platu 120000, e tu stvarno ima 4 nule! muka me uvati). Ali znam jedno - bilo kako bilo, i bilo kome god kako - ja mirno spavam. A kad dodjem u takvu nemastinu i bedak da moram da radim nesto zbog cega necu moci mirno da spavam - okacicu mantil o civiluk. Ima i drugih poslova sem medicine.
 
WW, svaka cast. Kad vecina ljudi u Srbiji bude ujutro sebe moglo da pogleda u ogledalo onako kako si napisala, tek onda ce nam svima biti bolje. Dotle cemo samo da se koprcamo i nista.
 
I ja sam jedno vreme proveo u americi, i znam da im nisu tolike plate, ali ovaj covek je extremni slucaj. On je sef tog projekta, a inace projekat finansiraju: Pentagon, taj univerzitet i Mayo clinic. Ali on je tu platu postigao na svoj rad i inteligenciju, dok u srbiji to mozes jedino da postignes na nepostenje! Moja prijateljica koja je svetski poznati biohemicar ima platu od oko 25000 din, ona je morala toj plati da doda jos jednu nulu, pa tek onda da pomnozi sa 12 da bih mogla da DOPISE to na prijavi za Njujorsku Akademiju Nauka, a nije ni tad mogla da je smesti ni u minimalnu kategoriju plata koja je bila ponudjena za zaokruzivanje na toj prijavi. Pogledajte samo jedan deo njenog rezimea:
OBLAST ISTRAŽIVANJA
bullet Faktori rasta i citokini -interakcija u ćelijskoj proliferaciji i malignoj transformaciji
bullet Regulacija prometa purina u fiziološkim i patološkim uslovima
bullet Regeneracija jetre
bullet Oksidativna modifikacija biomolekula
bullet Metabolizam lipoproteina
EDUKACIJA Bazel -”Lehre und Forchung” Basel, Švajcarska
UČEŠĆE U NAUČNIM PROJEKTIMA

1.

Projekat Ministarstva za nauku Republike Srbije 13T12 "Molekularne osnove bolesti" rukovodioc teme:
"Metabolizam nukleinskih i purinskih nukleopida - značaj u regulaciji ćelijskog ciklusa, genskoj terapiji i imunom odgovoru"
2.

Saradnik na temi: "Klinička i eksperimentalna biohemijska istraživanja"

IZDATE KNJIGE

1. “Biohemija” Koraćević, D., Bjelaković, G., Đorđ|ević, V., Nikolić, J., Pavlović, D., Kocić, G. Savremena administracija, 1996, Beograd I izdanje, II izdanje 2000.

2. Jedan od autora monografije “Metabolizam lipoproteina i njegovi poremećaji” Srpsko lekarsko društvo i Društvo lekara Vojvodine, Novi Sad, 1996

3. Đorđević V, Pavlović D, Kocić G. "Biohemija slobodnih radikala" (Monografija Medicinskog fakulteta, Sirius Niš, 2000)
NAGRADE I PRIZNANJA
bullet Nagrada Srpskog lekarskog društva za najbolju publikaciju u 2001. godini u kategoriji NAUČNOSTRUČNIH RADOVA
bullet Nagrada ICN Galenika
bullet CERTIFICATE OF AWARD - International Cytokine Society
bullet Nagrada Srpskog Lekarskog Društva za publikovanje naučnih radova u svetskim časopisima za 2003. godinu
bullet 8 nagrada (travel grants) na osnovu scora prijavljenih radova: EASL (Meetings European Association for the Study of Liver)(6); EASD Meeting (European Association for the Study of Diabetes)(1) i UEGW (United European gastroenterology Week) (1).
ČLANSTVO
bullet New York Academy of Sciences
bullet EASL (European Association for the Study of Liver)
bullet EASD (European Association for the Study of Diabetes)
bullet EACR (European Association for Cancer Research)
bullet BS (Biochemical Society)
bullet IFCC (International federation of Clinical Chemistry)
bullet SLD (Srpsko lekarsko društvo)
bullet DMBJ (Društvo Medicinskih Biohemičara Jugoslavije
......a jedan bankarski sluzbenik primi vise od 1000e mesecno
 
Koki: posto si i ti proveo neko vreme u Americi, onda moras znati da ni u najludjem snu ne bi upisao medicinski niti bilo koji drugi fakultet preko 'budzeta' nego bi to silno platio. Sem ako ne bi bio brilijantan pa dobio stipendiju (sto sa 150 IQ nije tesko, doduse, ali isto vazi i za one koji imaju prosecan IQ). A takvi su retki. Mislim, ne ti prosecni nego ti sto dobiju stipendiju... Kad pogledas, nase skolovanje jos uvek je besplatno. A nista ne moze da se dobije dzabe - to je osnovni zakon prirode: nesto moras da das da bi mogao nesto da dobijes. U mojoj skoli (dakle, srednjoj, Americkoj) koja je bila privatna (sto ce reci u nju su isla deca dobrostojecih roditelja sa ambicijama i motivacijoim da grizu za sto bolje obrazovanje) za 4 generacije kolko je proslo dok sam ja u nju isla, samo je 1 (J E D A N) bio djak generacije i ono sto mi zovemo vukovac sa prosekom 4.0 (najvisi americki prosek srednje skole, kao sto znas). Taj jedan za 4 generacije upisanih djaka imao je sve najvise ocene od prvog do poslednjeg dana svog skolovanja, na svakom tromesecju, pologodistu i kraju godine - nikada nije imao manje od (sto bi se u nasem sistemu reklo) 5! I taj je zasluzio da bude - vukovac (prevedeno na srpski). I njemu su bila otvorena vrata na SVE fakultete, imao je otvorenu stipendiju za Harvard, Yale, Stanford, Georgetown, MIT, Hopkins......nije bilo skole u koju nije mogao i sve na racun USA. A nije bio Amer. I nije otisao u Ameriku (otisao je u Japan, ali to nioje bitno). Poenta je u tome da mi imamo 50 vukovaca po svakoj generaciji maturanata. Cudan smo mi narod. Nista tu nije sporno: polozis STEP 1 i STEP 2, licenciras svoju diplomu za nekih par hiljada dolara (sto je jos uvek mnogo manje nego da platis pedesetak da bi studirao u USA) i mozes da palis za USA. I da aplikujes ravnopravno sa Amerima za posao. No, da li ces bas biti u prednosti ispred nekog ko je zavrsio Hopkins, ili Stanford....e to je vec malo drugacije pitanje......
 
sanja&darko:
..........
Kada mi na vezbe dodju studenti iz raznih tehnickih skola koji ne znaju najjednostavnije stvari tipa sabiranje razlomaka, Pitagorina teorema i sl. ne uzbudjujem se ni najmanje vec lepo iz pocetka kao u osnovnoj skoli. I tako sa svakim u grupi od 30, pa pet takvih grupa iz jedne godine a gde su jos oni iz predhodnih generacija koje je mrzelo da dolaze na vezbe. Pa tako ko na vrtesci jedno te isto ponavljam milion puta dok mi se ne zavrti u glavi.
Ali ne zalim se i drago mi je kad student polozi i sa osmehom dodje po ocenu ni sam ne verujuci da je polozio takav "bauk" kakav je fizika( sto je velika predrasuda).
...........
Ostalo je OK, ali da ne preteruješ malo?
I mi smo išli u neke škole, studirali neke fakultete i, konačno, imamo kontakte sa decom i njihovim znanjem iz oblasti koje si pomenula - (ne kažem da je ono zavidno, dešava se stvarno da se ljudi prošvercuju do fakulteta a ne znaju elementarne stvari), ali da u grupi od 30 studenata (i još pet takvih grupa!) svakom treba pomoć oko gradiva iz osnovne škole - teško - ma koji fakultet (ili viša škola) da je u pitanju.
Svaka tebi čast što ulažeš vreme, trud i energiju, ali učiteljica ima ulogu da uči decu od početka, pa se prolaze neke druge stepenice u školovanju sa nekim drugim "učiteljima", tako da npr. loša učiteljica ne može biti izgovor što na fakultetu ne znamo da čitamo i pišemo!
Pitanje je šta takvi likovi uopšte traže na fakultetu?!
E, to su oni što samo tamo prave gužvu (koje nam je WW vrlo lepo i slikovito predstavila) i od kojih, potpisujem, nema šanse da bude ni lekar ni inženjer ni bilo šta!
PS Izvinjavam se što komentar možda i nema, ali možda baš i ima veze sa temom!
 
Kaa:
Zao mi je zbog nepristojnih reci u prvom delu,ali bejah u laganom afektu.Ovo nastavljam cisto zarad toga sto ste pogresno shvatili "politicke nauke ili ekonomiju" s` kraja poruke- niti branim niti preporucujem iste,vec me jedino zanima zasto neko upisuje medicinu ako su mu osnovni motivi zarada tj. nekakva kontrola ljudskih zivota?Ok. takodje ste u pravu,nisu svi totalne drkadzije ali izuzetaka je zaista tako malo da samo potvrdjuju pravilo.Gde nestade humanizam,zelja da se pomogne drugom bezuslovno i do kraja pa bio on hiljaditi toga dana,sav usran i upisan - rastuzuje me sve to,a od mojih privatnih problema je proslo dovoljno vremena pa se usudjujem da kazem da stvar vec posmatram za zericu objektivnije. :!:

sto se tice zarade, tu ocigledno nisi u pravu.... eventualno ako mislis na privatnu stomatologiju, sto je vrlo gorak hleb, i bar 9/10 studenata - cak i ako im je bas to pocetni motiv - nemaju blagog pojma u sta se upustaju.

sto se tice moci, ili "moci", tek TO je relativna stvar... ne treba imati 20 godina staza da se shvati da 95% doktora nema ama bas nikakvu moc, niti sto se tice necijeg zivota, niti sto se tice statusa, postovanja, cak ni elementarno ljudskog ponasanja i vaspitanja.
uverena sam da svako od nas nekoliko puta dnevno nailazi na pacijente koji "bolje znaju", koji ce da mu "objasne" "di se tele veze", decji pogotovo budu redovno terani u "rodno mesto", pa sve do direktnog ponizavanja, vredjanja, kradja, pokusaja prevare, svega lepog sto ovakva profesija moze da pruzi.
jednog kolegu koji je mnogo radio na terenu (danas specijalista anestezije-reanimacije), je jedan komsija ozbiljno pitao (posle solidnog nokauta koji je doktor dobio od pijanog muza posle vracanja supruge iz mrtvih) - kako pomirite vas posao sa verom u boga....?
doticni je dozivljavao da mu ukradu tockove sa ambulantnog vozila, ja sam dozivljavala bar tri puta u zivotu da mi se mase pistoljem pred ocima, a o tome kako pripita pacijentkinja (!) montira par tehnicara na hirurskom prijemnom, pa se doktori zakljucaju iznutra i slicnim rabotama mogu roman da napisem, a bila sam tamo samo par godina....
interesantno je da je velika povika ako lekar da pogresan/nestrucan savet pacijentu, a nigde se ne kaze da mnogo cesce pacijent postupa direktno protivno doktorskom savetu, cak dovodeci sebe u zivotnu opasnost (ja to gledam vise puta mesecno - juce, kao na primer).... uspevam i da spavam, cesto....

a, ako se vratimo na novce, ja znam samo par vrsta doktora koji pristojno zaradjuju; doktore u politici (to ne smatram doktorom), doktore u drugim strukama (komercijalni predstavnici nekih farmaceutskih kuca, recimo), i poneke u privatnoj praksi....

drugim recima, sa moje tacke gledista, doktori koji zaista misle da ce sta profitirati na ovaj ili onaj nacin, grdno grese. cekaju ih godine i godine teskog rada, ako se odluce za struku, kao i ucenje celog zivota, i bez prave ljubavi prema poslu ih ova profesija ponekad dovede do brojnih i vrlo teskih problema...

pristalica sam onoga sto je rekla WW, i nadam se da ce jednom doci vreme i drugacije selekcije, i drugacijeg tretiranja ove struke.... jednom davno, kad sam se upisala na psihologiju (kao nezaposlena, konkurisala sam sa 18-godisnjacima), sva u cudu sam shvatila da prijamni podrazumeva test inteligencije, motivacije, opste kulture - osim konkretnog srednjoskolskog znanja psihologije....i mislila zasto se TO ne uvede na medicinski.....

 
Vragolasta Amfibija:
...i u stanju su da te pojedu za tih 20 din.
a na pijaci...kad odes jel te pita neko da limas pare ili nemas?u prodavnici...jel te pita neko da li ti je skupo meso ili hleb?ne pita te...ako hoces kupi ako neces ne moras...
.

tacno to. ja sam u to malko svog "drzavnog" staza cuda dozivljavala za 2 ili 10 dinara, a dobro bi bilo da kaa samo jednu smenu sedi jednom doktoru na ramenu, u nekoj prometnoj ordinaciji (na periferiji pogotovo), pa da vidi sta su pijanci, sta je psihijatrija, sta je kriminal i narkomanija....
meni se desilo na dezurstvu (nocu) da uleti naoruzan tip i krene da obija (metalne) ormarice trazeci alkohol... da i pacijentkinja i njena odrasla cerka precute da zena ima epilepsiju, pa dobije napad i zagrize u svrdlo na 120.000 obrtaja.... a koliko sam tek puta videla da pacijenti pljeskaju po zadnjici medicinsko osoblje (kazem "osoblje" jer je i jedan kolega mojih godina to doziveo :) ), da kazu (koleginici, specijalista ortodont, 36 godina) "mala, aj' skuvaj jednu sladju i istresi pepeljaru", da ukradu medicinskoj sestri novcanik (narkoman), da meni ukradu tasnu, o kisobranima, materijalu, instrumentima koji nestaju da ne govorimo.... pre oko 8 godina nam je penzioner (!) ukrao resho iz bocne prostorije.....

to je moc? status....? :(
 
Eh, indigo.......sta reci.....JA kad sam bila u Nemackoj na specijalizaciji, trebao mi neki lek za tatu, kardioloski. I zamolim kolegu internistu na klinici na kojoj sam radila da mi napise nalog za apoteku (recept) sto on i uradi i taj dan ode na odmor. Ja sutradan odem u grad u apoteku sa onim receptom 9a neki bezveze lek, mislim nije nikakva teska droga, ko na primer propranolol ili amjodaron ili vec nesto slicno ne secam se) i apotekar uzme onaj recept i - pravac telefon: okrene kliniku da trazi doktora da PROVERI da li je doktor stvarno izdao recept (ej, bre, sa memorandumom klinike, pecatom i faksimilom) - jer to je tamo procedura. Kako ovog coveka nije nasla, jer je otisao na odmor dan ranije, kaze ona meni 'Zao mi je ali ne mogu da Vam izdam lek bez doktora". Lek kostao nesto 50 DM tada, a ja pala u nesvest - cuj, kod nas mozes da kupis malne metadon u apoteci kad samo trazis (privatnoj) a ovde nece da mi proda lek na recept bez doktora. Setim se ja tu da sam clan srpskog lekarskog drustva i da imam clansku kartu kod sebe i kazem ja njoj: "Ali gospodjo, ja sam lekar, iz Srbije, i putujem preksutra i starno mi treba taj lek!" Zena pita imam li neku identifikaciju, i ja izvadim onu clansku kartu (bese overena, hvala bogu, i sve sa slikom!). "Izvinite, gospodjo Doktor, ali moja je obaveza bila da proverim - a recept Vam nije ni bio potreban!" rece zena sa krajnjim postovanjem i izdade mi lek. Eto - to je doktor u svetu, nema veze sto je srpski doktor u pitanju, ali oni ljudi podrazumevaju da se doktor POSTAJE mukotrpnim radom i da ko postane doktor zasluzuje da to bude svuda u svetu - jednom doktor uvek doktor (ili ako zelite - lekar). Sto puta su me vise ispostovali kao lekara i profesionalca bilo gde van ove zemlje nego ovde...Ali sta ces - takav smo mi narod. Meni se desilo za vreme specijalizacije da mi se pacijentkinja skoru ubila (pokusala je pa je ipak prezivela jer je detoksikovana na vreme) jer je medicinska sestra odbila da 3 puta izvrsi direktan nalog koji sam joj dala: zaboga ko si bre ti, neki jadni i bedni pacenik specijalizant pa da njoj izdajes nalog sta je ciniti, ti ces joj kazes?!?! :shock: KAd se to desilo shvatila sam da dok sam u ovoj zemlji jedino o cemu treba da brinem jeste da ako hocu da posao bude uradjen moram da ga uradim sama, da je sva odgovornost samo i iskljucivo na meni, i da nista nikome ne prepustam u ruke. Jer dok se kasnije raschivija ko je prav a ko kriv neko je ostao mrtav a ja necu nikoga da nosim na dusi. U nevolji je onaj ko u medicini ostane oslobodjen stalnog straha od greske: strah od greske je ono sto nas uvek drzi na vrhovima prstiju, uvek na oprezu i nasu prirodnu i ljudsku aroganciju i sujetu uvek pod kontrolom.
 
WithdrawnWater:
Yebiga, sto se mene tice - bolje i kopanje nego da se prodas: to bi me svrstalo u one vec pomenute kategorije koje su mi odvratne i koje smo ovde svi vec temeljno opljuvali. No svako prema onome sta moze i prema onome kakav je, zar ne?
WW..prodajes se svakog dana...svako...samo je neko prodavanje moralno neko nije...
Davno su utemeljeni kriterijumi moralnog.
Ne bih da se nastavljam...ali...vidis...ja sam dosta razmisljala da li bih se nekad bavila necim drugim da mi donosi vecu zaradu...jer sam imala prilike da napustim medicinu zauvek...
Nisam jos uvek smislila odgovor...jer to bi morale da budu zaista mnogo,mnogo velike pare da ibh se na tako nesto odlucila...
Iskreno...zbog svog posla sam i svoj licni zivot stavila na put na koji bi se mnogi s teskom mukom a neki nikad ne bi odlucili da podju.
Tako da ...nekad se prodas za sicu..nekad za krupnu cifru..nekad prodas ljubav,nekad posao...u svakom slucaju prodajes SEBE jer vidis da samo ta vrsta prodavanja vredi u zivotu.
 
smeh:
Ostalo je OK, ali da ne preteruješ malo?
I mi smo išli u neke škole, studirali neke fakultete i, konačno, imamo kontakte sa decom i njihovim znanjem iz oblasti koje si pomenula - (ne kažem da je ono zavidno, dešava se stvarno da se ljudi prošvercuju do fakulteta a ne znaju elementarne stvari), ali da u grupi od 30 studenata (i još pet takvih grupa!) svakom treba pomoć oko gradiva iz osnovne škole - teško - ma koji fakultet (ili viša škola) da je u pitanju.
Svaka tebi čast što ulažeš vreme, trud i energiju, ali učiteljica ima ulogu da uči decu od početka, pa se prolaze neke druge stepenice u školovanju sa nekim drugim "učiteljima", tako da npr. loša učiteljica ne može biti izgovor što na fakultetu ne znamo da čitamo i pišemo!
Pitanje je šta takvi likovi uopšte traže na fakultetu?!
E, to su oni što samo tamo prave gužvu (koje nam je WW vrlo lepo i slikovito predstavila) i od kojih, potpisujem, nema šanse da bude ni lekar ni inženjer ni bilo šta!
PS Izvinjavam se što komentar možda i nema, ali možda baš i ima veze sa temom!

Sve zavisi od generacije do generacije i naravno da uvek ima i onih kojima se ne moraju ponavljati i objasnjavati stvari iz osnovne skole( 5-6 u grupi).
Poslednje 2-3 generacije su bolje od onih predhodnih a i radi se o visoj skoli koju upisuje i
dosta onih koji ne prodju na dr. fakultetima i koji nisu bas zainteresovani za studiranje
(tj. za skolu uopste) ali ih roditelji nateraju zbog lakseg pronalazenja posla.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top