ulcerozni kolitis

Ustanovljeno mi je da imam ulcerozni kolitis, imam 21 godinu i lecim se na bazi kortiko steroida i to sa nekim lekovima koje nisam mogla da nadjem u zemlji. Prvo sam probala sa terapijom na bazi salicinske kiseline(Salofalk), ali se ispostavilo da sam alergicna na nju, pa sam presla na ovu. Interesuje me kakva su vasa iskustva sa ovom bolescu, kod koga ste se lecili i kojom terapijom.
 
Moj kum ima uc, batalio je sve lekove, sto mislim da je pogresno. Pio je 5 asa, bensedin.. kojesta jos, iz Bosne su mu doneli caj od ive, pio ga je zadnjih godinu dana i bio je nedavno na pregledu, dr. su jako zadovoljni, a nemaju pojma da ne koristi lekove. E, sad, ne znam, mislim da je to mac sa dve ostrice...
 
Ja imam kron kolitis ... i jedno i drugo .... pila sam salofalk , pronizon , ciprocinal i orvazil u kombinaciji , a primala sam i jednu terapiju Remicade venski ........

Sada mi je bolje pijem imuran i nista vise ...... a inace bolest mi se vracala 2 puta :(
strasno
 
ja sam kortikosteroide pila 2 meseca ja mislim - ako taj lek uopste i jeste ali koliko sam ja citala shvatila sam da jeste ,........ a sada pijem imuran - to je lek koji na vestacki nacin odrzava imunitet .... ako imate neka pitanja slobodno pitajte ........
 
Nadam se da ce mi neko odgovoriti, moj surak je nedavno obolio od ove bolesti, i sada je u nedoumici sta sme a sta ne sme jesti. Na raznim sajtovima sam nailazio na razlicite savete, cak i totalno suprotne za iste namirnice, Npr, negde pise da ne sme piti mleko, niti jesti mlecne proizvode, a opet, negde kazu da nema potrebe za izbegavanjem istih. Isto je i za krompir.
Da li nam neko moze reci iz sopstvenog iskustva, ili nas uputiti na neki sajt gde bi nasli odgovore na ova pitanja.
Unapred hvala.
 
Pa nije covek oboleo od uc zbog krompira i mleka. Ako pije lekove moze da jede sta hoce nece mu biti ni bolje ni gore. Ako ne pije lekove onda bi morao da povede racuna da jede zdravu hranu povrce, voce, meso, mleko i da izbegava alkohol, sokove, gazirana pica, pekaru, grickalice, kojekakve konditorske proizvode, kao i ostalu nezdravu hranu... Ako ga nesto vise interesuje moze se obratiti nutricionisti ili gastroenterologu za savet.
 
Pozdrav svim korisnicima zainteresovanim za ovu temu!
Sa 22 god.su mi se prvi put javili simptomi karakteristični za ulc.kol.,rektoskopijom su ustanovljene ulceracije,opet nekom invazivnom metodom je bilo potrebno odrediti da li se radi o ulceroznom kol.ili o Chron-ovoj bolesti.Tu sam stala.Bila sam u to vreme u izuzetno teškoj situaciji,na važnoj životnoj raskrsnici.Odlučila sam da menjam okolnosti i moje gledanje na njih,intuitivno sam predosećala da će mi se stanje porpavljati.Sada imam 28.god,uglavnom sam upoznala situacije posle kojih znam da će mi se stanje pogoršati,od toga zavisi kako ću reagovati na hranu,jedem sve,jedino što mi bez izuetka smeta je sirće,kiselo.Nemam nameru da ljude odvraćam od medikamenoznih terapija samo želim da ukažem i na psihičke aspekte ove bolesti.Apsolvent sam psihologije i iz ličnih razloga sam zainteresovana za ovu temu.U literaturi postoje opisi ličnosti karakteristični za osobe sa ulc.kol.Volela bih po tom pitanju da razmenimo iskustva.U Americi postoji društvo i časopis Psychosomatic Medicine priznatim i od Američke psihološke asocijacije.Na žalost,imam utisak da kod nas nije tako.Molim sve koji žele da učestvuju u izradi mog diplomskog rada na temu ispitivanja ličnosti sa ulceroznim kolitisom,ispunjavanjem anonimnog upitnika da mi pišu na e-mail:ivannia@stcable.rs Unapred zahvaljujem svima i ako ništa drugo nadam se mišljenjima na ovu temu.Želim puno snage svima koji se nose sa ovom bolešću.
 
Moje mishljenje je da ne bi trebalo da se zayebavas sa zivotom.

Kronov kolitis je uzasna bolest koja moze imati teske posledice ako se ne leci i ne prati, a ni ulcerozni kolitis nije nista lepsi. Ako se osecas lose znaci da ti je potrebna pomoc.

Pregled koji ti je potreban zove se kolonoskopija, u danashnje vreme radi se u totalnoj anesteziji tako da nista neces osetiti. Osim vizuelnog pregleda uradice ti i biopsije, tj. uzeti uzorke tkiva cijom analizom ce utvrditi da li je u pitanju kolitis i ako jeste koji. Pri tom moras imati u vidu da uzrok pojavljivanja kolitisa moze biti i neka druga bolest na primer AIDS...

Imaj takodje u vidu da kolonoskopija i gastroskopija, treba da budu deo tvoje redovne zdravstvene kontrole cak i ako nemas nikavu bolest, a posebno su vazni za one koji su u porodici imali slucajeve kancera organa za varenje. Bezrazlozno izbegavanje ovih pregleda ne vodi nigde sem u smrt.

Hrana koju jedes je potpuno nebitna i nisi zbog hrane dobila kolitis, a sirce i kiselo moze da smeta i potpuno zdravim ljudima.
 
Pozdrav grupi,
Imam 28 godina i UC mi je ustanovljen pre 4 god. Prosao sam sve stadijume bolesti, od blage do teske.
Jako sam osetljiv na stres i ne pravilnu ishranu. Primetio sam pogorsanja bolesti s' pocetkom proleca.
Ukoliko neko zeli da razmeni iskustsva vezana za lecenje ili ishranu, neka pise.
Pozdrav
 
Moje mishljenje je da ne bi trebalo da se zayebavas sa zivotom.

Kronov kolitis je uzasna bolest koja moze imati teske posledice ako se ne leci i ne prati, a ni ulcerozni kolitis nije nista lepsi. Ako se osecas lose znaci da ti je potrebna pomoc.

Pregled koji ti je potreban zove se kolonoskopija, u danashnje vreme radi se u totalnoj anesteziji tako da nista neces osetiti. Osim vizuelnog pregleda uradice ti i biopsije, tj. uzeti uzorke tkiva cijom analizom ce utvrditi da li je u pitanju kolitis i ako jeste koji. Pri tom moras imati u vidu da uzrok pojavljivanja kolitisa moze biti i neka druga bolest na primer AIDS...

Imaj takodje u vidu da kolonoskopija i gastroskopija, treba da budu deo tvoje redovne zdravstvene kontrole cak i ako nemas nikavu bolest, a posebno su vazni za one koji su u porodici imali slucajeve kancera organa za varenje. Bezrazlozno izbegavanje ovih pregleda ne vodi nigde sem u smrt.

Hrana koju jedes je potpuno nebitna i nisi zbog hrane dobila kolitis, a sirce i kiselo moze da smeta i potpuno zdravim ljudima.
Poštovani Tzar!
Hvala na mišljenju i brizi,koja po mom skromnom mišljenju obiluje pasivnom agresivnošću što nikako nije dobro ako imate tegobe sa stomakom,volela bih kada biste mogli da prvo prevaziđete Vaš strah ukoliko nemate sličnih problema onda Vam opet po mom mišljenju kažem da ni jednom obolelom nije potrebno da sluša jednog strogog,kažnjavajućeg roditelja u čiju se ulogu postavljate,naprotiv obolelima od uc i krona je potrebna podrška i ljubav(bezrezervna)da bi prebrodili težinu stanja.Svi mi znamo šta moramo,znamo i da ćemo jednom umreti a isto tako predpostavljamo da bi čovek trebao da ima slobodu donošenja sopstvene odluke.Znam da se nisam razbolela od hrane,a jel neko može da mi kaže od čega sam?Kada bi znali uzroke tačno onda bi mogli biti toliko izričiti.Zašto su ovo bolesti savremenog čoveka,koji je zaboravio na sebe ,zaboravio da istinski voli drugog čoveka,koji živi u strahu od samog sebe.Nastaviću život po svom jer je takav život jedino moj.
 
Pasivna agresivnost. Strah. Strog roditelj. Eto ti sad. Lepo si me opisala. Dobro sam jos i prosao. Nisam roditelj, a malo sam stariji od tebe tako da nema potrebe da mi persiras. Elem, da se vratimo na temu. Mislim da u mom postu nema niceg nenormalnog. Zar je trebalo da napisem da te podrzavam u odluci da ne istrazis dalje sumnje lekara, da je u redu da izbegavas invazivne preglede koji su jedini nacin da se postavi prava dijagnoza, da sama sebi postavljas dijagnozu i odredjujes terapiju. I da jos pisem o tome kako ce ljubav sve to da sredi. Na sta bi to licilo? Kako bi ti to pomoglo? Mislim da je celishodnije da ti ukazem na ono sto bi trebala da uradis, umesto da te podrzim u onome sto sada radis. Sa druge strane ovo citaju i drugi ljudi kojima je potrebna pomoc i pravi savet tako da je ozbiljnost sama po sebi neizbezna...
 
Pozdrav svim korisnicima zainteresovanim za ovu temu!
Sa 22 god.su mi se prvi put javili simptomi karakteristični za ulc.kol.,rektoskopijom su ustanovljene ulceracije,opet nekom invazivnom metodom je bilo potrebno odrediti da li se radi o ulceroznom kol.ili o Chron-ovoj bolesti.Tu sam stala.Bila sam u to vreme u izuzetno teškoj situaciji,na važnoj životnoj raskrsnici.Odlučila sam da menjam okolnosti i moje gledanje na njih,intuitivno sam predosećala da će mi se stanje porpavljati.Sada imam 28.god,uglavnom sam upoznala situacije posle kojih znam da će mi se stanje pogoršati,od toga zavisi kako ću reagovati na hranu,jedem sve,jedino što mi bez izuetka smeta je sirće,kiselo.Nemam nameru da ljude odvraćam od medikamenoznih terapija samo želim da ukažem i na psihičke aspekte ove bolesti.Apsolvent sam psihologije i iz ličnih razloga sam zainteresovana za ovu temu.U literaturi postoje opisi ličnosti karakteristični za osobe sa ulc.kol.Volela bih po tom pitanju da razmenimo iskustva.U Americi postoji društvo i časopis Psychosomatic Medicine priznatim i od Američke psihološke asocijacije.Na žalost,imam utisak da kod nas nije tako.Molim sve koji žele da učestvuju u izradi mog diplomskog rada na temu ispitivanja ličnosti sa ulceroznim kolitisom,ispunjavanjem anonimnog upitnika da mi pišu na e-mail:ivannia@stcable.rs Unapred zahvaljujem svima i ako ništa drugo nadam se mišljenjima na ovu temu.Želim puno snage svima koji se nose sa ovom bolešću.

Ne znam sta da ti kazem na tvoje stanje...ja sam pre 4 godine mogla da otkrijem vrlo rani stadijum UC, ali sam to ignorisala i mislila da sam ja jednostavno takva i da te probleme imam citavog zivota... sad imam 22 godine i ozbiljan problem, jer mi je UC zahvatilo skoro celo debelo crevo.. imam ljubavi u zivotu i rado cu ti pomoci u diplomskom radu jer i mene interesuju karakteristike licnosti sa ovom bolescu. Ne znam kako drugacije da ti pomognem..:sad2:
 
Ukucajte na Google reci Ulcerous colitis depression pa vidi koliko ozbiljnih naucnih radova izlazi na tu temu. Osobe koje su godinama depresivne i beskonacno sklone da trpe su sklonije bolestima creva. Creva i organi za varenje su primer organa koji je jako inervisan. Svaka promena raspolozenja koja traje i traje moze se odraziti na varenje i creva. Kinezi u svojoj medicini odavno znaju da TUGA dovodi do bolesti creva, kao sto bes paspaljuje zucnu kecu (bila je to ZUCNA rasprava, sta mislite zasto bas taj izraz), hronicno nezadovoljstvo i mrzovola daje cir na zelucu, zavist i strah udaraju na stitnu zlezdu, strah i stalna briga udaraju na zdravlje bubrega, itd itd o tome ima milioni strana. U ovom slucaju treba se iskljucivo posvetiti zdravoj ishrani, cestim laganim obrocima u tisini i miru, laganim setnjama i vezbama relaksacije. Lekove treba piti u akutnom stanju, ali kad dodje dopoboljsanja onda treba napraviti neke radikalne promene u zivotu koji ocigledno nije zadovoljavajuci
 

Back
Top