ulcerozni kolitis

Sofija,
Još nešto. Sada kod ovog drugog aktiviranja ima više stolica na dan (nije ploliv) u kojima je vidljiva krv.
Kod prvog aktiviranja je imao oko 4 mjeseca samo proliv i krv.
Šta to znači?

Значи да није дошло до пуне реактивације. Али ако престане да пије лекове, питање је дана кад ће опет имати крваве проливе.
 
Значи да није дошло до пуне реактивације. Али ако престане да пије лекове, питање је дана кад ће опет имати крваве проливе.

Sofija,
Danas je bio na pregledu krvi.
Ima premalo hemoglobina i dobio je rezept za kapsule Fe.
Onaj dio što kaže na upalu je vrlo nizak (vrednost 3) tako da kaže kao da nema upale u organizmu.
On i dalje ima 5-6 stolica/dan i većinom je krvavi proliv ali ne izrazit kao kod prvog aktiviranja.
On sumlja na unutrašnje hemeroide ili kakve polipe.
Naručio ga je na kolonoskopiju tek za 30 dana.
Šta bi to moglo da bude?
Zašto ima krvavi proliv?
Inače se osjeća sasvim dobro i osim problema sa prolivom i gubljenjem krvi, drugih problema nema.
Smršao je vrlo malo, možda 1-2 kg.
Inače salofag uzima sada redovno 3*3/dan i pazi na prehranu.
Molio bi te za komentar.
 
Мора да уради колоноскопију да би се знало одакле је крв.
Хемоглобин му је низак, а какви су еритроцити? Јесу и они нижи или су у границама нормале?
Да би знао одакле је крварења дефинитивно мора да уради колоноскопију.
Шуљеви дају свежу, црвену крв у столици.
Оно што је индикативно су столице. Да ли је баш пролив у питању или кашасте столице?
 
Мора да уради колоноскопију да би се знало одакле је крв.
Хемоглобин му је низак, а какви су еритроцити? Јесу и они нижи или су у границама нормале?
Да би знао одакле је крварења дефинитивно мора да уради колоноскопију.
Шуљеви дају свежу, црвену крв у столици.
Оно што је индикативно су столице. Да ли је баш пролив у питању или кашасте столице?


Hvala na komentaru.
Rekao je, da onaj sastojak u krvi, koji kaže na neku upalu (ja mislim da su to eritrociti ili možda leukociti - provjeriću) ima vrednost 3 a normalno je od 4-9.
Zato mu je doktor rekao, da to kaže da u organizmu nema upale ali da je anemičan i zato mora uzimati tablete željeza Fe.
Uglavnom ima ili priliv ili kašaste stolice (oboje u istom danu) sa prilično dosta krvi. Bolova nema.
poz.....
 
Мора да уради колоноскопију да би се знало одакле је крв.
Хемоглобин му је низак, а какви су еритроцити? Јесу и они нижи или су у границама нормале?
Да би знао одакле је крварења дефинитивно мора да уради колоноскопију.
Шуљеви дају свежу, црвену крв у столици.
Оно што је индикативно су столице. Да ли је баш пролив у питању или кашасте столице?

Napravljena kolonoskopija i nisu hemeroidi već blaga upala skuzokože debelog crijeva.
Dakle, ponovilo se ponovo sa mnogo više krvi.
Sada ponovo uzima salofag 3*3/nan i neke klizme i željezo u tabletama.
 
Потпуно очекивано јер је престао са узимањем терапије.

Sada se valjda stolica ponovo normalizirala ali je vidljiva krv u stolici pa ga to brine.
Ljekove uzima redovno, mada ih pomalo smanjuje 3*2/dan i kontroliše hranu.

Negdje je pročitao, da se oboljeli od UK ne smiju previše sunčati. Baš posle ljetovanja na moru mu se to povratilo pa ne znam ima li to kakve veze.
 
Крв ће имати по мало у столици све док му се упала у потпуности не повуче, а то ће трајати дуже ако буде смањивао дозу и ако не буде узимао колико му је одређено.
То за сунчање, први пут чујем. Али то не значи да није истина. ја нисам специјалиста за дигестиву па не могу ни да знам финесе. :)
Нека пита то свог лекара.
 
Sada se valjda stolica ponovo normalizirala ali je vidljiva krv u stolici pa ga to brine.
Ljekove uzima redovno, mada ih pomalo smanjuje 3*2/dan i kontroliše hranu.

Negdje je pročitao, da se oboljeli od UK ne smiju previše sunčati. Baš posle ljetovanja na moru mu se to povratilo pa ne znam ima li to kakve veze.

Meni je leti losije nego u ostatku godine. Ne suncam se pa ne mogu da kazem da je zbog toga, ali mi definitivno smeta vrucina. Verujem da mi u odredjenoj meri smeta i letnja hrana - voce, povrce, bostan... Leti moram da pijem lekove, dok u ostatku godine uglavnom ne pijem ili povremeno kad osetim neke probleme.

Cini mi se da je tvoj rodjak malo prerano prekinuo sa lekovima, obzirom na to da je bio cak i u bolnici. Ja sam ih pio recimo godinu i po, dve, pa tek onda po savetu lekara prekinuo uz naravno redovne kontrole.
 
Meni je leti losije nego u ostatku godine. Ne suncam se pa ne mogu da kazem da je zbog toga, ali mi definitivno smeta vrucina. Verujem da mi u odredjenoj meri smeta i letnja hrana - voce, povrce, bostan... Leti moram da pijem lekove, dok u ostatku godine uglavnom ne pijem ili povremeno kad osetim neke probleme.

Cini mi se da je tvoj rodjak malo prerano prekinuo sa lekovima, obzirom na to da je bio cak i u bolnici. Ja sam ih pio recimo godinu i po, dve, pa tek onda po savetu lekara prekinuo uz naravno redovne kontrole.

Koliko dugo imaš UC i kako se to često aktivira i koliko dugo traje aktivna faza?
 
Koliko dugo imaš UC i kako se to često aktivira i koliko dugo traje aktivna faza?

Zvanicno od 2007. Dobio sam cito megalo virus i onda klasicna lekarska greska nisu prepoznali simptome, nisam dobio bolovanje ni lecenje, vec sam radio 2 meseca sa tim virusom, dok mi imunitet nije otisao u persun, onda me je napalo x bolesti medju kojima i UC. Brzo sam se oporavio kad sam poceo da pijem lekove, prvo 5asa, onda salazopirin to je slicno onome sto pije tvoj rodjak i vitamin b. Dok sam redovno pio lekove nisam imao probleme. Posle toga nisam vise imao takve napade kao 2007. kada sam oslabio 20 kilograma i zamalo bacio kasiku. Recimo da se povremeno javljaju neki simptomi, ali to prolazi brzo nakon sto pocnem da pijem lekove i ne pravi mi neke velike probleme.
 
Tacno. Ali koliko ja to shvatam postoje dva slucaja - prvi kada se bolest javlja ranije u zivotu kao posledica loseg imuno sistema i drugi kad se javlja kasnije u zivotu kao posledica neke druge bolesti. Ja sam proziveo pola zivota bez lekova, onda mi se desilo to sto se desilo, onda sam pio 2 godine lekove i to je zaleceno, sad je ovo test faza u kojoj zelim da vidim da li mogu da budem bez lekova ili moram neprestano da ih pijem. Nije to konacno resenje, sve ce to biti razmatrano kada za par meseci odem na detaljne preglede kod lekara.

Nista nije zanemareno, ja sam i u ovom periodu radio redovno kontrole krvi - imam krvnu sliku kao deckic, bez upala, anemija i drugih problema. A sto se tice simptoma imam ja tu jos neke gornje probleme, koji ce takodje da se resavaju, najverovatnije hirurski...
 
Да, углавном се пију лекови неко дуже време с повременим паузама.
И на жалост, код свих буде посла за хирурга, пре или касније.
 
Чек', ја сам писала о особама код којих се још није испољила болест, не о онима код којих већ постоји.
За тај податак не знам да ли ће се повући/смањити код жене кад остане трудна.
 
Чек', ја сам писала о особама код којих се још није испољила болест, не о онима код којих већ постоји.
За тај податак не знам да ли ће се повући/смањити код жене кад остане трудна.
Da dopunim kako je za žene koje imaju već UK rekao:
Kod 70% se bolest umiri ako je začeće nastalo u fazi mirovanja. Ako je začeće nastalo u fazi aktivne bojesti ta se obično u trudnoći ne umiri i traje najmanje 3 mjeseca trudnoće i kasnije prelazi u fazu mirovanja.
Inače kod većine autoimunih bolesti, trudnoća aktivira bolest.Tu si u pravu.
 

Back
Top