'Ajde malo da stavimo tehniku i opremu po strani...

Recimo ovo:
"Ala su me iskaishali, nije mi ni do cega!"
xexexe
 

Prilozi

  • 050204_WoundedMarine.jpg
    050204_WoundedMarine.jpg
    33 KB · Pregleda: 23
OpFor:
... sta je to sto motivise vojnike u borbi?
Zelja, uslovni refleks ili automatizam, a mozda ima i nekih drugih mehanizama?

Motivacija je slozena stvar jer ima mnogo raznovrsnih motiva. Neko ce se boriti zbog casti i ugleda, drugi zbog materijalne nagrade, treci zbog zelje da iskaze hrabrost, cetvrti jer je sadista, peti prosto jer je "primoran" (npr to sredina od njega ocekuje), itd. Ono sto ne bi tebe motivisalo motivisace nekog drugog, i obrnuto. A za UR nisam sigurna da moze da igra neku ulogu u borbenoj motivaciji. Mozda kod nekih vidova obuke u smislu stalnog ponavljanja nekih pokreta dok se isti ne ucvrste da bi posle toga mogli delovati automatski, da se "otkacinju" na neku draz (npr. neku komandu), pa mislim da je u tom slucaju tesko govoriti o motivima, zeljama, itd.
Sve u svemu, tesko je dati neki konkretan i jednostavan odgovor na tvoje pitanje.
 
Ok Iv.

Voleo bih da cujem tvoje misljenje

Uperedjujemo profil jednog profesionalnog vojnika koji se bori za dobru platu, koji se nalozio uz neku zescu pesmu i zato sto je u tehnickoj i brojcanoj nadmoci jer je u jednoj od najjacih armija sveta, a neprijatelj su mu neki prljavi, neobrazovani, smrdljivi i ludi muslimani

I profil teroriste koji je posvetio nekoliko zadnjih godina(i to najboljih izmedju 20e-30e) svog zivota veoma mucnoj pripremi za izvodjenje teroristickog napada u kome ce pobiti uglavnom nevine (zene i decu) i sebe, u zemlji nekog od ovih prof vojnika.
Doduse i ProVoj ubija nevine al' sa raznim "prihvatljivim" opravdanjima npr. bilo je sumljivo a stitio sam kolege..., garantovano su imali nameru..., stitimo interese nase zemlje (10000km daleko)...,itd.

Zanima me profil ovog drugog?
 
P.S.

Iako ubija nevine sa visegodisnjim predumisljajem, a time krsi osnovne moralne vrednosti a pre svega ide protiv bazicnih ljudskih nagona i instinkata (ubijanje zene i deteta i samoubistvo),
dok je P.V. dobar momak

Cini mi se da je za terotistu potreban daleko moralnija, inteligentnija i nadasve neuporedivo emotivnija i osecajnija osoba, od one potrebne za vojnika (sta vise ovde je potrebna sto sebicnija i plica licnost)
 
@Slavjene,

i ja bih volela da znam kakav je profil terorista, odakle izvire njihova fanaticka mrznja i spremnost da izvrse svakojake gnusne zlocine u kojima prvenstveno stradaju nevini. Mislim da bi njihova logika borbe ili zlocina zvucala otprilike ovako: "Imamo pravo da izvrsimo nepravdu, jer smo i sami okruzeni nepravdom." Odnosno da nepravda oko njih opravdava njihove akte nepravde. Tu izvesnu ulogu igra i religija, ali ne u tolikoj meri koliko politika ili drustveni sistem u kome oni zive. Cak sta vise, mislim da je islam kao religija zloupotrebljen u politicke svrhe. Na taj nacin se najlakse manipulise ljudima koji sebe smatraju pravim vernicima. A svima je poznato koliko su muslimani (vecina) privrzeni svojoj veri. Politicke i ekonomske frustracije, dodatno pojacane nerazumevanjem od strane, da kazemo, Zapadnog sveta, dalje uticu na pojavu ekstremizma i pojacavaju ga. Medjutim, nece svako zbog navedenih (socio-ekonomskih) razloga da postane terorista, tako da struktura licnosti ima ogroman (mozda i presudni) znacaj.

Sa tim u vezi su i razliciti motivi profi vojnika sa Zapada i teroriste sa Istoka, kao i pokusaji uticanja na jedne i druge u cilju vece borbene efikasnosti. Primetio si da su ovi prvi "plici i sebicniji" a pod tim verovatno mislis da kod njih vecu ulogu u borbi imaju neki spoljasnji podsticaji - npr. materijalna nagrada, veci ugled u drustvu, razne privilegije, itd. Nasuprot, islamski vojnici su podstaknuti u borbi vise nekim unutrasnjim "zakonima", dali bi svoj zivot zbog ideja (npr. da ce otici u raj ako pobiju sto vise nevernika ili ideja o oslobadjanju uticaja od vodecih svetskih sila koje su pretnja vrednostima islama), ma kako one civilizovanom coveku bile smesne i banalne. Zato su takvi ljudi spremniji da vise daju od sebe u svojoj borbi i smatram da su daleko sposobniji od, recimo american soldiers, samo sto ovi drugi imaju jacu tehniku i naoruzanje. (Ipak, ovo je generalizacija, jer i medju profi vojnicima Zapada ima izuzetno sposobnih i pozrtvovanih vojnika, koji se isto mogu rukovoditi idejama u borbi).
Ne verujem da je tvoja tvrdnja da su teroristi moralniji i emotivniji potpuno ispravna. Tesko ce moralna osoba uciniti nemoralan akt. I to u takvoj razmeri u kojoj cine teroristi razaranjem nevinih civila. Ako te ne mrzi, napisi mi zbog cega mislis tako, i u kom smislu su teroristi emotivniji.
Poz!
 
OpFor:
... sta je to sto motivise vojnike u borbi?
Zelja, uslovni refleks ili automatizam, a mozda ima i nekih drugih mehanizama?


Mene bi u borbi, na prvom mestu motivisao mehanizam ispunjenja uslova prosvetljenja prve chakre - prosta reprodukcija i nastavak vrste.

A za borbu bi me definitivno motivisala nasa zastava na jarbolu, odnosno sve ono sto je ispod nje.
Pozdrav
 
Samo izuzetno emotivna i inteligentna osoba moze toliko da se deformise, i da postane totalna suprotnost od onoga sto bi trebala i zelela da bude, dok neko ko je "prosecan" i ne previse osecajan uvek ostane otprilike to sto je bio, jer je stabilniji i rukovodi se osnovnim nagonima i pravilima . U konkretne razloge deformisanja ne ulazim da ne bih duzio.

U pravu si kada kazes da nesmemo generalizovati. Ima veliki dijapazon licnosti i sa jedne i sa druge strane.
 
mshone:
boris se za coveka pored tebe.
boris se iz inata, jer je ovo tvoja zemlja.
boris se da ti decu ne masakrira neko ko te mrzi samo zato jer hoce tvoju njivu.
boris se jer postojis na prostoru koji nekom drugom treba.

Bravo. To je to, po mom skromnom misljenju, samo, to treba da vazi za pravog vojnika, na zalost nije tako uvek... Tako da je prvobitno pitanje mozda trebalo da glasi: sta motivise pravog vojnika ili sta bi trebalo da motivise vojnike...?
Ja dodajem samo da je neophodna, mozda najveca komponenta tog vojnickog motiva vera u to za sta se bori , tj. da nikada ne posumnja da je na pogresnoj strani.... da uvek bude vodjen glavom, a zatim srcem, nikako obrnuto.
 
A, znate li sta kaze Salmon Ruzdi ,muslimanski pisac,inace "osudjen od dzihadovaca " na smrt,zbog nekih svojih knjiga koje su " vredjale verska osecanja muslimanskog sveta " ? Kaze da su to sve posledice seksualnih frustracija kod ljudi koji pribegavaju tom nacinu komunikacije sa blizom i daljom okolinom.
`Ajde ih ,pa znaj ,sta im se "mota po rusoj glavi" ...?
 
Negde sam citao da je 80% motivacije odanost prema jedinici i braci po oruzju. Ostalo je spasavanje golog zivota. Interesantno je da se patriotizam ne spominje, kao ni "velike vodje".
Slazem se sa tim - zajedno sa dobrim momcima si u g...... do guse, sve van tog univerzuma je suvisno.
I mislim da je to osnovno osecanje, motivacija ili kako god.

(P.S. zato i nove uniforme koje smo dobili vise vuku na braon).
 
OpFor:
Negde sam citao da je 80% motivacije odanost prema jedinici i braci po oruzju. .

Mislim da je to ipak osecanje, osecanje stanja u kome si, ili mozda neka vrsta motiva, ali drugog reda ...
Naravno da je ostati ziv osnovni cilj i kao takav on zaista jeste motiv, ali motiv nastao tek po ulasku u akciju da ne kazem borbu, a pre nego sto se krene u borbu, o cemu se razmislja?
Da bi se neka akcija preduzela, mora postojati cilj ili motiv, dakle motiv je stariji od akcije, pa samim tim mislim da je ovo u citatu prevashodno emocija koja lebdi u zagusljivom vazduhu rata --- u ovom slucaju sirove akcije.
Mislim da ako postoji nadahnuce u borbi, ono dolazi upravo od patriotizma i svesti da se boris za nesto tebi sveto, a oskrnavljeno...to je kolevka motiva...
Ovo je ovako iz pticije perspektive, vojnik na bojnom polju nema vremena za ovu filozofiju, njemu je u glavi suzenje svesti i 2-3 najjace emocije, a to su upravo biti odan tj. ne pljunuti sebi u lice, eliminisati svakog ko hoce da eliminise njega, ne bi li ispunio ono prvo i osnovno, a to je sacuvati zivot. Tako da je na kraju krajeva taj procenat od 80% i sve sto ga prati na mestu, to je eksplicitan deo price.

A opet, imamo ratove koji se vode u tudje ime, a za svoj racun...
 
Dakota:
Naravno da je ostati ziv osnovni cilj i kao takav on zaista jeste motiv, ali motiv nastao tek po ulasku u akciju da ne kazem borbu, a pre nego sto se krene u borbu, o cemu se razmislja?

Upravo na taj vremenski period i mislim. Sve se desava pre pocetka same akcije. Malo je mogucnosti da u toku izvrsenja zadatka (ne mislim samo na vatreni kontakt ili slicno tome) nadjes prostora za neko dublje razmisljanje.
Zadatak je definisan, radis onako kako ti instinkti nalazu, uz usmeravanje i koordinaciju sa onim sto ti je dala obuka. Naravno, u obuci trebaju u velikoj meri biti zastupljeni kodeksi ponasanja i moralne vrednosti koje treba da obrazloze zasto sve to radis i kasnije ti sacuvaju mentalno zdravlje.
Problem je sto ima mnogo uglova gledanja, kao sto je u prethodnim postovima i napisano, tako da je sve relativno i klimavo.
 

Back
Top