kako reci prijateljici: dosta!

lillyann

Početnik
Poruka
31
Poznajemo se godinama, mogu slobodno reci da je to jedan od retkih kontakta iz detinjstva koji je opstao. Nas dve smo iz potpuno razlicith porodica, razlicitog obrazovanja, zanimanja, pogleda na svet, i dugo smo funkcionisale po principu "suprotnosti se privlace". Medjutim, u poslednjih godinu dana u njenom ponasanju promenile su se neke stvari. Postala je jako nezadovoljna svojim zivotom, lako pada u depresiju, nezadovoljna je poslom, prijateljima, jednostavno - nista joj nije po volji. Uglavnom, pokusava da pronadje krivca za svoje nezadovoljstvo i cesto i mene uvlaci u pricu sa stavom da sam i ja nesrecna "samo to odbijam da prihvatim". Jako je negativna.
Desilo se i to da je pocela da se uplice u moj privatan zivot na nacin na koji nikad ne bih zelela. Ako joj kazem da mi se neko dopada, sama, bez pitanja, pokusava da dopre doticnog momka i nabacuje me, zove ljude koji ga poznaju i raspituje se u moje ime i sl. Sa nepoznatima raspravlja o mojoj privatnosti po principu "gde sam sta, kada, kako i s kim radila", i sa alibijem da "samo zeli da pomogne". Ovo je samo deo cele price. Inace je veliko zlopamtilo i posesivna osoba sa veoma cudnim pogledima na musko-zenske odnose.
Zelela bih da joj pomognem, ali i pre svega da se sklonim od nje, jer je pravi "energetski vampir". Sta mislite da treba da uradim i kakav pristup da izaberem?
 
Nekako predpostavljam da si otvoreno pricala sa njom ali ukoliko nisi to onda najpre uradi. Sasvim otvoreno joj reci sta ti smeta i sta primecujes da se promenilo kod nje, naravno, napomeni joj da joj sve to govoris iz najboljih namera da ne bi sve shvatila kao puko kritikovanje...Ako razgovor ne pomogne mozda bi bilo najbolje da se postepeno distanciras od nje...
 
Да, разговарај...само немој кренути са ''ТИ...радиш то и то, ТИ си таква и таква..'' Него причај о себи:''ЈА се осећам непријатно када поступиш тако и тако, смета ми то и то...'' да не би помислила да је нападаш и оптужујеш, него само да схвати да теби не пријају неки њени поступци.
Значи, ''Ти си ОК, али ја се лоше осећам када ти урадиш то и то..''
 
Krivo drvo se ne moze ispraviti:roll:

Imala sam i ja slicnih problema sa drugaricama,ali nikad nisam uspela ni jednu da bar malo promenim.Ne vredi.Kad je neka osoba takva,i kad joj je to "u krvi" tesko ces moci da bilo sta korigujes.Mozda nesto,ali glavni problem ostaje.Najbolje je da batalis prijateljstvo,ali gledaj da to bude sto korektnije,da bi se ti bolje osecala.
Ili trpi i pokusavaj da je promenis ili jednostavno prestani da se cujes s njom i bices mirnija;)
 
Ja sam svojoj nekada- nerazdvojnoj drugarici rekla -dosta.:)
Nisam joj bas rekla-dosta,ali spustila slusalicu posle jednog razgovora i to je bio kraj.Jednostavno neke stvari kad se dese,neke reci kad se izgovore....kad se predju neke granice....nema vise povratka.
 
Hellen:
Да, разговарај...само немој кренути са ''ТИ...радиш то и то, ТИ си таква и таква..'' Него причај о себи:''ЈА се осећам непријатно када поступиш тако и тако, смета ми то и то...'' да не би помислила да је нападаш и оптужујеш, него само да схвати да теби не пријају неки њени поступци.
Значи, ''Ти си ОК, али ја се лоше осећам када ти урадиш то и то..''

mislim da je ovo najbolji savet.
 
lillyann:
Poznajemo se godinama, mogu slobodno reci da je to jedan od retkih kontakta iz detinjstva koji je opstao. Nas dve smo iz potpuno razlicith porodica, razlicitog obrazovanja, zanimanja, pogleda na svet, i dugo smo funkcionisale po principu "suprotnosti se privlace". Medjutim, u poslednjih godinu dana u njenom ponasanju promenile su se neke stvari. Postala je jako nezadovoljna svojim zivotom, lako pada u depresiju, nezadovoljna je poslom, prijateljima, jednostavno - nista joj nije po volji. Uglavnom, pokusava da pronadje krivca za svoje nezadovoljstvo i cesto i mene uvlaci u pricu sa stavom da sam i ja nesrecna "samo to odbijam da prihvatim". Jako je negativna.
Desilo se i to da je pocela da se uplice u moj privatan zivot na nacin na koji nikad ne bih zelela. Ako joj kazem da mi se neko dopada, sama, bez pitanja, pokusava da dopre doticnog momka i nabacuje me, zove ljude koji ga poznaju i raspituje se u moje ime i sl. Sa nepoznatima raspravlja o mojoj privatnosti po principu "gde sam sta, kada, kako i s kim radila", i sa alibijem da "samo zeli da pomogne". Ovo je samo deo cele price. Inace je veliko zlopamtilo i posesivna osoba sa veoma cudnim pogledima na musko-zenske odnose. Zelela bih da joj pomognem, ali i pre svega da se sklonim od nje, jer je pravi "energetski vampir". Sta mislite da treba da uradim i kakav pristup da izaberem?

ajd' pročitaj ponovo draga helen :wink:
ja tako nešto o svom prijatelju nikad ne bih rekla - takvu osobu ne bih mogla da smatram za svog prijatelja.
 
a kako partneru kazes: dosta! ;)

sve lici da je tebi stvarno dosta nje, pa da li je to prijateljstvo ili ne razluci sama!
ali ako i pored toga hoces da joj pomognes (kazes da hoces i to je izuzetno plemenito) pokusaj tako sto ces njoj samoj istaci i posebno naglasiti one njene svetle trenutke kada je 'ona stara'. sigurna sam da jos ima momenata kada se ponasa 'normalno'-iskoristi to. tako ce valjda sama uvideti u kakvoj je fazi i kako se ponasa. bila sam u slicnoj situaciji, drugarica se cak obracala i strucnjaku za pomoc.on joj je prepisao naravno lekove sa dijagnozom depresije.prvo sto sam uradila je da sam je opasno izgrdila i ulozila sam puno truda, vremena i zivaca da se bar malo otrgne od pesimistickog pogleda na svet.sada je sve OK,samo da nadje momka i bice jos bolje.u tome je cesto problem i resenje ;)
 
Колико видим, ништа ружно и увредљиво није речено... Ни наши пријатељи нису савршене особе и без мана, и без криза у животу. Мислим да је лепо што Лилијан, и поред свега тога, и даље жели да јој та особа остане пријатељица, што не одустаје одмах од ње, што схвата да је то фаза у њеном животу, и што жели да њихов однос поново постави на право место.

Сад ми није јасно шта мислиш:
-да ли та особа није залужила да јој Лилиан буде пријатељ, или Лилиан није пријатељ што увиђа мане своје пријатељице?
 
Ma ne uzbuđujem se, tripuješ zbog avatara :wink:
Nemam baš mnogo vremena...
Prvo, nije normalno da se jedna prijateljica drugoj upliće u život i da radi i govori neke stvari umesto nje a to stvarno ne čujem ovde prvi put.

Drugo, nije normalno da ova o tome razgovara sa potpuno anonimnim osobama umesto sa dugogodišnjim prijateljem - ja ne verujem da je njena prijateljica zlonamerna i da radi neke stvari kako bi je povredila, baš mislim suprotno. Ako u tome preteruje, treba joj reći.

Slažemo se u tome da svako ima svoje mane - ali zarad prijateljstva, kad osetiš da te nečije odjednom previše guše, to možda znači da previše vremena provodite zajedno - oladite malo, nema panike, ne mora da postoji ni objašnjenje ni izgovor.

Rekla sam za ovu Lili da je retard zato što mi nije jasno kako je uspela da njihov odnos dovede do toga da joj prijateljica odjednom toliko smeta - posle svih ovih godina, sati i sati provedenih u razgovoru... Šta su bile njihove teme? Zar je moguće da te posle toliko vremena neko ne poznaje?

Moja najbolja drugarica, prijateljica, posestrima zna šta ja ne volim, šta mi smeta, zna šta meni predstavlja problem, zna dokle može da ide, zna kad treba da ćuti, kad treba da priča i kad treba da kaže svoje mišljenje a kad da ostane po streni. Isto je tako i sa moje strane - znam, između ostalog i šta je provocira i neću to da radim.

... Ljudi se vremenom menjaju, neke njihove promene uspemo da ispratimo, neke ne - ok, slažem se i sa tim ali ,,otuđivanje'' je daleko veći pojam. O bilo kom novonastalom problemu u odnosu između dve osobe (bilo kom odnosu između dve osobe) red je da progovori onaj ko prvi primeti problem - ali ne da piša uz vetar, nego da kaže onom ko treba da ga čuje.

Ne mora uvek ni da se kaže, ne mislim da čovek treba da bude zakeralo i da traži razloge za pokretanje ovakvih priča - u redu je tolerisati neke stvari izvesno vreme, ali ne da one pređu preko praga tolerancije, u koliko do toga dođe, tome smo sami krivi.

Dakle, mislim da je Lilijan napravila grešku, da je dozvolila drugarici da joj se previše približi, da se umeša, da živi njen život... I da joj je to imponovalo, međutim sad ne zna šta da radi pošto je to prešlo granicu.

tako sve to meni zvuči - naravno, ništa od toga ne mora da bude tačno.
 
Хвала. Онда је Ок, сад разумем шта си хтела да кажеш и углавном се слажем са тим. Било је нејасно раније, а звучало је мало преоштро.

А аватар ти је стварноооо....:lol:
 
Da ti kaze nesto jos jedna tetka saveta :-D :

Pitanje je da li je da li vas suprotnosti u sadasnjem vremenu razdvajaju kao sto su vas ranije spajale; da li je iz nekog razloga ( koji ti ne pada napamet) postala zavidna ili ima problem sa sopstvenim identitetom....?
Desava se da nas ljudi koji su nam bitni u zivotu neprijatno iznenade svojim postupcima ili ponasanjem cesto iz razloga sto nisu u stanju da promene svoj, te se bave nasim zivotom.
Ona ocigledno ima problem i treba joj pomoci.
Ja sam uvek za istinu i iskrenost. Treba reci otvoreno sta ti smeta i sta ti nedostaje u vasem druzenju.To je mnogo bolje nego da ona nastavi da sa drugim ljudima analizira tvoj zivot a da ti na sve to gledas sirom otovorenih ociju....
 
lillyann:
Poznajemo se godinama, mogu slobodno reci da je to jedan od retkih kontakta iz detinjstva koji je opstao. Nas dve smo iz potpuno razlicith porodica, razlicitog obrazovanja, zanimanja, pogleda na svet, i dugo smo funkcionisale po principu "suprotnosti se privlace". Medjutim, u poslednjih godinu dana u njenom ponasanju promenile su se neke stvari. Postala je jako nezadovoljna svojim zivotom, lako pada u depresiju, nezadovoljna je poslom, prijateljima, jednostavno - nista joj nije po volji. Uglavnom, pokusava da pronadje krivca za svoje nezadovoljstvo i cesto i mene uvlaci u pricu sa stavom da sam i ja nesrecna "samo to odbijam da prihvatim". Jako je negativna.
Desilo se i to da je pocela da se uplice u moj privatan zivot na nacin na koji nikad ne bih zelela. Ako joj kazem da mi se neko dopada, sama, bez pitanja, pokusava da dopre doticnog momka i nabacuje me, zove ljude koji ga poznaju i raspituje se u moje ime i sl. Sa nepoznatima raspravlja o mojoj privatnosti po principu "gde sam sta, kada, kako i s kim radila", i sa alibijem da "samo zeli da pomogne". Ovo je samo deo cele price. Inace je veliko zlopamtilo i posesivna osoba sa veoma cudnim pogledima na musko-zenske odnose.
Zelela bih da joj pomognem, ali i pre svega da se sklonim od nje, jer je pravi "energetski vampir". Sta mislite da treba da uradim i kakav pristup da izaberem?

Lilly, rekla bih da si pametna osoba, da si sama svesna šta treba da uradiš, ali da ne znaš kako tj. nije ti lako prekinuti dugogodišnje prijateljstvo. A izgleda da njoj treba stručna pomoć. Nemoj da dozvoliš da ti neko uzima pozitivnu energiju svaki dan, non-stop.Ona mi deluje kao mračan tip, koji ne može da podnese nečiju sreću, a što je najgore ni svoju. Ti nisi kriva za to...
 

Back
Top