ZLATNI PRESEK

Npr. sveske, knjige imaju taj odnos (korice), sirine i duzine.

Zlatni presek potice jos iz antike (odnos izmedju delova ljudskog tela), a posebno dobija znacaj u renesansi (Leonardo ga je koristio), plus arhitekte za osnove objekata, slikari za ram, ili za proporcije, gde upotrebljen daje posebnu harmoniju.

Imas kvadrat, povuces dijagonalu, iz dijagonale spustis sestarom tacku na donju produzenu stranicu, i taj odnos stranice kvadrata prema odsecku je to. Znaci u pitanju je neprekidna podela.
 
zlatni presek:
uzmi proizvoljnu duz AB stranice duzine a, na teme B kontruises pod pravim uglom a/2. i spojis sa A. i dobijes pravougli trougao ABO. a/2 je poluprecnik kruga ciji je centar O, opisi taj krug. potom produzi stranicu AO i dobijes precnik kruga i obelezimo tacke na kruznici M i N. duz MN jednaka je sa AB = a. duz AM obelezimo sa x. i zlatni presek je ustvari a-x i samo znaci spustis duz AM na AB i to je zlatni presek. i zlatni presek ustvari iznosi priblizno 62% od duzi AB.

Stvarno procitaj Da Vincijev kod, ja sam citala na engleskom i to mu ustvari dodje the divine proportions. i u primeru imas - uzmi svoju visinu i podeli sa duzinom od tvog pupka pa do dole... i trebalo bi da dobijes 1,618 i tako je uvek.

Ne znam koliko ce ti pomoci - nisam dobra u objasnjavanju....ja sam samo amater. :D
 
Zlatni presek je a:x=x:(a-x) za a>x
Geometrijski bi izgledalo ovako: Proizvoljna duz se podeli na dva proizvoljna dela.Cela duz je duzine a a veci deo je x.Cela duz prema vecem delu odnosi se isto kao veci deo prema manjem.
Dokazuje se da je x jednako 1 plus koren iz 5 kroz 2 (resavanjem proporcije po x).
Jednom sam citao o povezivanju zlatnog preseka sa sahovskom tablom ali sada ne mogu da nadjem tu knjigu.
 
Dijagonale pravilnog petougla se seku u razmeri 1.618, takodje trouglovi koje formiraju sa stranicama su zlatni. Zlatni pravougaonik se javlja u obliku galaksija, kao i svuda u prirodi...

8we5er0v91q11.jpg

golden-ratio-lily.jpg.320x0_q80_crop-smart.jpg

the-golden-ratio-2.jpg

gr31.jpg
 

Back
Top