Devojacko

nocna mora

Zainteresovan član
Poruka
338
Uzimam muzevo,,Zadrzavam svoje{Prezime} Nisam muski sovinista,ali u zadnje vreme je sve vise zena sa dva prezimena.Zasto je to tako i sta znaci zadrzati devojacko prezime.{iz zenskog ugla}Dali je to za zenu dokaz emancipacije ili ,nesto sto ja kao "Balkanac" nemogu da razumem.Nekoliko zena sam pitao zasto ?i sve su mi rekle"Ne razumete vi muskarci to,Zato sto hocu" itd....ali ni jedna konkretno .Zato ja pitam vas?? ZASTO je to vazno
 
ni ja ne razumem...to mi je skroz seljacki...kao zena time zeli da kaze : ma kolika seljanka bila udajom za tebe sticem pravo da se emancipujem i ovo je prvi potez ka tome.pokazacu ja svetu kako stvari stoje u nasem braku : ja sam ta koja povlaci konce...ma kolika seljanka bila ( i ostala).

koja kokoska zeli pored sebe shonjavog muza koji ce dozvoliti zadrzavanje prezimena????

ja volim dominantne...eventualno poneki shamar.
 
ma neka rade šta hoće ,, ali nagotivnije su mi one što se udaju za muža koji eto igrom slučaja ima isto prezime ,,, pa ona uzme njegovo i zadržava svoje ,,, jel ste čuli za primere ;;; sandra kovačević kovačević ,,, tako ,, riba ima dva ista prezimena koja naglašava ,, šta znam
 
A da li ste ikada razmisljale da zadrzavanje prezimena nema nikakve veze sa emancipacijom? Mozda sa produzenjem loze i sa mladine strane ukoliko je jedinica? Evo konkretno, ja bih zadrzala prezime upravo iz tog razloga.
 
nocna mora:
Uzimam muzevo,,Zadrzavam svoje{Prezime} Nisam muski sovinista,ali u zadnje vreme je sve vise zena sa dva prezimena.Zasto je to tako i sta znaci zadrzati devojacko prezime.{iz zenskog ugla}Dali je to za zenu dokaz emancipacije ili ,nesto sto ja kao "Balkanac" nemogu da razumem.Nekoliko zena sam pitao zasto ?i sve su mi rekle"Ne razumete vi muskarci to,Zato sto hocu" itd....ali ni jedna konkretno .Zato ja pitam vas?? ZASTO je to vazno

...Da pokusamo sa inverzijom pitanja - zasto je vazno uzeti prezime bracnog druga, odnosno - kome je to vazno i zbog cega?...Promena bracnog statusa (formalno pravno - ugovorna kategorija) ne inicira kod svake zene, ocito, potrebu za promenom porodicnog imena stecenog rodjenjem - kao bitne odrednice i sastavnog dela licnog identiteta svake osobe...Zadrzavanjem sopstvenog i dopisivanjem suprugovog prezimena, oznacava se i postuje promena bracnog statusa i pripadnost novoformiranoj porodicnoj zajednici, uz neodricanje od gorepomenutog...
...Cime je zadovoljen i deplasiran argument 'formalne' veze (?!) sa decom eventualno rodjenom u tom braku....
...Postovanje tradicije, i obratno, je stvar licnog izbora, kao i shvatanje, tumacenje i vrednovanje simbolike koju ona implementira...
...Odabir partnera srodnih shvatanja i pogleda, ili rad na toleranciji tudjih i sirini sopstvenih shvatanja - takodje stvar izbora kojim smo blagosloveni u 21.veku...
 
meni sve jedno za prezime.uzecu ono koje mi bude bilo lepse od mog i buduceg muza :lol:
moze i on moje da uzme.a mozemo da menjamo prezime zajedno :D ma toliko mi sve jedno :roll:
 
nocna mora:
Uzimam muzevo,,Zadrzavam svoje{Prezime} Nisam muski sovinista,ali u zadnje vreme je sve vise zena sa dva prezimena.Zasto je to tako i sta znaci zadrzati devojacko prezime.{iz zenskog ugla}Dali je to za zenu dokaz emancipacije ili ,nesto sto ja kao "Balkanac" nemogu da razumem.Nekoliko zena sam pitao zasto ?i sve su mi rekle"Ne razumete vi muskarci to,Zato sto hocu" itd....ali ni jedna konkretno .Zato ja pitam vas?? ZASTO je to vazno
Pa to ti je ovako :confused:
Stices obrazovanje.neki status i td... kad ono moras da promenis prezime :roll:
Niko te vise ne poznaje i sav tvoj trud ode u p.m :evil:
E pa nije fer da zbog udaje izbrisemo sve sto smo u zivotu pre toga stekle :x
 
ugadnubaburastem:
...Da pokusamo sa inverzijom pitanja - zasto je vazno uzeti prezime bracnog druga, odnosno - kome je to vazno i zbog cega?...Promena bracnog statusa (formalno pravno - ugovorna kategorija) ne inicira kod svake zene, ocito, potrebu za promenom porodicnog imena stecenog rodjenjem - kao bitne odrednice i sastavnog dela licnog identiteta svake osobe...Zadrzavanjem sopstvenog i dopisivanjem suprugovog prezimena, oznacava se i postuje promena bracnog statusa i pripadnost novoformiranoj porodicnoj zajednici, uz neodricanje od gorepomenutog...
...Cime je zadovoljen i deplasiran argument 'formalne' veze (?!) sa decom eventualno rodjenom u tom braku....
...Postovanje tradicije, i obratno, je stvar licnog izbora, kao i shvatanje, tumacenje i vrednovanje simbolike koju ona implementira...
...Odabir partnera srodnih shvatanja i pogleda, ili rad na toleranciji tudjih i sirini sopstvenih shvatanja - takodje stvar izbora kojim smo blagosloveni u 21.veku...
UH...?? :confused:
 
^^Izvini, ali ako si ti obrazovanjem stekla sposobnost da kazes to sto si rekla...svaka ti cast. Nemoj da se ljutis.

Nisam luda da imam dva prezimena, pa cim se predstavim da se zna da sam udata! Gde je tu misterija ;) ;P
 
Nina2:
A da li ste ikada razmisljale da zadrzavanje prezimena nema nikakve veze sa emancipacijom? Mozda sa produzenjem loze i sa mladine strane ukoliko je jedinica? Evo konkretno, ja bih zadrzala prezime upravo iz tog razloga.
to je ok ako musko dete nosi njeno prezime...pa to da se produzi loza...inace je besmisleno.
 
Ja da sam zensko ne bih menjao prezime. Ne bih ni dodavao nishta. Prvi razlog je chisto praktichan: chemu glupiranje sa promenom imena ako sam 20-30 godina ziveo sa jednim?
Drugi razlog je simbolichke prirode. Shta znachi promeniti prezime i uzeti tudje? Otprilike kao da ti je neko lupio etiketu na chelo: "vlasnishtvo tog-i-tog".

Nekako bi najmudrije kompromisno reshenje bilo da i mushkarac i zena dodaju josh jedno prezime. Jest' malo kabasto, al' je i vuk sit i harmonika svira disko.
 
LePiaf:
Ja da sam zensko ne bih menjao prezime. Ne bih ni dodavao nishta. Prvi razlog je chisto praktichan: chemu glupiranje sa promenom imena ako sam 20-30 godina ziveo sa jednim?
Drugi razlog je simbolichke prirode. Shta znachi promeniti prezime i uzeti tudje? Otprilike kao da ti je neko lupio etiketu na chelo: "vlasnishtvo tog-i-tog".

.../aplauz za nadzak 'tichicu/...:)
 
ja sam se uvek držala toga da zadržim prezime.
nisam luda da menjam moje krajnje unikatno za neko bezlično petrović.nikolić....:roll:
ali sam ga promenila.
u najbezličnije.... odlučila na samom venčanju.
i nije mi žao.
nisam ni shvatala koliko mu je to značilo
 
Ja cu uzeti njegovo prezime. Uopste oko toga ne pravim problem, to mi je sasvim normalno. Udajom cu stvoriti sopstvenu porodicu i bezveze mi je da se svi razlicito prezivamo. Ovako je sve lakse i jednostavnije, a meni i lepse.
Ali eto moja rodjena tetka i jedna drugarice govore kako nikada ne bi promenile devojacko prezime zato sto su rodjene sa njim i osecaju da je deo njih. Kazu da bi eventualno dodale njegovo.
Svi smo razliciti i imamo razlicita shvatanja, Boze moj. :)
 
LePiaf:
Ja da sam zensko ne bih menjao prezime. Ne bih ni dodavao nishta. Prvi razlog je chisto praktichan: chemu glupiranje sa promenom imena ako sam 20-30 godina ziveo sa jednim?
Drugi razlog je simbolichke prirode. Shta znachi promeniti prezime i uzeti tudje? Otprilike kao da ti je neko lupio etiketu na chelo: "vlasnishtvo tog-i-tog".



Ni sama ne bih bolje rekla :)
 
Uzecu muzevljevo prezime i prezivacu se ko moja deca. Bezveze mi je stanoviste da se ja tu odricem necega i da ne postujem ne znam sta. Ionako me ne zovu po prezimenu, a i kad se to slucajno desi, poludim.
 

Back
Top