Rivotril

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Rivotril nije droga pa da se skidas s nje, ima svoje indikacije kada se ukljucuje i kada se ispune uslovi za smanjenje doze i iskljucenje terapije.
 
dr:
Rivotril nije droga pa da se skidas s nje, ima svoje indikacije kada se ukljucuje i kada se ispune uslovi za smanjenje doze i iskljucenje terapije.

Da, ovo je u principu tacno, ali u praksi izgleda nesto drugacije: naime, zbog nediscipline samih paijenata najcesce, i neredovnih kontrola i pridrzavanja plana uzimanja terapije, kao i zbog adiktivnih svojstava samog Rivotrila i uopste benzodiazepinskih lekova, cesto dolazi do zavisnosti pacijenata od ovog i drugih lekova iz ove grupe, do nivoa prave tabletomanske zavisnosti, odnosno do onoga sto se sifrira psihijatrijskom sifrom kao poremecaj. Ovakvi zavisnici mogu da dosegnu takve doze od kojih bi oni koji ove lekove ne koriste pali u komu, najjednostavnije receno!
Takodje, nije retka pojava ni same nestrucnosti i neprofesionalnosti psihijatara ili lekara opste prakse, koji god da lek prepisuju, koji ne poznajuci dobro farmakologiju, a posebno klinicku farmakologiju sa svim svojjstvima leka i njegovom potencijom za stavranje zavisnosti, sasvim nekriticki prepisuju benzodiazepinske preparate, pa i Rivotril, u smislu potpuno pogubnih doza i vremenskog perioda uzimanja. Ako dodje do naglog prekida uzimanja, sledi obicno apstinencijalna kriza (u zavisnosti da li se razvila zavisnost ili nije).

Rivotril je jedan od tri najpotentnija benzodiazepina u smislu ostvarivanja brze i dugotrajne zavisnosti, sa koga se - kaa je u pravu - pacijenti onda zaista moraju skidati kao sa prave droge.

Dakle, skidanje mora ici polako, i pod strogim nadzorom lekara, ukoliko je doslo do razvijanja zavisnosti, kako se ne bi razvili apstinencijalni simptomi koji se mogu manifestovati velikom nervozom i iritabilnoscu, vracanjem strahova (ako je Rivotril uziman u svrhu regulisanja fobije), jakom nesanicom, izrazenom zudnjom i uznemirenoscu do agresivnosti ako lek nije dostupan.

Zato - pamet u glavu, ne uzimajte lekove nekriticno i na svoju ruku, a ako vas lekar drzi na bilo kom benzodiazepinskom preparatu u kontinuitetu duze od 3 meseca, potrazite drugog lekara!
 
WithdrawnWater:
ako vas lekar drzi na bilo kom benzodiazepinskom preparatu u kontinuitetu duze od 3 meseca, potrazite drugog lekara!

sta sa internistima koji u svrhu obaranja tenzije propisuju Bensendin od 5 uvece pre spavanja i tako bogami mesecima???? :-?
 
Amfibijo:

Mislim da sam bila vrlo jasna postavljacu pitanja da se moj post odnosio na psihijatrijske poremecaje i lekara psihijatra, Rivotril i anksiolitike koji se koriste u tretmanu psihickih tegoba, ako nisam mozda bila, evo sada to naglasavam. Ali rado cu prokomentarisati i pricu o Bensedinu (koji se ne tice Rivotrila jer se Rivotril ne prepisuje po pravilu u ovu svrhu - zasto bas Bensedin to verovatno samo oni koji ga pisu znaju).
Dakle, Bensedin i pritisak. Kao i svi anksiolitici i Bensedin manje ili vise ima sporedan efekat koji se odnosi na sedaciju i spustanje pritiska. Ovakav efekat imaju takodje i pojedini antidepresivi, ali i neki drugi lekovi, pa ipak - ni jedan od njih ne koristi se u cilju spustanja pritiska. Ogradjujuci se od poznavanja (detaljnog) interne kardiologije, te teorije hipertenzije, bilo da se radi o genetskoj (urodjenoj), stecenoj, stabilnoj ili nestabilnoj hipertenziji, kao i o hipertenziji na nervnoj bazi (sto nije redak slucaj), izuzev ove poslednje u kojoj je u odredjenom vremenskom periodu smisleno i opravdano kupirati problem anksiolitikom (ne zato sto obara pritisak vec zato sto povisena napetost i stanje stresa JESU uzrok hipertenzije), ni jedno drugo stanje hipertenzije ne opravdava KONTINUIRANO, visemesecno ili dugogodisnje resavanje ovog problema sporednim dejstvom anksiolitika. Dugotrajno delovanje anksiolitika, kao i svake supstance koja izaziva zavisnost, a benzodiazepini to jesu, izaziva i povecanje tolerancije na lek, pa i povecanje doze, te je opravdano zapitati se da li je moguce, i za koliki broj hipertenzija nije moguce, resiti problem pritiska bar JEDNIM iz ogromnog, i pored antibiotika NAJSIREG spektra razlicitih antihipertenziva cije delovanje pociva na najrazlicitijim mehanizmima delovanja (pa je i izbor ogroman samim tim)? Ili se prosto radi o - lenjosti, da se pacijentom bavimo, pa je najlakse trpati u njega Bensedin i praviti od njega pored pacijenta sa hipertenzijom i tabletomanskog narkomana? :shock:
Naravno, stavovi sta je ispravno a sta ne, koji se protokoli u lecenju koriste akoji ne - stoje na odgovornosti samog lekara, bio on psihijatar ili internista. Svakako, ako bi mi kolega internista rekao da pacijenta sa hipertenzijom leci Bensedinom kao lekom izbora da bi ga cudno pogledala i upitala da li to znaci da pacijentova hipertenzija ne reaguje ni na jednu drugu antihipertenzivnu terapiju, i da i je zaista sva terapija iz ovog domena isprobana. Ako bi tako bilo, onda bi to znacilo ili da se pacijent leci na pogresnom mestu i od pogresne bolesti (jer je hipertenzija na nervnoj bazi pa pacijentu ne treba kardiolog vec psihijatar) ili da pacijent ima izrazito retku formu rezistentne hipertenzije koja reaguje samo, i iskljucivo na Bensedin, koji bi onda bio nuzno zlo, i kao taka i jedini izbor - i bio opravdano lek izbora.
Ako sam nesto propustila da pojasnim, a i dalje si zainteresovana - otvorena sam za sva pitanja i eventualnu argumentovanu diskusiju na temu.

Hristos se rodi, i srecan praznik svima.
 
bla,bla....ma daj....pitala sam jednostavno pitanje jer internisti rutinski propisuju bensendin u lecenju hipertenzije...i to duze od 3 meseca.

vidis...bas to nisam znala pa sam pitala...da li grese ili ne? da li je lose koristiti ga ?

mogla si jednostavno da odgovoris : lose je ili nije lose a ne ceo magisterijum da napises.

dakle...nisam u prilici da propisujem takvu vrstu terapije ali se konkretno moj otac leci od hipertenzije a on mi je naravno veoma drag.
 
Bla bla bla i tebi! Bas zato sto ne znas, i bas zato sto si pitala, i bas zato sto odgovor nije uopste jednostavno 'grese!' ili 'ne grese!' - svako odgovoran bi ti obrazlozio zasto misli da grese a u kojim slucajevima misli da ne grese! Zao mi je ako ti je bio potreban instant-odgovor na instant-pitanje. Da je moj otac u pitanju, mene bi interesovalo objasnjenje zasto mozda grese, ili zasto su mozda u pravu. Ja ne mogu i necu da ti odgovorim 'lose je' ili 'nije lose' jer je to glup odgovor nekoga ko ne razmislja. Ako to zelis, pitaj one sto se lazno pretstavljaju - oni ce ti takav odgovor sa ukljucivanjem desetinke mozga oberucke ponuditi. A ja nisam Bog, koji ima gotova resenja, ja razmisljam u hodu, i sto puta premerim pre nego sto decidirano nesto tako odsecem kao sto ti od mene trazis. Bas zato sto se radi o medicini u kojoj nista ne mora biti crno ili samo belo, i o zivim ljudima a ne o balvanima na koje nista nema posledicu!
 
WithdrawnWater:
onda bi to znacilo ili da se pacijent leci na pogresnom mestu i od pogresne bolesti (jer je hipertenzija na nervnoj bazi pa pacijentu ne treba kardiolog vec psihijatar) ili da pacijent ima izrazito retku formu rezistentne hipertenzije koja reaguje samo, i iskljucivo na Bensedin, koji bi onda bio nuzno zlo, i kao taka i jedini izbor - i bio opravdano lek izbora.

Hristos se rodi, i srecan praznik svima.
Bojim se da dobar broj internista olako prepisuje Bensedin, umesto da pacijente upute kod psihijatra.
Generalno mi smo nacija zrela da svako ima svog psihijatra.
Kad smo kod hipertenzije, najnoviji stavovi u klasifikaciji hipertenzije i uvodjenje terapije sve iznad 120/80 mm Hg smatra hipertenzijom koju treba leciti.
Kako se uvodi terapija?
Posmatrajuci vrednosti tenzije merene u kucnim uslovima, iskljucujuci na taj nacin postojanje hipertenzije belog mantila, nervozu zbog cekanja ispred ordinacije, svadje sa ostalim pacijentima i nijedna od novih preporuka za terapiju hiperetenzije u svojim brosurama, semama lecenje ne spominje upotrebu anksiolitika.
 
ok...i covek ima esencijalnu kao i hipertenziju na bazi psihicke prenapregnutosti ...tacnije ima skokove pritiska usled uznemirenja koji su mnogo gori od same konstantne hipertenzije...leci se izmedju ostalog i Bensendinom koji mu propisuju subspecijalisti kardiolozi.eto...jel sad malo jasnije?
 
Vragolasta Amfibija:
ok...i covek ima esencijalnu kao i hipertenziju na bazi psihicke prenapregnutosti ...tacnije ima skokove pritiska usled uznemirenja koji su mnogo gori od same konstantne hipertenzije...leci se izmedju ostalog i Bensendinom koji mu propisuju subspecijalisti kardiolozi.eto...jel sad malo jasnije?
Vragolasta ,ode nam tema u sasvim drugom smeru.
Cinjenica je da se Bensedin propisuje vise nego sto treba, i kao sto ti kazes treba leciti uzrok a ne posledicu sto bi u slucaju tvog oca bili izbegavanje situacija koje dovode do nervne napetosti, trazenje ventila za oslobadjanje stresa, primena pomocnih lekovitih preparata i naravno psihoterapija.
Bensedin kad mora mora, ali ne svaki dan i ne mesecima.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top