Kobasice

proka

Legenda
Poruka
57.100
vreme kobaja je odavno pocelo, a niko ni da ih pomene :)

ja ih pravim u 3-4 navrata godisnji, vec postoji i neki mali red kod mog drustva kad kome cu uz moje i njima da pravim :))

najvise preferiram kobaje bez aleve paprike............zeleni biber, pimet.....hocete li recept?????
 
proka1:
vreme kobaja je odavno pocelo, a niko ni da ih pomene :)

ja ih pravim u 3-4 navrata godisnji, vec postoji i neki mali red kod mog drustva kad kome cu uz moje i njima da pravim :))

najvise preferiram kobaje bez aleve paprike............zeleni biber, pimet.....hocete li recept?????
Krajnje je vreme da ekipu pozoveš na degustacuju! :wink:
 
posto imam vise recepata, delicu vam po 1 nedeljno :)

ja se inace recepata doslovno nikada ne pridrzavam, nego sve probam, pa i vise puta za vreme kuvanja ili kakvog drugog kulinarskog marifetluka :)

ali evo:

za 10 kg kobaja

210 gr soli
20 gr secera
60 gr belog luka /iskljucivo svez, samleven sa mesom/
40 gr zelenog bibera
20 gr kima /moze ceo ili mleven ili mesano/
60 gr tucane ljute paprike /zavisi od ljutine/
pimet po ukusu

ako umesto 10 kg svinjskog mesa koristite 7,5 kg svinjskog i 2,5 kg juneceg mesa, onda moze i malo koriandera po ukusu :)

obratite jako paznju na so !! ima soli i soli, klasicna tuzlanska je najbolja, beogradska moze biti manje slana ali najbolja je morska ali ona nije slana kao kamena pa je treba malo vise..........zato sve pa i ovaj recept svatite kao ideju, sve sem soli prilagodite svome ukusu...soli mora biti od 200 pa cak do 250 gr na 10 kg mesa!!! inace , kobaje ne farbajte alevom paprikom, kao slovaci koji stavljaju cak i do 300 gr na 10 kg mesa, jer onda nista sem paprike ni ne osetite, a osetite zgaravicu i gorusicu. aleva paprika je ok ali kada je ja stavljam ne stavljam je vise od 60-80 gr na 10 kg. / jer imam i tucane :)/

ja kobaje farbam sa drvetom visnje !! dva tri dana dimim iskljucivo hladnim dimom i to je sve, posle samo promaja i nista vise!!

ima i jedna mesarska prica kao prilog, cuo sam je licno od jednog starog mesara koji pravi kobaje sa "puskom " od pre drugog svetskog rata, /koja je od livenog metala/

zapadni narodi, koji su u proslosti bili imucniji, kao nemci, autrijanci isl pravili su kobaje - salame /setite se zimske salame od gavrilovica/ iskljucivo sa biberom , najkvircom i sl a siromasniji sloveni koji nisu imali para za biber pravili su ih sa paprikom !

nekada je biber bio skuplji i od zlata :)

prijatno :)

A sto se tice degustacije, uvek ste dobrodosli, pa jos kad upalim pizza pec i napravim pizzu sa njima>.............mmmmmmmm
 
a cekaj to ispadnu ko one sremske kobaje, a ne ko npr kranjske...to su tvrde kobaje

shta to sve pomesas i sta onda? u sta stavis tu smesu? u carape
sta je pimet

aha ti i dimish i to..ma pali, ja cu od tebe da kupujem kobaje, kad prodam kucu.
salim se ja se gubim moramda ucim :I onda se ne gubim
 
Ovo je recept za cajnu kobaju;
Smesa od 10 kg:
meso svinjsko od plecke (bez zilica) 8 kg
slanina sa ledja (sveza)2 kg
zacin za cajnu
creva gotova za cajnu
Iseci meso na manje komade i ostaviti da polusmrzne,zatim samleti na krupnu sajbnu 10,pa dodati zacine i dobro izmesati,pa onda propustiti kroz sitnu sajbnu zajedno sa slaninom.Kada se melje treba da ispadaju kuglice od mesa!!!
Promesati ponovo i puniti u gotova creva.Jedan dan okaciti da odstoji a zatim na jedan hladan dim(7-8sati) susiti.Odlezavanje traje 40-60 dana na promaji u mracnoj prostoriji.Ako se slucajno pojavi plesan samo vlaznom krpom obrisati!!!
Prijatno!!
Ako znate isto tako neki dobar recept posaljite!!!
 
ebote pa vi ste i mesari...

pa nana je stavljala najkvirc u supu i tako to...ali ne znam vezu

beli biber - najkvirc - korijander

da li su to 3 razlicita.. ili ima nesto isto.. ili je l ima sinonim za najkvirc..to valjda izgleda kao biber

ok beli biber je valjda ili vrsta bibera ili neko nezrelo zrno bibera
 
ta zar ne volite kobaje????

ja sam dosao sa zimovanja neki dan i prvo sto sam uradio, usao sam u pusnicu, otkinuo par sveze odimljenih kobaja, pa u serpenju sa malo crna vina i dva tri lista bosiljka ........mmm

vruca leba i spricera na meter :)
 
proka1:
ta zar ne volite kobaje????

ja sam dosao sa zimovanja neki dan i prvo sto sam uradio, usao sam u pusnicu, otkinuo par sveze odimljenih kobaja, pa u serpenju sa malo crna vina i dva tri lista bosiljka ........mmm

vruca leba i spricera na meter :)
Pa kad će najzad ta degustacija? :shock:
 
Pa, jeste, Proka se tu raspisao kako su lepe kobaje (kao ne znamo),
pa dodao i vino, i jos pita "ta zar ne volite kobaje????"
Volimo, i ???
Je l' zoves il' ne zoves?
(Vino donosimo sami.)
 
pimet:

koristi se u zrnu ili mleven,

slatkog je ukusa, slicnog smesi cimeta i karanfilica :)

upotrebljava se kod spremanja kuvanih jela od mesa, narocito od jagnjetine, pa za kuvano voce, kolace, hleb i pite.....................


sto se tice probe kobaja, ne marim :)

uostalom i pozvao sam vas jos pre desetak dana. mislim da je najbolje da sacekamo da se vreme prolepsa pa da upalim pizza pec, onda mozemo da degustiramo kobaje kako suve tako i pecene:)
inace, nameravam da pocetkom februara napravim jos jednu turu :)
 
Proko, to bi bilo iskljucivo virtuelno druzenje ( bila bi potrebna "Narodna kuhinja" da na'rani sve voljne :) ), mi sa ove strane ekrana zamislimo da je tvoja pusnica kao sportska hala, a ti zamislis da dolazimo iznajmljenim autobusom, a prati nas cisterna vina... Cim stignemo sa sve rodjacima i prijateljima, ti i tvoje komslije zalozite veeeliku pec, mi se razgostimo, domacice krenu da rezu kobaju, nazdravljamo, deca iz komsluka se rastrce, u to dolaze nasi drugari tamnije puti u kompletu s kontrabasom, kobasice cvrce, vino se lije, cardas se cuje.... He, posle pricamo : "...i ja sam tu bio, i medovinu pio, o jos mi je mokra brada..." i jos " A tek kakva je Prokina kobaja!!!"
 
ovaj vikend se u turiji odrzava KOBASICIJADA

kobasice na metar
rekordna duzina od 2 km!

ma vasar pravi, a crkva je skinula anatemu i vise nece zvoniti mrtvackim zvonom za vreme trajanja kobasicijade :)

idemo?
 
pada kisa :(

pre dve godine kada sam bio i kada je padala kisa, bilo je vise blata nego kobasica, buduci da se vasar odrzava na glavnoj ulici :(

dal da idemo???????
 
iskreno receno -- nisam

bilo je lose vreme, kao pre godinu dve, kada je bilo blata vise nego kobasica, jedva sam auto izvuko iz blata. guzva, kisa, vasar.................

da sam mogao ici u muskom drustvu ipak bi otisao, ali moje drustvo, par porodica, je vecalo, vecina je bila da ove godine ne idemo :(

a za drustvo ovde evo par slika iz novosadskog dnevnika, znam da nije isto ali ...........
 
ta vidim da vam nisam nedostajao i vidim da se zdravo mnogo ovde stvari promenulo :)
ali ja nisam , juce sam napravio jos jednu turu kobaja :) :) slikice slede a moze i recept
 

Back
Top