Kobasice

Moj dragi kaže da će ove godine biti kobaja - ako bude para. Doduše, njega mnogo više potresaju šunke, ali kaže da će ponovo i da melje meso i da puni kobaje jer vredi truda.
Lane smo kupili polutku i 20 kila mesa pa je bilo i šunki i kobasica i slaninice i svega uz to. A od onih đakonija što smo zimus napravili nosio je doručak na posao do kraja avgusta. S te strane se isplatilo, sa finansijske nije, ali smo bar jeli prave prerađevine, ukusne i bez aditiva.
 
Ja ovih dana hoću da se ubijem.
Prošle godine sam lepo zapisala koliko čega ide u one moje kobaje i dodatne primedbe šta da promenim - i ne mogu da nađem taj papir!
Polutka je kupljena, meso usoljene, kroz 2 nedelje ide u pušnicu, dakle tada će se raditi i kobasice, A JA NAMAM RECET!
O kako je teško biti glup...:dash:
 
Ja ovih dana hoću da se ubijem.
Prošle godine sam lepo zapisala koliko čega ide u one moje kobaje i dodatne primedbe šta da promenim - i ne mogu da nađem taj papir!
Polutka je kupljena, meso usoljene, kroz 2 nedelje ide u pušnicu, dakle tada će se raditi i kobasice, A JA NAMAM RECET!
O kako je teško biti glup...:dash:


Nadji ovde Prokin recopis i nema da te boli glava. :zag:
 
Па шта није философија направити кобасице. Иде бели лук, љута паприка, со, мало шећера.. добро се измеша и у топ.
 
Evo pravih pazovačkih, domaćih kobaja... kad bih još mogla da vam pošaljem i miris i ukus pa da zajedno klopamo... :zjede:

2ijhwev.jpg


Ovako smo pravili, u kućnim uslovima, samo smo zajmili veliku punilicu da se ne mučimo kao lane

fxy0cz.jpg





A ovo sam ja eksperimentisala sa piletinom. Pošto je već sav materijal i oprema bio tu, napravila sam malo kobaja od piletine i seckane masnoće (na male kocke, kao ona kupovna slaninska kobasica), čisto da se odmah pojede. Super je ispalo, svi su se oduševili, samo što je bila mala količina.

6on6kg.jpg
 
vreme kobaja je odavno pocelo, a niko ni da ih pomene :)

ja ih pravim u 3-4 navrata godisnji, vec postoji i neki mali red kod mog drustva kad kome cu uz moje i njima da pravim :))

najvise preferiram kobaje bez aleve paprike............zeleni biber, pimet.....hocete li recept?????
Proko,tek sad videh temu :D

Mi smo nekad pravili kobasicu ,a teča koji je radio u PKB-u je bio zadužen za klanje svinja i sečenje mesa.

Medjutim,zadnju kobasicu koju smo pravili,bila je najbolja po ukusu.
Stavili smo 5 kg svinjskog mesa i 5 kg junećeg,so,beli luk,malo bibera i malo aleve paprike.Nije bila crvena niti masna kobasica,jer je meso bilo dosta čisto,sa malo masnoća.

Jednom sam probala neku kobasicu koja se ne pravi u našem kraju,a to je čisto mleveno meso,posoljeno i stavljeno napravljeno kao debela kobasica.Više je sušena nego što je dimljena.
To je nešto najbolje što sam probala-kada su kobasice u pitanju.
 
odlicno :ok:

inace, ja sam zadnju turu pravio pre dve nedelje, vreme mi je islo na ruku, sad imam odimljene polusuve kobaje koje su najlepse za peci, kako u tiganju tako i na rostilju :)
 
jel ko dolazi u novi sad na spens?

Festival kobasice i šunke od 27. marta na Spensu
Festival kobasica i šunke održaće se od 27. do 29. marta u Zapadnom holu Spensa.
kobasice.jpg
Program (svakodnevni):

Od 9 do 23h - Prodaja kobasica, šunki, prehrambenih proizvoda, vina, rakije i meda
Od 10 do 12h - Takmičenje u pravljenju sveže kobasice za pečenje
Od 10 do 19h - Kulturno-umetnički program (folklor, tamburaški maraton)

Muzički program:
27. mart
Od 19h - "Zbogom Brus Li"
Od 21h - "Apsolutno romantično"

28. mart
Od 19h - Opereta Segedin
Od 21h - Tamburaški orkestar Zorule

29. mart
Od 19h - Tamburaški orkestar Romansa
Od 21h - Frajle

Svi zainteresovani imaće priliku da pokažu svoje kulinarske sposobnosti i takmiče se protiv učesnika iz Mađarske, Slovačke i Rumunije u pravljenju kobasica.

Takmičenje će se održavati prema sledećim propozicijama:
1. Ekipu čini 3 do 5 članova
2. Zadatak je pravljenje kobasice za pečenje od 10 kg
3. Organizator obezbeđuje sto, 10 kg mesa za kobasicu i crevo
4. Svi takmičari treba da budu pristojno obučeni (preporučuje se u belom, da imaju kačket na glavi, ukoliko učestvuju u pripremi kobasica)
5. Svaka ekipa treba da donese svoju mašinu za mlevenje mesa, dasku za sečenje mesa, noževe, punilicu, začine (strogo je zabranjena upotreba mašina na struju)
6. Kotizacija za takmičenje je 5.000 dinara po ekipi
7. Takmičenje je u subotu, 28. marta od 10 do 12h
8. Ekipe treba da predaju žiriju parče od 30 cm pripremljene i ispečene kobasice, a ostatak ostaje ekipi.

Žiri će ocenjivati sam proces pravljenja kobasice, njen estetski izgled, ukus i strukturu pečene kobasice. Obezbeđene su nagrade za prva tri osvojena mesta, ali biće i specijalnih nagrada.
 
evo ideje za letnje kobaje - PEČENICE

- - - - - - - - - -



Količine začina su za normalno zaćinjenu smjesu za kobasice. Želite li pečenice jačeg okusa povećajte količinu paprike i soli, želite li blaže smanjite njihovu količinu.
Količina crvene sušene mljevene paprike znatno ovisi o njennoj kvaliteti. Probajte tijekom mješanja.
Ja sam za pečenice uzeo meso od malo većeg odojka, tako 30 kg očišćen. Njegovo meso je idealno za pečenice, ali ne i za sušene kobasice.
Inače se za kobasice uzima meso od svinjske lopatice ili buta, carsko meso, potrbušnica, špek sa leđa te vratina. Svinje za kobasice, osobito one koje ćemo naknadno sušiti moraju biti težine preko 150kg jer samo meso takvih velikih i odraslih životinja sadrži dovoljno vezivnog tkiva koje je nužno poterbno da bi sušena kobasica bila mesnata i sočna, a da se sušena ne raspada. Meso mladih svinja je dobro za kobasice za pečenje.
Nažalost danas je teško doći do kvalitetnog špeka za kobasice, a to je samo špek sa leđa svinje. Za pečenice to nije toliko bitno, dovoljan je i špek sa trbuha, ali za sušene kobasice mora biti špek sa leđa, jer se za razliku od pečenica, špek u kobasicama za sušenje ne melje nego se reže na kockice. Razlika između te dve vrste špeka je da u špeku sa leđa ima puno manje vode nego u špeku sa trbuha, pa kobasice pri sušenju ne gube puno na volumenu, a kockice drže meso da kobasica ne padne u sebe.
Kod pečenica malo kuhanih i mljevenih svinjskih kožica daje potrbnu čvrstoću kobasici, pogotovo ako je meljemo na jako sitnu šajbu (manje od 6mm).[/FONT]​
pecenice_meso.jpg
1,5 kg koža oslobođenih masnoće *
• 2,5 kg mesa od buta
• 2,5 kg mesa od vrata
• 2,5 kg mesa od trbuha (carsko meso) sa potrbušnicom
• 190 g soli
• 15 g slatke mljevene crvene paprike
• 16 g ljute mljevene crvene paprike
• 15 g papra
• 6 režnjeva zdrobljenog bijelog luka
pecenice_cesnjak.jpg
Tko voli jaču aromu po češnjaku, neka češnjak melje zajedno sa mesom, tko voli samo lagani okus, rekli bi da samo miriši po češnjaku, neka zdrobljeni češnjak zajedno sa ljuskama potopi u mlaku vodu na 24 sata, te koristi samo procjeđenu vodu.​
[FONT='PrimaSans BT,Verdana,sans-serif'][Update 2010] Nakon dosta isprobavanja došao sam do zaključka, premda nelogićno zvuči, da su pečenice od mesa koje se melje na grublju šajbu kompaktnije, tj. ne raspadaju se, za razliku od pečenica čije je meso mljeveno na sitnu šajbu. Ta granica je negdje na šajbi sa rupicama od 3-4mm. Znaći ako radite sa sitnom šajbom stavite po receptu mljevenih, kuhanih kožica (na okusu pečenica nećete primjetiti razliku). Ako pak radite sa grubljim šajbama, cca. 6 (po meni optimalna veličina) do max. 8mm ne trebate dodavati svinjske kožice.
Na koju šajbu će te mljeti ovisi o vama i vašem ukusu. Meni su pečenice od mesa mljevenog na sitnu šajbu nekako pre suhe, budući da je i špek mljeven sitno, te nakon pečenja ne ostane dovoljno špeka u mesu i meso padne u sebe. [/Update 2010][/FONT]

Samo ako meso za pečenice meljete na šajbu od 3-4mm.
Odstranite masnoću sa svinjskih koža (ne bacajte je nego je dodajte mesu)
Kuhane kože sameljite na najsitniju šajbu.
Stavite u posudu za kuhanje i dolijte vode toliko da prekrije samljevene kože.
Kuhajte na laganoj vatri, uz mješanje, dok se ne pretvori u želatinastu masu.
To je naše vezivo koje će držati smjesu u crevu kompaktnom. Držite na toplom uz povremeno mješanje da se ne stisne.​
pecenice_koze.jpg
Svinjsko meso od buta, od vrata i carsko meso sapotrbušnicom narežite na kockice pogodne za mljevenje te ga začinite od oka (cca. 2/3 planiranih začina), ostatak će te dodati naknadno. Dobro promješajte i ostavite na hladnom da se začini i meso prožmu.
Meso sameljite tek drugi dan jedanput na šajbu 8mm ponovno začinite da odgovara vašem ukusu i sameljite još jednom na šajbu od 6mm.
Špek izmeljite samo jednom na šajbu od 6mm. te dodajte u meso i dobro zamješajte rukama. Ako imate pri ruci nastavak za mješanje boje, stavite ga na bušilicu i olakšajte si mješanje.
Meso za mljevenje nek bude čim hladnije, ali kad ga budete zaćinjali naka se ugrije na max. 14°C.
Na karaju u smjesu za pečenice dodajte vodu od bijelog luka. Probajte i po posljednji put začinite. Neka bude jače nego šta želite jer dio začina izađe sa sokom kod pečenja.​
pecenice_mljeveno.jpg
[Savijet] Okus budućih pečenica će te najbolje isprobati da prepećete u tavici 1 VŽ smjese za kobasice te probate njen okus. Samo pećena smjesa daje potpuni okus gotove pečenice. [/Savijet]
Dobrih pečenica nema bez kvalitetnih creva.
Ja koristim kupljena, usoljena promjera 28-32mm. Zapečenice koje pećem u pečnici
Mogu biti svinjska ili goveđa.
Za roštilj uzmite 18-22 mm debela janjeća creva.
Creva grubo operite od soli i ostavite u hladnoj vodi stajati 12 sati, te ih onda lagano razdvojite u posebne zdjelice.
Ovo nemojte raditi ako ste nervozni, u žurbi ili slično jer će te spetljati sve, inaće razdvajanje polako ide bez pol frke.
Sa vremenom će te steći rutinu i creva će te moći vući jedno po jedno iz snopa bez da ih raspoređujete po zdjelicama.​
krvavice_creva.jpg
Sljedeći dio texta i slike preuzeo sam iz recepta za krvavice, jer je naćin punjenja creva isti.
Napunite crjeva mesnom smjesom
Sljedeći dio texta i slike preuzeo sam iz recepta za krvavice, jer je naćin punjenja creva isti, samo crjeva za kobasice možete malo jače napuniti nego za krvavice, budući da se creva neće više nadimati, nego čak, ako ih sušite će se njihov obujam smanjiti.​
pecenice_napunjeno.jpg
Pečenice ubacite u lonac sa vodom temperature 70-80°C i prokuhajte (obarite) samo toliko da isplivaju, tanke max. 90 sec. min. deblje max 3-4 minute.
Nemate li termometar, to je temperatura kad krenu prvi mjehurići sa dna posude za kuhanje prema površini.
Pećenice će postati bijeljkaste i dovoljno elastićne da kad ih stavite na roštilj ne puknu.
Bjelina je znak da su se bjelančevine zgusnule u vanjskom sloju tik ispod creva. U dubini pečenica mora biti sirova.
Pečenice ostavite na hladnom, 12 sati, da se meso stisne.
Kobasice odrežite na spojevima u željene porcije i smrznite, duboko smrznute mogu stajati i više mjeseci.​
Priprema pečenica je jednostavna.
U posudu za pećenje stavite sviježe ili potpuno odmrznute pečenice i dodajte žlicu-dvije vode, pokrijte sa AL-Folijom koju ste izbušili sa čačkalicom i pecite u ugrijanoj pećnici 20min na 230°C.
Maknite foliju i zapecite sa svake strane po cca. 5 min.​
pecenice.jpg

- - - - - - - - - -

provereno :ok:
 

Back
Top