Celije raka mogu da se prenesu s jedne na drugu osobu????????

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Nedavno sam putovao vozom iz Bgd-a za Nis a sa mnom u kupeu bio je neki student medicine, pravi streber kakvog do sada nisam video. Doduse malo je uvrnut, kao i svi streberi i naucnici.

Njegova teorija je da celije raka mogu da se prenesu sa jedne na drugu osobu, a objasnjenje je sledece:

U kasnijem stadijumu razvitka raka, pocinju da se javljaju tzv. metastaze, koje se javljaju tako sto se celije raka krvotokom sa obolelog organa prenose na druge organe i tako zahvataju ceo organizam. Posto ove celije slobodno putuju krvotokom, postoji verovatnoca da usled direktnog kontakta krvotoka 2 osobe, krv zajedno sa ovim celijama predje iz krvotoka obolele u krvotok zdrave osobe. (najcesce usled sexualnog odnosa).

Na ovu ideju on je dosao tako sto je primetio dosta slucaja gde supruznici u kratkom razmaku preminu od ove bolesti, pa tako planira da sprovede neka istrazivanja, kako bi dokazao ovu tvrdnju za koju je 99% siguran da je tacna.


Ja se inace u opste ne razumem ni u medicinu, ni u biologiju (imao sam 2 u srednjoj skoli), ali mi ovako nesto mozda zvuci malo razumnim, iako je doticni totalni kreten.

Interesuje me vase misljenje o ovome, da li potpuno odbaciti ovu teoriju ili je ipak mozemo uzeti u obzir??
 
vrlo "zanimljiva" teorija, iako ima malko "rupa"... ako me pamcenje dobro sluzi, tkivne celije su, jednostavno, prevelike da bi prosle celijsku membranu bilo gde u (na) organizmu, sa neostecenim "pokrovom"; drugim recima - ostaje samo opcija "direktno u krvotok".
cak i ako bi to uzeli kao "realnu" opciju, celije ma cega, pa i raka, se nece "primiti" na svakom, potpuno isto kao sto se (svakodnevne!) celijske alteracije ne pretvaraju kod svakog coveka u zlocudnu tvorevinu.. stoga pretpostavljam da je momak dosao negde eventualno do druge godine studija :).

obaska: kako cenjeni buduci kolega misli da sprovede svoje "istrazivanje"? ovakvi eksperimenti in vivo su dostojni mengelea, a in vitro (na kulturama tkiva) kostaju nezamislivo, cak i za zapadnjacke pojmove.... jedan prijatelj je za ispitivanja stem celija morao (u USA) da ima vrlo visok profesionalni rang (na svetskom nivou), obaska 25 godina skolovanja i jos koje-sta da bi mogao da dobije sredstva za slican posao....

uvek me je jako zabavljalo kako poneki kolega ima..."genijalne zamisli"...:). to je ono - kako mali perica zamislja.....:).

dragi akhenaton, sve najbolje za novu 2006., od srca, i najlepse zelje :).
 
Ama ljudi, svako moze da masta, sta vam je...! :)
Secam se onomad davno, kad sam polagala ispit iz Fiziologije, jedan kolega Grk polagao pre mene, vidim ja covek veze, prica ne zaustavlja se, ja ga ni ne slusam onako u panici, samo razmisljam "Bog te, ala ovaj zna znanje, ne zaklapa vec 20 minuta ni da dise, ja ima da padnem samo tako!" Vec sam se zabrinula dobro u depresiji kada je dragi kolega posle jedno (ne lazem!) 30-40 minuta price stao prvi put, kao zavrsio je!? To jedno pitanje. Tek ce ti nejmu Pantic, (koji, meni se cinilo, drema za katedrom dok ovaj prica!):

"Dragi kolega, ajmo sad to isto pitanje - po Gajtonu! (prim.prev. zvanicni udzbenik za spremanje ispita iz Fiziologije!). Svako ima pravo na svoje teorije pa ni ja necu sporiti Vase, kad budete Vi izdali udzbenik svetski priznat i odobren za zvanicnu literaturu. A dotle - drzacemo se Gajtona, ako biste bili ljubazni!" I - srusi ga!? Ispostavilo se da je covek isto ko i ovaj imao neke svoje ingeniozne ideje i teorije, koje kod Pantica nisu prosle. Ne znam zasto.....? :)
 
AKHENATON:
Posto ove celije slobodno putuju krvotokom, postoji verovatnoca da usled direktnog kontakta krvotoka 2 osobe, krv zajedno sa ovim celijama predje iz krvotoka obolele u krvotok zdrave osobe. (najcesce usled sexualnog odnosa).

Na ovu ideju on je dosao tako sto je primetio dosta slucaja gde supruznici u kratkom razmaku preminu od ove bolesti, pa tako planira da sprovede neka istrazivanja, kako bi dokazao ovu tvrdnju za koju je 99% siguran da je tacna.

Gluposti ! :D
Pitaj ga kako se izmedju supruznika prenose npr. celije raka materice i raka prostate ?
On primetio :confused:...ljudi moji.....:D
 
Ok, narode. Vidim da ta njegova teorija nema nikakvih osnova. Da ste ga videli samo totalno je udaren u glavu. Takvog lika stvarno nisam sreo do tada. Ovo pitanje sam cisto postavio jer mi je lik bio interesantan, pa posto se ne razumem u medicinu ama bas ni malo, a poznato je da su najveci umovi ovog sveta bili totalno opiceni, pa sta znam mozda je ovaj neki buduci genije.

Inace lik je bas onako, sirokog obrazovanja, ako izuzmemo njegove fiks ideje. Posebno me zacudilo to sto odlicno poznaje geografiju, filozofiju i sl. Za istoriju da ne pricam, cak se odlicno razume u heraldiku i paleografiju, sto i medju nama istoricarima jako malo ljudi bolje poznaje.

Ali sad vidim da je totalni kreten!! Izgleda je umislio da je novi Fleming, Paster i sl.

POZZ svima sa ovog foruma, a posebno za indigo, i Srecna vam svima Nova godina!!!

AKHENATON
 
NAUCHNO ISTRAZIVACHKI RAD:
CELIJE SUPRUZNIKA I OPSTANAK BRAKA
Svima nam je poznata individualna inteligencija pojedinachnih celija organizma, kao i to da supruznici nakon dugogodisheg zajednichkog zivota pochinju da liche jedno na drugo, pa im i imunoloshki sistem postaje identichan (a da ne ulazim u shtelovanje genetskog materijala, po sistemu sve shto ne pashe na DNK molekulu se isturpija). To se deshava, jer su imali toliko seksualnih odnosa i prije kancera, pa su njihove celije postale pametne''ka virusi'', te su nauchile da kroz ogrebotine na sluzokozu uhvate prvi jutarnji organo-voz i upadnu direktno u aortu, a onda ukljuche sopstveni turbo pogon i brzinom svjetlosti jure krvnim sudovima, da se celije imunoloshkog odgovora tek stignu okrenuti za njima, ali ne i presresti ih!!! Tako je organizam sav zbunjen i iz sveg tog jada izraste kancer... :confused:
Medjutim, ako imaju losh brak onda prilikom tog prodora partnerovih celija''u krv'', dodje vremenom samo do alergijske reakcije, pa ako supruznik prezivi onda se desi razvod jer se ''organski ne podnose''. :-)
Naravno, transfuzija je smishljena, da i oni koji nisu u braku dobiju svoj paket kancerogenih celija, ako su baksuzi... :?
...nastavice se...
P.S.Mislim da bi laicima palo na pamet, a naravno i uchenom choveku kao shto je taj lik...da mozda moze postojati i ideja, da supruznici, obichno zive zajedno, pa bi tako zajedno mogli posmatrati i eksploziju atomske bombe, ili hm...jesti istu hranu ili fasovati iste viruse, pa bi mozda i usled toga mogli oboljeti''u duetu''. Ali da ne ispadnem ja da tvrdim da je zemlja ravna plocha...moram malo i na zdravlje da se zjeleeksponiram... :roll:
 
boze,boze...ovaj forum pun naucnika...mislim da ce sledeca nominacija za Nobela biti iz redova forumasha.
ok...slazem se sa vama u vezi tvrdjnje "shtrebera" kog ste slatko popljuvali.za danasnja shvatanja to je cista fikcija.

jel moze jedno pitanje sada?

naime,u jednoj emisiji pre par godina Olja Ivanjicki je tako nastupila,sva sreca pa mnogi za nju smatraju da je lujka.ali da je to palo napamet nekom malo " ucenijem" coveku i da je to rekao na televiziji mislim da bi to bio pravi okidac za paniku.tada sam i ja reagovala kao vi sada,mozda cak i opsovala.
pitanje je sledece : sta bi se desilo da komarac bocne coveka sa sidom i odmah nakon toga coveka koji je nema?
posto je za infekciju neophodan titar virusa malo je verovatno da ce doci do oboljevanja..ali sta ako je u pitanju hiljadu a ne jedan komarac?
eto...odoh ja sad,nisam pretrazivala net niti bilo koga pitala ovo "glupo","idijotsko"pitanje...pretpostavljam da ce krenuti odgovori tipa makrofazi,Le i sl.interesuje me sta vi mislite o tome...ako moze u vise od jedne reci tipa "glupaco","idijotu",,,mada...ok su i takvi odgovori
i srecna vam nova godina !
 
Vragolasta, hvala za chestitku i tebi sretna nova. Tvoj humani pristup problematici pomenutog kretena mi je probudio osjecaj krivice shto ga pljunuh, a prozivka za Nobelovu nagradu je izazvala da mi zacakle okice jer cu se jednog dana kandidovati :lol: ...Moram se pravdati, nema druge. Elem, treba podrzati vizionarske ideje buducih nauchnika! Treba ih izlagati ljudima u vozu, totalno neupucenim u materiju, jer se sva medicina moze objasniti u''tri rechenice''...Ne znam ja da li je njegova teorija tachna, ali je on za mene idiot iz vishe razloga:
1.Nije dovoljno popishati se par puta u WC-u medicinskog fakulteta, pa da se stekne privilegija teoretisanja o samo liznutom znanju iz neke oblasti. Da ti djevojka poslije druge vjezbe slushanja srca stetoskopom, poslusha tvoje srce i razgorachenih ochiju panichnim glasom izgovori''TI IMASH STENOZU AORTE!!!'' Da bih je nakon toga zamolila da kad se bude vjezbala na nekom drugom, prvo sabere, pa mirnije preporuchi nekom pregled, jer su ljudi chesto osjetljivi na svoje srce...A dijagnozu kasnije...
2.Ljudi slushaju svaku rijech i eto, chuju za neki lijek pa ga odmah sami koriste, jer ''znaju ono'', a zamisli da chuju neshto pogreshno od nekog ko je struchniji. Ili josh gore, da im je ovaj''idijot''ispravno objashnjavao, a oni nisu ispravno shvatili. Koliko je dubok trag rechenog, da je kopkalo toliko da se pitanje postavi na forumu. Da li bi ti zastao dah, da ti chika kaze:''Ne valja jesti paradajiz, prichao mi jedan doktor da je neki dechko umro ZATO SHTO MU SE KORA OD PARADAJIZA ZALIJEPILA SPOLJA OKO BUBREGA I KAD GA JE SKROZ IZLIJEPILA SA SVIH STRANA BUBREZI SU MU OTKAZALI. Nema sile ubijediti ga da je doktor rekao drugachije.Tj. rekla-kazala.
3.Za neki uzrast maksimum je i savladjivanje osnovnih med. tehnika, za ostalo mnogi umovi godinama razbijaju glave da dokuche istinu o ovoj teshkoj problematici. Da je malo vishe samokritichnosti, ne bi ja sa 12god bila drzana u bolnici mjesec dana, sa zabranom ustajanja i Apaurinima dva puta dnevno. O nastavku sportskih aktivnost ni govora, jer su mi otkrili i prouchavali epohalnu tahikardiju. Da bi moja kukavna, uplakana majka jedva izmolila uput za Institut za majku i dete , gdje su se ljudi shokirali i uhvatili za glavu , pustili kuci bez ikakve terapije i sve je bilo ok.(ne znam dokle su me mislili''posmatrati'')
P.S.Mislim da je medicina obimna i teshka sama po sebi, dugo treba vremena da bi chovjek neshto''znao''i argumenata da bi o nechemu bistrio u svrhu impresioniranja okoline.
 
Vragolasta Amfibija:
boze,boze...ovaj forum pun naucnika...mislim da ce sledeca nominacija za Nobela biti iz redova forumasha.
ok...slazem se sa vama u vezi tvrdjnje "shtrebera" kog ste slatko popljuvali.za danasnja shvatanja to je cista fikcija.

jel moze jedno pitanje sada?

naime,u jednoj emisiji pre par godina Olja Ivanjicki je tako nastupila,sva sreca pa mnogi za nju smatraju da je lujka.ali da je to palo napamet nekom malo " ucenijem" coveku i da je to rekao na televiziji mislim da bi to bio pravi okidac za paniku.tada sam i ja reagovala kao vi sada,mozda cak i opsovala.
pitanje je sledece : sta bi se desilo da komarac bocne coveka sa sidom i odmah nakon toga coveka koji je nema?
posto je za infekciju neophodan titar virusa malo je verovatno da ce doci do oboljevanja..ali sta ako je u pitanju hiljadu a ne jedan komarac?
eto...odoh ja sad,nisam pretrazivala net niti bilo koga pitala ovo "glupo","idijotsko"pitanje...pretpostavljam da ce krenuti odgovori tipa makrofazi,Le i sl.interesuje me sta vi mislite o tome...ako moze u vise od jedne reci tipa "glupaco","idijotu",,,mada...ok su i takvi odgovori
i srecna vam nova godina !

srecna i tebi, amfibijo :).

svakako da "fleksibilno" razmisljanje dovodi do novih naucnih otkrica, to je tako jasno; imam jednog rodjaka (inzenjer hemije, blistav student i genijalan decko) koji je u USA dobio ceo tim i potrebna sredstva da ispita zasto se u ribama severnih mora krv ne ledi, iako je voda ledena....:). jedna zamisao koja je naoko smesna, a koja ga je dovela do brojnih usputnih otkrica (vrlo komercijalnih, usput budi receno).
imam jos jednog rodjaka u USA, koji je dobio niz nagrada na temu kako i koliko moze motor bez ulja (tenk, recimo) da ide kroz pustinju, na banane i slicna "maziva" :) (doktor masinstva).
no, sve ovo pozdrazumeva i odredjeno poznavanje materije, makar okvirno, i odredjena sredstva i tim koji ce sve da prati. o metodologiji naucnog rada bolje ne bih, jer napraviti nesto sto je DOKAZIVO u svetskoj nauci nije nimalo lako (moj jedan rad, ponovljen u ca, je imao sasvim druge dimenzije u njihovoj sredini, da ne gnjavim sa celom pricom)....
drugim recima, sa svim postovanjem konkretnog strucnog (ne)znanja doticnog buduceg kolege, imati san je jedno, a konkretno ga realizovati je nesto sasvim drugo, u yu okvirima posebno. kreni od toga da on treba SAMO da eliminise sve ostale uzrocne faktore koji dovode do smrti drugog supruznika, pa smo tu odmah zavrsili pricu :). za mene licno je mnogo zanimljivija i vise verodostojna prica zasto UOPSTE drugi supruznik umire, da ne gnjavim o tome da i citoloski treba da bude dokaziv isti tip maligniteta, i slicnim pikanterijama i "cepidlacenjima" koje bi svakom od nas prvo pale na pamet.... :)
no, kako WW, rece, mastanje nije zabranjeno, mozda mu se posreci; ali, ne u ovoj zemlji....

akhenaton :)
 
Vragolasta Amfibija:
boze,boze...ovaj forum pun naucnika...mislim da ce sledeca nominacija za Nobela biti iz redova forumasha.
ok...slazem se sa vama u vezi tvrdjnje "shtrebera" kog ste slatko popljuvali.za danasnja shvatanja to je cista fikcija.

jel moze jedno pitanje sada?

naime,u jednoj emisiji pre par godina Olja Ivanjicki je tako nastupila,sva sreca pa mnogi za nju smatraju da je lujka.ali da je to palo napamet nekom malo " ucenijem" coveku i da je to rekao na televiziji mislim da bi to bio pravi okidac za paniku.tada sam i ja reagovala kao vi sada,mozda cak i opsovala.
pitanje je sledece : sta bi se desilo da komarac bocne coveka sa sidom i odmah nakon toga coveka koji je nema?
posto je za infekciju neophodan titar virusa malo je verovatno da ce doci do oboljevanja..ali sta ako je u pitanju hiljadu a ne jedan komarac?
eto...odoh ja sad,nisam pretrazivala net niti bilo koga pitala ovo "glupo","idijotsko"pitanje...pretpostavljam da ce krenuti odgovori tipa makrofazi,Le i sl.interesuje me sta vi mislite o tome...ako moze u vise od jedne reci tipa "glupaco","idijotu",,,mada...ok su i takvi odgovori
i srecna vam nova godina !

Amfibijo:

Hmmm.....morali bi precizno znati koliko mikromililitara (nano, piko?) krvi se od ujedene osobe zadrzava u sisaljci komarca (dakle, tacan titar potencijalnog virusa), pomnoziti to sa hiljadu i jasno se odrediti je li to dovoljan titar ili ne da se izazove zarazavanje AIDSOM. Dakle, da li je moguce jedno je pitanje, no da li je VEROVATNO, potpuno drugo. Moguce teorisjski jeste (da te izujeda hiljadu, dve, pet, deset hilada komaraca - u zavisnosti koliko je potrebno), ali da li je verovatno? Ne, rekla bih da je sasvim, sasvim neverovatno do one granice kada laicki kazemo 'nemoguce!'.

Pozz, i srecna Nova Godina.
 
Vragolasta Amfibija:
pitanje je sledece : sta bi se desilo da komarac bocne coveka sa sidom i odmah nakon toga coveka koji je nema?
posto je za infekciju neophodan titar virusa malo je verovatno da ce doci do oboljevanja..ali sta ako je u pitanju hiljadu a ne jedan komarac?
i srecna vam nova godina !

Najpre, srecna i tebi Nova god !

Pravo pitanje je : Gde naci hiljadu ( dve,..) komaraca koji su istovremeno bocnuli zarazene sidom...( verovatnoca je 0,0000nesto :D )
Drugo,kolika je verovatnoca da ce komarac nakon ujeda ( i sisanja krvi ) biti gladan i krenuti odmah u "pohod" na sledecu "zrtvu"..
Ne znam...skoro pa neverovatno :D -> veca je verovatnoca da dobijes 7-cu ( LOTO )
( ali ovo nema nikakve veze sa prenosenjem celija raka izmedju supruznika )
 
evo...reci cu ti tacno...verovatnoca je 0,00001 :)

ali je ipak teoretski moguce :)

ja sam samo protiv tog nadmenog i prepotentnog stava da se neko kategorise kao "idijot"...eto cak je i sam autor teme rekao da je mladic veoma obrazovan,ok..ima neke nebulozne revolucionarne ideje...ali koje vi ideje imate i da li uopste razmisljate o necemu u smislu napretka ili ste jednostavno zadovoljne onim sto je vec neko izmislio ?
ili mislite da niste dovoljno dorasle pa necete da se bakcete?
eto...klinac misli da je dorastao...i nakon 100 debilnih ideja verujem da ce mu sinuti i jedna prava.

najlakse je nekog ocrniti

a sto se tice sedmice na lotou u pitanju nije sreca nego kolicina para jer za kupovinu onolikog broja tiketa koliko ima ukupno kombinacija potrebno je oko 6000 eura...a dobitak je 100% siguran.

i jos niko nije odgovorio na moje pitanje...nije valjda pitanje verovatnoce ogranicavajuci faktor za razmisljanje?

da je tako...ljudi se ne bi ni trudili da se razmnoze jer kolika je verovatnoca teoretski gledano da se jajna celija i spermatozoid spoje pod svi onim uslovima.
 
Pa Amfibijo, ne znam koja je verovatnoca da se po genetski zacrtanom modelu NE SPOJE postojeca jajna celija i bar jedan od....kolko ono milijardi spermatozoida u jednom ejakulatu...u prostoru koji je limitirane velicine i zatvoren...Hm. Meni deluje prostom logikom kao nesto sto je vrlo verovatno da ce se desiti.
I nije tacno da niko nije odgovorio na tvoje pitanje: tvoje pitanje je toliko na nivou shpekulacije i nagadjanja, da samo spekulaciju i nagadjanje mozes da dobijes. Ko sto rekoh, reci mi koji titar HIV virusa zaostaje u sisaljki komarca nakon uboda HIV pozitivne osobe i ja cu ti tacno reci u brojku koliko komaraca je neophodno da to isto ucini i onda u istom trenutku ubode nekoga ko nje HIV ozitivan i tako mu prenese virus! Dokle god mi to ne kazes, mogu samo da ti kazem da je verovatnoca tako mala da se sa pravom moze reci da mogucnost ne postoji.
Dakle ajde malo i ti mucni glavom, slazem se da je dobro razmisljati.

Da bi covek 'imao ideje' i razmisljao o napretku' kao sto lepo kazes, i sto je za svaku pohvalu, covek mora da poseduje neka elementarna znanja, zdravu logiku i/ili naucnicki genij, sto mladic sa pocetka teksta svakako ne poseduje. On postavlja jednu toliko glupu i besmislenu teoriju koja je daleko od ELEMENTARNIH znanja biologije za osnovnu i srednju skolu a nekmoli za medicinski fakultet. Deljenje metastaza putem krvi izmedju bracnih partnera - seksualnim putem?! I jos je - 99% siguran?! Daj, stvarno, molim te, shvatam da je pobrao sve tvoje simpatije, ali bolje mu je da bude 'dorastao' prvo da obnovi nesto o tipizaciji tkiva, krvnim grupama, transplantaciji, i drugim vaznim temama. To sto je on pokazao je cista - OHOLOST najsramotnijeg tipa, koja s emoze pravdati samo mladoscu i beskrajnim neznanjem. I normalno je da svako pri zdravoj pameti i sa malo medicinskog znanja, makar ko je neku godinu proveo na medicini, bude u najmanju ruku revoltiran glupostima koje prica, jer se takve gluposti ko sto neko rece divno primaju kod naseg primitivnog sveta ako im ih kaze - doktor. A on jeste clan kaste, iako je tek zakoracio na medicinu.
 
@ V. A. , za loto si se malo zeznula, jer ima vise od 15 milona kombinacija , pa je potrebno iskesirati vise od 5 miliona evra :D

Ja decka nisam nazvala idiotom, vec njegovu " teoriju " budalastinom, sto i jeste. Koliko god da je obrazovan,on ocigledno nema elementarna znanja iz patologije i onkologije, jer da ima -> ne bi NADMENO! tvrdio to sto tvrdi. Naime, znao bi da rak nije zarazna bolest ( dokazano poodavno ) i da se proces kancerogeneze odigrava na nivou DNA ( a svako od nas nosi jedinstveni DNA kod ) i da se metastatske celije nalaze u krvotoku ( vise od 2/3 njih se krece pojedinacno ) svega nekoliko sati, i tako u nedogled...
Eventualno postojanje raka kod supruznika bi se moglo ( jedino ! ) pripisati istovremenom delovanju neke kanc. nokse ( npr. virusi, jonizujuce zracenje.. ).

Ja sam uvek za ( nove ) ideje , ali one prave, bazirane najpre na naucnim cinjenicama (uprkos cinjenici da masta cini svasta) :D
 
Vala bas, pikax! U cilju traganja za novim dostignucima i ideja, evo i mog skromnog doprinosa (kad smo vec kod bracnih parova):

ako jedan bracni drug ima na primer upalu pluca za koju ne uzima medikamente, a drugi upalu....uha (ili cega drugog?) zbog koje uzima antibiotike: pod pretpostavkom da bracni par upraznjava seks bez zastite, da li je moguce da putem krvi drugog bracnog druga koji uzima antibiotike, antibiotik predje tokom seksualnog cina u krvotok onog sa upalom pluca, tako izazivajuci izlecenje?! Eto, ja sam na primer 99% sigurna u takvu (teoretsku) mogucnost (o verovatnoci ne pricam), pa ostaje samo jos da to i dokazem i dobijem Nobelovu nagradu.....a onda vas sve kolektivno vodim na picence, da proslavimo ingenioznu ideju koju sam dobila kao ono Njutn kad ga je opalila jabuka: Njutn preko jabuke, a ja preko genijalnog kolege koji je naglas mastao u vozu jednog dokonog dana na putu za Nish.....:shock:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top