Morbus Sudek/ Algodistrofija/ CRPS
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Morbus Sudek/ Algodistrofija/ CRPS

Početnik
    Učlanjen
    02.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Question Morbus Sudek/ Algodistrofija/ CRPS

Posle loma Radius- kosti iznad levog zgloba ruke( tip Smith)u avgustu 2005.izvrsena je operacija. Nosila sam samo laganu longetu, koju sam povremeno skidala i vezbala. Nazalost kao posledica operacije je utvrdjen morbus sudek ili algodisrofija. Pokretljivost ruke (sake) je ogranicena. Iako radim redovno fizikalnu terapiju stanje se vrlo malo poboljsalo. Tetive sake i ruke su se skupile (izgubile elasticnost) i ne mogu da skupim prste u pesnicu, niti da ih sasvim rasirim. Prsti su ostali deformisani- narocito srednji i mali.. Da li postoji jos neki drugi vid lecenja osim terapija gimnastikom i da li ce, kad se izvadi metalna ploca, ruka biti pokretljivija? Bolove nemam- pojacana osetljivost i nesto tamnija boja ruke je prisutna. Imam 49.godina.
    Negde sam citala , da ta bolest ima veze sa psihom, jer lekari ne znaju tacno uzrok toj bolesti. Znam da ja nemam nikakve depresivne bolesti i vrlo sam stabilna kao licnost.
    Pozdrav

Beba1
    Poslednji put ažurirao/la beba1 : 05.01.2006. u 10:46

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano Re: Morbus Sudek/ Algodistrofija/ CRPS

Sudeck se najcesce javlja kao komplikacija preloma, ni ja nisam bas sigurna zasto i kako nastaje.
    Pored gimnastike se primenjuje i hormonska terapija ,kalcitonin ali je njeno uvodjenje specijalisticki domen, reumatolog, endokrinolog pa najbolje da se posavetujete sa njima o tome.

Aktivan član dr.koki (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Kod frakture radiusa tipa Smith najcesca komplikacija je sindrom karpalnog tunela. Tu se vrsi pritisak na n. medianus i simptomi su grc sake nemogucnost savijanja i ispravljanja pristiju.Kod sudecka/algodistrofije glavni simptom je bol. Mozda bi trebali da posetite neurologa koji ce da proveri da li je to sindrom karpalnog tunela. To se leci isecanjem jednog ligamenta, operacija je dosta prosta i veoma efikasno resenje u resavanju daljih problema.

Početnik
    Učlanjen
    02.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dr.koki
    Kod frakture radiusa tipa Smith najcesca komplikacija je sindrom karpalnog tunela. Tu se vrsi pritisak na n. medianus i simptomi su grc sake nemogucnost savijanja i ispravljanja pristiju.Kod sudecka/algodistrofije glavni simptom je bol. Mozda bi trebali da posetite neurologa koji ce da proveri da li je to sindrom karpalnog tunela. To se leci isecanjem jednog ligamenta, operacija je dosta prosta i veoma efikasno resenje u resavanju daljih problema.
    Hvala dr. Koki!
    Negde sam citala da je sindrom karpalnog tunela povezan sa smanjenjem osecaja u prstima- kao da ih covek ne oseca. Ja nemam takav osecaj i prsti mi ne bride. Osecaj je dobar, osim zatezanja tetiva. Svi prsti funkcionisu, samo mi fali jos oko 1,5 cm da ih skupim u saku i isto toliko da ih sasvim ispravim. Pretpostavljam, da ako je neki nerv povredjen, da ne bih opste mogla da pokrecem prste ili... ?
    Ja i dalje idem na vizitu ruke, pa cu da pitam hirurge i za nerv.
    Pozdravi
    Beba1

Početnik
    Učlanjen
    02.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dr
    Sudeck se najcesce javlja kao komplikacija preloma, ni ja nisam bas sigurna zasto i kako nastaje.
    Pored gimnastike se primenjuje i hormonska terapija ,kalcitonin ali je njeno uvodjenje specijalisticki domen, reumatolog, endokrinolog pa najbolje da se posavetujete sa njima o tome.
    Pozdravljam g-dju Dr !

I ja mislim da tu imaju hormoni neke veze. Mada znam da i mlade devojke kao i muskarci oboljevaju od Sudecka. Sto se Kalcitonina tice, tu se misljenja lekara razilaze. Neki misle da on deluje samo prvih 6 nedelja, a neki ga, narocito u Americi, preporucuju. Znam da on ima i nezeljene efekte. Moj lekar je zbog dekacifikacije, koja se javlja kao posledica Sudecka rekao da jos ne uzimam nista, vec samo da idem na terapiju. Po njegovom misljenju, bar kako sam ja razumela, kosti ce se vremenom delimicno regenerisati! Ja uzimam povremeno riblje ulje, kao i porcije kalcijuma.
    Pozdrav
    Beba1

Aktivan član dr.koki (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Moguce da nerv nije povredjen vec da je samo malo nagnjecen. Ali ipak bolje je da to ostavimo tvom doktoru da odredi.Pitaj ga za sindrom karpalnog tunela.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Evo teme, za zainteresovane.
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Početnik
    Učlanjen
    22.07.2006.
    Reputaciona moć
    0

Molim sve koji imaju bilo kakva iskustva (osobna ili sl) da mi se jave za dopisivanje! Hvala

Nov član
    Učlanjen
    06.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

pozdrav!

dijagnosticiran mi je Morbus Sudek/ Algodistrofija/ CRPS prošli tjedan.
    ako ima itko skustva s ovom bolešću, nek mi se javi molim Vas.

HVALA!

Slične teme

1. morbus osgood schlatter in obs
    Autor gost 36952 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 16.05.2011., 01:29
  2. Sy Sudek & Algodistrofija
    Autor leona52 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.07.2006., 13:32

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu