da li su u pravu psiholozi u vezi nase likovanja zbog pozara u notr dam???

Poruka
19.457
Pitali smo stručnjake šta nije u redu s ljudima koji LIKUJU ZBOG POŽARA U NOTR DAMU. Odgovor staje u dve reči


"Patologija je blaga reč"

Neuropsihijatar, prof. dr Ivan Dimitrijević, redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, smatra da je za ovakvu netoleranciju patologija blaga reč, jer, kako kaže - patologija može da se izleči. Ovo je devijacija.

- Postoje dve vrste tumačenja pojava: jedna je da bi svi na svetu trebalo da pate i žale za takvim izgubljenim bogatstvom, istorijski važnim objektom. Ja se nadam, i kao čovek i kao psihijatar, da svi pate za izgubljenim. Gubitak bi trebalo da bude univerzalan, a ako nije, onda je to neobično. Atak na umetnost dira svakog normalnog čoveka - kaže dr Dimitrijević.

S druge strane, jedan mali segment ljudi, deluje agresivno, i oni u ovakvim situacijama mogu da likuju.

- To je princip "da komšiji crkne krava". Šteta je i kad jedna krava strada, a ne ovako nešto. Likovanje je odraz nepromišljenih osoba, koji nemaju dovoljno emocija, a često imaju poremećaje - kaže lekar.

Na sreću, zaključuje on, ipak većina građana ima normalnu reakciju, i pati za Notr damom, i oni koji su uživo videli ovu slavnu građevinu, i oni koji su to tek planirali.

Božović: U osnovi reakcije je mržnja

Ratko Božović, sociolog, profesor i književnik, ovakve problematične stavove naziva "rupom u razumevanju stvari".

- U osnovi reakcije je mržnja, a ona je debakl osećajnosti. Upoređivati ovo sa politikom, nesporazumima te vrste, jednostavno je nespojivo. Kapaciteti naše mržnje su neizmerni - primećuje Božović.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/p...a-koji-likuju-zbog-pozara-u-notr-damu/s4hdynw
 
Uopste nije tacni da na zapadu preovladjuje stanovnistvo koje se raduje Srpskim nesrecama. To je misljenje koje mi imamo vodjeni svojim neznanjem, a mozda i svojom zeljom. Naprotiv, postoji ta kultura da podjednako postuju coveka kao osobu i prikazu u najgorem slucaju makar onu povrsnu brigu za nesrecom ili katastrofom sa istoka koja je objavljena kao vest. U tom civilizacijskom smislu su iznad. Oni mozda nisu dovoljno upuceni, ali znaju da je covek, covek ma gde bio i da ljudi ima svuda. Medjutim, kod nas postoji bas izgradjena i svesna mrznja prema razvijenijem delu evrope i sveta. Iako je sve sto vidimo od kada otvorimo oci ujutru pa do veceri doslo od tog razvijenog sveta, nege tamo, necijom idejom izmisljeno. Da li je to piksla, automobil, gradjevinski materijal ili drzava..I ono od tradicije sto bi da sacuvamo, a mislimo da nam oni unistavaju upravo su nasi predci preslikali od njihovih predaka...Dakle mi smo deo tog sveta koji mrzimo. To je strasno. Pokrademo rijaliti programe, ne platimo licence, jos ih vise oskrnavimo, kod nas postanu nacin zivota, a zatim u emisijama na tim istim televizijama aplaudiramo ljudima koji kazu kako nam zapad namece rijaliti da bi nas unistio... Ukrades i pljujes po onome kome si ukrao. Dakle, mnogo vise od pozara u Parizu zabrinjava ono sto ja odavno vidim, a to je nasladjivanje nad tudjim mukama sa puno izgovora... Ako ovako nastavimo, niko nas nece spasiti od sopstvene mrznje i antihriscanstva.... A to izgleda ne umemo da vidimo...
 
Mi ne mrzimo evropu, naprotiv, nas narod ima idolopoklonicki stav, i to gotovo svaki Srbin kojeg sam upoznao, bio nacionalista ili liberal, ili prosecni tupadzija. Mi samo deklarativno ne volimo Evropu, a ustvari nam je krivo sto nece tamo da nas prime. Mi Evropu ne volimo na nacin na koji devojka mrzi decka koji ju je ostavio. Mi ne volimo Svabu jer nas on posmatra kao primitivne Slovene koji zagadjuju ovu planetu, i koje bi trebali istrebiti sa iste ili je u najboljem slucaju ravnodusan, a iz istog razloga ne volimo Engleze ( a mozda suni jedni i drugi u pravu). Mi smo razocarani cinjenicom da Evropu bas zabole za nas i da je ona ravnodusna prema nama i da nas uopste i ne uvazava kao ozbiljnu drzavu( sto i nismo). Nasa toboze mrznja prema Evropi je samo vapaj i krik očaja i zelje da budemo u društvu kulturnih evropskih naroda.
 
- Postoje dve vrste tumačenja pojava: jedna je da bi svi na svetu trebalo da pate i žale za takvim izgubljenim bogatstvom, istorijski važnim objektom. Ja se nadam, i kao čovek i kao psihijatar, da svi pate za izgubljenim. Gubitak bi trebalo da bude univerzalan, a ako nije, onda je to neobično. Atak na umetnost dira svakog normalnog čoveka - kaže dr Dimitrijević.

S druge strane, jedan mali segment ljudi, deluje agresivno, i oni u ovakvim situacijama mogu da likuju.

- To je princip "da komšiji crkne krava". Šteta je i kad jedna krava strada, a ne ovako nešto. Likovanje je odraz nepromišljenih osoba, koji nemaju dovoljno emocija, a često imaju poremećaje - kaže lekar.

......
Moje je mišljenje da prosečnom čoveku treba da bude žao, jer se , baš to, radi o istorijski važnom objektu
Preterano naglašavanje toga mi liči na EPP
A likovanje - to je dno.
Lično mi je bilo žao. Iako i sama budem često ravnodušna na neke pojave, generalno ravnodušnost ne razumem kod pojava na koje nisam ravnodušna (subjektivno je, znam).
 
Mislim da bi trebalo da se doticni g. pozabavi sa depresijom, teskobom i drugim razarajucim psihickim stanjima kod srba i izleci svoju naciju...nakon svega prozivljenog, ljudi vise nisu u stanju da se nose sa problemima, ne vide izlaz, dojadilo im je da prezivljavaju...
Pati se za ljudima, ne za gradjevinama...toliko o patologiji...

- - - - - - - - - -

Mislim da nigde mediji ne proizvode toliko mrznje kao kod nas...

S ovim se slazem u potpunosti...
...normalno da je proizvode kad lazu, namestaju i izmisljaju.,..i trebalo bi ih kolektivno ignorisati...
 
a u koju kategoriju spadamo mi koje zabole za notr dam i svejedno nam je, nit nas raduje nit nas rastuzuje?

ciničnu ...
svako ima nešto geografski za šta je vezan i ne voli da mu se rastura ako su mu već istorija i arhitektura i umetnost nebitne pojave

ja sam notr dam videla spolja samo jedne večeri

- - - - - - - - - -

Mislim da bi trebalo da se doticni g. pozabavi sa depresijom, teskobom i drugim razarajucim psihickim stanjima kod srba i izleci svoju naciju...nakon svega prozivljenog, ljudi vise nisu u stanju da se nose sa problemima, ne vide izlaz, dojadilo im je da prezivljavaju...
Pati se za ljudima, ne za gradjevinama...toliko o patologiji...

kad bi došao neko i razvalio ti petrovaradinsku tvrđavu bilo bi ti skroz svejedno
?

- - - - - - - - - -

ne bi ni cuo da ne bese te paljevine

veliki čitač knjiga i pratilac drugog i trećeg programa radio beograda? daj molim te objasni tu nepovezanost
evo ovo
https://www.delfi.rs/knjige/56002_zvonar_bogorodicine_crkve_u_parizu_knjiga_delfi_knjizare.html
mislim da ima i diznijev crtani?

...

građevine - lepe, ja ne umem da objasim to "istorija itd"
i mi imamo to samo u manjem formatu i velika predgrađa koja ne vole centar

- - - - - - - - - -

Pitali smo stručnjake šta nije u redu s ljudima koji LIKUJU ZBOG POŽARA U NOTR DAMU. Odgovor staje u dve reči

ok... taj neki tamo zapad nas je kao napatio pa sad malo oni
a drugo što ljudi ne putuju ili se ne zanimaju tim kulturnim proizvodima jer ne moraju možda
nisam ni ja mnogo putovala ali se dodirnem nekad s klasikom
?
ajd ako im nije bitno za notr dam jel bi patili za nekom ruskom građevinom da li bi ih to bolelo
dobro imamo i lokalnih problema
i šta fali gondoli na kalemegdanu :think:
...
samo što stare građevine nose prošla vremena, sad kad je rekonstruišu to će da liči na isto al zafaliće te nijanse eh
to je verovatno neka zavera, čitala sam da je nešto i u jerusalimu izgorela džamija al posle nisu to mnogo pominjali, iste večeri a i valjda nije toliko al jeste malo
to je ono veliko okruglo kad slikaju jerusalim
skrenula sam temu znači kao kritikujem ljude prvo
 
Poslednja izmena:
kad bi došao neko i razvalio ti petrovaradinsku tvrđavu bilo bi ti skroz svejedno
?

Poenta mog posta nije u tome da su gradjevine beznacajne, vec da je covek iznad njih...zasto je jedna zgrada bitnija od bezbroj nastradalih po svetu..zasto to ne dira svakog normalnog coveka? ..ok je pobiti nekoliko hiljada ljudi i proglasiti to kolateralnom stetom, a nije normalno likovati goruci notr dam ili ne daj boze biti ravnodusan?
Lako je ljudima lepiti dijagnoze, teze je razumeti mrznju, odakle ona dolazi i zasto se javlja...mozda ti ljudi misle da su drugi svesno ugrozili nesto do cega je njima stalo (bili zli je l), bez ikakvog povoda i uz to nisu pokazali ni trunku empatije..
Za istoriju ne moramo brinuti...dok je ljudi, pisace se - iskrivljena ili autenticna...
 
Poenta mog posta nije u tome da su gradjevine beznacajne, vec da je covek iznad njih...zasto je jedna zgrada bitnija od bezbroj nastradalih po svetu..zasto to ne dira svakog normalnog coveka? ..ok je pobiti nekoliko hiljada ljudi i proglasiti to kolateralnom stetom, a nije normalno likovati goruci notr dam ili ne daj boze biti ravnodusan?
Lako je ljudima lepiti dijagnoze, teze je razumeti mrznju, odakle ona dolazi i zasto se javlja...mozda ti ljudi misle da su drugi svesno ugrozili nesto do cega je njima stalo (bili zli je l), bez ikakvog povoda i uz to nisu pokazali ni trunku empatije..
Za istoriju ne moramo brinuti...dok je ljudi, pisace se - iskrivljena ili autenticna...

pa mislim da nema veze, možeš da se nerviraš i za ljude i za zgrade, nije da imaš ograničenu količinu brige
druge su discipline nekako
zato što svako vuče nesreću i onda kad ti čereči grad, ulice ili objekte, imaš alibi da te je baš briga jer je tebi NATO pobio ovog ili onog ili si izbegao odnekud
ako si ravnodušan to je odnos prema zapadnoj kulturi ili kulturi, možda te to prosto ne hvata, a možda samo ne znaš ništa, nemaš znanje, nisi video, zamišljaš itd

za ljude smo valjda nekako više oguglali zbog ratova, pa su nam ostale ulice i drveće, pa je to sad upitno ... a ono tamo bar mislili da je večno kad je toliko moćno
može i istanbul da gori npr

ali neko stane pred tu crkvu i ne vidi ništa, a neko vidi nešto kad tu stane
možda kad bi bilo u rusiji nešto drugo bi pričali

zgrade su živa bića bar neke... ne mora neko da žali za tim ali to je neki nihilizam ilit tak nešto s druge strane ni ja kad ovako pišem ne radim nešto dobro... al opet praviti se blesav nije ni to nešto
 
Poslednja izmena:
pa mislim da nema veze, možeš da se nerviraš i za ljude i za zgrade, nije da imaš ograničenu količinu brige
druge su discipline nekako
zato što svako vuče nesreću i onda kad ti čereči grad, ulice ili objekte, imaš alibi da te je baš briga jer je tebi NATO pobio ovog ili onog ili si izbegao odnekud
ako si ravnodušan to je odnos prema zapadnoj kulturi ili kulturi, možda te to prosto ne hvata, a možda samo ne znaš ništa, nemaš znanje, nisi video, zamišljaš itd

za ljude smo valjda nekako više oguglali zbog ratova, pa su nam ostale ulice i drveće, pa je to sad upitno ... a ono tamo bar mislili da je večno kad je toliko moćno
može i istanbul da gori npr

ali neko stane pred tu crkvu i ne vidi ništa, a neko vidi nešto kad tu stane
možda kad bi bilo u rusiji nešto drugo bi pričali

Covek treba u sebi da vidi nesto, da ima smisao, veru i nadu u bolje sutra...da bude korisan sebi i bliznjima...to ljudi nemaju i potrebna im je pomoc...upirajuci prst u njih i nazivajuci ih zlima, devijantnima i sl. ne menja nista na bolje...samo produbljuje mrznju...mada, licno mislim da nije mrznja u pitanju...
 
Covek treba u sebi da vidi nesto, da ima smisao, veru i nadu u bolje sutra...da bude korisan sebi i bliznjima...to ljudi nemaju i potrebna im je pomoc...upirajuci prst u njih i nazivajuci ih zlima, devijantnima i sl. ne menja nista...

pa i ovi što im je cool što je notr dam spaljen nazivaju ove druge devijantnima i verovatno pederima, tako da to je isto
ok ne cool nego ravnodušni
jel tebi normalno da je nekom žao što je spaljena crkva a da nije iz pariza? ok malo možda i likujemo
jel si ravnodušna prema notr damu kad si ga videla i prema parizu

mada u isto vrem kod nas se dešavaju ove građevinske bravure tako da se to nekako poklopilo

imamo i mi manastire što se ti onda ravnodušni tu ne angažuju
eto sad je i mene zahvatio brutalni patriotizam gadni zapad nema tu ništa itd
 
Poslednja izmena:
Medjutim, ima jedno vaznije pitanje: Kako je moglo da se desi naciji koja prodaje bezbednosnu opremu svima po svetu da jedan takav objekat bude neobezbedjen?
IDa li je to nemar ili namera? Koliko je tu u pitanju moderno shvatanje da su starine nevazne i da na njih ne treba trositi novac?
Kao recimo" Zasto trositi novac naa restauraciju, kada je jeftinije napraviti novo?"
Mozda je neka patologija na mnogo visem nivou nego sto pretpostavljamo.
 
Medjutim, ima jedno vaznije pitanje: Kako je moglo da se desi naciji koja prodaje bezbednosnu opremu svima po svetu da jedan takav objekat bude neobezbedjen?
IDa li je to nemar ili namera? Koliko je tu u pitanju moderno shvatanje da su starine nevazne i da na njih ne treba trositi novac?
Kao recimo" Zasto trositi novac naa restauraciju, kada je jeftinije napraviti novo?"
Mozda je neka patologija na mnogo visem nivou nego sto pretpostavljamo.

ili neki iluminati & tako to

- - - - - - - - - -

Fokusirala sam se na naslov...
...pa da skratim...smatram da nisu u pravu...

ne verujem da neko baš kod nas PATI al možda mu je žao, a drugo je možda neobrazovanje, ok nije ih niko poslao na put da vide evropu, al ne treba ih zato maziti po glavi
...

nervira me kako ovde pišem ali nešto mi smeta i u tom stavu "šta nas briga" i "jadni naši ljudi"
 
Poslednja izmena:

Back
Top