Večno vraćanje istog?
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Večno vraćanje istog?

Ističe se
    Učlanjen
    10.12.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Večno vraćanje istog?

Ova ideja je verovatno prisutna od postanka sveta od najstarijih civilizacija pa do danas. Poseban osvrt i svoje teoriju ove ideje dao je Niče te me zanima sta je on tacno smatrao kada je pisao o večnom vracanju? Negde sam nasao da je mislio na to da je materija ograničena i samim tim se moze manifestovati ogranicen broj puta, a s obzirom da je vreme večno,svaka od tih manifestacija ce se kad tad ponoviti i tako iznova i iznova. Šta je prema vašem shvatanju mislio Niče kad je govorio o ovome?
    filmofil

Obećava Antares13 (avatar)
    Učlanjen
    25.07.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    7

Podrazumevano Re: Večno vraćanje istog?

Moze da se kaze i vecno vracanje prirode..

Ističe se Stojkov Menidjer (avatar)
    Učlanjen
    28.12.2018.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    72

Meni ova filozofska disciplina vuče na neku sektašku.
    Fali samo ime Učitelja koji je spoznao večno vraćanje.

U svakom slučaju, NEĆU vam prepisati svu imovinu
    iz prostog razloga što će mi trebati ponovo,
    kad se vratim.

Razumem ja vas ali razumite i vi mene!

- - - - - - - - - -

Sa druge strane, REFINANSIRANJE duga kao vid večnog vraćanja već može da se smatra filozofijom.
    Doduše, parazitskom...
    da prodamo samo da igramo...

Primećen član KPCTAHK (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2018.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    12

Citat Original postavio momcilo95 Pogledaj poruku
    Ova ideja je verovatno prisutna od postanka sveta od najstarijih civilizacija pa do danas. Poseban osvrt i svoje teoriju ove ideje dao je Niče te me zanima sta je on tacno smatrao kada je pisao o večnom vracanju? Negde sam nasao da je mislio na to da je materija ograničena i samim tim se moze manifestovati ogranicen broj puta, a s obzirom da je vreme večno,svaka od tih manifestacija ce se kad tad ponoviti i tako iznova i iznova. Šta je prema vašem shvatanju mislio Niče kad je govorio o ovome?
    Niče: "Ukoliko želiš smirenost i sreću onda - veruj; ukoliko želiš istinu onda - tragaj…"
    Unicus magister, summus grammaticus, optimus poetae ...

Učlanjen
    14.12.2018.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    12

"Kad smo život proplovili, on treba da nam pokaže da li imamo hrabrosti da shvatimo da je život ponavljanje. I da li smo raspoloženi da se radujemo tom ponavljanju... Ko hoće samo da se nada, taj je kukavica, a ko hoće ponavljanje, taj je pravi čovek. I ukoliko je on to sebi temeljnije umeo da objasni, utoliko je dublji čovek." - Soren Kjerkegor

Ističe se
    Učlanjen
    10.12.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Uf, meni ta ideja deluje zastrašujuće, iako mi je ona najintrigantnija kod Ničea i uopšte u svim ucenjima i filozofija, religijama...

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio KPCTAHK Pogledaj poruku
    Niče: "Ukoliko želiš smirenost i sreću onda - veruj; ukoliko želiš istinu onda - tragaj…"
    Moze li i jedno i drugo, moze li covek koji zna istinu da budw srecan, kao na primer isposnici na tibetu ili mistici koji su spoznavajuci istinu postali smireni i prihvatili zivot takvog kakav jeste.

Učlanjen
    14.12.2018.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    12

Citat Original postavio momcilo95 Pogledaj poruku
    Uf, meni ta ideja deluje zastrašujuće, iako mi je ona najintrigantnija kod Ničea i uopšte u svim ucenjima i filozofija, religijama...

- - - - - - - - - -

Moze li i jedno i drugo, moze li covek koji zna istinu da budw srecan, kao na primer isposnici na tibetu ili mistici koji su spoznavajuci istinu postali smireni i prihvatili zivot takvog kakav jeste.
    Poštovani prijatelju, nisu mi uzor nikakvi samomučenici, a la Piron, a još manje i tanje tibetanski gimnosofisti, Nietzschea, samo kao pesnika, mogu da "progutam", njegovo delo "Tako je govorio Zaratustra" (njem. Also sprach Zarathustra) je nepovezana i nekako bezvezno sklepana celina, ništa poučnog i vredno pamćenja nisam u tome pronašao, a ona njegova, zločuvena, rečenica: "Je li moguće da on još nije čuo da je Bog mrtav?" mi intelekt vređa …. Drevni grčki filosofi su bili i ostali meni večita inspiracija i lepota filosofije koja me svakodnevno zaokuplja, izaziva i tera da svoje misli usmerim u pravcu koji su mi oni predočili ...

Domaćin Lord Gledston (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    495
    Reputaciona moć
    133

Bogova ima vise.Po naslovu na Forumu,ne vidi se,na koga se Boga misli. Nekima (mnogima) Bog je bio Tito.Nekima Milosevic.Nekima (sada) Najveci Bogovi su Vulin
    i Dacic.Meni je recimo,najveci Bog,covek koji ume da napravi senzcionalno dobro "GRAVCE NA TAVCE,SA DOBROM KOBASICOM"!
    MENS SANA IN CORPORE SANO!

Slične teme

1. RESTITUCIJA vraćanje oduzete imovine
    Autor GSM doctor u forumu Politika
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 13.09.2007., 22:44
  2. Vraćanje para
    Autor Psihologue u forumu Fudbal
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 17.08.2007., 16:27
  3. Vraćanje podataka sa flopija ?
    Autor snejks u forumu Softver