35 cinjenica o Rumuniji

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
90.992
Autorska tema.


1. Rumunija ima najlepsi vodopad na svetu. Bigar kaskadni vodopadi u Karas-Severinu proglašeni su broj jedan po Nacionalno geografiji.

2. Masovna tranzitna mreža u Bukureštu je četvrta po veličini u Evropi.

3. Rumunija je deveti najveći proizvođač vina na svetu.

4. Rumunija je bila izvor inspiracije za dva veoma poznata romana: „Dvorac u Karpatima“ Julesa Vernea i „Dracula“ Brama Stokera.

5. Ljudi koji uživaju u dobroj kafi će biti iznenađeni da znaju da je Francesco Illi, osnivač Illicaffe-a, rođen u Temišvaru, u Rumuniji 1892. godine. Izumio je i prvu automatsku mašinu za parnu espresso kafu.

6. Temišvar je postao prvi grad u Evropi koji je imao električno ulično osvetljenje 1889. godine.

7. Moderni mlazni motor je izumio , izumitelj Henri Coanda 1910, rodjen u Bukurestu.

8. Grad Brasov je dom najveće gotičke crkve između Beča, Austrije i Istanbula.

9. Dvorac Peles bio je prvi evropski dvorac, potpuno osvetljen električnom strujom. Električna energija proizvedena je u sopstvenoj fabrici dvorca. Sistem centralnog grejanja zamka, izgrađen 1888. godine, i danas je funkcionalan.

10. Drugi najveći podzemni glečer u Evropi, glečer Scarisoara, nalazi se ispod planine Bihor u Rumuniji. Ima zapreminu od 75.000 kubnih metara i postoji više od 3.500 godina.

11. Arhetipski vampir Grof Drakula, kojeg je stvorio Bram Stoker, bio je inspirisan rumunskim princom Vladom Tepesom, poznatim i kao Vlad Impaler, jer je volio nabijati svoje neprijatelje.

12. Film Cold Mountain je snimljen na lokaciji u Rumuniji.

13. Naučnik koji je otkrio insulin je bio Nicolae Paulescu, Rumun, koji ga je prvobitno nazvao pankreinom. Iako su dva kanadska naučnika 1923. godine dobila Nobelovu nagradu za proučavanje insulina, Paulescuov pionirski rad u oblasti dijabetičke medicine je bio akreditiran.

14. Najviša drvena crkva na svetu, i druga najviša drvena konstrukcija u Evropi, može se naći u Sapanti Peri, Maramures u severozapadnoj Rumuniji. Ima krst visok 23 metra koji teži 1.000 funti, na vrhu crkve visoke 257 stopa.

15. Američka mini serija "Hatfields & McCois" u kojoj glume Kevin Costner i Bill Pakton snimljena je u Rumuniji.

16. Nalivpero je izumio Petrače Poenaru rođen u Krajovi 1799-1875, a patentiran je u maju 1827. godine.

17. Rumunski jezik star je 1.700 godina.

18. Najraniji Homo sapiens fosili, do sada, otkriveni su 2002. godine u jugozapadnoj Rumuniji, u pećini kostiju. Starost fosila procjenjuje se na 37.800 do 42.000 godina.

19. Glumac koji je prvi igrao ulogu Tarzana bio je rumunski rođeni Johnni Veissmuller, koji je glumio u Tarzanu Ape Man 1932. godine.

20. Dunav teče 1788 milja od svojih izvora u nemačkoj Crnoj šumi do Crnog mora. Neposredno prije nego što stigne do mora, ona je druga po veličini i najbolje očuvana europska delta: 2.200 kvadratnih kilometara rijeka, kanala, močvara, jezera s drvećem i ostrva trske.

21. Karpati su dom jedne od najvećih prašuma u ​​Evropi. sadrzi 400 jedinstvenih vrsta sisara, uključujući i karpatske divokoze. 60% evropske populacije smeđeg medveda živi u Karpatima.

22. Kip kralja Decebala, isklesan u stenovitoj obali Dunava, najviša je kamena skulptura u Evropi (135 stopa).

25. Rumunsko “Veselo groblje” u Sapanti, malom selu u dolini Maramures, nije kao ni jedno drugo groblje na svetu. Ovo groblje predstavlja veoma neobičan i drugačiji način gledanja na smrt. Svaki od njegovih nadgrobnih spomenika je isklesan u veselim bojama i tamno-duhovitim pesmama koje pružaju uvid u živote mrtvih.

24. Rumunski izumitelj Traian Vuia bio je prvi Evropljanin koji je 18. marta 1906. godine izgradio potpuno pokretan automobil sa fiksnim krilima.

25. Ime “Rumunija” potiče od latinske riječi “Romanus”, što znači “građanin Rimskog carstva”.

26. Sopran Alma Gluck - prvi lirski umetnik koji je prodao milion ploča - je rođen u Bukureštu u Rumuniji 11. maja 1884. godine.

27. U 2005. godini, rumunska valuta, "Leu", odbacila je četiri nule, tako da je ono što je nekada bilo 10.000 leja štampano kao samo 1 lej. Banke su počele da ih prave od plastike umesto od papira.

28. Tri glinene ploče, datirane oko 5300. godine pre nove ere, otkrivene u selu Tartaria u centralnoj Rumuniji, bile su predmet značajnih kontroverzi među arheolozima, od kojih neki tvrde da simboli predstavljaju najraniji poznati oblik pisanja u svetu.

29. Rumunska palata parlamenta u Bukureštu je druga po veličini zgrada na svijetu, odmah iza Pentagona u Sjedinjenim Državama.

30. Današnja Konstanca povezana je s legendom o Jasonu i Argonautima, koji su krenuli na dugačko putovanje iz Grčke u Kolchis, Gruzija, na crnomorskoj obali u potrazi za zlatnim runom.

31. Manastir Voronet u Moldaviji nazvan je rumunskim kolegom Sikstinske kapele.

32. Prvu ikada savršenu 10ku na Olimpijskim igrama dobila je rumunska gimnastičarka Nadia Comaneci. Ona je postigla rezultat nakon nastupa u Montrealu, Kanada, 1976. godine.

33. Rumunija je najbogatija zemlja u Evropi u zlatnim resursima.

34. Rumunski Muzej Astra u Sibiu je drugi po veličini muzej na otvorenom u svetu. Sadrži više od 300 zgrada, kao i vodenice i vjetrenjače, gigantske preše za vino, voće i ulje, hidraulične kovačnice i još mnogo toga.

35. Rumun Stefan Odobleja je 1938. godine zapravo postavio osnovne teme kibernetike u „Psihologiji konsonantista“, objavljenoj u Parizu.
Njegov rad nastao je deset godina pre nego što su se odštampale ideje Norberta Vienera. Stefan Odobleja se sada smatra "ocem kibernetike".



Hvala na paznji.
 
Poslednja izmena:
Upoznao sam jednog Rumuna tokom studija i imao na poslu 3 kolega iz Rumunije. Muskarci su onako nizi a debeli.
Zene su im suprotnost. Vitke i elegantne. Mnogo su svetlijeg tena od srpkinja ili bugarki. Vidi se da se nisu toliko mesali sa Turcima

Ove dvije kolegice s kojima sam radio kazu da se nikad me bi vratile nazad u Rumuniju. Kazu da su tamosnji muskarci vecinom losi i degutantni. Ima puno pijanica i nasilnika medu njima

Je li to istina?

Inace jedna se sada udala za Portugalca a druga za Franzuca
 
Upoznao sam jednog Rumuna tokom studija i imao na poslu 3 kolega iz Rumunije. Muskarci su onako nizi a debeli.
Zene su im suprotnost. Vitke i elegantne. Mnogo su svetlijeg tena od srpkinja ili bugarki. Vidi se da se nisu toliko mesali sa Turcima

Ove dvije kolegice s kojima sam radio kazu da se nikad me bi vratile nazad u Rumuniju. Kazu da su tamosnji muskarci vecinom losi i degutantni. Ima puno pijanica i nasilnika medu njima

Je li to istina?

Inace jedna se sada udala za Portugalca a druga za Franzuca

Znači oni imaju više Ani Ivanović nego mi. Mada rekao bih da je mrtva trka.
 
Rumuni su velika nacija, jednaka sa Srbima, Bugarima i Grcima.

- - - - - - - - - -

Upoznao sam jednog Rumuna tokom studija i imao na poslu 3 kolega iz Rumunije. Muskarci su onako nizi a debeli.
Zene su im suprotnost. Vitke i elegantne. Mnogo su svetlijeg tena od srpkinja ili bugarki. Vidi se da se nisu toliko mesali sa Turcima

Ove dvije kolegice s kojima sam radio kazu da se nikad me bi vratile nazad u Rumuniju. Kazu da su tamosnji muskarci vecinom losi i degutantni. Ima puno pijanica i nasilnika medu njima

Je li to istina?

Inace jedna se sada udala za Portugalca a druga za Franzuca

Srbi i Bugari nisu crni zbog Turaka nego zbog neslovenskog autohtonog stanovnistva Balkana ciju krv nose.
 
Ima puno lepih rumunki
Vecinom lepe zene.

Чувена румунска глумица Sandra Romain:

Sandra_Romain%2C_2007.JPG
 
Znači oni imaju više Ani Ivanović nego mi. Mada rekao bih da je mrtva trka.

Pa rekao bi da su Poljakinje broj jedan. One su se bas masovno poudavale za Svabe i ostale zapadnjake. Nema smisla ali postavio bih ti sliku jednog para Svabo-Poljakinja
Oboje radili sa mnom.

Znas li ko je Mr Burns is Simpsona? E tako su ovoga zvali. Lik nije licio na nista. Kada smo otvorili ured u Poljskoj onda je on isao tamo par puta i par kolegica iz PL su dolazile ovamo. Tako je "pokupio" poljakinju 12 god mladu od njega. Ona miss. Razlika nebo i zemlja

I ti Poljaci su najbolji imigranti za DE, FR i slicno. Asimiliraju se vec u prvoj generaciji. Oni su vise vezani za veru nego naciju. Izmedu ostalog imas masu primera od Novizki, Klose, Podolski itd...

Vecina zena iz Istocne Evrope ima san da zivi na zapadu. Ocito da muskarci u Istocnoj Evropi i nisu cemu :think:
 
Madjari su takodje veliki narod. Pre vise od hiljadu godina kada su dosli u Evropu zadavali su velike probleme Istocnim Francima ili ako hocete u to vreme vec Nemcima. Osnovali su svoju drzavu u Panoniji i bili prava evropska sila. Imali su ogromnu drzavu koja je trajala vekovima. Kasnije su u KUK monarhiji bili maltene jednaki sa Austrijancima. Danas imaju jednog Orbana i to nije slucajno.

Postoji veliki rivalitet izmedju njih i Rumuna. Madjari su po mom misljenju sposobniji i bolji ratnici nego Rumuni, mada daleko od toga da su i Rumuni losi. Rumuni ili bar njihovi nacionalisti sanjaju da zajedno sa Srbima odvale Madjare :D U Rumuniji je bila brojna madjarska manjina od nekoliko miliona ljudi, sada ih ima izmedju 1,5 i 3 miliona.

Idealno bi bilo da se Rumuni i Madjari vise ne svadjaju (redovne su njihove medjusobne tuce navijaca) i da se stvori Nova Bela Hriscanska Evropa od Baltika do Egeja. Po principu Balkanska cetvorka plus Visegradska grupa. To je nocna mora Nemacke.
 
Rumuni su velika nacija, jednaka sa Srbima, Bugarima i Grcima.

- - - - - - - - - -



Srbi i Bugari nisu crni zbog Turaka nego zbog neslovenskog autohtonog stanovnistva Balkana ciju krv nose.

Hm. Puno je cigana koji se svercuju pod Srbe. Ona arkanova je ciganka 1/1. Ali uz pare, skupe krpice i sminku to se dotera malo ali imas te ocite ciganske crte. Jos ako se malo izmesa sa nekim slovenom onda izgubi boje u tenu i to prolazi.

Zivim u sredini gde ima svih rasa i boja. Rumunke su vecinom onakve kakve sam ih opisao. Vitke i slavenskog tipa. Bugarke i Srpkinje su vecinom "garave"

Od ovoga sto vidim, rumunke su jedne od najlepsih zena u Evropi
 
Madjari su takodje veliki narod. Pre vise od hiljadu godina kada su dosli u Evropu zadavali su velike probleme Istocnim Francima ili ako hocete u to vreme vec Nemcima. Osnovali su svoju drzavu u Panoniji i bili prava evropska sila. Imali su ogromnu drzavu koja je trajala vekovima. Kasnije su u KUK monarhiji bili maltene jednaki sa Austrijancima. Danas imaju jednog Orbana i to nije slucajno.

Postoji veliki rivalitet izmedju njih i Rumuna. Madjari su po mom misljenju sposobniji i bolji ratnici nego Rumuni, mada daleko od toga da su i Rumuni losi. Rumuni ili bar njihovi nacionalisti sanjaju da zajedno sa Srbima odvale Madjare :D U Rumuniji je bila brojna madjarska manjina od nekoliko miliona ljudi, sada ih ima izmedju 1,5 i 3 miliona.

Idealno bi bilo da se Rumuni i Madjari vise ne svadjaju (redovne su njihove medjusobne tuce navijaca) i da se stvori Nova Bela Hriscanska Evropa od Baltika do Egeja. Po principu Balkanska cetvorka plus Visegradska grupa. To je nocna mora Nemacke.

Da, raskinula bi im se veza sa maticom Turskom. :lol:
Bilo bi idealno kad bi se ujedinila Istocna Evropa i odyebala zapadne degenerike koji buducnost vide kako im primati hebu kceri.

Sto se tice same teme, Rumunija je :ok:
 
Hm. Puno je cigana koji se svercuju pod Srbe. Ona arkanova je ciganka 1/1. Ali uz pare, skupe krpice i sminku to se dotera malo ali imas te ocite ciganske crte. Jos ako se malo izmesa sa nekim slovenom onda izgubi boje u tenu i to prolazi.

Zivim u sredini gde ima svih rasa i boja. Rumunke su vecinom onakve kakve sam ih opisao. Vitke i slavenskog tipa. Bugarke i Srpkinje su vecinom "garave"

Od ovoga sto vidim, rumunke su jedne od najlepsih zena u Evropi

Vecinom ne znas sta pricas, Srpkinje su sami vrh, a u Istocnoj Evropi je tesko reci za jedne da su losije od drugih jer su sve vecinom fantasticne u poredjenju sa ostalim regijama u svetu.
 
Motordzija ne voli Rumune. On je otvorio ovu temu sa ciljem da pokaze da ima vecih naroda od Srba. Ali ja sam siguran da kada bi smo napravili 35 cinjenica o Srbiji, da ne bi bilo nista manje veliko od Rumuna. Motordzija neces nas posvadjati sa Rumunima! :rtfm:

Sta lupetas ti covece? Zasto ne bih voleo Rumune ili imao nesto protiv?

Opet vi *******i mrtvaci hejtujete neku temu samo da se hejtuje? JBT KOJI VI PROBLEM IMATE SA SVETOM???
 
Zivim blizu rumunske granice,u tranzitu fakticki,cesto idem tamo,imam rodbinu i puno prijatelja.Rumunija je prelepa zemlja,rumunke su divne,imao sam nekoliko veza sa njima,familije im nisu nacionalisti,izuzetno vole Srbe,narocito u banatskom kraju.
 
Ima mnogobrojnijih, ali ako uzmemo prosek i istorijski ucinak, Srbi spadaju u red velikih naroda.

Tacno. Srbi, Grci, Madjari, Bugari pa i Rumuni ajde.... su medju najvecim narodima na planeti. U TOP 15 najmanje. Toga nismo ni svesni, mi mislimo ma sta mi smo svi mali, znas kolika je Argentina i Kazahstan i Indonezija i Kongo.... Ali u smislu civilizacije, istorije, kulture i svega, u rangu smo sa najvecima kao sto su Nemci, Rusi, Francuzi, Japanci, Kinezi, Englezi
 
Poslednja izmena:
Ova tema neće zaživeti izgleda jer nismo imali neke ratne sukobe sa njima.

Jedino da dođe komunistkinja i vikne Temišvar je naš, zaustavimo Veliku Rumuniju.
Hahahaha:D
Otisli svi s kojima smo imali " ratne sukobe", nema vise ustasha, balija i shiftara, otisli i Montenegrinjari,
Slovenci i tako nisu bili "nashi" i sad prelazimo na Rumuniju i Bugarsku, u pauzama kad se ne bavimo
Vatikanom i CIA.
 

Back
Top