Rešavanje hem. jednačine - strukturnom ili hemijskom formulom?

Donny

Zainteresovan član
Poruka
149
Na fakultetu, kada radim ispit ili test iz hemije, da li da koristim isključivo hemijsku/molekulsku formulu ili strukturnu formulu pri rešavanju ili postavljanju hemijskih jednačina?

Zbunjuje me recimo da li na primer u hem. jednačini etansku kiselinu pišem CH3COOH ili C2H4O2.

A još više me zbunjuje je to da li sme da se mešaju jedna hemijska formula i jedna strukturna formula u istoj hemijskoj jednačini?

Još jedno pitanje. Drugi naziv za hemijsku formulu je molekulska formula. To me zbunjuje jer niti višeatomski joni niti jonska jedinjenja nisu molekuli. Da li se strukturna formula koristi samo kod organskih jedinjenja (koja su kovalentna) dok se kod neorganskih jedinjenja nikad ne spominje niti piše? To bi imalo smisla s obzirom da su organska jedinjenja mnogo složenija od neorganskih. Pa bih pitao da li je tako?
 
Poslednja izmena:
Na fakultetu, kada radim ispit ili test iz hemije, da li da koristim isključivo hemijsku/molekulsku formulu ili strukturnu formulu pri rešavanju ili postavljanju hemijskih jednačina?

Zbunjuje me recimo da li na primer u hem. jednačini etansku kiselinu pišem CH3COOH ili C2H4O2.

ako u jenacini pises reakciju sircetne kiseline (etanske) pisi strukturnu formulu da bi u finalu mogao imati u vid u strukturu proizvoda (sa alkoholima, estar, sa aminima amid, sa tionil hlorifom acil halogenid... itd. ako ti treba racunski zadatak slobodno koristi c2h4OH , LAKSE RACUNAS RELATIVNU MOLEKULSKU MASU .. AKO JE ZADATAK '' koliko se molova etil estra sircetne kiseline dobije iz 25g sircetne kiseline u reakciji sa odgovarajucom kolicinom etanola...
 

Back
Top