Šta je katarza sa teološke tačke gledišta ?

KPCTAHK

Poznat
Poruka
8.697


Zanima me i o tome želim da čujem i teološko mišljenje :

Da li se pod izrazom katarza sa teološkog aspekta naziva molitva ?


Ako jeste, a ne sumnjam u to, onda zamoljavam da mi se odgovori na sledeće pitanje:

Da li se molitvom može da očisti duša ?

Šta je katarza sa filosofske tačke vremena uskoro, ako Bog da - danas za to nemam vremena, ću vam razjasniti, no pre toga, u ovim mojim pitanjima, kunem se, nema ništa zloga, me još sledeće pitanje zanima:

Da li je molitva, duševna katarza, dovoljna ako se sa savešću ne uskladi mišljenje, činjenje i način života ?
 
Poslednja izmena:
Katarza- Prociscenje od zabluda koje truju dusu i vode je na kriv put

1.psiholoski- osvescenje vezano za prirodu i izvor zablude, izbunarenje pomenute savesti koja se do tada smatrala apsiholoskom kategorijom

2.filozofski- suocavanje sa dualizmom dobra i zla, konceptom koji hriscanska dogma smatra temeljom coveka jos od mitoloskog izgona iz Raja, dalje razradjivan kroz predrenesansni skolarizam u manastirima, potom kroz humanizam i renesansu relativizacijom termina, sve do moderne, pojmovne filozofije Kanta, do snazne reakcije na sve u vidu Niceove filozofije "cekica", odatle slede Huserl, fenomenalizam, strukturalisti, poststrukturalisti, postmodernisti, post-postmodernisti, iliti samo `kul`likovi....:cool: na istoku, ovaj primarni dualizam prosto oduvek ima formu "jin i janga"....:mrgreen:

3.teoloski- poklanjanje poverenja u snagu koja vadi, oslobadja od zablude, dajuci joj venac onoga sto "Jeste"...istovremeno, otvaranje za spoznaju svih oblika, izvora i derivata te snage...
 
Katarza- Prociscenje od zabluda koje truju dusu i vode je na kriv put

1.psiholoski- osvescenje vezano za prirodu i izvor zablude, izbunarenje pomenute savesti koja se do tada smatrala apsiholoskom kategorijom

2.filozofski- suocavanje sa dualizmom dobra i zla, konceptom koji hriscanska dogma smatra temeljom coveka jos od mitoloskog izgona iz Raja, dalje razradjivan kroz predrenesansni skolarizam u manastirima, potom kroz humanizam i renesansu relativizacijom termina, sve do moderne, pojmovne filozofije Kanta, do snazne reakcije na sve u vidu Niceove filozofije "cekica", odatle slede Huserl, fenomenalizam, strukturalisti, poststrukturalisti, postmodernisti, post-postmodernisti, iliti samo `kul`likovi....:cool: na istoku, ovaj primarni dualizam prosto oduvek ima formu "jin i janga"....:mrgreen:

3.teoloski- poklanjanje poverenja u snagu koja vadi, oslobadja od zablude, dajuci joj venac onoga sto "Jeste"...istovremeno, otvaranje za spoznaju svih oblika, izvora i derivata te snage...

Šta je dotični hteo sa ovim da naglasi ?

Navedite mi izvore na kojima utemeljujete Vaše mišljenje kako biste i mene ubedili da ste u pravu i kako bih i sam prihvatio Vaše učenje …

Biće, imajući u vidu to što ste posebno izdvojili i naglasili, da su teolozi najdublje zaglibili u toj Vašoj "definiciji" zablude …

P.S.

"Ne mrzi ljude zaradi zablude i greha, ali ne ljubi greh i zablude zaradi ljudi!" (Sv. Augustin)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zanima me i o tome želim da čujem i teološko mišljenje :

Da li se pod izrazom katarza sa teološkog aspekta naziva molitva ?


Ako jeste, a ne sumnjam u to, onda zamoljavam da mi se odgovori na sledeće pitanje:

Da li se molitvom može da očisti duša ?

Šta je katarza sa filosofske tačke vremena uskoro, ako Bog da - danas za to nemam vremena, ću vam razjasniti, no pre toga, u ovim mojim pitanjima, kunem se, nema ništa zloga, me još sledeće pitanje zanima:

Da li je molitva, duševna katarza, dovoljna ako se sa savešću ne uskladi mišljenje, činjenje i način života ?
Na Vikipediji imas prilicno opsirnu definiciju pojma, kao i izvore. Potrudi se da sam pronadjes zadovoljavajce resenje, tj. objasnjenje i da nas sa istim upoznas.
 
Na Vikipediji imas prilicno opsirnu definiciju pojma, kao i izvore. Potrudi se da sam pronadjes zadovoljavajce resenje, tj. objasnjenje i da nas sa istim upoznas.

Ha-ha-ha da li si ti uopšte ozbiljan čovek, ili ti je to samo neuspeli pokušaj šale … Pročitaj pažljivo šta sam pitao, a onda mi navedi, bili gde objavljene, citate odnosno mišljenje vrlih teologa na ta moja pitanja … Za razliku od tebe, poštvani prijatelju, nisam od onih kojima je jedini izvor znanja Google i Vikipedija - staromodan sam, a na to sam ponosam, i svoja spoznanja, saznanja i znanja, isključivo i samo, pronalazim u, naročito onim starodavnim, memlivim i drevnim jezicima napisanim, knjigama … Istini za volju, da ne bude zabune, ali samo iz radoznalosti, pogledao sam u Vikipediji sve ono što je napisano na tri JS jezika (slovenački, hrvatski i srpski) onda sam se prekrstio, duboko uzdahnuo i kroz suze upitao:

"Bože, zar je to mogiće ? Zar toliko malo znanja poseduju ti jadnici koji se tako javno eksponiraju ?"

Zaista, poštovani prijatelju, ništa od onoga što je tamo napisano, baš ništa, nije tačno, ne navode se nikakvi izvori koji su lakoproverljivi i sve je toliko kontradiktorno, konfuzno, sluđeno i na brzaka smandrljano da je to neverovatno …
 
Poslednja izmena:

Back
Top