Сексизам као свакодневна неправда - збирна тема

Акај

Elita
Poruka
15.631
Ова тема нема за намеру директно пропагирање или гурање идеја феминистичког или неког другог сличног покрета.
Не коментаришем ставове датих организација код нас овом приликом, већ желим да укажем на редовну, преучесталу појаву неодопустивих испада и напада на жене у земљи Србији.

Међу најгорим случајевима су нечасна противправна отпуштања трудница, постављања ултиматума да запослена не сме да затрудни, неизмиривање обавеза од стране послодавца...

Пишите уколико се вама или женама из окружења нешто слично десило.
Пишите уколико се на јавној сцени догодио најновији испад.


Немојмо ћутати јер ћутање даје подстрек силеџијама свих боја да још више ведре и облаче!
 
Svakako da su to realne stvari koje se ticu svakog covjeka, da li se hvatati u kostac s njima je jedno drugo pitanje. Sto se tice situacije, bilo u svijetu bilo kod nas, ne pridajem joj mnogo znacaja, jer sam jedno vrijeme pokusavao analizirati iste i shvatio sam da propaganda vrsi svoj posao, a da su osnovni fakti argumentum ad hominem i razne insinuacije. Svako pokusava okrenuti pricu u smjeru koji je za njega povoljan i koji ce ga, na kraju, odvesti do zamisljenog cilja. Smatram da te dogadjaje treba(m) ostaviti po strani, a fokusirati se na nesto sto mogu promijeniti na jednom dosta manjem nivou, ali opet ne beznacajnom (porodica). Takodje, s moje tacke gledista, neminovno je da se odvijaju pojedine stvari na koji se nema nikakav uticaj i koje pojedinac ne moze da rijesi i to se sve desava na globalnom nivou (odlican primjer su knjige 1984 i Proces od Kafke). Dovoljno pametan covjek ce naci alternativu, koje ce mu pomoci da izgradi svoje planove, usavrsi sebe, potom pomogne i drugim u zavisnosti od vlasti i moci (novca) koje ima

Nije dovoljno procitati necije misljenje, narocito kod globalnih promena. Cim si stekao misljenje da "svako" vuce na svoju stranu vec si napravio gresku, jer je cinjenica da je svaki covek za sebe razlicit i da je njegova ekspresija samo sablon koji se uklapa ili ne uklapa u opste misljenje, ali intimno se razlikuje od toga. Retki su oni koji svoje intimno misljenje mogu, smeju ili zele da pokazu, jer su uceni da mudruju, da je cutanje zlato. Medjutim, vremena se menjaju i ljudi ne stizu da ih isprate, zato reaguju sa zakasnjenjem i u okviru sablona.
U tom smislu sasvim pristojan sablon je " zivi svoj zivot, a strpljenje je majka mudrosti." ili budi svoj i sacekaj druge.
 
Не знам за вас из града али ја свакодневно чујем коментаре попут "курвештија", "чка", "треба јој налупати шамаре" и друге колоритне увреде. Мислим да су мушкарци који их говоре (а углавном јесу мушкарци) далеко мање спремни и више важу и оклевају да ли ће нешто слично рећи мушкарцу, посебно ако је још физички спреман.
 
Pre neki dan je mom kolegi, sa obližnjeg gradilišta popadalo po kolima pesak, šljaka, neka prašina, nemam pojma šta tačno... nije oštećen auto, samo zaprljan. I on ih uoči kako mu brišu kola... I ode tamo i fino im kaže da će sad da mu plate pranje kola u obližnjoj perionici. I bez ijedne reči, platiše...
Ja se nešto mislim... da je palo na moja kola, čak i da sam se odvažila da odem i da im kažem da mi plate pranje kola, da li bi oni to učinili? Ja bih se verovatno pridružila u brisanju kola... :lol:
 
Pre neki dan je mom kolegi, sa obližnjeg gradilišta popadalo po kolima pesak, šljaka, neka prašina, nemam pojma šta tačno... nije oštećen auto, samo zaprljan. I on ih uoči kako mu brišu kola... I ode tamo i fino im kaže da će sad da mu plate pranje kola u obližnjoj perionici. I bez ijedne reči, platiše...
Ja se nešto mislim... da je palo na moja kola, čak i da sam se odvažila da odem i da im kažem da mi plate pranje kola, da li bi oni to učinili? Ja bih se verovatno pridružila u brisanju kola... :lol:

У најбољем случају би ти офрље обрисали кола и бахато рекли "терај даље, видиш да радимо жено".
 
Po meni je cist sexizam i nepravda sto u sudovima i zdravstvu radi 90% zena, a u ostalim drzavnim organima 50% postavljenih po kljucu,
a o funkcijama po kljucu da ne govorim.
Drugo, ne vidim dobar razlog da bilo ko vrsi pritisak na privredu, pogotovo na malu privredu da prima zene koje imaju planove da radjaju,
Pa, ako bilo ko vidi dobar razlog, da neko ko treba da ti zaradi platu, razmislja i o tome da mu u sred velike proizvodnje ode polovina zena na porodiljsko,
ali uredno trazi da joj se isplacije plata, pri cemu je bas briga da li gazda u takvoj situaciji moze da zaradi, onda je taj sexista.
 
Po meni je cist sexizam i nepravda sto u sudovima i zdravstvu radi 90% zena, a u ostalim drzavnim organima 50% postavljenih po kljucu,
a o funkcijama po kljucu da ne govorim.
Drugo, ne vidim dobar razlog da bilo ko vrsi pritisak na privredu, pogotovo na malu privredu da prima zene koje imaju planove da radjaju,
Pa, ako bilo ko vidi dobar razlog, da neko ko treba da ti zaradi platu, razmislja i o tome da mu u sred velike proizvodnje ode polovina zena na porodiljsko,
ali uredno trazi da joj se isplacije plata, pri cemu je bas briga da li gazda u takvoj situaciji moze da zaradi, onda je taj sexista.

Покрећеш обимно питање које се не може одговирити нити обрадити у неколико реченица форумске објаве.

Подела по кључу ”50 и 50” је нешто најгоре могуће и синоним неолибералног пакла. Једноставно одређене професије и гране рада више привлаче један или други пол.
 
Покрећеш обимно питање које се не може одговирити нити обрадити у неколико реченица форумске објаве.

Подела по кључу ”50 и 50” је нешто најгоре могуће и синоним неолибералног пакла. Једноставно одређене професије и гране рада више привлаче један или други пол.

Istina, a onda se pojavi tema o nepravdi jer gazda nece da primi trudnu zenu da radi na bageru.

Sa druge strane kada primas odgovarajuci profil radnika, sto inace rade vecinom zene u kadrovskim biroima, gazdi treba 30 radnica slicnih karakteristika,
pa nije cudo sto su sve u pribliznim godinama i cekaju posao da bi zatrudnele, onda nije to nepravda prema gazdi, nego prema trudnicama.:)

Ovo pitanje, pa i nepravda, je svakako pitanje opredeljenosti naroda, tacnije njegovih predstavnika, pa drzava koja zeli da promeni prirastaj mora da stimulise deo populacije koja je u tom dobu ili takvom opredeljenju. Sto znaci da nepravda pocinje od konkretnog stanja u naciji i shvatanja prioriteta njenih predstavnika. Medjutim, ako lokalni drzavni sluzbenici rade "sto gore to bolje" oni ce svaki potez vlasti okretati naopako iskljucivo se drzeci zasticenog polozaja u lokalnoj vlasti. Pa ce narodu servirati sasvim neadekvatan nacin zbrinjavanja trudnica i porodilja, pocevsi od toga da gazdi ne nadoknadjuju
platu za trudnice ili trazeci gomilu nepotrebnih papira ili trazeci neke posebne uslove koje niko ne moze da ispuni. U takvom slucaju niko nije voljan da se raspravlja sa institucijama. Pa je osnovno da se pojave zenska udruzenja i deluju prema konkretnom slucaju. Recimo da pojasnjavaju prava trudnica i porodilja lokalnoj strukturi vlasti, a za svako povredjivanje prava zene traziti drakonske kazne.

Primer: Trudnica se prijavi za medicinski tretman bilo koje vrste, a neka kasapska pomocnica je saceka i pocne da se dere na nju, jer je toboz nesto kriva.
Zensko udruzenje bi za ovakav cin trebalo da trazi najstrozu kaznu za prestupnicu- kasapsku pomocnicu na ginekologiji. Osim ako bas predstavnica udruzenja i doticna "doktorka" nisu najbolje prijateljice ili je ta "doktorka" predstavnik zena lokalno, onda ne ide sama sebe da kazni.

Za kradju dece u porodilistima, mogu odmah da predlozim kaznu, secenje ruke do lakata, jedne, da ne mora neka zena da brine o toj spodobi.
 
Nego, slucajno naletim na neku emisiju "iza resetaka" i odslusam reklamu neke zene od 30 i nesto godina
za svoju knjigu verovatno se zove "od dubajija do cz" Da li je namerno ili slucajno voditelj pustio direktnu osudu
javnog tuzilastva, ali je to svakako bilo to.
Za 5 grama kokaina u tasni u svojoj kuci ili hotelu se ne odgovara, a zena je bila u zatvoru mesecima i na kraju je osudjena na godinu dana
kao saucesnik, valjda zbog "trosenja para od kokaina" . Da li te debilne organizacije zaista sluze samo da hapse nevine gradjane?
Javni tuzilac, ko god taj bio, zaposljava zene kao tuzioce, a one imaju vrlo lose misljenje prema devojkama koje nisu zavrsavale skole
vec imaju svoj izgled i sa njim raspolazu. Hapsenje nevine devojke i drzanje u zatvoru kao kriminalca je najgori sexizam koji sprovode ljubomorne pakosne zenturace.
 
Pre neki dan je mom kolegi, sa obližnjeg gradilišta popadalo po kolima pesak, šljaka, neka prašina, nemam pojma šta tačno... nije oštećen auto, samo zaprljan. I on ih uoči kako mu brišu kola... I ode tamo i fino im kaže da će sad da mu plate pranje kola u obližnjoj perionici. I bez ijedne reči, platiše...
Ja se nešto mislim... da je palo na moja kola, čak i da sam se odvažila da odem i da im kažem da mi plate pranje kola, da li bi oni to učinili? Ja bih se verovatno pridružila u brisanju kola... :lol:

Дакле, није до њих.

До тебе је.

Тј. није до мушкараца, до жена је.

Замисли сад, нпр. да жени даш да води државу или велику компанију, а она уместо одсечно да донесе одлуку, она буде перач и брисач заједно са онима што су задрали?

Је л' да да не иде?
 
Meni su vise puta ranije pitali da li planiram jos dece sefovi i to itekako postoji
A kad se vratis fanozno sa porodiljskog neko je vec uzeo tvoj posao

Цениш да постао треба да стоји док се ти пет пута вратиш с породиљског или онај ко је одговоран да посао иде својим током, мора да нађе модус којим ће посао бити обављан онако како треба, јер, није посао направљен због тебе, већ си ти запослена да би посао био одрађен.
 
Uh, to je tamni vilajet, što se tiče konflikta "trudnice vs poslodavci"... Živimo u takvom vremenu da teško da mogu da budu zadovoljeni svačiji interesi. Naprosto, prošlo je ono doba kada se sa malo ulagnaja moglo dobiti puno zauzvrat... nije više vreme blagostanja, i to je sada - muka.
S jedne strane, žena uglavnom želi da se ostvari kao majka, ali da zadrži i posao, da ne bude zavisna, vezana za kuću... opravdano.
S druge strane, slabo se priča o poslodavcima - mnogi i ne znaju kakvi su silni porezi, nameti.. Poslodavcu je potreban neko ko će, prosto rečeno, da radi... Činjenica je da država plaća naknadu za tu vrstu odsustva sa posla, ali je takođe činjenica da ta naknada kasni sačuvaj me bože; dok obaveze dospevaju prema preduzetniku npr. svakog meseca, i ne dao ti bog da omašiš terin za uplatu poreza. Onda moraš da premošćavaš...Hoću da kažem, preduzetnik - poslodavac i ovako radi po ceo dan, trči da prvo izmiri troškove, a njemu šta ostane - ostalo je. Nekad je i u minusu. I njemu zaista najmanje treba da finansira nekoga, ulaže u nekoga, a da to ipak u konačnici ima negativan efekat na njegov posao.
Ne mogu privatnici da na svojim plećima nose projekat tuđe reprodukcije.

Mnoge žene koje su privatnici naprosto ne smeju da zasnuju porodicu, jer nemaju energije, vremena... da se rastoče na sve strane. Iluzorno je očekivati od takve žene da zaposli drugu ženu, i da materijalno podržava njen razvoj porodice..
Ovde se sudarilo previše različitih interesa, a rešenja su slaba ili nikakva, jer teško neko ko se bori na surovom tržištu ima prostora da razmišlja o širim aspektima blagostanja društva u celini. Bojim se da ovo i nema mnogo veze sa seksizmom, nego sa tim što smo mi kao društvo u gabuli, imamo sistem koji crpi svoje podanike (a ne građane), i dosta toga je svedeno na golu borbu za život...
 

Back
Top