Štokholm - za budget putnika

sennci

Početnik
Poruka
17
Pozdrav svima! Razmišljam o posjeti Štokholmu u maju. Za razliku od nekih drugih (izvikanih) destinacija o kojima se dosta piše i zna, ovaj grad me zaintrigirao i želio bih ga otkriti u nekih 7 dana koliko ću imati na raspolaganju.

Do tamo bih došao letom jednim od niskobuđetnih aviokompanija uz povoljan iznos, što znaci da bih vjerovatno sletio na neki od sporednih aerodroma.

Znam da je Švedska poprilično skupa za posjetu. Da li je tako strašno koliko se priča ili se može priuštiti neki budget boravak?

Prvo: smještaj? Svjestan sam da je u Stokholmu poprilično skup smještaj. Ipak, pored svih strašnih priča o skupoći raduje me kada vidim da se može na airbnb-u ipak pronaći tu i tamo poneki skromniji apartman, naravno izvan centra.. po naseljima u okolini.. uz malo sreće počev od nekih 40e ili nešto više.. Kakva su iskustva i preporuke po tom pitanju? Koji dio grada je npr. za preporuku gdje su cijene smještaja umjerene, a da je dobro povezan javnim prevozom sa gradom?

Hranu bih ja pripremao generalno, ništa specijalno, da se napuni želudac i preživi za pješačke ture :-) Interesije me recimo jesu li osnovne namirnice u supermarketima skupe? Restorane bih preskočio, možda jedino neka brza hrana u slučaju da baš baš zatreba onako usput. Cijene javnog prevoza?

Dakle, da li je Stokholm moguće izvesti u nekom sopstvenom "budget" aranžmanu ili ipak odustati od te ideje?
 
Evo za prevoz,naravno odabere se opcija za 7 dana koja je najisplativija.:

https://sl.se/en/fares--tickets/

Neko ko živi ili je bio skoro verovatno će dati info iz prve ruke, ono što sam ja čuo od poznanice koja je prošle godine bila je da su cene smeštaja i hrane zaista,zaista visoke,među najvišim u Evropi i da je bila baš zatečena a bila je i u Londonu i Veneciji i Amsterdamu koji slove za skupe destinacije. Pošto sam ja u sličnom problemu sa Cirihom,nakon istraživanja sam došao do zaključka da je verovatno jedina isplativa opcija airbnb i iznajmljivanje apartmana i onda spremanje hrane iz Lidla ili šta već imaju tamo.

Takođe iz iskustva sa putovanja po Vijetnamu i Tajlandu, pokazalo se da je youtube zaista iznenađujuće pouzdan način pronalaženja kvalitetnih i jeftinih opcija za hranu pre svega tako da koristite ta iskustva uglavnom backpackera jer je njima "što jeftinije" ne samo potreba nego i stvar prestiža čini mi se :lol: pa ih dele ljubazno na kanalu u vidu travel vlogova.

Verovatno vam ništa novo nisam rekao ali ipak da dam podršku da ne odustajete ako imate želju da vidite Stokholm,bolje skratiti neki dan ako nema druge nego ne otići uopšte:ok:
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima! Razmišljam o posjeti Štokholmu u maju. Za razliku od nekih drugih (izvikanih) destinacija o kojima se dosta piše i zna, ovaj grad me zaintrigirao i želio bih ga otkriti u nekih 7 dana koliko ću imati na raspolaganju.

Do tamo bih došao letom jednim od niskobuđetnih aviokompanija uz povoljan iznos, što znaci da bih vjerovatno sletio na neki od sporednih aerodroma.

Znam da je Švedska poprilično skupa za posjetu. Da li je tako strašno koliko se priča ili se može priuštiti neki budget boravak?

Prvo: smještaj? Svjestan sam da je u Stokholmu poprilično skup smještaj. Ipak, pored svih strašnih priča o skupoći raduje me kada vidim da se može na airbnb-u ipak pronaći tu i tamo poneki skromniji apartman, naravno izvan centra.. po naseljima u okolini.. uz malo sreće počev od nekih 40e ili nešto više.. Kakva su iskustva i preporuke po tom pitanju? Koji dio grada je npr. za preporuku gdje su cijene smještaja umjerene, a da je dobro povezan javnim prevozom sa gradom?

Hranu bih ja pripremao generalno, ništa specijalno, da se napuni želudac i preživi za pješačke ture :-) Interesije me recimo jesu li osnovne namirnice u supermarketima skupe? Restorane bih preskočio, možda jedino neka brza hrana u slučaju da baš baš zatreba onako usput. Cijene javnog prevoza?

Dakle, da li je Stokholm moguće izvesti u nekom sopstvenom "budget" aranžmanu ili ipak odustati od te ideje?

Za sve inofrmacije otidji na numbeo.com i vidi sta koliko kosta u Stokholmu sto se osnovnoh stvari tice.

Grad poznajem jako dobro. Predivan je i na top listi mojih omiljenih. Sve je skupo i to ces primetiti odmah kada dodjes. Ja kada putujem, putujem ljudski, i ne volim da se ustezem previse bar kada je hrana u pitanju, medjutim, gore sam morao, i opet je uvek odlazilo vise novca nego planirano. Sve je digitalizovno, sto mi se dopada. Sve moze aplikacijama i karticama. Centar grada, posebno Gamla Stan je predivan i veoma bezbedan. Dalje periferije imaju cak i no go zone, i ne preporucue ti se da tamo snimas ili slikas, inace je takodje bezbedno ako hoces da posetis. Nemoj da mislis da ni ostali gradovi poput Upsale, Vesterosa, Jonsopinga, Norsopinga, Erebra itd nemaju sta da ponude i da su jeftiniji. Jednostavno, za gore, najmanji je prolem put, a najveci problem je smestaj i hrana. (Barem meni, jer ja ne posecujem hostele, vec iskljucivo hotele ili air bnb)

Moj savet ti je za budzet putovanje, air bnb smestaj, ili couch surfing, a hrana, neki veci market koji ima u ponudi virsle ili nesto sto ces moci da pripremis a da je ukusno. Kvalitet hrane je izvrstan i neces se pokajati sta god da kupis i gde god. Ali novca moras imati puno kod sebe, inace neces ni uci u zemlju. To posebno proveravaju kod ljudi iz NON Eu zemalja

Pisi za sve sto te posebno zanima. Pozz!
 

Back
Top