Мој омиљени књижевни жанр

Који је ваш омиљени књижевни жанр?

  • класици

  • крими

  • хорор

  • епска фантастика

  • научна фантастика

  • љубавни/ еротски роман

  • трилер

  • драма

  • поезија

  • хумористичка проза

  • бајке, басне, митологија

  • историјски роман

  • преферирам не-фикцију


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Truman

Elita
Poruka
22.709
Да видимо који вам је омиљени жанр. Биће мало тешко све их сабити у анкету, али да пробамо.

Омогућио сам да се гласа за више опција, али не знам колико је највише могуће. Сам сам гласао за прве три.
 
Poslednja izmena:
Malo je anketa, onako, nejasna, blago rečeno.

Na stranu što klasika nije žanr, jer radi se naprosto o književnim djelima koja su prošla probu vremena, a mogu ili ne moraju biti bilo kog žanra, ili što poezija i drama nisu žanrovi nego književne vrste, osnovni problem je što dobar dio književnosti naprosto nije žanrovska književnost. Kom žanru pripadaju knjige Davida Albaharija, ili Dragana Velikića? Ili, šta znam, Karl-Ove Knausgora ili Filipa Rota? Njihove knjige, a radi se o boljim piscima naše ili svjetske književnosti, ne pišu žanrovsku književnost, pa u ovoj anketi nemaju mjesta.

Dakle, smislenije bi bilo pitati ljude da li čitaju žanrovsku književnost, pa ako čitaju, onda da se vidi ko voli krimiće, a ko voli ljubiće.

Ovako ispada da sva književnost mora da se svrsta u neku žanrovsku ladicu, a ozbiljno dobre knjige najčešće ne podliježu toj vrsti podjele.
 
Malo je anketa, onako, nejasna, blago rečeno.

Na stranu što klasika nije žanr, jer radi se naprosto o književnim djelima koja su prošla probu vremena, a mogu ili ne moraju biti bilo kog žanra, ili što poezija i drama nisu žanrovi nego književne vrste, osnovni problem je što dobar dio književnosti naprosto nije žanrovska književnost. Kom žanru pripadaju knjige Davida Albaharija, ili Dragana Velikića? Ili, šta znam, Karl-Ove Knausgora ili Filipa Rota? Njihove knjige, a radi se o boljim piscima naše ili svjetske književnosti, ne pišu žanrovsku književnost, pa u ovoj anketi nemaju mjesta.

Dakle, smislenije bi bilo pitati ljude da li čitaju žanrovsku književnost, pa ako čitaju, onda da se vidi ko voli krimiće, a ko voli ljubiće.

Ovako ispada da sva književnost mora da se svrsta u neku žanrovsku ladicu, a ozbiljno dobre knjige najčešće ne podliježu toj vrsti podjele.

Saglasan sam 100%.
 
Uglavnom čitam američki roman XX veka, postkolonijalnu i feminističku književnost (uključujući i utopijski/distopijski sf), sf kratke priče i solarpunk. Lepa mi je i poneka izlomljena moderna poezija.

Epsku i istorijsku fantastiku ne podnosim, kao ni većinu evropske klasike.

ili Filipa Rota?

Pa američki roman, i period kome pripada.
 

Back
Top