Pas nije nastao od vuka

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
46.321
Pas nije nastao od vuka nego od kojota.

Pas je pripitomljen.
Vuk ne moze da se pripitomi.
Kojot moze.

Pas laje.
Vuk ne laje.
Kojot laje.

Postoje neke vrste pasa koje su naknadno ukrstane sa vukom,ali u bazi genetskog koda psa izvor nije vuk nego kojot.
 
ja sam čitala da je većina rasa od šakala, a neke su od vuka, od vuka su haskiji i slični ti severni psi, samojed npr, čau čau, da li su to kao neke starije verzije
a ostali od šakala, možda je kojot američka verzija šakala
- čitala sam konrada lorenca, on je nekad kasnije dobio i nobelovu nagradu al mislim ne za to ... bio je simpatizer valjda nacista al nije apravio neko sra.nje
https://en.wikipedia.org/wiki/Konrad_Lorenz
bavio se proučavanjem ponaašnja životinja ali pre 2. sv. rata, zanimljiva mu je ta knjiga svejedno
tj ta knjiga je pre 2. sv. rata
 
Poslednja izmena:
Наука Милане каже нешто друго. пра предак свих паса је вук. Када је пећински човек доспео на врх лествице предатора и када је почео да лови у кооперацији са другом врстом са те лествице - вучјим чопором почела је из те сарадње да се креће ка псу. Када је прва вучица решила да окоти своје штенце у људској пећини почела је историја пса.
Археолошка истраживања показују да су пећинама мађени скелети вукова у положају који нам сведочи о сахрањивању ,обично у сам дну пећине.Истраживањима је утврђено да се ради о скелетима вукова, а не шакала или којота.
Што се тиче разлога које ти наводиш - они једноставно не стоје.
Не лају ни све пасмине паса.Поларни пси не лају, али Самојед је поларни пас, а лаје.
Има још једна ства која је врло занимљива Унутрашња организација вучјег чопора је најближа људској организацији.
Штоп се тиче припитомљавања ичи учења заједничког живота јако грешиш. Вук и човек могу врло складно да живе заједно, што показује безброј примера и данас.

R6atGv8.jpg


f5Ur8XK.jpg


UlFdalV.jpg


o1YnZGM.gif
 
Primeri koje si naveo stoje kao druzenje sa vukovima ali ne kao zivot i sluzba vuka coveku.

Vukovi nisu pratili ljude i jeli njihove ostatke hrane ,nego sakali.

Наравно да нису Милане, али су заједно ловили.ово што сам поставио су примери људи који живе са вуковима и не постоји никаква " служба вука човеку" то су две различите ствари и никакво служење не постоји код односа са вуком и ту си у праву. Моја је познаница живела годинама у Београду са вучицим коју је одранила, имала је и гомилу других паса и животиња.
 
ovo je knjiga koju sam pominjala ... https://en.wikipedia.org/wiki/King_Solomon's_Ring_(book)
u mom prevodu je "govorio je sa životinjama"
:neutral:
inače vučjak je prema toj knjizi od šakala

Контрадикторна је ова теза аутора . Можда се ради само о питању језика, али се не чини тако из текста,
Вучјјак је термин за мешанца вука и пса, а не за нешто друго. У енглеском постоји термин " вучји пас" који прецитзнији, па је тешко да је од шакала.
Из незнања тај термин се доста злоупотребљава , па се код нас одомаћио као назив за немачког овчара што везе с мозгом нема.

- - - - - - - - - -

U svakom psu, pa i onom najmanjem i najsladjem, u dubini njihove psece duse - se krije - vuk!

Treba samo da se poklope uslovi pa da vucju karakter ispliva na povrsinu.....

А шта је то " вучји карактер Блајби. Пре него што се сложимо или не са твојом тврдњом , морамо прво то да дефинишемо.
 
Контрадикторна је ова теза аутора . Можда се ради само о питању језика, али се не чини тако из текста,
Вучјјак је термин за мешанца вука и пса, а не за нешто друго. У енглеском постоји термин " вучји пас" који прецитзнији, па је тешко да је од шакала.
Из незнања тај термин се доста злоупотребљава , па се код нас одомаћио као назив за немачког овчара што везе с мозгом нема.

- - - - - - - - - -

on je gajio životinje na imanju šta je mogao i posmatrao ponašanje, a ovo je valjda osnovano zaključio, a i vučjak je u stvari ovčar što ti kažeš, kao liči na vuka
gotivim knjigu pa je promovišem :heart:

- - - - - - - - - -

Контрадикторна је ова теза аутора . Можда се ради само о питању језика, али се не чини тако из текста,
Вучјјак је термин за мешанца вука и пса, а не за нешто друго. У енглеском постоји термин " вучји пас" који прецитзнији, па је тешко да је од шакала.
Из незнања тај термин се доста злоупотребљава , па се код нас одомаћио као назив за немачког овчара што везе с мозгом нема.

- - - - - - - - - -



А шта је то " вучји карактер Блајби. Пре него што се сложимо или не са твојом тврдњом , морамо прво то да дефинишемо.

u knjizi kaže da se psi od vuka (znači haskiji, samojedi, čau čau...) vežu za isključivo jednog gazdu i ne znam kakav im je još karakter, a ovi ostali psi mogu sa raznima
sad ne treba to bukvalno, psi se valjda uvek za nekog vežu više
upoznala sam jednog samojeda i jeste mi nekako više bio ko mačka a ovi haski psi valjda važe za zeznute
 
on je gajio životinje na imanju šta je mogao i posmatrao ponašanje, a ovo je valjda osnovano zaključio, a i vučjak je u stvari ovčar što ti kažeš, kao liči na vuka
gotivim knjigu pa je promovišem :heart:

- - - - - - - - - -



u knjizi kaže da se psi od vuka (znači haskiji, samojedi, čau čau...) vežu za isključivo jednog gazdu i ne znam kakav im je još karakter, a ovi ostali psi mogu sa raznima
sad ne treba to bukvalno, psi se valjda uvek za nekog vežu više
upoznala sam jednog samojeda i jeste mi nekako više bio ko mačka a ovi haski psi valjda važe za zeznute

Вучјак је мешанац вука и било које друге пасмине паса.Немачки овчар је нешто сасвим друго и нема никакве везе са вучјацима, он је профилисана пасмина.

Ова друга тврдња је потпуно нетачна и показује апсолутно непознавање примитивних раса паса, нарочито поларних.
Истина је сасвим другачија. Баш ти пси изузетну кооперативност иначе не би могле да се праве запреге од 16 и 18 паса, а те запреге може да вози и други машер по потреби или да их један спрема за трку, а други вози трку. Такви људи се зову хендлери и не би уопште постојали нити би било могуће да след дог спорт уопште постоји. Пошто се даназ запреге користе само у спорту и туризму, док је раније на далеком северу на њих био упучен транспорт, пошта, и оупште комуникација.
 


Ово су моји пси и мала женкица из комшилука коју сам повео на једно зимско дружење у Хаски центар који је држао машер и Идитарод ветеран А. Николић. Ово је први сусрет мале Кали и упознавање.
 
Poslednja izmena:
Вучјак је мешанац вука и било које друге пасмине паса.Немачки овчар је нешто сасвим друго и нема никакве везе са вучјацима, он је профилисана пасмина.

Ова друга тврдња је потпуно нетачна и показује апсолутно непознавање примитивних раса паса, нарочито поларних.
Истина је сасвим другачија. Баш ти пси изузетну кооперативност иначе не би могле да се праве запреге од 16 и 18 паса, а те запреге може да вози и други машер по потреби или да их један спрема за трку, а други вози трку. Такви људи се зову хендлери и не би уопште постојали нити би било могуће да след дог спорт уопште постоји. Пошто се даназ запреге користе само у спорту и туризму, док је раније на далеком северу на њих био упучен транспорт, пошта, и оупште комуникација.

možda su poslovni a ne vole svoje kolege pse, na taj fazon, ne raduju se svakom kolegi nego su korektni i distancirani i na taj način u timu ; ))
mada govoriš o ljudima ok
al dobro valjda ima još tekstova na tu temu nije lorenc jedini... davao je on tu neke primere ponašanja svojih pasa
vučjak je onda beli očnjak, mislim da je imao problema sa samojedom u knjizi :think: tj nastao je tim ukrštanjem vuk i pas
dobro ti polarni psi su baš super atraktivni al ne bih se usudila da gajim ... ne bih možda ni običnog al ovi deluju zeznuto :P
 
Poslednja izmena:
Очигледно имамо проблем када разговаеамо на овој теми. Хајде да опробамо да разграничнимо шта је заправо предмет разговора. Да ли је то Миланова тврдња да пси нису постали од вука него од шакала или којота, или ћемо да говоримо о " примитивним расама", како их кинологија зове, паса.
Поларнипси су само једна од група примитивних раса , али ту спадају и аустралиски Динго , као индијскске Доле.
Наука не дајекатегоричан став око настанка паса, али компаративне студије показују да да је вероватније да су пси настали као посебна раса од вука.
Апсолутно погрешна прича о укрштању паса и вукова као прецима неких раса јер се вук и пас не паре у природи, сем јако ретко и такви случајеви су куроиозум од кога нема шансе нека пасмина. Пси су плен за вукове.
Када и дође до таквих спојева у заточеништву вучији је ген јачи од псећег и пород је ближи вуку него псу. То су вучји пси или вучјаци.
Поларни пси су аутохтоне старе расе и трају као такве , дакле непромењене од пре више хиљада година. На пример пси које ми данас зовемо Сибирским Хаскијима су су раса која је стара прко три хиљаде година. Њих је одгајио један део Чулчи народа који се тиме бавио уз Реку Амадир и морску обалу Чукотског полуострва., Аљаски Маламут је одгајио Ннарод Мелемута на Аљасци, Самојед је сибриски пас везан за народ Ненека које су руси назвали Самоједима и он се разликује од других поларних паса јер лаје.
Све те расе су радни пси специјализопвани за потребе народакојих их је створио у праисторији.
Сви они имају неке заједничке особине . Једна од њихових заједничких особина је да нису агресивни према људима и да су веселе и доброћудне природе наролито према деци.На пример Чукчи жене су своје бебе и малу децу стаљале међу псе да преживе оне минусе од -60 и 70 степени Целзијуса пшреко ноћи, јер је свака кућа имала двадесетак, тридесетак паса.
Дуга заједничка особина је да су тимски радници и да одлично функционишу као колектив.
Оно што им је такође заједничко је нису чувари , , како пишше у до садфа непревазиђеној књизи Мајкла Џенкинса и Лорне Б. Демидов , да ће се ваш Сибирац обрадовати лоповима као и вама .
Али зато о њима постоје и разне предрасуде.
 
Aли да се ми вратимо теми. Зашто је немогућа теза да је домаћи пас настао од шакала или којота-
И домаћи пас и којот ( који живи на подручју Америке) и шакал ( који живи на подрућју Азије, европе и африке) сападају у породицу паса по научној класификацији.
Вук ( Canis Lupus) је врста која живи на готово читавој површини земље. Пси или домаћи пси такође живе широм читавог земаљског шара. Његово име у науци је ( Canis lupus familiaris), шакали или чагљеви и којоти не живе на читавом подручју земље. па је тешко да је је шакал или којот као припадник исте породице могао да буде предак другом члану те исте фамилије - домаћем псу.,говоримо о пршлости од пре више 10.000 година.Тако каже археологија, мада морфолошки нема никакве разлике између скелета вука и пса у том периоду , друге научне дисциплине са са сигурноћу тврде да је он живео са човеком од тогвремена.
Још једна ствар је врло интересантна. Тадашњи људи су од вука научили технику лова велике биљоједе. Вучји чопор лови као тим. Уходи крдо, издваја једну животињу и одваја је од крда , па је прогони.. Али те животње су брзе па се смењују у брзом трку само делови чопора док други чувају снагу.Када се животиња већ довољно умори да нема више снаге да одржи брзину, прилазе и остали и обарају је.То исто су чинили и праисторијски ловци, само су они кристили оружје.
Код сртарих народа се често среће предање о вуку као претку, али и учитељу.
 
Биологија види сивог вука као претка домаћег пса. Јер и код вукова постоји разлика у типовима ( сиви вук, поларни вук, канадски вук итд)
Домаћи пас је само једна категорија у фамилији паса у којој су којоти, шакали итд.
Код домаћих паса такође постоје поделе на старе , аутохтоне пасмине које су класификоване као " примитивни пси" и оне које су прооизвод свесног и намерног људског рада одбира,укрштања итд.
Ово су само основне чињенице које морамо да имамо на уму када водимо овакве разговоре.
 

Back
Top